Historické město roku – o titul letos usiluje 14 finalistů krajských kol

Kultura21.cz

Historické město roku – o titul letos usiluje 14 finalistů krajských kol

Email Tisk

Sidla200O titul historické město roku 2014 letos usiluje 14 měst, vítězů krajského regionálního kola. Vítěze ceny udílené za příkladnou péči o památkové objekty a historické dědictví vyhlásí organizátoři na Pražském hradě. Vítězné město získává vedle titulu i milion korun na další obnovu památek.

 

O prestižní titul se letos ucházejí Holešov, Cheb, Jičín, Litomyšl, Lomnice nad Popelkou, Nový Jičín, Olomouc, Polná a Praha 1. Dalších pět měst bylo ve finále i loni. Jsou jimi Boskovice, Kadaň, Klatovy, Kutná Hora a Prachatice.

Ocenění, které pořádá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, Ministerstvo kultury a Ministerstvo pro místní rozvoj, se udílí za nejlepší realizaci v rámci Programu regenerace městských památkových rezervací a zón. V Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón, vyhlašovaném Ministerstvem kultury se na opravy památek sdružují finance státní, obecní a příspěvky samotného vlastníka památky.

Sidla1

 

Odborná komise hodnotí péči o památky a přístup k ochraně historického dědictví. Ta se projevuje ve finanční účasti města na obnově památek, přípravě regenerace památkové rezervace nebo zóny a také v péči o společenský život a celkový vzhled města. V programu se od roku 1993 rozdělilo ze státního rozpočtu přibližně 4,5 miliardy korun a opraveno za ně bylo 13 584 památek. Celkem je na Ústředním seznamu nemovitých památek aktuálně zapsáno více než 40 tisíc objektů.

Sidla3

 

Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska je dobrovolná, zájmová, nestranická a nevládní organizace, sdružující především historické obce, nebo jejich části, na jejichž území jsou zachovány významné kulturní hodnoty, zejména nemovité památky. Vzniklo v listopadu roku 1990 a v současné době sdružuje více než 204 obcí, měst a městských částí, v nichž žije 3,15 milionu lidí.

podle podkladů  Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, ilustrační foto autor, www.historickasidla.czSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

Renata Petříčková: O hnědých pastelkách se mi i zdálo…

200roByla to první nabídka pro opravdové ilustrace do knihy. „Poprvé jsem vzala pastelky, abych s nimi vytvořila něco, co bude zdobit knižní stránky,“ říká Renata Petříčková, kterou zhruba před rokem s touto nabídkou oslovila autorka knihy Hvězdná obloha. Ilus...

Hledat

Chaty s osobností

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (12)


Literatura

Rychle mluvit, pomalu psát

lauren 200Gilmorova děvčata pro mě byl vždy seriál, který pohladí na duši a pobaví naprosto unikátními osobnostmi z malého městečka Stars Hollow v Connecticutu. Během dlouhých let opakování seriálu se mé sympatie k jednotlivým hrdinům zvětšovaly, a když do s...

Divadlo

Premiéra muzikálu v Brně: Ženy na pokraji nervového zhroucení

foto perexPodle známé filmové komedie Pedra Almodóvara  z roku 1988 se v londýnském West Endu pustili naslovo vzatí odborníci muzikálového  žánru, Jefrey Lane (libreto) a David Yazbek (hudba a text písní) do divadelní...

Film

Kozímu příběhu nepomohl ani sýr

kozi pribeh se syremPřed čtyřmi roky natočil Jan Tománek Kozí příběh - pověsti ze staré Prahy a kolem nerozlučných protagonistů, Kuby a jeho mluvící kozy (ale nikoli tak užvaněné jako osel ve Shrekovi), rozvinul napínavé ...