Začíná divadelní festival Ostrava v Praze – přiváží činohru, balet i loutky

Email Tisk

ostrava 200Ostravské soubory berou hlavní město útokem, začíná divadelní přehlídka Ostrava v Praze!!!. Ta od 26. října nabídne pražskému publiku jedinečnou možnost seznámit se s tím nejlepším z aktuální tvorby všech klíčových ostravských divadel. Ostravská divadelní scéna je tradičně líhní kvalitních a originálních inscenací sbírající četná ocenění.

 

 

Přehlídka odstartuje již tuto neděli 26. října v Divadle na Vinohradech příběhem lidí, jejichž osudy zamíchala 2. světová válka. Hra byla inspirována Hlučínskem a jeho spletitou historií. Na základě Mnichovské dohody bylo Hlučínsko připojeno k Třetí říši a ačkoliv místní nebyli Němci, přesto šli do války umírat za Hitlera. Drama Za vodou (Dokud nás smrt…) napsal pro Národní divadlo moravskoslezské divadelní a filmový režisér David Jařab a režie se ujal režisér Štěpán Pácl. „Dokud nás smrt… – ta slova ‚zaklínají‘ k jisté nevyhnutelnosti životního rozhodnutí dvou lidí strávit společný život. Hra zachycuje vnitřní propast lidí, kteří měli spolu zůstat, ale dějinná rozhodnutí jim v tom bránila,“ uvádí hru režisér Štěpán Pácl.

Následující víkend láká přehlídka i rodiče s dětmi. V sobotu 1. listopadu ožijí na prknech Divadla v Dlouhé nesmrtelné příhody kocoura Modroočka a jeho přátel, doprovázené veselými písničkami Marka Ebena. Tentýž den se s úspěšnou čechovovskou variaci Ruská zavařenina v režii Ivana Rajmonta představí i Komorní scéna Aréna. Poslední festivalový den pak nabídne v Divadle v Celetné singles grotesku D.C. Jacksona Můj romantický příběh v němž vedle dalších členů divadla Petra Bezruče září Tereza Vilišová. Hlavní role Amy jí vynesla Cenu Alfréda Radoka i Cenu Thálie.

Závěrečné velké finále bude patřit výjimečnému hudebnímu a baletnímu večeru Návraty domů. Unikátní projekt Národního divadla moravskoslezského svede dohromady špičky současné české choreografie a hudební velikány minulosti. Jiří Kylián, Nataša Novotná a Pavel Šmok se nechali inspirovat skladbami slavných českých hudebních skladatelů Bedřicha Smetany, Bohuslava Martinů a Leoše Janáčka a na výslednou symfonii pohybu se mohou návštěvníci podívat již 2. listopadu v Národním divadle.

ostrava 1

 

Ostrava v Praze!!! nabídne od 26. října do 2. listopadu sedm kritikou ceněných a divácky úspěšných  inscenací. Členy čtyř renomovaných ostravských divadel uvítají na svých pódiích Divadlo Na Vinohradech, Divadlo v Dlouhé, Divadlo Komedie, Divadlo v Celetné a samozřejmě Národní divadlo. Předprodej vstupenek probíhá v pokladnách jednotlivých divadel a v sítích www.ticketportal.cz a www.ticketpro.cz. Podrobné informace k přehlídce naleznete na www.ostravavpraze.eu.

Hru Za vodou, neboli syrový antiwestern z Prajzké vytvořil David Jařab na zakázku Národního divadla moravskoslezského. Ve svém scénáři, do kterého promítl i řadu vlastních vzpomínek, přivádí diváka na Hlučínsko neboli na Prajzkou. „Ačkoli je příběh hry smyšlený, všechno, co se v něm odehrává, má reálný základ a podobnost se skutečnými osudy není náhodná. Natočil jsem desítky hodin rozhovorů s pamětníky z Hlučínska a propojil to s vlastními zážitky a vzpomínkami na vyprávění, která jsem slýchal v dětství.“ Za hudby Jakuba Kudláče, na scéně Andreje Ďuríka a v kostýmech Daniely Klimešové se divákům představí v hlavních rolích Ivan Dejmal, Tomáš Jirman, či Tereza Richtrová.

První den ostravské činoherní žně, 26. října, uvede Národního divadla moravskoslezské ve zkušebně Divadla Na Vinohradech inscenaci Janusze Klimszy Podivný případ se psem na motivy úspěšné novely Marka Haddona o chlapci s Aspergerovým syndromem.

ostrava 2

 

V sobotu 1. listopadu budou moci diváci shlédnout vtipnou parafrázi Višňového sadu spisovatelky Ludmily Ulické Ruská zavařenina. Hru oceněnou jako Inscenace roku v anketě Divadelních novin uvede na prknech Divadla Komedie soubor Komorní scény Aréna pod vedením režiséra Ivana Rajmonta.  

Ostrava v Praze nezapomíná ani na děti. Divadlo loutek přivede v sobotu 1. listopadu ve 14 hodin k životu hrdiny oblíbené dětské knížky Josefa Koláře Kocourek Modroočko. Takřka nesmrtelný příběh o hledání místa ve světě nejen kočičím zdobí krásné písničky Marka Ebena, režie se ujal Václav Klemens.

Divadelní zpracování novely Venedikta Jerofejeva Moskva – Petušky uvede 2. listopadu 2014 od 16 hodin v suterénu Národního divadla pražského Národní divadlo moravskoslezské. Tentýž den od 19.30 hodin přijede Divadlo Petra Bezruče do Divadla v Celetné s komedií mladého skotského dramatika D. C. Jacksona Můj romantický příběh.

Návraty domů, které balet Národního divadla moravskoslezského uvede na scéně Národního divadla 2. listopadu 2014 od 19 hodin, přináší k Roku české hudby setkání tvůrčích osobností minulosti i současnosti. Choreografie Pavla Šmoka je vytvořena na hudbu Tria G moll Bedřicha Smetany, Nataša Novotná uchopila téma Škrtiče od Bohuslava Martinů a legendární Jiří Kylián vytvořil choreografii na cyklus Po zarostlém chodníčku Leoše Janáčka.

ostrava 3

 

Jako off-program doplní divadelní a baletní představení interaktivní výstava "Pimprlárium" které připravilo Divadlo loutek Ostrava dětem i dospělým pamětníkům loutkářského umění v pražské Galerii umění pro děti na náměstí Franze Kafky od 16. října do 21. prosince.

Program přehlídky Ostrava v Praze!!!
26. října 2014, zkušebna Divadla na Vinohradech v 15:00 hodin
Simon Stephens, Mark Haddon: Podivný případ se psem
Národní divadlo moravskoslezské
Režie: Janusz Klimsza

26. října 2014, Divadlo na Vinohradech v 19:00 hodin
David Jařab: Za vodou (Dokud nás smrt…)
Národní divadlo moravskoslezské
Režie: Štěpán Pácl

1. listopadu 2014, Divadlo v Dlouhé ve 14:00 hodin
Josef Kolář, Petr Prchal: Kocourek modroočko
Divadlo loutek Ostrava
Režie: Václav Klemens

1. listopadu 2014, Divadlo Komedie v 19:00 hodin
Ludmila Ulická: Ruská zavařenina
Komorní scéna Aréna
Režie: Ivan Rajmont

2. listopadu 2014, suterén Národního divadla v 16:00 hodin
Venedikt Vasiljevič Jerofejev: Moskva --> Petušky
Národní divadlo moravskoslezské
Režie: Tomáš Jirman a kol.
    
2. listopadu 2014, Národní divadlo v 19:00 hodin
Bedřich Smetana, Bohuslav Martinů, Leoš Janáček: Návraty domů
Národní divadlo moravskoslezské/ balet
Choreografie: Pavel Šmok, Nataša Novotná, Jiří Kylián

2. listopadu 2014, Divadlo v Celetné v 19:30 hodin
D. C. Jackson: Můj romantický příběh
Divadlo Petra Bezruče
Režie: Daniel ŠpinarSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Banner

Přihlášení

K21 se představuje

IRENA AMBROŽOVÁ


redaktorka ve věku kolem třiceti let :-)

    Pochází z Prahy, kde strávila celý svůj život, kromě půlročního studia v Litvě a několika měsíčního toulání se Asií.

    Vystudovala Provoz a řízení letecké dopravy na ČVUT a Enviromental Engineering na ČZU. Pracuje jako dispečer v letecké dopravě.

    Pro K21 píše od léta 2014, před tím pracovala jako redaktorka a korektorka pro Studentpoint.cz, též přispívala do Informuji.cz, Info-Koktejl, CityBee a dalších. Na K21 má ráda příjemnou atmosféru podobně naladěných lidí  a možnost se dostat k zajímavým knižním a filmovým titulům.

    Mezi koníčky Ireny patří: literatura, letectví, cestování, tvůrčí psaní (je spoluautorkou dvou almanachů Odemykání), sport (zejména běh – členka běžeckého oddílu SK Svěrák, aktivně se účastní běžeckých závodů všech délek  a profilů, od krátkých krosů až po silniční maratony), běhá i Spartan race, ráda trávím čas v horách a nepohrdne dobrým pivem a vínem.

    A Ireny motto? „Daleká ať cesta má! Marné volání“

Toulavka

Anketa


Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 26

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

TGM očima slečny Alce a mistra Viktora

TGM ocima alice perexO historických postavách lze vyprávět nudně, přežvýkávat letopočty a nutit ostatní biflovat je. Daleko lepších výsledků se ale dosáhne tím, když je již nežijící politik či umělec představen jako člověk, ne jako soubor čísel...

Divadlo

Molierova klasika přešitá podle vzoru dnešní společnosti má pořádné grády

misantrop 200Misantropa hraje kde kdo. Každý ho zná a alespoň jednou za život by ho měl v divadle vidět. Nutně to však nemusí být hra posazená do tehdejší doby. Hrát ho ale ve svetrech se sobem na hrudi a z původního textu zachovat pouze jm...

Film

Časopis Film.sk oslavuje pätnásť rokov

Film sk 200Mesačník o filmovom dianí na Slovensku Film.sk, ktorý vydáva Slovenský filmový ústav si tento rok pripomína pätnásť rokov od svojho vzniku. Jeho novembrové číslo je tematicky zamerané na výročie časopisu a približuje ho v prem...