Historické město roku – o titul letos usiluje 14 finalistů krajských kol
Banner

Historické město roku – o titul letos usiluje 14 finalistů krajských kol

Email Tisk

Sidla200O titul historické město roku 2014 letos usiluje 14 měst, vítězů krajského regionálního kola. Vítěze ceny udílené za příkladnou péči o památkové objekty a historické dědictví vyhlásí organizátoři na Pražském hradě. Vítězné město získává vedle titulu i milion korun na další obnovu památek.

 

O prestižní titul se letos ucházejí Holešov, Cheb, Jičín, Litomyšl, Lomnice nad Popelkou, Nový Jičín, Olomouc, Polná a Praha 1. Dalších pět měst bylo ve finále i loni. Jsou jimi Boskovice, Kadaň, Klatovy, Kutná Hora a Prachatice.

Ocenění, které pořádá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, Ministerstvo kultury a Ministerstvo pro místní rozvoj, se udílí za nejlepší realizaci v rámci Programu regenerace městských památkových rezervací a zón. V Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón, vyhlašovaném Ministerstvem kultury se na opravy památek sdružují finance státní, obecní a příspěvky samotného vlastníka památky.

Sidla1

 

Odborná komise hodnotí péči o památky a přístup k ochraně historického dědictví. Ta se projevuje ve finanční účasti města na obnově památek, přípravě regenerace památkové rezervace nebo zóny a také v péči o společenský život a celkový vzhled města. V programu se od roku 1993 rozdělilo ze státního rozpočtu přibližně 4,5 miliardy korun a opraveno za ně bylo 13 584 památek. Celkem je na Ústředním seznamu nemovitých památek aktuálně zapsáno více než 40 tisíc objektů.

Sidla3

 

Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska je dobrovolná, zájmová, nestranická a nevládní organizace, sdružující především historické obce, nebo jejich části, na jejichž území jsou zachovány významné kulturní hodnoty, zejména nemovité památky. Vzniklo v listopadu roku 1990 a v současné době sdružuje více než 204 obcí, měst a městských částí, v nichž žije 3,15 milionu lidí.

podle podkladů  Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, ilustrační foto autor, www.historickasidla.czSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

Anketa


Partneři

Hledat

Nové komentáře


Literatura

Pochopení pro slabosti druhých je tu v první řadě

kdomilujej perexjpgKdo miluje jinak je detektivní román Karin Fossumové norské spisovatelky, která hlavně díky místu svého bydliště se řadí k severským autorům. Ale její kniha není až tak „severská“ – tedy psána tak...

Divadlo

Meyrinkův Golem oživí nevídaným způsobem vilu na Štvanici

golem oldstars 200„Vždycky jednou za lidskou generaci proběhne židovským městem jako blesk jakási duchovní epidemie, zmocňuje se lidských duší za určitým účelem, který nám zůstává skryt, a jejím vlivem vznikají — ně...

Film

Vyšla kniha o pozapomenutém filmaři Chrisi Markerovi

chris markerPřečte-li dnes někdo jméno Chrise Markera, málokomu něco řekne. Nanejvýš si vybaví, že jeho experimentální, ze statických záběrů složená Rampa (na snímku) poskytla námět Gilliamovu sci-fi 12 opic<...