Ensemble Opera Diversa oslaví páté narozeniny Dýňového démona
Banner

Ensemble Opera Diversa oslaví páté narozeniny Dýňového démona

Email Tisk

Dynovy demon perexNejen hudbou, zpěvem a divadlem, ale i vůněmi a chutěmi naplní v listopadu dvě moravská a dvě česká města úspěšný „gastronomický gesamtkunstwerk“ brněnského Ensemblu Opera Diversa Dýňový démon ve vegetariánské restauraci.


O pozoruhodné životnosti této kulinární opery svědčí hlavně skutečnost, že se kromě kladného odborného ohlasu těší už pátým rokem od své premiéry také stále velkému diváckému zájmu. Mezi současnou operní tvorbou se tak řadí k nejvíce v tuzemsku reprízovaným kusům a dá se bez nadsázky říci, že brněnský operní podzim si bez Dýňového démona lze už jen stěží představit. Jedno ze čtyř letošních představení se ostatně uskuteční (již podruhé) také v divadelním sále Reduty, v partnerské spolupráci s Národním divadlem Brno.

Dynovy demon 2172 up

Chystaná tour po čtyřech městech napříč prakticky celou republikou je přesto ve všech ohledech mimořádná. První letošní představení proběhne 13. listopadu ve Studiu Z Městského divadla Zlín, kde se ansámbl se svou tvorbou představí vůbec poprvé. Následovat bude 16. listopadu zmiňované brněnské představení a 19. listopadu rovněž krok tak trochu do neznáma, na prkna českokrumlovského městského divadla, kde bude mít možnost představit poprvé svou režijní i kuchařskou tvorbu nový umělecký šéf opery Jihočeského divadla, krumlovský rodák a zároveň člen Ensemblu Opera Diversa Tomáš Studený. Tour zakončí představení na Malé scéně Divadla J. K. Tyla v Plzni.

Inscenace měla od premiéry v lednu 2010 prostor k usazení a několik jejích protagonistů navíc vyrostlo od té doby v respektované umělce, např. Jan Šťáva, Lucie Kašpárková, Hana Škarková nebo dirigentka Gabriela Tardonová. Zvláštností této bytostně podzimní (season-specific) opery na pomezí Halloweenu a Dušiček je právě propojení osobité poetiky souboru s rozmáhající se oblibou kuchařského umění. Přímo na jevišti se tu odehrává magie stvoření jídla a s mírnou nadsázkou lze také říct, že tahle opera vznikla v kuchyni. Na jejím počátku stál totiž skutečně recept režiséra Tomáše Studeného na dýňový pokrm, s nímž libretista Pavel Drábek pracoval při psaní libreta. Příběh stejně jako jevištní dění jsou tak s přípravou vegetariánského jídla v symbióze.V závěru opery se navíc obecenstvo může připojit k neformální ochutnávce. Ta následuje bezprostředně po odeznění posledních tónů hudby skladatele Ondřeje Kyase, kdy herci, respektive „personál restaurace“ servírují publiku hotový pokrm z dýně Hokkaidó.

Ústředním motivem mnohovrstevnatého a částečně metaforického příběhu je manželský trojúhelník. Mezi pár procházející partnerskou krizí vstupuje Dýňový démon v podobě pohledné dívky z venkova a postupně ovládne celou restauraci. Dýně je však nakonec přemožena – uvařena. Libretista Pavel Drábek o opeře říká: „…šlo a jde o onen základní dar, který se buď urodí a lze pak vařit, anebo vzniká, když někdo hraje a zpívá pro posluchače, obojí se tu pro diváka na jevišti připravuje a nakonec se mu i rozdá. A vlastně i ten dar, o němž zpívá Majitelová – odpuštění, blízkost, příslib tepla na zimu a zároveň příslib slunovratu…“ Dýňový démon se tak pomalu začíná stávat i jakýmsi rituálem, jímž se už pravidelně loučíme s létem.

ENSEMBLE OPERA DIVERSA

DÉMON TOUR 2015

13. 11. Zlín, MDZ – Studio Z, 19.00

16. 11. Brno, NdB – Divadlo Reduta, 19.00

19. 11. Český Krumlov, MDČK, 20.00

22. 11. Plzeň, DJKT – Malá scéna, 19.00

Ondřej Kyas (hudba) | Pavel Drábek (libreto)

DÝŇOVÝ DÉMON

VE VEGETARIÁNSKÉ RESTAURACI

V hlavních rolích Jan Šťáva, Lucie Kašpárková, Hana Škarková, Jakub Tuček,

režie Tomáš Studený, scénografie Sylva Marková, dirigentka Gabriela Tardonová.

Více na: www.operadiversa.czNejnovější články:
Starší články:

 
Banner

Rozhovor

Eva Turnová z Plastic People of the Universe: „Mluvit pravdu už se dnes nenosí.“

200rozEva Turnová působila jako baskytaristka ve skupinách DG 307 nebo Půlnoc, od roku 2000 má vlastní hudební projekt s názvem Eturnity a od roku 2001 hraje s kapelou The Plastic People of the Universe. Kromě hudby se v nedávné době začala věnovat i psaní a výt...

Hledat

Chaty s osobností


Literatura

Záhada, kterou předpověděla spiritistická seance
ImageDetektivky Agathy Christie patří k mým oblíbeným. Neteče v nich až tolik krve, nemusím dumat nad odbornými rozhovory forenzních vědců, dostávám jako čtenář všechna potřebná fakta, která zná i detektiv, takže si m...

Divadlo

Rok 2084? Vše pod kontrolou, i sex

DRPWinstona Smitha byste na ulici snadno přehlédli. Jak by taky ne, když je to jenom obyčejný pracovník na ministerstvu, co si svědomitě plní své povinnosti. Prostě normální nezajímavý muž, řekli byste si, ale neměli byste pravdu. Winston totiž žije v roce 2084 a je...

Film

V září se do kin chystá Dezertér s Jiřím Macháčkem
zahradnictvi perNa konci září dorazí do kin druhá část trilogie autorského dua Jarchovský-Hřebejk s názvem Zahradnictví: Dezertér. Tentokrát se tvůrci zaměřili zejména na rodinu Otty Bocka, jehož ztvárnil Jiří Macháček.