Jiří Bělohlávek obdržel v newyorské Carnegie Hall Cenu Antonína Dvořáka
Banner

Jiří Bělohlávek obdržel v newyorské Carnegie Hall Cenu Antonína Dvořáka

Email Tisk

Mezinárodně uznávaný dirigent a významný propagátor české hudby Jiří Bělohlávek obdržel včera prestižní cenu Antonína Dvořáka na slavnostním aktu v newyorské Carnegie Hall. Ocenění převzal Jiří Bělohlávek, jenž je podepsán pod mimořádnou kolekcí všech symfonií Antonína Dvořáka, z rukou ministra kultury ČR Daniela Hermana a mecenáše Karla Komárka. Překvapením pro oceněného pana dirigenta byla sólová sonáta E. Issaye v podání dirigentova oblíbeného houslisty Josefa Špačka.

Společenské akce se zúčastnila řada dalších významných osobností kulturního, společenského i politického života z České republiky i USA. Například prezident Kennedyho centra Michael M. Kaiser, výkonný a umělecký ředitel Carnegie Hall Clive Gillinson, prezident Columbia Artist Tim Fox, za českou stranu například ředitel České filharmonie David Mareček či ředitel Národního muzea Michal Lukeš. Do Carnegie Hall, místa světové premiéry Dvořákovy symfonie „Z Nového světa“, zavítal i skladatelův vnuk Antonín Dvořák III.

Cena Antonina Dvoraka


O udělení ceny Jiřímu Bělohlávkovi jednohlasně rozhodla Rada akademiků. Tento mezinárodně respektovaný umělec letos s Českou filharmonií úspěšně dokončil Dvořákovský komplet, který vyšel na prestižní značně Decca Classics. Jiří Bělohlávek je dále například prezidentem The Dvořák Society for Czech and Slovak Music. Laureát obdržel tradiční skleněné violoncello, které vyrobili podle návrhu akademického architekta Jiřího Pelcla skláři společnosti Moser. Cenu uděluje Akademie klasické hudby pořádající Mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha, který je dlouhodobě podporován mecenášem kultury panem Karlem Komárkem a investiční skupinou KKCG. V loňském roce bylo Karlu Komárkovi uděleno Kennedyho Centrem ocenění Gold Medal in the Arts za kulturní filantropii.

Předání Ceny Antonína Dvořáka a následný koncert České filharmonie byly součástí oficiální prezentace české kultury ve Spojených státech amerických u příležitosti 25. výročí Sametové revoluce a Roku české hudby 2014.

Více informací na www.dvorakovapraha.czNejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa


Chat s osobností

Partneři

Hledat

Mimísek 35

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Doreen Virtue, Radleigh Valentine: Tarot andělů strážných

Tarot andelu straznych200Tak prý nejsladší tarotový set na světě! To jsou velká slova, milí autoři! S těmito kartami se podle nich prý budete prý cítit vždy velmi dobře. Tarotový svět vyhlazený do takové sladkosti, že snad nepoznáte strach a bá...

Divadlo

Režijní duo SKUTR se vrací k novému cirkusu: pro Letní Letnou připravuje premiéru představení Handbag

SKUTR 200Režijní dvojice SKUTR, kterou tvoří Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský, připravuje pro 12. ročník Mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná premiéru svého nového představení nazvaného Handbag / Kabelka. Inscenace propojí divadelní p...

Film

Případ Laurel a Hardy

Nejprve vyšlo několik DVD hrdě oznamujících, že obsahují grotesky s Laurelem a Hardym, poté lákala Nova na tutéž osvědčenou značku a nyní rovněž Česká televize hlásá, že nachystala cyklus Laurela a Hardyho. Potíž je v tom, že oba komici v nich sice ...