Český lev, Jako nikdy a Pojedeme k moři. Česká televize připravila víkend pro milovníky filmu.
Banner

Český lev, Jako nikdy a Pojedeme k moři. Česká televize připravila víkend pro milovníky filmu.

Email Tisk

Pro všechny, kteří fandí tuzemské kinematografii, připravila Česká televize mimořádný víkend. Ten odstartuje v sobotu slavnostním předáváním Českých lvů, pokračovat bude loni oceněným snímkem Jako nikdy a v neděli večer naváže premiérou nového snímku debutujícího režiséra Jiřího Mádla Pojedeme k moři.

Po skončení přímého přenosu ze slavnostního ceremoniálu udílení cen České filmové a televizní akademie nabídne Česká televize divákům premiéru svého koprodukčního snímku Jako nikdy. Ten Českého lva získal v roce 2013, a to hned ve dvou kategoriích, za nejlepší ženský a mužský herecký výkon v hlavní roli pro Petru Špalkovou a Jiřího Schmitzera. Hlavní představitelé byli rovněž oceněni Cenou české filmové kritiky. Scenáristce Markétě Bidlasové a režiséru Zdeňku Tycovi pak byly uděleny ceny Trilobit Beroun 2013.

Také v neděli čeká diváky České televize výjimečná premiéra. Rodinný snímek Pojedeme k moři je sice režisérským debutem, přesto už byl na Českého lva nominován hned ve třech kategoriích, nejlepší film, režie a scénář. Jiří Mádl za něj již letos rovněž získal Cenu české filmové kritiky jako objev roku. „Cílem mého scénáře i režijního uchopení je, aby divák získal pocit, že film opravdu natočil hlavní hrdina Tomáš, protože dostupnost a technologická gramotnost nejmladší generace už takový jev umožňují,“ říká debutující režisér Jiří Mádl a dodává: „Chtěl jsem dokázat, že natočit celovečerní film jednou kamerou z ruky dítěte opravdu jde a že tím samotný příběh filmu neztratí nic ze své emocionality.“

ct Pojedeme k mori 2

Jako nikdy

Kdo je Vladimír Holas? Malíř, sochař, pedagog a sukničkář okresního významu. Namaloval spoustu krásných obrazů, ale ne tak skvělých, jak si přál. Nebyl ve straně, nebyl ve Svazu výtvarných umělců, nezaprodal se minulému režimu. Vždycky byl svůj a svůj už navždycky zůstane. Ale jak dlouho to navždycky bude ještě trvat? Diagnóza je jasná, smrt nevyhnutelná a léto jedno z nejkrásnějších, jaké si pamatuje. Osamělý dům uprostřed křivoklátských lesů je jeho posledním útočištěm, protože umřít v odcizeně sterilním prostředí nemocnice prostě odmítá. Chce se skácet ve stoje, jak žil. Naštěstí (nebo bohužel?) není na umírání sám. Střídají se u něj dvě ženy – jeho současná mladá partnerka Karla, a jeho bývalá milenka, pětapadesátiletá vdaná Jaruna. Jde tu o smrt, hledání sebe sama, nebo snad o ještě něco víc? (2013)

Hrají: P. Špalková, J. Schmitzer, T. Medvecká, M. Němec, J. Pidrmanová, Z. Palusga, M. Taclík, L. Veselý a další.

Námět a scénář M. Bidlasová. Kamera P. Hoznauer.

Režie a scénář Z. Tyc.

ct Jako nikdy 2

Pojedeme k moři

Jedenáctiletý Tomáš se chce stát filmařem, a když dostane k narozeninám kameru, rozhodne se natočit svůj první film – o své rodině a kamarádovi. Postupně tak poznáváme jeho tatínka, maminku, babičku, ale i kamaráda Harise, který mu pomáhá s natáčením. Kluci blbnou a užívají si natáčení, ale jen do chvíle než zjistí, že kamera dokáže odhalit i věci, které jsou nepříjemné – například pravdu o jejich spolužačce, kterou Tomáš miluje anebo – že mu jeho táta lže! Dvakrát týdně tajně odjíždí místo práce bůhvíkam, ale zapírá to. Tomáš, i když má obavu, že se dozví něco, co bude bolet, se rozhodne tomu přijít na kloub. Netuší, že narazil na rodinné tajemství, které má mnohem hlubší kořeny, než se zprvu zdálo… Jeho odhalení je šokující i čisté svou neokázalou jednoduchostí a lidskostí. (2014)

Hrají: P. Šimčák, J. Maršál, O. Vetchý, L. Trmíková, J. Pokorná, M. Táborský, M. Majerníková, A. Chocholatá, O. Veselý. Kamera E. Kainrathová.

Scénář a režie J. Mádl.

Zdroj foto: Česká televizeSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

  32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

  Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

  Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

  Životní motto:

  Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa


Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 32

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Dobře mi tak: Román na jeden večer, který musíte mít!

DobreMiTak perexRadka Třeštíková, úspěšná bloggerka a redaktorka, do toho konečně „praštila“ a napsala knihu. Nese název „Dobře mi tak“ a na pultech určitě dlouho nezůstane. Je totiž opravdu dobrá… ba co víc, je výborn...

Divadlo

Režijní duo SKUTR se vrací k novému cirkusu: pro Letní Letnou připravuje premiéru představení Handbag

SKUTR 200Režijní dvojice SKUTR, kterou tvoří Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský, připravuje pro 12. ročník Mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná premiéru svého nového představení nazvaného Handbag / Kabelka. Inscenace propojí divadelní p...

Film

Letošní FEBIOFEST skončil

febiofest logo perex
FEBIOFEST, rozsáhlá mezinárodní přehlídka filmů, doplněná posléze i soutěžní sekcí, se nejprve konal v Praze (již v roce 1993); později se rozšířil do dalších měst. Zve nejen na stovky filmů, uváděných v řadě tematických ...