Český lev, Jako nikdy a Pojedeme k moři. Česká televize připravila víkend pro milovníky filmu.

Český lev, Jako nikdy a Pojedeme k moři. Česká televize připravila víkend pro milovníky filmu.

Email Tisk

Pro všechny, kteří fandí tuzemské kinematografii, připravila Česká televize mimořádný víkend. Ten odstartuje v sobotu slavnostním předáváním Českých lvů, pokračovat bude loni oceněným snímkem Jako nikdy a v neděli večer naváže premiérou nového snímku debutujícího režiséra Jiřího Mádla Pojedeme k moři.

Po skončení přímého přenosu ze slavnostního ceremoniálu udílení cen České filmové a televizní akademie nabídne Česká televize divákům premiéru svého koprodukčního snímku Jako nikdy. Ten Českého lva získal v roce 2013, a to hned ve dvou kategoriích, za nejlepší ženský a mužský herecký výkon v hlavní roli pro Petru Špalkovou a Jiřího Schmitzera. Hlavní představitelé byli rovněž oceněni Cenou české filmové kritiky. Scenáristce Markétě Bidlasové a režiséru Zdeňku Tycovi pak byly uděleny ceny Trilobit Beroun 2013.

Také v neděli čeká diváky České televize výjimečná premiéra. Rodinný snímek Pojedeme k moři je sice režisérským debutem, přesto už byl na Českého lva nominován hned ve třech kategoriích, nejlepší film, režie a scénář. Jiří Mádl za něj již letos rovněž získal Cenu české filmové kritiky jako objev roku. „Cílem mého scénáře i režijního uchopení je, aby divák získal pocit, že film opravdu natočil hlavní hrdina Tomáš, protože dostupnost a technologická gramotnost nejmladší generace už takový jev umožňují,“ říká debutující režisér Jiří Mádl a dodává: „Chtěl jsem dokázat, že natočit celovečerní film jednou kamerou z ruky dítěte opravdu jde a že tím samotný příběh filmu neztratí nic ze své emocionality.“

ct Pojedeme k mori  2

Jako nikdy

Kdo je Vladimír Holas? Malíř, sochař, pedagog a sukničkář okresního významu. Namaloval spoustu krásných obrazů, ale ne tak skvělých, jak si přál. Nebyl ve straně, nebyl ve Svazu výtvarných umělců, nezaprodal se minulému režimu. Vždycky byl svůj a svůj už navždycky zůstane. Ale jak dlouho to navždycky bude ještě trvat? Diagnóza je jasná, smrt nevyhnutelná a léto jedno z nejkrásnějších, jaké si pamatuje. Osamělý dům uprostřed křivoklátských lesů je jeho posledním útočištěm, protože umřít v odcizeně sterilním prostředí nemocnice prostě odmítá. Chce se skácet ve stoje, jak žil. Naštěstí (nebo bohužel?) není na umírání sám. Střídají se u něj dvě ženy – jeho současná mladá partnerka Karla, a jeho bývalá milenka, pětapadesátiletá vdaná Jaruna. Jde tu o smrt, hledání sebe sama, nebo snad o ještě něco víc? (2013)

Hrají: P. Špalková, J. Schmitzer, T. Medvecká, M. Němec, J. Pidrmanová, Z. Palusga, M. Taclík, L. Veselý a další.

Námět a scénář M. Bidlasová. Kamera P. Hoznauer.

Režie a scénář Z. Tyc.

ct Jako nikdy 2

Pojedeme k moři

Jedenáctiletý Tomáš se chce stát filmařem, a když dostane k narozeninám kameru, rozhodne se natočit svůj první film – o své rodině a kamarádovi. Postupně tak poznáváme jeho tatínka, maminku, babičku, ale i kamaráda Harise, který mu pomáhá s natáčením. Kluci blbnou a užívají si natáčení, ale jen do chvíle než zjistí, že kamera dokáže odhalit i věci, které jsou nepříjemné – například pravdu o jejich spolužačce, kterou Tomáš miluje anebo – že mu jeho táta lže! Dvakrát týdně tajně odjíždí místo práce bůhvíkam, ale zapírá to. Tomáš, i když má obavu, že se dozví něco, co bude bolet, se rozhodne tomu přijít na kloub. Netuší, že narazil na rodinné tajemství, které má mnohem hlubší kořeny, než se zprvu zdálo… Jeho odhalení je šokující i čisté svou neokázalou jednoduchostí a lidskostí. (2014)

Hrají: P. Šimčák, J. Maršál, O. Vetchý, L. Trmíková, J. Pokorná, M. Táborský, M. Majerníková, A. Chocholatá, O. Veselý. Kamera E. Kainrathová.

Scénář a režie J. Mádl.

Zdroj foto: Česká televizeSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Banner

Přihlášení

K21 se představuje

RENÁTA LUCKOVÁ


redaktorka

    je fotografka, novinářka, moderátorka a koučka. V autorské dvojici s Pavlem Veselým organizovali a moderovali mnoho akcí. Vedla rozhovory s různými významnými osobnostmi – podnikateli, manažery, politiky, diplomaty, s lidmi z kultury a dalšími. Její fotografie a texty byly publikovány např. v Katolickém týdeníku, na webových stránkách Arcibiskupství pražského, Historická šlechta, Svět úspěšných, v kulturní a hospodářské revue Fragmenty, v časopise Naše rodina, v tiskové agentuře MediapressServis, v časopise Policista, Český bratr, Překvapení aj. Absolventka VŠE a UK. Má zkušenosti v oblasti PR, reklamy a marketingu, ale i v oblasti  firemních financí, personálního řízení a andragogiky.

    Spolu s Pavlem Veselým jsou autoři knihy "Setkání s Dominikem kardinálem Dukou OP", která vyšla k jeho 70-tým narozeninám, kde publikovala i své fotografie.

Toulavka

Anketa


Partneři

Hledat

Mimísek 40

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Pieter De Buysser: Řezači kamene

Rezaci kamene 200Bohaté politické a hluboce lidské dobrodružství, které se odehrává v srdci Evropy na konci 21. století. Berlín, malý plácek uprostřed města, na který nemá vláda kvůli byrokratické kličce žádný vliv.

...

Divadlo

Šansony Veroniky Gajerové v Divadle Rokoko

gajerova veronika 200U příležitosti životního jubilea herečky Veroniky Gajerové pořádají Městská divadla pražská 25. května od 21 hodin v Divadle Rokoko večer, kde se představí především jako zpěv...

Film

Terminátor je znovu ve formě

term200Film Terminator Genisys (2015) se po dlouhé době vrací do zaběhnutých kolejí a znovu nasává atmosféru z druhého dílu, kterou navíc obohacuje vším co se zrovna hodilo. Je zpátky i Arnold Schwarzenegger, který se pro natáčení nechal pro jistotu naskenova...