Pět skladatelů se sejde na koncertě současné duchovní hudby (Emmert, Graham, Hejnar, Kyas, Matthews)
Banner

Pět skladatelů se sejde na koncertě současné duchovní hudby (Emmert, Graham, Hejnar, Kyas, Matthews)

Email Tisk

Pátý koncert neobvyklé řady soudobé chrámové hudby Ensemble Opera Diversa se uskuteční 7. října 2014 opět v kostele sv. Augustina a zazní na něm mimo jiné dvě díla brněnských autorů Ondřeje Kyase a Petera Grahama ve světové premiéře.

Celková dramaturgie koncertu je inspirována krásou staré liturgie a její strukturou. V roce 2013 zahajoval chrámový koncert pro tuto příležitost zkomponovaný Introitus (Vstup) pro smyčce od Ondřeje Kyase a v říjnu 2014 zazní v české premiéře stejnojmenná skladba pro smyčce a dvě trubky britského autora Davida Matthewse (nar. 1943). Po vzoru barokních chrámových sonát je do programu zařazena také Hommage a concerto grosso pro sólové violoncello a smyčce v Olomouci působícího skladatele Roberta Hejnara (nar. 1969), jehož pozoruhodné Stabat Mater pro sóla, sbor a orchestr vyšlo v nedávné době spolu s dalšími skladbami na profilovém CD tohoto autora. Jako určitý zvukový předěl a připomenutí tradice vokální polyfonie zazní krátké moteto Františka Emmerta (nar. 1941) Os justi meditabitur, napsané pro Ensemble Versus.

Opera Diversa


Přímo pro tento projekt vytvořili svá díla dva brněnští skladatelé. Kmenový autor Ensemble Opera Diversa Ondřej Kyas (nar. 1979) zhudebnil chvalozpěv Te Deum laudamus v obsazení pro sólový soprán, trubku, sbor a smyčce a varhany. Jaroslav Šťastný alias Peter Graham (nar. 1952) napsal Chrámový koncert pro basklarinet, dvě trubky, smyčce a varhany s názvem Death has a smile on its face (in memoriam Reinhard Oehlschlägel).

Program
David Matthews: Introit pro smyčcový orchestr a 2 trubky (ČESKÁ PREMIÉRA)
František Emmert: Os justi meditabitur pro sbor a cappella
Peter Graham: chrámový koncert Death has a smile on its face pro basklarinet, 2 trubky, varhany, smyčce a sbor (SVĚTOVÁ PREMIÉRA)
Robert Hejnar: Hommage a Concerto grosso pro violoncello a smyčce
Ondřej Kyas: Te Deum laudamus pro soprán sólo, trubku, sbor, smyčce a varhany (SVĚTOVÁ PREMIÉRA)

Jana Tajovská Krajčovičová, soprán
Martin Jakubíček, varhany
Lukáš Svoboda, violoncello
Pavel Zlámal, basklarinet
Ensemble Opera Diversa, koncertní mistr Jan Bělohlávek
Ensemble Versus, vedoucí Vladimír Maňas

Gabriela Tardonová, dirigentka

*****
Chrámový koncert
Úterý, 7. 10. 2014 v 19.30
kostel sv. Augustina, nám. Míru, Brno

Vstupenky 150/80Kč – k dostání v místě koncertu 30 min před začátkem.

Více na: www.operadiversa.cz
Foto: David KonečnýSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 
Banner

Rozhovor

Jirka Hadaš: „Mám vždy velkou radost, když s námi děti blbnou a řádí a jsou spokojené.“

hadas perexZanedlouho se bude v Amfíku Bukovina u Uherského Hradiště konat velká akce pro děti – Pigyáda. Na ní se objeví dětmi oblíbený kouzelník Jirka Hadaš, který je velmi dobrým kamarádem s prasátkem Pigym. Neváhali jsme proto a položili mu několik ot...

Hledat

Chaty s osobností


Literatura

Četba nejen na pondělí

cerny200Málokterý vzdělanec, proskribovaný za totalitního komunistického režimu, získal v po sametové době takového prostoru, jako profesor Václav Černý, osoba patřící mezi významné české literární historiky, kritiky, překladatele a vysokoškolské pedagogy.

...

Divadlo

Nebezpečné hry irského tance

Lord perex1. listopadu jsme měli možnost zhlédnout další unikátní taneční show Lord of the Dance, tentokrát s názvem "Dangerous games". Představení proslulého Michaela Flatleyho opět nezklamalo.

...

Film

FINALISTÉ SOUTĚŽE JINÉ VIZE 2014

jine 200Soutěž Jiné vize si klade za cíl mapovat dění na poli tvorby pohyblivých obrazů filmu a videa v České republice. Soustředí se na hraniční formy na pomezí animace, experimentálního filmu a videoartu. Výběr každého ročníku je unikátní díky rozdílnosti ...