Světová premiéra v Divadle Bolka Polívky: TVRZ - komedie husitská
Banner

Světová premiéra v Divadle Bolka Polívky: TVRZ - komedie husitská

Email Tisk

Divadlo Bolka Polívky uvede v úterý 12. 5. 2015 v 19.00 ve světové premiéře autorskou inscenaci Luboše Baláka TVRZ - komedie husitská - hru z doby husitské o našich pradědech a prabábách, kteří nežili zase tak dávno. V hlavních rolích se představí Milan Šteindler, Jiří Pecha / Fero Burda, Petr Halberstadt, Mariana Chmelařová, Šárka Vaculíková a Filip Teller. Inscenace vzniká ve vlastní produkci Divadla Bolka Polívky a zařadí se tak na repertoár vedle autorských inscenací Bolka Polívky (DNA, Pro Dámu na Balkoně) a inscenace Mínus Dva, ve které vedle Bolka Polívky exceluje také Milan Lasica.

„Je naším přáním a plánem zároveň, aby se u nás v Divadle Bolka Polívky každou sezonu odehrály jedna, ideálně dvě premiéry s důrazem na autorskou tvorbu. Před necelým rokem vznikla v produkci našeho divadla autorská inscenace Bolka Polívky DNA a za necelý týden bude mít premiéru TVRZ Luboše Baláka.


V letošní sezoně otevíráme dveře našeho divadla také nově vzniklé společnosti StageArtCz. Těšíme se na jejich premiéru hry “K-PAX, svět podle prota” v režii Petra Halberstadta, která se bude konat 28. 5., v níž se kromě  Petra Halberstadta představí například Radim Fiala, Marika Procházková nebo Michal Bumbálek. Takže tuto sezonu dvě premiéry budou!


Do budoucna jednáme s Arnoštem Goldflamem a Vladimírem Polívkou. Máme se na co těšit,” odkrývají plány divadla Bolek Polívka a Ondřej Chalupský a dodávají:
“Přejeme zlomvaz Luboši Balákovi a Petru Halberstadtovi, protože je obdivujeme a navíc je máme rádi!“


Děj TVRZE se odehrává v době po upálení Mistra Jana Husa, kdy se po Českém území prohání křižácká vojska. Na malém ostrohu, uprostřed Českých luhů a hájů je nevelká tvrz hejtmana Arnošta. Válečná vřava brzy dopadne i na tuto Tvrz. Křižácká přesila se blíží. Jeden každý člen posádky Arnoštovy tvrze bude nucen rozhodnout o svém osudu. Čemu dají přednost? Boji, či zbabělosti? Cti, či ohnutým zádům? Jakou cestu zvolí naši předkové? Jakou cenu tím dají svým životům? I když by se mohlo zdát, že jejich rozhodnutí nám může být lhostejné, není tomu tak. Na jejich skutcích a činech stojí i naše dnešní společnost, my nejsme jiní než byly oni.

Tvrz


“Jedna z takových vtíravých otázek, která se mi čas od času krade na mysl už od doby, kdy jsem začal o svém bytí na tomto světě přemýšlet, je – co bych dělal, kdyby byla válka? Jak bych se zachoval? Byl bych zbabělec a donášel bych, nebo bych byl hrdina a umřel bych v boji? Co by dělali ostatní, kdyby žili jindy nebo jinde? Říkám si. Třeba ve středověku na tvrzi obklíčené křižáky? Byli by z nich zbabělci, nebo naopak?”vysvětluje autor a režisér Luboš Balák.


“A o tom je hra Tvrz – komedie husitská – o Češích, o kterých se říká, že nebojují a nemají hrdiny. Psaním Tvrze jsem pochopil, že to není úplně pravda. A taky jsem přišel ještě na jednu podstatnou věc – že totiž jsem členem národa, z kterého se nikdy nestane útočník a který nikdy nenapadne válečným způsobem svého souseda. A to mě docela těší.“ dodává Luboš Balák.


TVRZ - komedie husitská
Autor a režie: Luboš Balák
Hrají: Milan Šteindler, Jiří Fero Burda / Jiří Pecha, Petr Halberstadt, Filip Teller, Šárka Vaculíková, Mariana Chmelařová, Jaromír Barin Tichý / Jiří Fretti Pfeifer
Scéna a kostýmy: Martin Ondruš
Hudba: Zdeněk Král
Produkce: Markéta Tulisová

Před premiérou divadelní hry TVRZ – komedie husitská v 17.30 bude zahájena výstava Petera Stankoviče “Radosť v duši” v prostorách foyer divadla. Výstavu zahájí Peter Stankovič a Bolek Polívka

PREMIÉRA: 12. 5. 2015 v 19.00 v Divadle Bolka Polívky
PREMIÉRA II: 13. 5. 2015 v 19.00 v Divadle Bolka Polívky
REPRÍZY: 17. 5., 5. 6., 22. 6. vždy v 19.00 v Divadle Bolka Polívky

Luboš Balák (nar. 1970) Patří k nejznámějším dramatikům své generace. Napsal řadu her, které se hrály nebo hrají v různých divadlech, např. v Huse na provázku, HaDivadle, Divadle Petra Bezruče, v Národním divadle v Praze, v Divadle Na zábradlí. Mezi jeho nejúspěšnější hry patří např. Smrt Huberta Perny, Hvězdy nad Baltimore, Akvárius, Kvartet, Bohnice, Extáze, Butch Cassidy a Sundance Kid, Jak se Husákovi zdálo, že je Věra Čáslavská a další. Jeho texty byly oceněny v odborných soutěžích (například: Cena Alfréda Radoka za nejlepší hru). Je zakladatelem divácky oblíbeného pásma kabaretů Komediograf, který se hraje od roku 1997, a který se v posledních letech volně transformoval do samostatného divadla s vlastním repertoárem.


Divadlo Bolka Polívky se usídlilo v budově na Jakubském náměstí v Brně v roce 1993 a 17. září téhož roku zde autorským představením Bolka Polívky Trosečník zahájilo svoji činnost a svou první sezonu. Za více než dvacet let existence se zde vystřídala řada projektů majitele a principála Bolka Polívky.


/Výběr z autorských inscenací Bolka Polívky uvedených v DBP: Don Quijote a ti druzí (1990 a 1993), Poslední leč (1993), Trosečník (1993), Šašek a královna (1993), Pro dámu na balkoně (1998), Variace na chlast (2001), Český lev (2010), DNA (2014)./


V rámci současného repertoáru lze vybírat jak z autorských her principála Bolka Polívky  (DNA a Pro dámu na balkoně), tak z představení vytvořených ve spolupráci s jinými divadly (Mínus dva, ...). Divadlo také spolupořádá legendární Manéž Bolka Polívky.


Diváci zde mohou zhlédnout širokou nabídku her hostujících českých a zahraničních souborů (Dejvické Divadlo, Činoherní Klub, Štúdio L+S, Studio Dva Divadlo, Klicperovo divadlo v Hradci Králové, Divadlo Járy Cimrmana, Divadelní spolek Kašpar, Divadlo Kalich, Divadlo Palace, Divadlo Příbram, Divadlo Komediograf, Komici s.r.o. a další) a na prknech vidět známé herecké osobnosti Elišku Balzerovou, Simonu Stašovou, Jitku Čvančarovou, Báru Seidlovou, Jaroslava Duška, Pavla Lišku, Milana Lasicu, Karla Rodena a další. Vedle divadelních představení jsou pravidelným doplňkem programové skladby také koncertní vystoupení předních českých a slovenských hudebníků a kapel nejrůznějších žánrů. Celosezónní aktivitou jsou také výstavy (cca 10 - 12 za sezonu) významných malířů, grafiků a fotografů, pořádané ve foyer divadla.


Divadlo se neustále ve spolupráci se svými partnery a především ve spolupráci s představením Jaroslava Duška ČTYŘI DOHODY věnuje také charitativní činnosti. Zisk z těchto představení rozděluje organizacím, které se věnují pomoci a podpoře tělesně postiženým, rozvoji a výchově dětí či pomoci starým lidem atp.

www.divadlobolkapolivky.czNejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

„Cíl veškerých mých psavých snah je jediný – dělat dětem radost,“ říká s úsměvem spisovatelka Daniela Krolupperová


altDaniela Krolupperová je velmi pilná spisovatelka. V loňském roce vydala šest knížek ve čtyřech nakladatelstvích, letos k nim přidala další – dobrodružný příběh Společenstvo klíčníků. Protože její nová knížka m...

Hledat

Chaty s osobností


Literatura

Po měsíci na trhu obsadilo Kissingerovo USPOŘÁDÁNÍ SVĚTA 1. místo v žebříčku bestsellerů literatury faktu podle SČKN!

 

kissinger 200Světoznámý politolog, historik, poradce pěti amerických prezidentů a nositel Nobelovy ceny za mír Henry Kissinger  hraje stále první ligu! Jeho nejnovější dílo v překladu Martina Pokorného vydal PROSTOR...

Divadlo

Skončí to ústa - autorská inscenace J. Adámka

skonci to usta 200Divadlo DISK uvede premiéru autorské inscenace Jiřího Adámka. Na hranici nesmyslu, abstrakce a metafyziky. Mezi slovy, slovy a zase slovy se rýsuje jediné řešení: ticho.

...

Film

Halloween 2 na DVD dokazuje, že děsí i po více než třiceti letech od svého vzniku

hallow 200Hororový žánr patří už dlouhodobě k těm divácky oblíbeným, protože většina z nás se ráda bojí (ovšem jen pokud se strach nedotýká nás bezprostředně). Možná ještě oblíbenějším je jeho subžánr zvaný slasher (česky „vyvražďovačka“), který má tři velké...