Festival animovaného filmu ANIFILM zveřejnil svůj program, animovaný svět začíná již 3. května

Festival animovaného filmu ANIFILM zveřejnil svůj program, animovaný svět začíná již 3. května

Email Tisk

1ANIFILM vizual vyskaStejně jako v předchozích letech i letos v jihočeské Třeboni proběhne několikadenní oslava animovaného filmu, tedy festival ANIFILM, který během šesti květnových dnů představí to nejlepší z domácí i zahraniční animované tvorby. 

Kompletní program Anifilmu 2016 je nyní na odkazu http://www.anifilm.cz/cs/program/03-05-16/). Je možné se v něm orientovat podle dní nebo podle sekcí. Všechny programy jsou přehledně rozčleněny na filmové a nefilmové, soutěžní a doprovodné.

Soutěže
Nejaktuálnější novinky se představí především v mezinárodních soutěžích, které mají několik sekcí: soutěží se v kategoriích celovečerních, krátkých a studentských animovaných filmů, tyto tři sekce pak doplňují soutěže abstraktních a nenarativních filmů a animovaných videoklipů. Více informací o všech deseti soutěžních celovečerních filmech najdete na konci této zprávy.
Novinkou letošního Anifilmu je přehlídka současné české animace, kterou uvádíme pod názvem Český obzor. Přehlídka, reagující na nárůst kvalitní nové české tvorby, doplní tuzemské snímky z mezinárodní soutěže. S touto přehlídkou je nově spojená divácká cena, díky níž může publikum zvolit z cca 30 snímků nejlepší český film festivalu.

Kde domov můj
Vedle této soutěže čítající deset celovečerních filmů a více než stovku filmů krátkých proběhne i rozsáhlý doprovodný filmový program. Hlavní téma letošního festivalu nese název „Kde domov můj?“ a prolíná se několika jednotlivými sekcemi letošního festivalu. V našem pojetí je otázka migrace širší a klíčem pro sestavování programu jsou zejména osudy tvůrkyň a tvůrců, kteří mají s existencí mimo svou vlast zkušenost, budou v Třeboni přítomní a představí své filmy či budou prezentovat jim blízký program. Další rovinou je pak filmový program, sestavený dramaturgy festivalu speciálně v duchu tématu, reflektující jednotlivé aspekty migrace, ztráty či změny domova a souvisejících motivů. Ten bude obsahovat jak aktuální reflexe uprchlické krize, ale i starší, avšak stále aktuální tituly. Celkový program „Kde domov můj?“ čítá několik celovečerních filmů, speciálních filmových bloků a přednášek. Jedním z nejzajímavějších bloků tohoto programu pak bude prezentace díla Paula Fierlingera (1936), jenž se českým rodičům narodil v Japonsku, vyrůstal v USA a po válce žil v tehdejším Československu, aby z něho v roce 1967 uprchl zpět na západ. Uvedeme jeho osobní filmy, které se k pohnuté historii vrací. Připomeneme i jeho slavný snímek Drawn for Memory z roku 1995, který věnoval svým vzpomínkám na Československo a Anifilm však především ve světové premiéře uvede nejnovější celovečerní film Paula a Sandry Fierlingerových Slocum sám na moři (Slocum at Sea at Himself). Tento snímek je adaptací knihy Sailing Alone Around amerického mořeplavce Joshua Slocuma, který jako první obeplul svět zcela sám na své lodi.

2ANIFILM

Festivalové poroty
S tématem „Kde domov můj?“ souvisí i programy většiny festivalových porotců. Vždyť v porotách zasednou například držitel Oscara Jan Pinkava, český výtvarník a režisér, který na konci 60. let s rodiči opustil Československo. V roce 1993 začal pracovat pro studio PIXAR a nyní vyvíjí speciální animovaný obsah pro společnost Google. Svou účast potvrdili také britská nezávislá filmařka Vera Neubauer, která se narodila a studovala v Praze, zlínský rodák Jakub Pistecký, jenž emigroval se svou rodinou do Kanady v roce 1982. Nyní je zaměstnán v americkém studiu Industral Light and Magic, kde se podílel například na filmech Hvězdné války II: Klony útočí, Iron Man, Transformers), nejnověji na marvelovském filmu Kapitán Amerika: Občanská válka. Dalším českým porotcem působícím v zahraničí je Ondřej Švadlena, který se po odchodu v roce 1984 vyprofiloval jako tvůrce velmi neotřelých 3D animovaných filmů a usadil se v Německu. Spolu s nimi v porotách zasednou i další „migranti“ - holandský umělec Rosto, jehož dědeček pocházel z Čech a Íránec Nourredin Zarrinkelk, který studoval v Belgii, absolvoval stáž ve Studiu Jiřího Trnky v Praze a nyní žije, tvoří a učí na univerzitě v USA. Poroty pak doplní mladá estonská režisérka Chintis Lundgren, známá pro svůj výrazný výtvarný styl i nevšední filmové příběhy. Výtvarníky a Španělsko v porotě zastoupí Javier Mariscal, který se naposledy proslavil celovečerním filmem Chico & Rita nominovaným na Oscara a oceněným Evropskou filmovou cenou. Mimo jiné je i autorem psa Cobiho, maskota olympijských her v Barceloně. Historicko-teoretický vhled vnese do rozhodování španělská kurátorka Carolina López, která spolupracuje s řadou festivalů a galerií.

Anifilm ocení Václava Mergla
Na slavnostním zahájení letošního festivalu Anifilm převezme cenu za celoživotní přínos animovanému filmu výtvarník, scenárista a režisér Václav Mergl. Svébytný tvůrce, jehož rukopis zásadně obohatil českou animaci o prvky sci-fi, ale především o originální filmy s filosofickými přesahy, jejichž výtvarná složka v nich nikdy nebyla pouhým formálním prostředkem. Merglovu animovanou tvorbu festival připomene projekcí autorových filmů převážně z filmových pásů. Uvede také autorův výběr z tvorby pro děti, na které spolupracoval se svou ženou Pavlou. Zajímavé souvislosti v Merglově tvorbě poodhalí při speciální přednášce pedagog a teoretik Vladimír Suchánek a o propojení jeho volné výtvarné tvorby s tou filmovou se budou moci diváci přesvědčit na jedinečné výstavě nazvané Sekvence zastaveného času, která v Domě Štěpánka Netolického v Třeboni potrvá až do 20. června.
Oprášená klasika
Anifilm letos představí i tři nově digitálně restaurované celovečerní animované filmy řadící se dnes mezi českou i světovou klasiku. První z nich bude mít dokonce světovou premiéru. Loutkový film Špalíček Jiřího Trnky je prvním celovečerním snímkem tohoto světoznámého tvůrce. Neméně známým je pak režisér Karel Zeman, kterého Anifilm představí nejen v dokumentu Filmový dobrodruh Karel Zeman, ale i prostřednictvím snímku Vynález zkázy, jeho prvním verneovském celovečerním filmu.

Zaměřeno na Španělsko
A dalším velkým programovým blokem bude program s názvem „Od čmáranic k pixelům“. Zkoumání animované tvorby nejrůznějších zahraničních kinematografií už je stabilní součástí festivalové dramaturgie. Letošní volba padla na velice rozvinutou španělskou produkci, která se v posledních letech prosazuje i úspěšnými celovečerními filmy. Jeden takový - Posedlý (Pos eso) - na loňském Anifilmu zvítězil. Mezi další úspěšné tituly patří rovněž už zmíněný film Chico & Rita režiséra a porotce letošního Anifilmu Javiera Mariscala. Rozsáhlý program rekapitulující různé fenomény z historie animace španělského království připravila kurátorka Carolina López. Její výběr začíná samými počátky tamní animované tvorby ze začátku století, pokračuje přes moderní vlivy 60. let, filmy artistní a ověnčené festivalovými cenami, až k fenoménu nového tisíciletí - k tvorbě autorů, kteří se na základě úspěchu v domovském Španělsku uplatnili u velkých amerických studií.

Cartoon d ́Or na Anifilmu - vítěz Anifilmu na Cartoon d ́Or
Anifilm se stal součástí prestižního společenství festivalů Cartoon d ́Or. Ze snímků, které na těchto festivalech uspějí, se nominují adepti na panevropskou cenu za nejlepší krátký animovaný film roku. Tu uděluje od roku 1991 bruselská asociace CARTOON - European Association of Animation Film. Cena je určena opravdu pro ty nejlepší z nejlepších, může ji totiž získat pouze film již ověnčený cenou právě z onoho úzkého okruhu vybraných evropských festivalů. Z tohoto krátkého seznamu filmů vybere porota pět finalistů a vítěze. Nyní budou na jejich seznamu nově také filmy, které uspějí na Anifilmu v Třeboni. Anifilm tradičně uvede v také finalisty Cartoon d ́Or z roku 2015, mezi kterými jsou například holandský film Nahrávka (A Single Life) či Širší perspektiva (The Bigger Picture), za který si z posledního ročníku Anifilmu Daisy Jacobs odnesla cenu za nejlepší studentský film a získala za něj i nominaci na Oscara.

Přednášky, prezentace, workshopy…
Na Anifilmu je možné se nejen na filmy dívat, ale i se dozvědět něco ze zákulisí jejich natáčení či z historie, případně si prakticky vyzkoušet, jaké to je být animátorem. Zájemce čeká vás například přednáška Michaely Mertové Meziváleční migranti v československém animovaném filmu, specializované prezentace České televize, Workshop 3D animace či tradiční prezentace rozpracovaných celovečerních filmů Works in Progress – tentokrát z různých evropských zemí a ve spolupráci s VAFem. Festival také nabídne jedinečnou příležitost nahlédnout do zákulisí filmových triků a efektů amerických filmů (včetně posledního filmu marvelovské série Avengers) se specialistou Jakubem Pisteckým, který působí v proslulém studiu Industrial Light & Magic. Hranice animace, která opouští kina a zabydluje se v chytrých telefonech a na internetu, prozkoumáme s Janem Pinkavou. Jeho přednáška bude zahrnovat živé interaktivní ukázky novějších i starších přírůstků projektu Google Spotlight Stories. Nahlédnout do tajů počítačových her zase nabídne Game Day. Kanadský kurátor Marco de Blois představí pro mnohé diváky neznámý vliv Břetislava Pojara na kanadskou animaci, osud a filmy Paula Fierlingera zase přiblíží Kristýna Erbenová a Petr Bilík, kteří ho zpovídali při přípravě své knihy. Porotkyně Carolina López se zaměří na socio-kulturní vlivy ve španělské animaci a Lukáš Gregor z UTB ve Zlíně pohovoří o poetice ve tvorbě Hermíny Týrlové. Nebude chybět ani making-of, tentokrát zaměřené na snímek Chico & Rita, nominovaný na Oscara. Práci na tomto celovečerním filmu osvětlí zájemcům španělský výtvarník Javier Mariscal. Členové Rady Státního fondu kinematografie zase představí priority Rady ve vztahu k animovanému filmu a zároveň se pokusí přiblížit celý dotační systém, jeho fungování a možnosti čerpání na vznik, distribuci a propagaci animovaného filmu.

Visegrad Animation Forum posílá do finále pitching soutěže 25 projektů
Soutěž o nejlepší projekt ve vývoji v kategoriích krátký film a televizní seriál zná své finalisty. Porota složená z pěti zástupců organizátorských zemí Visegrad Animation Forum rozhodla z důvodu vysoké kvality přihlášených prací navýšit počet postupujících do hlavní pitching soutěže. Z necelé stovky přihlášených projektů se do hlavního klání dostalo 13 krátkých filmů a 12 televizních seriálů. V doprovodném programu je pro finalisty připravena řada workshopů vedených světově uznávanými lektory. Každý finalista se bude mít možnost po svém vystoupení setkat s členem poroty a mít tak zpětnou vazbu od zkušeného profesionála z oboru. Prezentace finalistů proběhnou pro kategorii TV seriálů dne 4. května a krátké filmy se představí 5. května v Třeboni.

Dům animace v Třeboni
Kdo byl na loňském Anifilmu, nemohl minout prostory bývalé radnice v dolní části Masarykova náměstí. Z této historické, po léta nepoužívané budovy, která má specifickou atmosféru, se už loni stalo živoucí festivalové centrum. Od letošního roku ponese tento originální, festivalem zabydlený prostor název Dům animace a bude animací ještě zaplněnější. Právě sem povedou vaše první kroky, až si půjdete vyzvednout akreditace. V Domě animace budou po celou dobu probíhat různé workshopy (3D animace, tvorba animace k počítačovým hrám, oblíbení KREUS či letos poprvé workshop odlévání filmové loutky), ukázky 3D tisku a celé jedno patro bude zasvěceno programu festivalu Game Day, kde si budete moci zahrát počítačové hry, kandidující na cenu Česká hra roku (včetně pokračování kultovního Samorostu od studia Amanita Design). Prostor oživí také speciální interaktivní instalace Dana Gregora - počítačová hra, která vás donutí se hýbat. V prostorách Domu animace proběhnou také moderovaná setkání s tvůrci, kteří na Anifilmu soutěží. Rodiče malých dětí zároveň určitě rádi využijí dětský koutek.

A co pro děti?
I děti si mohou letošní festival užít na 100%, a to nejen jako diváci, ale i jako malí animátoři. V prostorách kulturního centra Roháč budou opět probíhat vedle projekcí oblíbené Dílny animace. Děti si tak budou moci vyzkoušet, jaké to je být scenáristou, výtvarníkem, režisérem a animátorem animovaného filmu. K vyzkoušení zde budou různé animační techniky od ručních po počítačové, vše pod vedením odborných lektorů. Na festivalu se pochopitelně budou promítat i filmy pro děti, a to jak krátké, tak celovečerní. Děti se mohou těšit na nový celovečerní film o kutilech Patovi a Matovi, na celovečerní filmy z distribuce posledních let, ale i na večerníčky a seriály. Uvidí například oceňovaný, vizuálně půvabný slovenský seriál Mimi a Líza (režie Katarína Kerekesová) a čeká je literárně-projekční program s režisérkou a výtvarnicí Galinou Miklínovou, která představí právě dokončovaný celovečerní film Lichožrouti a promítne z něj ukázky. A nastane i Čas na dobrodružství.

Festivalové výstavy
V rámci letošního Anifilmu budou připraveny tři výstavy. První je Nové české loutky. Uvidíte zde loutky a prostředí z nedávno odvysílaného večerníčku České televize Povídání o mamince a tatínkovi, které výtvarně navrhla režisérka Kristina Dufková, a druhou část expozice tvoří zabydlené dekorace s loutkami lesních skřítků z nového filmu Až po uši v mechu autorů Báry Valecké a Filipa Pošivače. Výstava Strom: Zastavené obrazy představuje sérii deseti obrazů zachycujících filmové obrazy k stejnojmennému filmu Lucie Sunkové, který vznikal náročnou technikou malby na sklo a pomocí vícevrstvého animačního stolu. Již zmíněná výstava Sekvence zastaveného času, kterou pro vás připravil Anifilm ve spolupráci s Alšovou jihočeskou galerií, bude prezentovat nejen filmovou tvorbu Václava Mergla, ale také vybrané koláže, kresby, obrazy a různé objekty.

Hudební program
I letos nezůstane opomenut hudební doprovodný program. Ten se tentokrát přesune do komorních prostor klubu Tunel. Tam se v průběhu týdne představí to nejzajímavější z české hudební scény za uplynulý rok. Vítěz Anděla za nejlepší elektronický počin HRTL, výherce ceny Vinyla za album roku Dizzcock a na stejnou cenu nominován Dominik Zezula, který vystupuje pod názvem Děti Mezi Reprákama. Představí se i kapely Červen a India, které figurují v žebříčku kapel, které letos dle serveru Aktuálně pohnou českou hudební scénou. Po dvou letech se do Třeboně vrací Mutanti Hledaj Váchodisko a jejich diskotéka. Český line-up doplní eletronicko-math-rockové trio z Petersburgu – Penguinsmeat. Ti jsou na turné po Evropě a Anifilm bude jednou z jejich zastávek.

Festivalové akreditace
Akreditace můžete zakoupit pouze v místě konání festivalu - v akreditačním centru v Domě animace na Masarykově náměstí č. 20 v Třeboni. Cenově se akreditace pohybují od 150 do 500 Kč, přičemž je možné uplatnit po předložení průkazu slevu (studenti, důchodci a ZTP). K zakoupené akreditaci je nutné vyzvednout vstupenky na jednotlivé projekce v pokladnách v Divadle J. K. Tyla, a to vždy pouze na aktuální den a na den následující. Na jednu akreditaci je možné vyzvednout na každý den 4 vstupenky na různá představení. Vstupenky se dají zakoupit i bez akreditace, vždy za 50 Kč. Některé programy jsou ale přístupné i bez akreditace a bez vstupenky (např. půlnoční projekce, open-air projekce na Masarykově náměstí, dětské projekce v Roháči - Sále ČT, některé programy a workshopy v Domě animace apod.).


Informace o soutěžních celovečerních filmech:

Soutěžní celovečerní filmy pro dospělého diváka

Cafard
Jan Bultheel
Francie, Belgie, Nizozemsko, 2015, 86 min
V začátcích první světové války, v roce 1914, je Jean Mordant zápasnickým šampionem. Během jeho zahraničního závodního turné mu němečtí okupanti v rodné Belgii znásilní dceru. Zcela zdrcený otec se připojuje k vůbec první belgické motorizované jednotce, využívající obrněné vozy, aby ji pomstil. Tím začne dramatická odysea bývalého zápasníka, jeho trenéra a dalších spolubojovníků, které válka a historické okolnosti zavedou do Ruska, Mongolska, Číny či Spojených států amerických. Během této pouti procházejí zkouškou přátelské vazby, samotné odhodlání bojovat, a hrdinové nakonec vedou i vzájemné souboje o lásku. Film je inspirován skutečnými válečnými událostmi, které nejprve v Paříži svedly dohromady čtyři stovky belgických vojáků, aby se pak jako speciální jednotka s obrněnými auty dostávaly do pozoruhodných dobrodružství na třech kontinentech. Tvůrci snímku, v čele s režisérem Janem Bultheelem, pro kterého je Cafard prvním celovečerním filmem, nejprve natáčeli skutečné herce metodou motion capture. Následně vytvářeli prostředí a pohyby herců dále animovali a stylizovali. Tím vznikl velmi realisticky působící snímek, ovšem s netradičně pojatým výtvarnem a barevnou škálou.

Kouzelný vrch
(The Magic Mountain / La montagne magique)
režie: Anca Damian
Francie, Rumunsko, Polsko, 2015, 95 min
K vylíčení neobyčejného osudu polského fotografa a horolezce Adama Jaceka Winklera (1937–2002) režisérka, podobně jako ve svém předchozím titulu Crulic – cesta na onen svět (2011), zvolila formu animovaného doku-dramatu. Ve filmu pokrývá téměř půlstoletí dlouhou etapu polského emigranta, žijícího v Paříži nespoutaným životem, u něhož během 80. let minulého století dojde k zásadnímu obratu. Cítíc se jako moderní rytíř, vydává se do Afghánistánu bojovat na straně mudžahedínů proti sovětskému Rusku. Vyprávění, kombinující hereckou akci s převažujícími animovanými sekvencemi, je pojato jako dialog Winklera s jeho dcerou Aniou a upozorňuje na nepříliš známou etapu nedávné historie. Vizuálně čerpá z Winklerových fotografií a naivistických kreseb, jež jsou graficky rozpracovávány v různých stylech, tvořících pestrou koláž výtvarných přístupů. Od jednoduchých skic, přes techniky kvaše nebo akvarelu, po stylizovanou hereckou akci a samozřejmě počítačovou animaci. Snímek působí především vizuální složkou, ale díky propojení s originálním hudebním doprovodem se epická linie přirozeně a poutavě prolíná s poetickou obrazností.

Smrtelné historky
režie: Jan Bubeníček
Česká republika, 2016, 80 min
Co spojuje podezřelý mexický kaktus po dědečkovi, miniaturního profesora, který se vzepře usmrcování zvířat pro vědecké účely, dvojici nepříliš schopných zabijáků v tatrovce a sebevražedně hloupého rytíře bojujícího s drakem? Smrtelné historky jsou trikový povídkový celovečerní film, ve kterém rozliční hrdinové zažívají originální, temně hravé a žánrově pestré variace na téma hrdinství a smrti. Každá část filmu je vyrobena jinou technologií a je jiného žánru. Něco je však pro všechny příběhy stejné. V každé z povídek si tvůrci hrají s dvojím měřítkem a s ústředními tématy hrdinství a smrti. Vždy se setkává něco velmi malého s něčím velmi velkým (malinkatý rytíř s obřím drakem, mexický prastarý skřítek s člověkem, drobounký Profesor s kravami, dva gangsteři s Velkým Chlapem). A všechna tato setkání končí hrdinskou smrtí malé ústřední postavy. Každý příběh zároveň na hrdinství a smrt nahlíží jinak a povětšinou humorně až ironicky. Snímek využívá škálu 2D a 3D animačních postupů, klasických loutek, kombinace miniatur se zadní projekcí, kreslené i počítačové animace, motion capture i reálné herecké akce. Režisér snímku Jan Bubeníček na Smrtelných historkách pracoval bezmála sedm let.

Anomalisa
režie: Duke Johnson, Charlie Kaufman
USA, 2015, 90 min
Hlavním hrdinou druhého režijního počinu scenáristy Charlieho Kaufmana a spolurežiséra Dukea Johnsona je muž ve středních letech Michael Stone, který je autorem bestselleru o správném fungování zákaznického servisu a call centra. Jako vyhlášený řečník je pozván na seminář, kde má na toto téma přednést řeč. Michael je však paradoxně člověk, pro kterého komunikace s ostatními lidmi představuje velký problém. Než k proslovu dojde, seznámí se náhodně v hotelu – ústředním dějišti filmu – s Lisou, která, zdá se, může být lékem na jeho negativní pohled na život. Povědomé schéma získává animovaným provedením zajímavý rozměr. Autoři se například rozhodli přiznat animační postupy, když loutkám neodmazali mezery mezi výměnnými částmi obličeje, jak je běžné. Zároveň se celý snímek odehrává v jakémsi snovém oparu. Onen sarkastický a melancholický svět, jemuž kraluje Michael se vzácnou Frégoliho poruchou, kdy mu zjednodušeně řečeno připadají všichni lidé stejní, se tak zdá nedůvěryhodný. Kombinace postupů hraného filmu a vyjadřovacích prostředků animace totiž průběžně vytváří svůdné napětí, kdy nevíme, zda film brát jako metaforu, anebo kdy je snem a kdy zvláštním „hraným filmem.“

Psychonauti, zapomenuté děti
(Psiconautas, the Forgotten Children / Psiconautas, los niños olvidados)
režie: Alberto Vázquez, Pedro Rivero
Španělsko, 2015, 76 min
Ocitáme se v bizarním světě neobvyklých zvířecích bytostí Alberta Vázqueze, autora komiksové předlohy, výtvarna a spolurežiséra snímku Psiconautas. Jeho obyvatelé jsou soustředěni na ostrově, který prošel zničující ekologickou katastrofou. Ve vyšinutém a brutálním světě, kde musí téměř každý bojovat s vlastními démony, k sobě tíhnou mladí sirotci, kteří se rozhodnout prokletý ostrov opustit. Dva z nich, Birdboy a myš Dinky k sobě váže silnější pouto. On je v jistém smyslu vyvolený, a musí tak čelit mnohem horším zkouškám, které z něj učinily vyvržence závislého na drogách. Ona nenávidí své pěstouny a chce stůj co stůj z krutého světa zmizet. Tvůrcům se podařilo vystavět svébytný svět s vlastními pravidly. Pod akvarelovou oblohou nad ostrovem se odehrávají temná až téměř hororová dramata mezi všemi jeho zvláštními obyvateli, chycenými do pasti, odkud není úniku. V rovině vizuální film přichází s originálním autorským rukopisem, formálně pak můžeme pozorovat i vlivy japonského anime, kdy se nadpřirozeno a oživlé věci stávají běžnou součástí vyprávění. Spolurežisérem snímku byl Pedro Rivero.

Mezinárodní soutěž celovečerních filmů - pro děti

Adama
režie: Simon Rouby
Francie, 2015, 82 min
Celovečerní debut Simona Roubyho se odehrává v roce 1914 a zachycuje válečné dění z pohledu dvanáctiletého afrického chlapce. Ten zpočátku žije idylickým životem v odlehlé západoafrické vesnici, které se začínající válka vůbec nedotýká. Zdejší vesničané považují vnější svět za „zemi duchů,“ která dychtí jen po válce a násilí, a proto se tam vůbec nepouští. Vesnice je navíc chráněna ze všech stran útesy, jež tvoří uzavřený svět. Adamův starší bratr Samba ale náhle po nepodařeném iniciačním rituálu vesnici opouští a jako voják se vydává na frontu. Adama, ochromený strachem o bratra a zároveň přemožený nezvladatelnou zvědavostí, jaký asi je ten vnější svět, se vydává za ním. Strastiplná cesta ho zavede až do Evropy, přímo doprostřed válečného dění. Protiválečný snímek se zajímavým příběhem, plným různých zvratů, naléhavě ukazuje, jak se poezie dětství může v okamžiku změnit v hrůzostrašnou zkušenost. Po výtvarné stránce pracuje zajímavě s možnostmi realistické 3D animace, která prošla poměrně důkladnou stylizací, v kombinaci s animací písku a dalšími technikami.

Až na severní pól
(Long Way North / Tout en haut du monde)
režie: Rémi Chayé
Francie, 2015, 79 min
Long Way North natočil jako svůj režijní debut francouzský animátor Rémi Chayé, který své zkušenosti získal už na známých filmech The Secret of Kells (Brendan a tajemství Kellsu, 2009) a The Painting (Le Tableau, 2011). Dobrodružný, místy mrazivý snímek se odehrává v roce 1892 v Rusku. Mladá aristokratka Saša, kterou se její rodiče snaží uvést do vyšší společnosti, se raději oddává fascinujícím objevům svého dědečka mořeplavce. Plesy Sašu nezajímají a snaha rodičů ji provdat dívku spíše děsí. Dědeček přitom před mnoha lety zmizel při expedici na Severní pól a jeho loď se nikdy nenašla. Přestože car vypsal velkou odměnu pro toho, kdo loď objeví, postupem času na dědečka všichni kromě Saši zapomněli. Dívka objeví dědečkovy plány a mapy a rozhodne se, že loď vypátrá sama. Chce tak zachránit dědečkovu reputaci. Podstoupí proto nečekaně těžkou a nebezpečnou cestu až do země ledu a mrazu, na které potká různé lidi a zažije mnoho dobrodružství na hranici života a smrti. Vizuálně poutavá výtvarná stránka přitom prohlubuje působivost příběhu.

Kluk ve světě příšer
(The Boy and the Beast / Bakemono no ko)
režie: Mamoru Hosoda
Japonsko, 2015, 120 min
Oblíbený japonský žánr anime, jež má širokou základnu nadšených fanoušků po celém světě, reprezentuje v naší soutěži téměř dvouhodinový snímek Kluk ve světě příšer, který režíroval zkušený Mamoru Hosoda. Ten sice vystudoval olejomalbu na Kanazawa University of Arts and Crafts, ale záhy se přeorientoval na filmovou tvorbu. Nejprve působil jako animátor seriálů, v devadesátých letech se stal autorem storyboardů. Režii se věnuje od přelomu století a jeho filmografie je celkem rozsáhlá. Jeho novinka Kluk ve světě příšer vypráví o přátelství mezi chlapcem a zvířetem, medvědím válečníkem. Chlapec, prchající z domova před příbuznými, se omylem dostane do světa, který existuje paralelně se světem lidským. Obývají ho ale monstra a příšery a zdá se hrůzostrašný. Chlapec by v prvním okamžiku nejraději zase zmizel, jenže najít cestu zpět není vůbec jednoduché. Medvědí válečník, který kluka přivedl, se ho mezitím snaží zkrotit a vychovat po svém a prvotní chlapcův vzdor se záhy začíná měnit v hluboké přátelství. Film je ukázkou mistrné japonské animace.


Phantom Boy
režie: Alain Gagnol, Jean-Loup Felicioli
Belgie, Francie, 2015, 84 min
Tvůrčí duo Jean-Loup Felicioli a Alain Gagnol čeští diváci už pravděpodobně znají, zejména díky okouzlujícímu celovečernímu filmu Une vie du chat (Kočka v Paříži, 2010), uvedenému i na Anifilmu. Nyní autoři přicházejí s obdobným, stejně poutavým snímkem. Opět se zaměřili na napínavou kriminální zápletku a zároveň zůstali věrni svému osobitému výtvarnému, příjemně stylizovanému rukopisu. Tentokrát se ale příběh odehrává v New Yorku. Hlavním hrdinou je jedenáctiletý Léo, který je kvůli vážné nemoci upoutaný na lůžko v nemocnici. Tam se setkává s neúspěšným policistou Alexem, který při své snaze vypátrat nebezpečného gangstera přišel ke zranění a také nemůže nemocnici opustit. Léo se mu svěří, že díky nemoci získal magickou schopnost opustit duchem své tělo, procházet zdmi a létat nad městem. A protože chlapec taky touží stát se policistou, rozhodnou se s Alexem pokračovat ve vyšetřování případu „na dálku“, a to s pomocí Alexovy přítelkyně. Příběh je protkán napínavými, až hororovými momenty, ale také humorem a ironií, se kterou jsou zobrazeni policista smolař či „nebezpečný“ gangster. Jednu z postav namluvila herečka Audrey Tatou (známá z filmu Amélie z Montmartru).

Avril a podivuhodný svět
(April and the Extraordinary World / Avril et le monde truqué)
režie: Christian Desmares, Franck Ekinci
Francie, Belgie, Kanada, 2015, 105 min
Vizuálně strhující francouzsko-belgicko-kanadský snímek Avril a podivuhodný svět je adaptací grafické novely slavného komiksového autora Jacquese Tardiho. Filmaři přitom důsledně přenášejí na plátno jeho originální výtvarný rukopis. Příběh se odehrává v Paříži na začátku 40. let minulého století. Zdá se, že Francie usnula ještě ve století páry, ustrnula v pravidlech, které zavedl Napoleon V., a vědci snažící se o modernizaci jsou krutě pronásledováni. Dívce Avril zmizí při jednom takovém policejním zásahu oba rodiče i dědeček, kteří jsou nadějnými chemiky a vynálezci, a Avril se je později, v období dospívání, rozhodne najít. Při svém pátrání potkává mladého muže, objevuje svou identitu i neznámé světy. Zajímavý je zejména žánr snímku, jakési „retro sci-fi“, v jehož kulisách se odehrává zamotaný a dojemný příběh o lásce, rodinných poutech, přátelství a „právu na vědu.“ Christian Desmares, jeden ze spolurežisérů, prokázal své schopnosti už jako animační koordinátor na filmu Persepolis (2007) a postavu Avril namluvila oscarová herečka Marion Cotillardová.Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

Anketa


Partneři

Hledat

Nové komentáře


Literatura

Jak udržovat mozek zdravý a mladý?

neuroimunita200K čtenářům se nyní dostala velmi zajímavá kniha Neuroimunita autorek Michal Schwartzové a Anat Londonové s předmluvou Olleho Lindvalla. Autorky si v ní kladou závažné otázky typu, zda je možné udržet mozek mladý a zdravý navzdory letům opotřebení, zda je možné léčit o...

Divadlo

Divadelní Flora zahájila předprodej,láká na evropské umělce i domácí špičku

divadelni flora plakat 200Přesně za jedenáct dní začíná v Olomouci jedna z největších tuzemských divadelních událostí – Divadelní Flora. Koná se letos posedmnácté a nabízí širokou škálu produkcí, na které si mohou diváci zajis...

Film

Chuckyho nevěsta stírá rozdíl mezi roztomilou naivitou a škodolibostí

chuckyho nevestaVolné pokračování filmu Dětská hra s názvem Chuckyho nevěsta (1998) je snad tím nejlepším a zároveň nejsarkastičtějším, co může moderní horor nabídnout. Šikovně se zde stírá rozdíl mezi roztomilou...