Galerie představila novou výstavní dramaturgii a plán sezóny 2015
Banner

Galerie představila novou výstavní dramaturgii a plán sezóny 2015

Email Tisk

kokos 200Letošní výstavní sezona Národní galerie v Praze bude rytmizována třemi dramaturgicky ucelenými vrcholy (programovými clustery) – každý s klíčovým výstavním projektem s mezinárodní účastí. První z nich, zimní termín, zahájí Národní galerie v Praze vernisáží pěti výstav ve Veletržním paláci, včetně dlouho očekávané výstavy Oskara Kokoschky.

 

 

Následovat bude letní termín s výstavou Henri Rousseaua a projektem nazvaným Tajemná cesta k moderně. Výstavní sezonu 2015 uzavřou v podzimním termínu výstavy Marie Bartuszové, Budování státu a Gotika v Krušnohoří. Výstavní sezony bude Národní galerie koncepčně rozdělovat do tří vnitřně provázaných dramaturgických bloků, které vytvoří klíčové výstavy za doprovodu menších projektů, diskusí, knižních prezentací, workshopů, koncertů či divadelních představení.
 Výstavní sezona bude do budoucna zahajována v únoru v souvislosti s výročím založení předchůdkyně dnešní Národní galerie v Praze – Společnosti vlasteneckých přátel umění. Během prvních měsíců roku 2015 galerie otevře nové sbírkové expozice i krátkodobý výstavní program. Největším lákadlem přitom bezesporu bude výstava Oskar Kokoschka a Praha. V březnu naváže projekt Tajemné dálky: symbolismus v českých zemích 1880–1914 v klášteře sv. Anežky České, který představí fenomén symbolismu jako svébytnou část výtvarné tvorby v dosud ojedinělém rozsahu a konceptu.      

kokos 1


Oskar Kokoschka: Pohled na Prahu

Letní sezonu Národní galerie v Praze zahájí v červnu a červenci s cílem oslovit zvláště návštěvníky Prahy. Ústředními projekty tohoto roku budou výstavy Celník – Henri Rousseau a Tajemná cesta k modernismu: umělci a proroci 1872–1972.
Podzimní programový blok bude zahajovaný v říjnu a galerie se v něm zaměří především na tuzemské publikum. Letos galerie nabídne několik výstav zaměřených především na české a československé umění. Výstava Budování státu: Umění, architektura a design jako prostředek státní reprezentace představí na souboru vybraných exponátů všech uměleckých médií způsoby, jakými se předválečné i poválečné Československo reprezentovalo jako státní celek.

Dalším zásadním projektem letošního podzimu je Gotika v Krušnohoří 1350–1550, mapující kulturní a umělecké bohatství regionu na hranici Čech a Saska.

podle podkladů Národní galerie v Praze, www.ngpracue.cz


 
Banner

PřihlášeníAnketa


Partneři

Hledat

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (3)


Literatura

Muž bez ženy není člověk

 

muz bez zeny 200Tento lákavý název nese útlá kniha oceňovaného autora Pavla Brycze a vydalo ji nakladatelství Mladá fronta. Hlavním tématem jsou dle očekávání vztahy, ale nudit byste se neměli.

...

Divadlo

Nový počin souboru Kašpar: Baterka Miki

baterka miki 200Divadlo v Celetné má na kontě další premiéru. V úterý 19. února divadelní soubor Kašpar odehrál poprvé v České republice monodrama Baterka Miki. Hra z pera současné francouzské spisovatelky je neotřele pojaté vyprávění. Není ovšem na...

Film

FILM POD NADVLÁDOU IDEOLOGIE A POLITIKY

FILM film-a-politika perexDávný bonmot praví, že film šíří politiku, i když dává okatě najevo, že s politikou nemá nic společného. Stačí si vybavit české protektorátní komedie, které dodnes rozdávají zábavu plnými hrstmi. Zejména ty zasazen...