Nový český film Burácení
Banner

Nový český film Burácení

Email Tisk

„Nejde o rychlost, ale o to, jak dlouho vydržíš v sedle!“

 


Nový film Adolfa Ziky Burácení, v hlavních rolích s Tomášem Hajíčkem a Vicou Kerekeš bude mít premiéru 18. prosince. Do kin pak vtrhne jako první český film roku 2015 přesně na začátku roku. Jedná se o úplně první český počin z motorkářského prostředí, film o utrpení, odpuštění a o svobodě, který rozhodně nebude pouze fiktivním, vymyšleným příběhem. „Zavolal mi můj kamarád, režisér a fotograf Adolf Zika s tím, že má pro mě hlavní roli ve filmu. Docela mě to překvapilo, ale když jsem si přečetl ten scénář, zjistil jsem, že to bylo psané na mě. Všechny situace, které tam byly, už jsem někdy prožil,“ řekl hlavní hrdina filmu, frontman kapely Krucipüsk Tomáš Hajíček.


Film měl být původně skutečně „pouze“ dokumentem, založeným na pravdivé události, která se stala v roce 2004, a která završila sérii příběhů, jež autor scénáře sledoval v médiích už řadu let. Nakonec ho ale Adolf Zika povýšil na celovečerní hraný film. „Scénář byl napínavý. Přečetl jsem ho jedním dechem. A navíc to je režisérova prvotina, což mě moc baví,“ řekl představitel role právníka Viktora Vladimír Javorský.


Celovečerní hraný film BURÁCENÍ je typické drama založené na pravdivé události, která se stala v roce 2004 a která završila sérii příběhů, jež autor scénáře sledoval v médiích už řadu let. Domácí násilí, sebeobrana před násilníkem, či obrana a pomoc blízkému člověku v nouzi. Tento film je o ohroženém lidském druhu, jehož smysl pro svobodu projevu a spravedlnost je na hranici zákona a společenské normy. Ne náhodou je film zasazen do prostředí motorkářského světa, rockové hudby a sochařské komunity, kde se mísí rovná a čestná povaha s výbušností, burácením v srdci a náklonností k absolutní kráse, a kde člověk přestává být soudný sám k sobě.

Buraceni


Hrdinou příběhu je Adam Verner, sochař a vášnivý motorkář, který v sebeobraně zabije otce své přítelkyně Valerie. Přesto, že otec celou rodinu týral, postaví se všichni proti Adamovi a ten skončí ve vězení. Tam se dozvídá, že Valerie dobrovolně ukončila svůj život. Děj příběhu se ale dál zamotává a nakonec vyústí zcela nečekaně.


Film kromě silného příběhu staví také na excelentních výkonech herců. Hlavní ženskou roli získala neobyčejně krásná Vica Kerekeš, v dalších rolích se objeví například slovenská herečka žijící v USA Jana Kolesárová, jejíž talent nedávno ocenila i produkce HBO, Chantal Poullain, Zuzana Bydžovská, Martin Stránský, Vladimír Javorský, Stanislav Zindulka, Jakub Kohák nebo Richard  Müller v roli traktoristy.


Scénáře a režie se ujal známý umělecký fotograf a oceňovaný dokumentarista Adolf Zika, který na plátno přenáší i své vlastní zážitky. Prvním asistentem režie se stal známý hudebník Kryštof Michal, který si stejnou práci vyzkoušel už před čtrnácti lety na úspěšném filmu Samotáři. „Práce na obou filmech mě hrozně bavila, protože atmosféra jejich vzniku byla výborná,“ řekl Kryštof Michal, který ve filmu získal i malou roli spoluvězně hlavního hrdiny. Se Samotáři má ale Burácení i další spojitost. V roli dozorce Málka se totiž objeví „Samotář“ Miki Křen. Za kameru se postavili mistři svého oboru Jan Cabalka a Mark Bliss, zvuk měl na ve své režii držitel několika Českých lvů Pavel Dvořák.

Proč by diváci měli jít na Burácení do kina?


„Kvůli tomu, aby ochutnali pocit svobody. I když to stojí hrozně moc. Aby viděli, že ty jejich problémy nejsou tak hrozné. A aby si dokázali vážit sami sebe a sami si řídit svůj osud.“
(Tomáš Hajíček)


„Určitě kvůli skvělému scénáři a také kvůli hlavnímu hrdinovi Tomáši Hajíčkovi, který mě velmi zaujal.“
(Oldřich Navrátil)


„Protože že je to strašně dobře namíchaný koktejl road movie, thrilleru, motorkářského filmu i detektivky.“
(Martin Stránský)


„Je to první celovečerní film pana režiséra a první filmy bývají nejlepší. Je o putování člověka, a třeba se v tom někdo najde.“
(Jakub Kohák)


„Dokáže pobavit, bude tam silný emoční zážitek a popisuje reálnou scénu, to, co se dnes a denně děje. Je to jakýsi výraz křivdy a nápravy a schopnosti odpustit a je to něco, co se nás bytostně týká, protože společnost bude krutá a nemorální, dokud v sobě nenajdeme schopnost odpouštět. A pak se budeme moci dohodnout třeba i se svým nepřítelem.“
(Kryštof Michal)


Foto: www.facebook.com/Buraceni


www.buracenifilm.czNejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa


Chat s osobností

Partneři

Hledat

Mimísek 35

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Dáte si někdo Smoothie?

Smoothie 200Smoothies jedině v létě? Tak tenhle trend už je dávno minulostí! Nyní mají sezónu po celý rok! Hřejivá ovocná smoothies, která jsou doplněná o bylinkové čaje a ochucená různým kořením, Vám dodají tolik potřebné vitamíny, minerály a vlákninu. Na...

Divadlo

Pejsek a kočička rozdávají ve zlínském divadle opět radost

200dZlínské Městské divadlo si dětské diváky předchází jak může, rozhodně je nebere jako doplněk k divákům dospělým. A tak první premiéra roku 2013 i první premiéra právě se rozbíhající sezóny 2013/2014 patřily právě dětem. Na jeviště zlínského divadla se po čase v...

Film

Česká televize se vrací k Menzelovi

menzel rozmarne letoNa televizních obrazovkách znovu spatříme základní díla světové kinematografie, ať již se dotýkají hlubin lidské duše (jako Kieslowského triptych Tři barvy) nebo nahlížejí do soukolí mocenského zákulisí, v...