Historické město roku – o titul letos usiluje 14 finalistů krajských kol
Banner

Historické město roku – o titul letos usiluje 14 finalistů krajských kol

Email Tisk

Sidla200O titul historické město roku 2014 letos usiluje 14 měst, vítězů krajského regionálního kola. Vítěze ceny udílené za příkladnou péči o památkové objekty a historické dědictví vyhlásí organizátoři na Pražském hradě. Vítězné město získává vedle titulu i milion korun na další obnovu památek.

 

O prestižní titul se letos ucházejí Holešov, Cheb, Jičín, Litomyšl, Lomnice nad Popelkou, Nový Jičín, Olomouc, Polná a Praha 1. Dalších pět měst bylo ve finále i loni. Jsou jimi Boskovice, Kadaň, Klatovy, Kutná Hora a Prachatice.

Ocenění, které pořádá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, Ministerstvo kultury a Ministerstvo pro místní rozvoj, se udílí za nejlepší realizaci v rámci Programu regenerace městských památkových rezervací a zón. V Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón, vyhlašovaném Ministerstvem kultury se na opravy památek sdružují finance státní, obecní a příspěvky samotného vlastníka památky.

Sidla1

 

Odborná komise hodnotí péči o památky a přístup k ochraně historického dědictví. Ta se projevuje ve finanční účasti města na obnově památek, přípravě regenerace památkové rezervace nebo zóny a také v péči o společenský život a celkový vzhled města. V programu se od roku 1993 rozdělilo ze státního rozpočtu přibližně 4,5 miliardy korun a opraveno za ně bylo 13 584 památek. Celkem je na Ústředním seznamu nemovitých památek aktuálně zapsáno více než 40 tisíc objektů.

Sidla3

 

Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska je dobrovolná, zájmová, nestranická a nevládní organizace, sdružující především historické obce, nebo jejich části, na jejichž území jsou zachovány významné kulturní hodnoty, zejména nemovité památky. Vzniklo v listopadu roku 1990 a v současné době sdružuje více než 204 obcí, měst a městských částí, v nichž žije 3,15 milionu lidí.

podle podkladů  Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, ilustrační foto autor, www.historickasidla.czSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

RENÁTA LUCKOVÁ


redaktorka

    je fotografka, novinářka, moderátorka a koučka. V autorské dvojici s Pavlem Veselým organizovali a moderovali mnoho akcí. Vedla rozhovory s různými významnými osobnostmi – podnikateli, manažery, politiky, diplomaty, s lidmi z kultury a dalšími. Její fotografie a texty byly publikovány např. v Katolickém týdeníku, na webových stránkách Arcibiskupství pražského, Historická šlechta, Svět úspěšných, v kulturní a hospodářské revue Fragmenty, v časopise Naše rodina, v tiskové agentuře MediapressServis, v časopise Policista, Český bratr, Překvapení aj. Absolventka VŠE a UK. Má zkušenosti v oblasti PR, reklamy a marketingu, ale i v oblasti  firemních financí, personálního řízení a andragogiky.

    Spolu s Pavlem Veselým jsou autoři knihy "Setkání s Dominikem kardinálem Dukou OP", která vyšla k jeho 70-tým narozeninám, kde publikovala i své fotografie.

Toulavka

Anketa


Partneři

Hledat

Mimísek 38

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Africký příběh lásky – příběh o silné vůli a velké houževnatosti dojít k svému cíli stůj co stůj

africky pribeh lasky 200Je to příběh mých předků osadníků, příběh dětství a dospívání na farmě mých rodičů, příběh safari a mnoha nocí pod hvězdami, příběh mé spřízněné duše Davida mých dcer Jill a Angely, vzniku našeho sloního sirotčince, ...

Divadlo

Festival Bazaar představuje nové světy středoevropských nezávislých scén

bazaa200Ve dnech 18. – 20. března 2016 proběhne v Alfredu ve dvoře, ve Studiu ALTA a divadle PONEC v Praze mezinárodní festival současného tanečního a pohybového divadla BAZAAR. Přehlídka uvede exkluzivní večerní představení významných osobností nezávislých sc...

Film

Vykročte ze stínu s filmovou přehlídkou VISIONS OF LIGHT 2013

visions of light 200„Vykroč ze stínu!“ - to je letošní motto filmové přehlídky VISIONS OF LIGHT, která se uskuteční 7. - 9. listopadu 2013 v brněnském kině ART. Letos již posedmé nabídne tento unikátní festival filmovým ...