Robert Rohál představí v Holešově fotografickou Romanci o Krásce a Zvířeti

Kultura21.cz

Robert Rohál představí v Holešově fotografickou Romanci o Krásce a Zvířeti

Email Tisk

rohal200Fotografickou kolekci Romance o Krásce a Zvířeti představí její autor Robert Rohál už v únoru v Cinema cafe milk baru v Holešově. Kolekce, kterou fotograf v minulém období vystavil na několika místech v Česku a Slovensku, tím ukončí svou pouť. Bude to její derniéra, potom by měla být využita k dobročinným účelům.

 


I tentokrát jde o černobílé fotografie, které si autor nechává přenést na plátno. Fotka tím podle něj získá ještě větší plasticitu a opravdovost, zvláště když jde o plátno v typicky "plakátovém" formátu. „Pro tuhle kolekci mám pořád slabost, a tak jsem se rozhodl, dokud je celistvá, že ji ještě představím ve svém rodném Holešově, tam ji zatím neviděli. Výstava je organizována ve spolupráci s občanským sdružením Každý může pomáhat a měla by trvat od 7. února do 10. dubna - a teprve potom by měla posloužit dobročinnému účelu. Už se na všem domlouvám s kroměřížskou Charitou. Záměrem je kolekci vydražit a získanými prostředky pomoci potřebným,” tvrdí Robert Rohál.
Kolekce Romance o Krásce a Zvířeti, jež byla v letech 2014 a 2015 k vidění například ve Zlíně, Ostravě, na zámku Doudleby nad Orlicí, na hradě Karlštejn, v Dobrušce, ve slovenském Zvolenu a naposledy loni v Kroměříži, tak bude mít v Rohálově rodném Holešově derniéru.

rohal


"Kolekce Romance o Krásce a Zvířeti podnikla během posledních pár let docela slušnou tour, myslím, že ji viděly mraky lidí - třeba jenom na Karlštejně, kde byla vystavena ve 13. komnatě Michalské věže, ji za prvních šest týdnů zhlédlo takřka třicet tisíc lidí. Ale rád vzpomínám i na vlastní focení kolekce, které vznikalo na několika romantických místech a ve které mi Krásku představuje Karolína Bubelová-Staňková, zatímco ve Zvíře se proměnil režisér, herec a šéf činohry Národního divadlo moravskoslezského Ostrava Peter Gábor. Celá kolekce je vlastně taková moje představa známé pohádky rozfázovaná do dvaceti obrazů. Snažil jsem se o propojení snu a reálu, inspirací mi byl tak trošku starý francouzský film Kráska a Zvíře. Fotografie jsou přitom přenesené na velká plátn, takže nejde o žádné titěrné fotečky," říká Robert Rohál.
A co nového připravil fotograf pro příští období? „Loni v září jsem začal fotit materiál pro novou kolekci. Výstava ponese název Tisíc tváří černovlásky a měla by být k vidění už v dubnu v Kroměříži, pravděpodobně ve foyer Muzea Kroměřížska, prozradil fotograf s tím, že jde o soubor dvaceti černobílých portrétů jedné modelky, přičemž každý snímek bude "o něčem jiném". Každý z fotoobrazů by měl být v jiné náladě i době a proměnlivost se projeví i ve výrazu, nalíčení a účesu.

rohal23


„Inspirovala mne k tomu kamarádka Soňa Drábková, kterou jsem nechal proměnit na ženy různých typů. A tak na jedné fotce může připomínat tanečnici a zpěvačku Josephine Baker, na druhém prvorepublikovou filmovou star Lídu Baarovou, na třetím zase Martu Kubišovou v podobě ze šedesátých let a tak dále. Záměrně jsme vyzkoušeli i paruky, proto tam je i určitá stylizace Marilyn Monroe... Na pár fotkách se přitom objeví i mužský element, ale jen velmi okrajově. S účesy nám pomohli skvělí kroměřížští kadeřníci Jan Janíček a Soňa Beňová, paruky zase zapůjčila Věra Lapčíková. V líčení to byla pro jedno focení Gabriela Nováková a potom Ivona Morevová. Bez jejich pomoci by nešlo projekt realizovat,” uvedl Robert Rohál.
Pro tyto dny a týdny je však aktuální výstava Romance o Krásce a Zvířeti, jejíž vernisáž proběhne v neděli 7. února v 17 hodin v Cinema cafe milk baru v Holešově. Výstavu, která je realizována ve spolupráci se spolkem Každý může pomáhat, zahájí Mgr. Libor Jarmar a na kytaru zahraje Danuše Pospíšilová.


 
Banner

Rozhovor

Monika Petráková: Seznamování přes internet má své výhody

monika perexV čerstvém rozhovoru s mladou spisovatelkou Monikou Petrákovou se dozvíte nejnom to, že seznamování přes internet má své výhody, ale bude vám odhaleno i tajemství hesla Jazz Dock.

 

...

Hledat

Chaty s osobností

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (12)


Literatura

Literární festival Goethův podzim již potřetí v Mariánských lázních

goethuv podzim 200Mariánské Lázně, 30. září 2016 - V Mariánských Lázních se bude od 8. do 16. října konat třetí ročník literárního festivalu Goethův podzim, který svým návštěvníkům zprostředkovává setkávání s literárními osobnostmi, autorská čtení, ...

Divadlo

Mezinárodní den tance s Českou televizí

Den tance 200V České republice se bude 29. duben slavit ve více než patnácti českých a moravských městech, kde se připravuje speciální program pro veřejnost. Tančit se bude na veřejných prostranstvích, v tanečních sálech, studiích, klubech a divadlech.

...

Film

Do kin zamíří celovečerní debut režiséra Víta Zapletala PRACH

prach 200Po uvedení na domácích filmových festivalech vstupuje do kin film Prach debutujícího Víta Zapletala. Subtilní rodinné drama, které se z běžné české tvorby vymyká přirozeným akcentem křesťanské víry, má distribuční premiéru 11. srpna. Prach byl v před...