Dospívající Andrea bloudí Vanilkovou džunglí Philipa Ridleyho

Dospívající Andrea bloudí Vanilkovou džunglí Philipa Ridleyho

Email Tisk

Vanilková džungle - provokativní one woman show o křehkém dospívání jedné obyčejné holky a o lásce, kterou hledáme i tam, kde bychom neměli. Nová hra jednoho z nejlepších současných britských dramatiků v české premiéře!

Divadlo NaHraně uvede 3. prosince v Divadle Kampa v české premiéře provokativní hru Vanilková džungle z pera kontroverzního britského autora Philipa Ridleyho. Na omezené ploše monodramatu se v ní rozkrývá netušený vnitřní i vnější svět dospívající dívky Andrey, kterou její usilovné hledání lásky a potřeba domova dovedly až za hranice, kterými si v životě chráníme vlastní celistvost.

S mnohovrstevnatou rolí, jež vyžaduje citlivé odstínění vývoje mladé dívky i její postupné ztráty smyslu pro realitu, se popasuje Diana Toniková, zkušená herečka, která byla od roku 2007 až do loňska jednou z nejvýraznějších osobností Západočeského divadla v Chebu a od letošního listopadu je členkou souboru Městského divadla Kladno. Překladatelem hry i režisérem inscenace je umělecký vedoucí Divadla NaHraně Šimon Dominik.

Skandální britský dramatik Philip Ridley

vanilka textHrou Vanilková džungle (v originále Dark Vanilla Jungle), jež získala v roce 2013 na festivalu Fringe v Edinburghu prestižní cenu Scotsman First Award, se českým divákům představuje autor, s jehož dílem se prozatím mohli setkat jen díky inscenaci Rtuť. Tu ve své první sezóně před necelými deseti lety uvedlo Divadlo Letí v tovární hale pražského Karlína. Právě Rtuť, jež je považována za jednu z nejskandálnějších her v dějinách britského divadla, vysloužila loňskému padesátníkovi Ridleymu – jinak též vystudovanému malíři, oceňovanému autorovi knížek pro děti, skladateli, fotografovi a filmaři – přízvisko enfant terrible britského dramatu.

Ani Vanilková džungle není hrou, která by diváka „hladila po srsti“. Sdílení otevřené zpovědi o citovém tápání mladé dívky může vyvolat obrázek toho, jak se současná společnost chová k dětem či ženám, potažmo ženám na pomezí dětství a dospělosti, a výsledný pocit nemusí být vždy příjemný.

One woman show Diany Tonikové

Režisér Šimon Dominik, který pro svoji realizaci v Divadle NaHraně hru sám objevil a přeložil, se ale o diváky nebojí: „Ridleyho hra je brilantně napsaným monologem podněcujícím divadelnost jako málokterý text pro jednoho herce, resp. herečku. Autor bravurně střídá situace, prostředí, vyprávěcí perspektivy a buduje ze slov výrazně konkrétní mikroprostor s jedinečným scénickým potenciálem. Ale to všechno by nestačilo, kdybychom neměli vynikající představitelku. A tou Diana Toniková bezesporu je. Její schopnost přirozeně splynout s postavou, odstínit jednotlivé fáze jejího vývoje a samozřejmě především navázat kontakt s publikem je mimořádná. A tak nemám absolutně žádnou pochybnost, že by Diana nepřesvědčila diváky, aby s ní prožili příběh její postavy, jakkoliv některé jeho situace nejsou zrovna bezbolestné.“

Nejbližší reprízy inscenace Vanilková džungle jsou plánované na 14. 12. 2015, v roce 2016: 7. 1., 26. 1., 19. 2., 10. 3. a 30. 3., vždy od 19:30 v Divadle Kampa.


Philip Ridley - Vanilková džungle

Hraje: Diana Toniková

Překlad a režie: Šimon Dominik

Dramaturgie: Ondřej Novák

Scéna: Karel Čapek

Kostýmy: Petra Krčmářová

Foto: Patrik Borecký

Děkujeme Magistrátu hl. m. Prahy, který podpořil projekt divadla NaHraně - Tendence současné angloamerické dramatiky, grantem poskytnutým z rozpočtu hl.m. Prahy pro rok 2015 v oblasti kultury a umění. Magistrát hl.m. Prahy, http://kultura.praha.eu/.


Praktické informace

KDY: Premiéra: 3. 12. 2015

KDE: Divadlo Kampa, Nosticova 2a, 110 00 Praha

VSTUPNÉ: 180,- Kč / 120,- Kč (student, senior, ZTP)

PŘEDPRODEJ VSTUPENEK: divadlokampa.cz

 

Zdroj foto: Divadlo NaHraně


 
Banner

Rozhovor

Bejzo z Polemic: „Nálady sa v takom početnom týme zvyknú často meniť...“

bejzo polemicSlovenská legenda ska Polemic si užívá léta plnými doušky, a to především na festivalech. Nyní hráli i v samotném olympijském Londýně. Nejen o něm nám něco pověděl leader skupiny Bejzo.

Hledat

Chaty s osobností


Literatura

Pekáč buchet slupnete jako malinu

pekac buchet 200Pekáč buchet je v pořadí čtvrtá kniha, která spisovatelce Kateřině Petrusové vychází v Nakladatelství Fragment. Nezabývá se žádnými vážnými tématy, ale dokáže ženám nabídnout přesně to, co chtějí. Pekáč buchet je klasická love story, kt...

Divadlo

Představení Národního divadla věnované lince důvěry pro seniory. Poznejte ty, kteří se bez nároku na odměnu věnují starým lidem!

benefice200Život 90 pořádá u příležitosti Mezinárodního dne seniorů, který připadá na 1. října, benefiční představení swingového muzikálu Ondřeje Havelky V Rytmu swingu buší srdce mé. Díky spolupráci s Národním divadlem, kde se představení 5. října v 18:30 ho...

Film

FILM PÁTÁ LOĎ BUDE MÍT SVĚTOVOU PREMIÉRU NA PRESTIŽNÍM BERLINALE

pata lod 200Slovensko-česko-maďarský film PÁTÁ LOĎ bude mít světovou premiéru na Mezinárodním filmovém festivalu Berlinale. Snímek režisérky Ivety Grófové vybrali do soutěže Generation Kplus. Její předcházející celovečerní film Až do města Aš byl nominován...