Jaro na mlýně 2015

Kultura21.cz

Jaro na mlýně 2015

Email Tisk

jaro mlyn perexTechnické muzeum v Brně zve širokou veřejnost, a zejména děti a jejich rodiče na první letošní akci na svých mimobrněnských památkách. Pozvání je tentokrát do Slupi na Znojemsku, kde v areálu vodního mlýna v sobotu 18. 4. od 10 do 17 hodin proběhne akce nazvaná Jaro na mlýně.

Se začátkem dubna začíná turistická sezóna nejen na hradech a zámcích, ale také na pěti mimobrněnských památkách ve správě Technického muzea v Brně (šestá památka Šlakhamr zahajuje díky horším klimatickým podmínkám na Vysočině až od května). Kromě běžných turistických prohlídek čekají na rodiny s dětmi, ale i další hravé zájemce, speciální akce, při kterých památky ožívají. Dle možností tu pracují řemeslníci, ve vojenském srubu je opět posádka. Na speciálních stanovištích jsou pro zájemce připraveny interaktivní úkoly, při kterých se mohou prostřednictvím hry a vlastních aktivit seznámit s technologiemi a prvky, pro danou památku typickými.

jaro mlyn 2

V letošním roce jsou tyto akce sdruženy do společného projektu s názvem „S Matikou a se Šroubkem za poznáním putujem“. Dva maskoti Šroubek a Matička provázejí děti po památkách. Na památku z výletu je možné sbírat razítka a speciální mince.

jaro mlyn

V sobotu 18. dubna 2015 proběhne první z plánovaných akcí – Jaro na mlýně v areálu Vodního mlýna ve Slupi. Na děti tu čekají stanoviště s tematikou jara a prací ve mlýně. A protože naše programy koncipujeme jako programy rodinné, vítáme i zapojení rodičů, prarodičů či dalších dospělých návštěvníků. Probereme jarní květiny a zvířátka, na půdě objevíme kufr plný záhadných předmětů, na šalandě si připomeneme přísloví, filmy, písničky či básničky s tematikou mlýna. Své svaly si návštěvníci protáhnou při ručním mletí mouky nebo vození pytlů, protože nejlepší zážitky jsou ty, které zažijete na vlastní kůži. Naučíme se poznávat různé druhy obilí a produkty z nich vyrobených. A na závěr v dílničce si děti vyrobí něco na památku.

jaro-500x707

A kdo by se chtěl k mlýnu a mletí dozvědět více informací, muže se zúčastnit speciální prohlídky v 13.00 hodin. I při ní se určitě nudit nebudete. Vysvětlíme si, jak fungoval starý český mlýn, známý třeba z pohádek, dozvíte se, kdo nebo co byl hasačert, zjistíte, proč se mlynář od zavedení několikapatrového mlýna už tolik nenadřel, a objevíte s námi radu dalších mlynářských tajemství.

Mlýn se speciálním programem bude přístupný na základě zakoupení běžné vstupenky.

Přivítejte s námi jaro na slupském mlýně! Na setkání s vámi se těší pracovníci Technického muzea v Brně, které pro vás program připravilo.

www.technicalmuseum.cz/akce/akce-jaro-na-mlyn-ve-slupi-1842015-akce-pro-rodiny-s-dtmiNejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

Zpěvák a kytarista Petr Kocman: Jsem městský cowboy, který nosí stetson od narození

PETR KOCMAN 200Petr Kocman, zpěvák, kytarista a hráč na foukací harmoniku i mandolínu kdysi s Michalem Tučným vymyslel motto „Country je všechno, co se mi líbí.“ Přesně v tomhle stylu také žije. Muzika, kterou ...

Hledat

Chaty s osobností

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (13)


Literatura

Eve Makisová: Tymiánové dopisy

tymianove dopisy 200Hledáte čtení, které bude strhující, trošku historické, trošku limonádově romantické, voňavé po dobrém jídle a na druhé straně syrové válečnou tématikou a drsností etap lidské historie, na něž se raději zapomíná? Eve Makisová vy...

Divadlo

Lávka River Stage: nový rozměr divadla

Lavka River StagePosledního červencového dne startuje již třetí ročník originálního divadelního projektu na řece Vltavě Lávka River Stage. Pódium na hladině řeky, noční osvětlení a zajímavé vizuální zážitky už mají svou tradic...

Film

Hvězdný tým Avengers udělá radost (nejen) filmovým fanouškům

altPatříte-li k filmovým, případně komiksovým fanouškům, určitě víte, že Avengers jsou jedním z nejočekávanějších titulů, které se na nás v letošním roce chystají. A očekávaní nejsou malá. Spíše televizní režisér Joss Whedon tedy pře...