SEVERSKÝ LITERÁRNÍ VEČER

SEVERSKÝ LITERÁRNÍ VEČER

Email Tisk

Skandinávský dům ve spolupráci s Velvyslanectvím Norského království, Velvyslanectvím Švédska, Velvyslanectvím Finska a Dánským velvyslanectvím v Praze, nakladatelstvími Dybbuk, Knihou Zlín, Plus a Panteon a Literární kavárnou Řetězová pořádá u příležitosti veletrhu Svět knihy tradiční literární večer se severskými hosty.

 


Pozvání na besedu přijali norská spisovatelka Merethe Lindstrømová, oceňovaná autorka řady románů a povídkových sbírek, finská spisovatelka Emmi Itäranta, mladá zástupkyně žánru sci-fi, švédský herec a autor divadelních her a promyšlených povídek Jonas Karlsson a dánský krimi autor Jakob Melander. Všem čtyřem spisovatelům vyšla v nedávné době kniha v českém překladu.
Beseda bude rozdělená do dvou částí: od 19 do 20 hodin si bude Michal Švec ze Skandinávského domu povídat s Merethe Lindstrømovou a Emmi Itärantou, od 20 do 21 hodin bude překladatel Robert Novotný klást otázky Jonasi Karlssonovi a Jakobu Melanderovi. Úryvky z děl přítomných autorů přečte Martin Severýn z Divadla NaHraně. Akce bude z norštiny, finštiny, švédštiny a dánštiny tlumočena do češtiny.
Knihy autorů bude možné na místě zakoupit za zvýhodněnou cenu a vstupné na besedu je dobrovolné.

Více informací také na http://www.skandinavskydum.cz/seversky-literarni-vecer-2.


Merethe Lindstrømová (nar. 1963) je norská spisovatelka. Literárně debutovala na počátku 80. let povídkovou sbírkou Sexorcisten og andre fortellinger (Sexorcista a jiné povídky, 1983). Je autorkou řady novel a povídkových sbírek, například Kannibal-leken (Hra na kanibala, 1990), Svømme under vann (Plavat pod vodou, 1994) či Jeg kjenner dette huset (Znám ten dům, 1999), románů Steinsamlere (Sběratelé kamenů, 1996), Stedfortrederen (Zástupce, 1997) či Dager i stillhetens historie (Dny v dějinách ticha, 2011), za který obdržela norskou Cenu kritiků a roku 2012 významnou Cenu Severské rady za literaturu. Na tutéž cenu byla již o několik let dříve nominována i povídková sbírka Hosté (Gjestene, 2007), která v roce 2014 vyšla v českém překladu (nakl. Dybbuk, překlad kolektiv autorů – studentek nordistiky na FF UK pod vedením Jarky Vrbové).

sever 1

 

Emmi Itäranta (nar. 1976) je začínající finská spisovatelka. V rodném městě Tampere vystudovala divadlo a poté tvůrčí psaní na Kentské univerzitě ve Velké Británii, kde začala pracovat i na své první knize. Nakonec ji napsala hned dvakrát: finsky a anglicky. S románem Strážkyně pramene (Teemestarin kirja, 2012, č. 2014, nakl. Plus, překlad Michal Švec), spojujícím žánr dystopie s veskrze poetickým jazykem, vyhrála soutěž science fiction a fantasy literatury, již uspořádalo finské nakladatelství Teos. Anglická verze vyšla pod názvem Memory of Water a kniha byla přeložena i do dalších jazyků. V současné době pracuje Emmi na své druhé knize, která by měla vyjít ještě během tohoto roku.

Jonas Karlsson (nar. 1971) je ztělesněním všestranného nadání. Jakožto jeden z nejvýznamnějších švédských herců ztvárnil role nejen v řadě her inscenovaných švédským národním divadlem Dramaten, ale také v několika kladně hodnocených filmech a televizních seriálech. V roce 2005 debutoval jako dramatik divadelní hrou Nattpromenad (Noční procházka) pro přední stockholmskou scénu Stockholms Stadsteater. Poté se Karlsson začal věnovat i psaní prózy. Dráhu spisovatele zahájil sbírkou humorných a inteligentních povídek Det andra målet (Druhý gól), která dává vzpomenout například na tvorbu Raymonda Carvera. Česky vyšla novela Místnost (Rummet, č. 2015, nakl. Kniha Zlín, překlad Linda Kaprová) ze sbírky Den perfekte vännen (Dokonalý kamarád, 2010).

sever 2

 

Jakob Melander (nar. 1965) pochází z dánského hlavního města Kodaně. V 80. letech působil jako kytarista v nejrůznějších punkových a rockových kapelách. Vystudoval literární komparatistiku na Kodaňské univerzitě. Hned jeho debut, v češtině vydávaný pod názvem Krvavý vítr (Øjesten, 2013, č. 2015, nakl. Panteon, překlad Robert Novotný), vystoupal na špici dánských knižních žebříčků. Jedná se o první román trilogie v hlavní roli s policejním vyšetřovatelem Larsem Winklerem. Krvavý vítr je detektivka z kodaňských ulic o rodině a zlu. A také příběh o tom, jak se z člověka může stát vrah.


 

Rozhovor

Redaktorka a autorka italské kuchařky Alice Rossi: „Ital by nikdy nezasedl s jídlem před televizi!“

Inspirato 200Redaktorka, PR manažerka, milovnice Itálie a maminka dcery Adiny – to je Alice Rossi. Sympatická světoběžnice má kromě jiného na svém kontě také kuchařku italských receptů. Publikace se jmenuje Ispirato da Italia a v roce 2014 ji vydalo nak...

Hledat

Chaty s osobností

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (28)


Literatura

Temná tajemství v srdci amazonské džungle

amazonie james-rollins 200Nakladatelství BB/art vydalo v listopadu 2012 paperbackový román Jamese Rollinse, Amazonie. James Rollins má na svém kontě již mnoho dobrodružných románů pro dospělé a mládež. Narodil...

Divadlo

Rákosníček Divadla Scéna pobaví

Rakosnicek200Asi v polovině odpoledne tříkrálového se v blízkosti Divadla Scéna ve Zlíně zvýšil výskyt těšících se dětí a jejich rodičů, kteří mířili na zlínskou premiéru pohádky Rákosníček a jeho rybník. Těch dětí a jejic...

Film

Severské kultovní filmy odstartovala finská bláznivá komedie

Unno perexSkandinávský dům ve středu 2. září odstartoval přehlídku kultovních severských filmů v Komorním kině Evald. Uváděné filmy jsou ve svých domovinách známé asi jako české Pelíšky, avšak český divák se k nim může dostat úplně poprvé a navíc si užít ori...