Román o životě světoznámé české topmodelky Pavlíny Pořízkové je bestsellerem!

Román o životě světoznámé české topmodelky Pavlíny Pořízkové je bestsellerem!

Email Tisk

Téměř 20 tisíc prodaných výtisků během tří měsíců a nadšené čtenářské ohlasy přiměly nakladatelství Prostor přijít s druhým vydáním knihy Martiny Formanové Případ Pavlína. V těchto dnech se příběh rodiny rozdělené sovětskou okupací objevil v knihkupectvích s novou obálkou.

Informace o dramatickém dětství a začátcích modelky a herečky Pavlíny Pořízkové můžeme nalézt v různých mediálních zdrojích zhruba od doby, kdy budoucí světové hvězdě bylo šest let. Spisovatelku Martinu Formanovou motivoval příběh k románovému zpracování.  Jde o působivé vyprávění o mladých, nezralých rodičích Anně a Jiřím, jejich zbrklém útěku z Československa, erotikou nabitém vztahu, odvaze i selhání. Martina Formanová líčí na pozadí tehdy probíhající studené války rodinné drama v celé jeho šíři a nejniternější podobě. Manželé Pořízkovi opouštějí čtyři dny po sovětské okupaci Československo a nechávají u prarodičů tříapůlletou Pavlínu. Netuší, jak dlouho budou muset čekat a co vše podniknout, než opět uvidí svoji dceru, ani co přinese jejich shledání…
Dlouho jsem si myslela, že mne rodiče nechtěli a odjeli. S babičkou jsem se měla krásně, byla jsem tlustá a rozmazlená holka,“ vypráví dnes Pořízková.          

S matkou se viděla až po třech letech, s otcem až po šesti. Celou tu dobu rodiče usilovali o její vydání do Švédska, kde se mezitím usadili. Psali prezidentovi, na úřad vlády, zkoušeli to přes Červený kříž, Výbor pro lidská práva při OSN. Komunisté je vyzvali, ať se vrátí zpět, chtějí-li dceru ještě někdy vidět. Jenže otec Pavlíny dostal třicet měsíců natvrdo v nepřítomnosti za ilegální opuštění republiky, matka by šla do kriminálu na rok a půl. „Byla jsem rukojmím komunistického režimu,“ vzpomíná Pavlína. Rodiče se tedy rozhodli k dalšímu kroku. Začali držet hladovku. Rozdali tisíce letáků, dali desítky rozhovorů, petici za vydání dcery mladým rodičům podepsaly desetitisíce lidí ve Švédsku a celá země žila jejich problémem. V Československu zrovna začínal sjezd komunistické strany…


Formanová popisuje individuální cesty každého z aktérů s hlubokým porozuměním a schopností najít humor či komičnost i ve vážných životních situacích. Ze spolupráce dvou úspěšných žen vznikla úspěšná kniha.

Pripad Pavlina


Druhé vydání v českém jazyce
Počet stran 212, MOC 237 Kč
Vydal Prostor roku 2015/ 02
Brožované vydání
Na přebalu použita fotografie Anny a Jiřího Pořízkových z roku 1971 z jejich rodinného archivu

Ukázka z knihy

8. října 1971
„Každou chvilku přivezou mamu,“ ohlásí babička Pavlínce, sotva se vrátí ze školy. „A zůstane tady snad až do neděle.“
Pavlínka se na babičku usměje.
Usměje se a rychle zamíří do pokoje.

Musí totiž zakrýt, že má z mamy velmi rozporuplné pocity.
A není nikdo, vůbec nikdo kromě Vasky, komu o nich může říct. Obává se, že ani babička by nepochopila, jaké zklamání zažila, když se mama nedávno zjevila u nich v Rejskově ulici.
Její mama, ten krásný obrázek, který si matně pamatovala z dětství! Půvabná panenka, zlatá rybička, co se tu a tam zaleskla v jejich obyčejném rybníku, si najednou vůbec není podobná.

Pod oknem se ozvou brzdy, zvuk parkování.
Pavlínka přistoupí k oknu, za nímž právě vystupuje z auta potvrzení jejích obav.
Žádná zlatá rybka, ale obrovská velryba.
Děvčátko si zarmouceně skousne ret.
Zmatená pozoruje, jak matka v doprovodu dvou mužů kráčí po chodníku k domu.
A nejsou to jen chybějící půvaby, co Pavlínku matou.
Mama prostě vypadá jinak, než jak ji měla uloženou ve svých vzpomínkách a jak ji znala z fotografií. Ústa, oči, držení těla, tohle je nějaká nová mama.
Není možné, že ji ve Švédsku vyměnili?
Asi ne.
Bude si muset zvyknout na tuto.
A ze všeho nejdřív jí opět zopakovat svou etudu čirá radost.
Asi se mamě přece jen líbila, když se za ní vrátila.

9. října 1971
Cestou ze školy se Jirka zastaví v redakci Expressenu, u Claese Hanninga, který ho občas nechává zadarmo zavolat do Československa.

„Je to výborné, chlape! Už o tobě psal i International Herald Tribune!“ raduje se Claes.
„Výborné by bylo, kdybych měl zpátky rodinu,“ namítne Jirka.
Nicméně alespoň se dovolal matce.
Potvrdila mu, že Anna byla propuštěna z vězení a že má být o víkendech doma. Poprosí ji tedy, aby Anně vyřídila, že jí zavolá příští sobotu, a spěchá do práce.
Pavlínčiny chmury vystřídalo upřímné štěstí.
Mama jí totiž ve velikém břiše přivezla ten nejkrásnější dárek.
Miminko.
Sourozence.
Bude mít sestřičku!
„To ještě nevíme, jestli to bude holčička,“ směje se mama. Pavlínka již však v duchu sestře věnovala svou nejkrásnější panenku, tu v hanáckém kroji. Až se narodí, bude si mít s čím hrát.

Martina Formanová pochází z Brna, vystudovala scenáristiku na Filmové akademii múzických umění v Praze a od poloviny devadesátých let žije
ve Spojených státech amerických. Je autorkou autobiograficky laděných próz Skladatelka voňavého prádla (2002) a Snědla dětem sladkosti (2012), novel Trojdílné plavky (2007) a Nevěra po americku (2011) a románu Ten sen (2009). Napsala rovněž dva scénáře, které se staly předlohou k televizním filmům.  

www.eprostror.com


 
Banner

Rozhovor

Elize Ryd (Amaranthe) nejen o Masters of Rock: „Opravdu si užívám open air festivaly, protože to je tak obrovské a je tam tolik lidí!“

amaranthe elize 200Festival Masters of Rock se nezadržitelně blíží, tak jsme u této příležitosti vyzpovídali půvabnou děvu s čistým hlasem – Elize Ryd ze švédské skupiny Amaranthe. Můžete si přečí...

Hledat

Chaty s osobností

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (17)


Literatura

Wangovi vs. svět

perexovy obrazek Wangovi vs. svetNakladatelství HOST nedávno uvedlo na trh knihu Jade Changové s názvem Wangovi vs. svět. Tato autorčina prvotina byla zařazena do výběrů New York Times Editor's Choice a Amazon's Best Books of 2...

Divadlo

Divadlo Ungelt se chystá na léto. Jeho Letní scénu ovládne Touha jménem Einodis

ungelt200Ačkoliv to za okny dlouho vypadalo, jako kdyby jaro, a natožpak léto, nemělo vůbec přijít, v divadle Ungelt jsou lidé optimističtí a již s předstihem plánovali program letošní Letní scény. Co se chystá? Pojďme se podívat.

...

Film

Kniha o filmu Kuchař, zloděj, jeho žena a její milenec

kuchar perexNakladatelství Casablanca se ujala záslužného úkolu, jakým je vydávání knižních monografií o jednotlivých světově proslulých filmech. Tak se čtenáři mohli seznámit například s Metropolis, Občanem Kanem, Sedmou pečetí, Andrejem Rublevem, Matrixem ...