Otrepaný Malý princ?

Otrepaný Malý princ?

Email Tisk

prince200To sa Vám vybaví, keď počujete meno Exupéry a jeho najznámejšiu knižku pre deti aj dospelých? Možno ste ju v skutočnosti nikdy poriadne nečítali a možno ste ju čítali a nedali ste jej šancu ako knižke pre dospelých. Ale skrýva sa v nej oveľa viac, má filmový potenciál, ktorý práve prichádza do kín. Príbeh o dieťati, ktoré sníva a nikdy z toho nevyrastie – takmer ako šitý na Vianoce.

 

 

Príbeh Malého princa je každému známy a patrí už k európskej kultúrnej tradícii, preberá sa v škole na hodinách literatúry a príbeh o hadovi v klobúku nejedného  z nás primäl k úsmevu.

Naším problémom je vraj, že dospievame a zabúdame sa tešiť z maličkostí, zabúdame na detský svet a jeho komplexnú jednoduchosť. Nechápeme naše deti a naše deti preto nechápu nás.

Práve film Malý princ nám chce dokázať, že v každom z nás sa schováva kúsok dieťaťa, ktorého jediným cieľom je láska, priateľstvo, radosť.

Príbeh sa odohráva v dvoch líniách, ktoré sa nakoniec spoja v jednu. Prvá línia rozpráva o dievčatku, ktoré sa stáva dospelou až príliš rýchlo a zabúda na detské radosti pod vplyvom prísnej mamy. Čoskoro sa ale mama s dcérou presťahujú do susedstva starého pána, ktorý rozpúta v jej mysli kolotoč predstavivosti, keď omylom prerazí stenu kuchyne s vrtuľou od lietadla.

Zoznamuje sa pomocou odkazov s príbehom Malého princa a v dievčenskej mysli sa racionalita dospeláka začne biť s bezprostrednou detskou zvedavosťou.

prince1

 

Od režiséra Marka Osbornea poznáme film Kung Fu Panda, ale tieto filmy sú si záhadne podobné v jednej veci – aj panda mala srdce dieťaťa, nevinné a čisté, vždy chcela iba dobro a v podstate vedela konflikty vyriešiť aj bez boja.
Je teda spojovacím prvkom Osborneho filmov obraz detskej mysli ako liek na problémy tohto sveta?

Film môžete vidieť momentálne na Festivale francúzskych filmov v predpremiére.

www.festivalff.cz

Název:  Malý princ (z fr. originálu Le Petit Prince)

Scénář: Irena Brignull

Režie: Mark Osborne

Hudba: Richard Harvey, Hans Zimmer

Hrají (hlasy):     James Franco, Rachel McAdams, Marion Cotillard, Jeff Bridges, Mackenzie Foy, Paul Giamatti, Benicio Del Toro, Albert Brooks, Bud Cort

Předloha: Antoine de Saint-Exupéry (kniha)

Hodnocení: 100 %

( 1 hlas )

Zdroj foto: www.thelittleprince.com , www.wikipedia.czSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

David Stránský: V Laterně magice se podařilo uskutečnit projekt, na který můžeme být všichni po právu hrdí!

stransky perexU příležitosti premiéry inscenace Human Locomotion, která vznikla v únoru na Nové scéně Národního divadla pod hlavičkou souboru Laterny magiky, jsme se rozhodli podívat na tento nový projekt a práci v divadle jako takovou o...

Hledat

Chaty s osobností


Literatura

Román o městech na kolečkách požírajících se navzájem

smrtelne-stroje

Film Smrtelné stroje právě vstupuje do kin, ale jeho knižní předlohu si můžete přečíst už nějaký ten pátek. Autorem je britský spisovatel Philip Reeve a kniha vyšla s novou filmovou obálkou u nakladatelství Mladá Fronta.

...

Divadlo

Jarní tip z Divadla Viola: Česká premiéra oceňované hry Hodina diplomacie s Janem Šťastným a Hanušem Borem v hlavních rolích

viola diplomacie perexJan Šťastný a Hanuš Bor. Dva herci během jedné noci, v jedné chvíli, na jednom místě. Napínavý souboj argumentů, slov a emocí. Osudový dialog, který zachránil Paříž a její obyvatele… Divadlo Viola v české p...

Film

Závod s časem je závodem se sebou samým

zavod s casem perexFilm Závod s časem (2013) je moderní akce bez humoru a nadsázky. To ostatní v něm naštěstí nechybí. Ethan Hawke a Selena Gomez si užívají jako pár závodících unesených v rychlém...