Historické město roku – o titul letos usiluje 14 finalistů krajských kol
Banner

Historické město roku – o titul letos usiluje 14 finalistů krajských kol

Email Tisk

Sidla200O titul historické město roku 2014 letos usiluje 14 měst, vítězů krajského regionálního kola. Vítěze ceny udílené za příkladnou péči o památkové objekty a historické dědictví vyhlásí organizátoři na Pražském hradě. Vítězné město získává vedle titulu i milion korun na další obnovu památek.

 

O prestižní titul se letos ucházejí Holešov, Cheb, Jičín, Litomyšl, Lomnice nad Popelkou, Nový Jičín, Olomouc, Polná a Praha 1. Dalších pět měst bylo ve finále i loni. Jsou jimi Boskovice, Kadaň, Klatovy, Kutná Hora a Prachatice.

Ocenění, které pořádá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, Ministerstvo kultury a Ministerstvo pro místní rozvoj, se udílí za nejlepší realizaci v rámci Programu regenerace městských památkových rezervací a zón. V Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón, vyhlašovaném Ministerstvem kultury se na opravy památek sdružují finance státní, obecní a příspěvky samotného vlastníka památky.

Sidla1

 

Odborná komise hodnotí péči o památky a přístup k ochraně historického dědictví. Ta se projevuje ve finanční účasti města na obnově památek, přípravě regenerace památkové rezervace nebo zóny a také v péči o společenský život a celkový vzhled města. V programu se od roku 1993 rozdělilo ze státního rozpočtu přibližně 4,5 miliardy korun a opraveno za ně bylo 13 584 památek. Celkem je na Ústředním seznamu nemovitých památek aktuálně zapsáno více než 40 tisíc objektů.

Sidla3

 

Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska je dobrovolná, zájmová, nestranická a nevládní organizace, sdružující především historické obce, nebo jejich části, na jejichž území jsou zachovány významné kulturní hodnoty, zejména nemovité památky. Vzniklo v listopadu roku 1990 a v současné době sdružuje více než 204 obcí, měst a městských částí, v nichž žije 3,15 milionu lidí.

podle podkladů  Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, ilustrační foto autor, www.historickasidla.czSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 
Hledáme do týmu...

PřihlášeníAnketa


Partneři

Hledat


Literatura

Julia Childová, Simone Becková: Umění francouzské kuchyně

franc200Nadčasová kniha o vaření, tvrdí o ní recenzenti z celého světa. Osobně mi kniha nejvíce připomněla staré dobré kuchařky mé babičky. Dneska už jsou  jejich zažloutlé listy dávno rozpadlé, ale ona jednoduchá úprava. Milí drazí, tady to je vysoká škola ...

Divadlo

A zase ten Havel!

200divV poslední době mívám někdy dojem, že snad každý chce hrát Havla. Možná je to jen taková móda, možná se pletu a vidím přízraky. Snad proto se mne, když jsem dostala pozvánku na premiéru Havlovy Audience, zmocnily nemalé pochyby. Pražský soubor vinohradskéh...

Film

V září se do kin chystá Dezertér s Jiřím Macháčkem
zahradnictvi perNa konci září dorazí do kin druhá část trilogie autorského dua Jarchovský-Hřebejk s názvem Zahradnictví: Dezertér. Tentokrát se tvůrci zaměřili zejména na rodinu Otty Bocka, jehož ztvárnil Jiří Macháček.