Finále Plzeň uvede premiéru loutkové pohádky Malý Pán, projekce v Loosových interiérech i zvláštní sekci animace

Finále Plzeň uvede premiéru loutkové pohádky Malý Pán, projekce v Loosových interiérech i zvláštní sekci animace

Email Tisk

Maly Pan 200Premiéra nové české loutkové pohádky Malý Pán, projekce v unikátních zrekonstruovaných Loosových interiérech, soutěže o Zlaté ledňáčky, první uvedení zdigitalizované klasiky Jiřího Trnky Staré pověsti české, pocty Pavlu Juráčkovi, Jiřímu Svobodovi a Štefanovi Uherovi, televizní předpremiéry, sekce ZOOM se zaměřením na současnou Francii, česko-japonská sekce s animovanými snímky Kihačiró Kawamota, žáka Jiřího Trnky, a Jana Švankmajera, Fenomén underground, Dlouhá česko-francouzská noc krátkých filmů, kompletní domácí hraná produkce za poslední rok i široká nabídka nových českých dokumentů, současné slovenské snímky, talkshow, akce pro filmové profesionály, workshopy ... to je pouze malý výčet z programu 28. ročníku filmového festivalu Finále Plzeň, který letos proběhne od 26. dubna do 2. května v Měšťanské besedě jako součást projektu Evropské hlavní město kultury.

 

 

Finále Plzeň poprvé veřejnosti představí loutkovou pohádku Malý Pán, která přijde do kin 14. května. Snímek režiséra Radka Berana vychází z úspěšné dětské knihy Velká cesta Malého pána a využívá klasické loutkové podání, které je zasazeno do reálného prostředí lesa. “Knížka Lenky Uhlířové a Jiřího Stacha mne hned zaujala. Fascinuje mě kombinace prostých principů se složitými technologiemi. Nejen domečky z mechu, postavy z borové kůry, ale i svítící objekty a téměř mimozemské bytosti. To je svět tichého, tajemného, ale přátelského lesa,” říká Radek Beran. Stejně tak se kniha líbila i producentovi Jakubovi Červenkovi, který od začátku viděl snímek jako loutkový. „Chceme filmem připomenout dětem i dospělým kouzelný svět loutek. Představit jedinečnou československou školu, a to nejen doma, ale i v zahraničí, kde je naše loutka známa svojí kvalitou a nápaditostí.“ doplňuje Jakub Červenka. Autorem scénáře je Lumír Tuček, hudby Milan Cais, výtvarníkem František Antonín Skála, za kamerou stál Filip Sanders. Hlasy loutkám propůjčili například Saša Rašilov, Valérie Zawadská, Zuzana Bydžovská, Klára Sedláčková, Tatiana Vilhelmová, Pavel Liška a další známí čeští herci.

Teaser: https://vimeo.com/121982037.

Ve znamení loutek se ponese rovněž zahájení festivalu: na úvod bude poprvé promítnuta plně restaurovaná verze Starých pověstí českých Jiřího Trnky z roku 1952, jejíž digitalizaci významně finančně podpořila právě společnost Plzeň 2015. “Uvedení je součástí našeho vlajkového projektu Jiří Trnka a svět animace, který představuje umění loutkářství od počátku až po nejmodernější formy. Zrestaurovaný snímek skvěle doplňuje výstavy Ateliér Jiřího Trnky a Trnkova Zahrada 2. Jsme rádi, že i díky dalším akcím v rámci Finále jako projekce v Loosových interiérech dojde k propojení s nabídkou Evropského hlavního města kultury,” doplňuje programový ředitel Plzně 2015 Jiří Sulženko.

Na oba snímky žánrově naváže celá zvláštní sekce nazvaná Sláva animaci. Ve spolupráci s Japan Festem budou uvedeny krátké filmy Kihačiró Kawamota, žáka Jiřího Trnky (např. Cesta, Chrám Dodžodži, Šípková Růženka aneb Spící krasavice, Dům v plamenech), a dále krátké filmy Jana Švankmajera (Byt, Zahrada, Žvahlav aneb Šatičky slaměného Huberta, Možnosti dialogu, Do sklepa, Jiný druh lásky, Konec Stalinismu v Čechách, Jídlo), a filmy Krvavá paní (r. Viktor Kubal) a Strach(y) ze tmy, ve kterém deset světoznámých komiksových tvůrců oživilo odvěký strach ze tmy.

Maly Pan 7

 

Po Malém Pánovi k dalším festivalovým předpremiérám patří projekce českého televizního filmu Uspávačka režiséra Martina Dolenského o životě známé české vražedkyně Jaroslavy Fabiánové.

Finále Plzeň je festivalem soutěžním, kde ocenění Zlatého ledňáčka udělují mezinárodní poroty v několika kategoriích. Letos podruhé jsou zahrnuty i slovenské snímky. Soutěže nových českých a slovenských celovečerních hraných a animovaných filmů se letos zúčastní 12 snímků, posoudí je porota ve složení režisér, scénárista a producent David Ondříček, polská režisérka Dorota Kedzierzawska, ředitel ukrajinského festivalu Molodist a člen Evropské filmové akademie Andriy Khalpakhchi, makedonská herečka Verica Nedeska a slovenský distributor Michal Drobný. Do soutěže dokumentárních filmů je nominováno 17 snímků, ze kterých držitele Zlatého ledňáčka vybere porota ve složení slovenský dokumentarista Robert Kirchhoff, francouzská filmová pedagožka Héléna Fantl a uznávaná maďarská režisérka Ágnes Sós. V kategorii televizní tvorby se letos do soutěže dostalo 16 děl (9 snímků v sekci cyklická, seriálová, tvorba a 7 v sekci necyklická, filmová, tvorba). Posoudí je porota ve složení Libuše Šmuclerová, řecký scénárista a herec Dimitris Emmanouilidis a americký scénárista, producent a pedagog Brendan Ward.

Tradičně se festival zaměří na pocty filmovým osobnostem - letos režisérovi Jiřímu Svobodovi k 70. narozeninám (snímky Schůzka se stíny, Papilio, Jen o rodinných záležitostech a Udělení milosti se zamítá), o němž v rámci festivalu vzniká i kniha, a dvou osobností “československého filmového zázraku” v 60. letech 20. století Pavlu Juráčkovi (na Finále k vidění Klíč k určování trpaslíků anebo Poslední cesta Lemuela Gullivera r. Martina Šulíka, Zlatá šedesátá II – Pavel Juráček r. Tomáše Kleina) a Štefanovi Uherovi (Slnko v sieti). Tématicky na pocty naváží projekce sedmé a osmé kapitoly dokumentárního seriálu Československý filmový zázrak Perličky na dně a My a svět.

V rámci sekce Fenomén Underground diváci uvidí tři díly z nové stejnojmenné série - Bránil se jen kytarou o písničkáři a faráři Svatoplukovi Karáskovi, Ve stínu železné opony o akcích v pohraničí s Německem a No Future o punku 80. let.

Připomínka 70. výročí konce 2. světové války proběhne ve spolupráci s Plzní 2015 a Plzeň - TURISMUS v restaurovaných Loosových interiérech pod názvem Stigmata holocaustu. Za přítomnosti osobností spjatých s tématem holocaustu a antisemitismu (Karol Sidon, Leo Pavlát, Marcel Hájek, Tomáš Kraus) proběhnou besedy a promítání snímků s válečnou tématikou (např. Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou, ...a pozdravuji vlaštovky, Musíme si pomáhat, Protektor).

Po slovinské kinematografii loňský rok Finále Plzeň letos představí v rámci sekce ZOOM francouzskou kinematografii. Do programu je zařazen snímek Táhni do pekel režiséra Jeana-Charlese Huea, který se odehrává na pařížském předměstí a sociální problematika je v něm zpracována v žánru westernu. Francie je zemí komedií postavených na charismatických hereckých osobnostech. Jednou takovou je Zámek v Itálii, film o začátku vztahu a rozpadu rodiny s Louisem Garrelem a Valerií Bruni Tedeschi, která snímek také režírovala. Mladší generaci pak představuje film Radiostars, kde se herec a scénárista Romain Levy poprvé představuje v roli režiséra. Další tváří francouzské kinematografie jsou příběhy silných žen. Příkladem je Violette, film o spisovatelce Violette Leducové v hlavní roli s Emmanuelle Devos. Ženskou reflexí se zabývá také snímek Sils Maria s Juliette Binochett v roli stárnoucí herečky.

Samostatnou částí festivalu je sekce Současný slovenský film, kde budou promítnuty snímky našich východních sousedů, které nebyly dosud na festivalu uvedeny - např. 38 režiséra Daniela Dangla, Priamy prenos od Zuzany Piussi, Socialistický Zombi Mord v režii Rastislava Blažka, Zuzany Paulini a Petera Čermáka, Všetky moje děti Ladislava Kaboše a řada dalších.

České stopy v mezinárodních koprodukcích ukáže stejnojmenná sekce na příkladech filmů Kukuřičný ostrov (GRU/NĚM/FRA/ČR/KAZ, 2014), Brundibár (NĚM/ČR 2014), Život v akvárku (ISL/FIN/ŠVE/ČR, 2014) a Ghoul (2015).

Maly Pan 1

 

4. Industry Days od 27. do 29.dubna nabídnou českým profesionálům dva TV panely na téma současných trendů v televizním a internetovém vysílání. Představí nové členy Rady Státního fondu kinematografie v rámci debaty o činnosti a fungování Rady. Pro veřejnost bude otevřen My Street Film seminář s Veronikou Liškovou zaměřený na téma práce s protagonistou a získávání pozice ve zkoumané komunitě. A ve spolupráci s Czech Film Commission proběhne také panelová diskuse Regionální aktivity na podporu audiovizuální produkce.

České filmové centrum připravilo pro letošní Industry Days dvě tradiční akce: Dlouhá noc krátkých filmů (Česko:Francie), v rámci které představí ve spolupráci se společností UniFrance výběr hraných i animovaných filmů z české a francouzské produkce, z nichž mnohé byly úspěšně uvedeny na festivalech a získaly i mezinárodní ocenění. Pro filmové profesionály je určena Prezentace připravovaných hraných a animovaných filmů.

Během festivalu proběhne také mezinárodní scenáristický workshop s názvem Story Launch, který je zaměřený na vývoj kvalitních epizodických televizních seriálů. Program organizuje Centrum středoevropské scenáristiky MIDPOINT, které od roku 2010 existuje pod záštitou FAMU. Workshop nabídne také veřejné přednášky, které povedou lektoři - Steve Matthews, výkonný producent dramatické tvorby HBO Europe a producent seriálů Borgiové a Love/Hate, a americký scenárista Philip LaZebnik (Mulan, Princ egyptský).

Program 28. ročníku Finále Plzeň nabídne samozřejmě daleko více projekcí a dalších akcí - například plzeňské tvůrce v sekci Plzeň sobě (film o architektu Janu Soukupovi či snímek Ze srdce zvon od J. Loučíma), dále autorská čtení s autory blogů 1000 věcí, co mě serou nebo Kafe a cigárko i koncerty v ZACH´s Pubu (např. Jiří Schmitzer, či Circus Ponorka). V talkshow nazvané FIlmy NAšich LEt se představí dvojice tvůrců Radim Špaček a Ondřej Anděra (uvádí Tomáš Baldýnský) a Petr Kolečko a Jan Prušinovský.

Vstupenky na všechny projekce a akce jsou k zakoupení jako E-vstupenka na www.festivalfinale.cz nebo fyzicky v Informačním centru města Plzně na náměstí Republiky a v pokladně Měšťanské besedy v Plzni, Kopeckého sadech 13.

Více informací na www.festivalfinale.cz a www.facebook.com/finaleplzen.Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 
Banner

Rozhovor

Seriál k měsíci čtenářů: Knihovny pro K21, Beroun

brezen-mesic-ctenaru 200Regály plné knih, u počítače dáma či pán, který obřadně přebírá vracené knížky a zapisuje nově vypůjčené. Místnost specificky vonící – tak voní jenom tištěné publikace, stojící jako vojáci v řadách. V sále tichý šum, jak...

Hledat

Chaty s osobností


Literatura

Pohled z druhé strany – Státní bezpečnost ve světle nových materiálů

bezpecnost perexLetos je tomu právě čtvrt století, kdy byla rozkazem ministra vnitra Richarda Sachera zrušena obávaná represivní složka komunistického režimu – Státní bezpečnost (StB). Přestože od jejího zrušení uplynula...

Divadlo

Tentokrát Ve Smečkách Klub bláznů

klicovou dirkou perexV Praze je hodně divadel, podle mého odhadu nejméně stovka. A to ta, která mají ještě malou nebo komorní scénu, počítám jen jednou. Při tomto počtu samozřejmě není divu, že mi zhusta nějaká ta pr...

Film

Terminátor 2: Zničí nás umělá inteligence?

terminator 2 schwarzeneggerV roce 1991 se Američani přestávají mazlit s filmovými efekty a i když na to nemají pořád to nejlepší vybavení, na film Terminátor 2: Den zúčtování se dá koukat dodnes. Leckomu ukápne nostalgická...