Reklama
Banner
Banner

Anifilm 2016 už má své vítěze

Email Tisk

anim200Cenu za celovečerní film pro dospělého diváka získali Charlie Kaufman a Duke Johnson za snímek Anomalisa, za celovečerní film pro děti Alain Gagnol a Jean-Loup Felicioli za film Phantom Boy. Nejlepším krátkým filmem je francouzská Periferie. Nejlepším studentským filmem pak je Happy End.

 


Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm 2016 se blíží k svému závěru a už zná vítěze ve všech festivalových soutěžích. Hlavní cenu poroty v Mezinárodní soutěži celovečerních filmů pro dospělé získali režiséři Charlie Kaufman a Duke Johnson za snímek Anomalisa. Zvláštní uznání v této kategorii si odnáší Jan Bultheel za film Cafard. Nejlepším snímkem Mezinárodní soutěže celovečerních filmů pro děti vyhlásila porota francouzsko-belgický film Phantom Boy režisérů Alaina Gagnola a Jean-Loup Felicioliho. Francouzskou dominanci pak potvrdil film Adama režiséra Simona Roubyho, který získal od poroty čestné uznání.
V Mezinárodní soutěži krátkých filmů získal hlavní cenu francouzský režisér David Coquard-Dassault za svůj film Periferie (Periferia). Zvláštní uznání si z Anifilmu odnáší irský režisér Jack O'Shea za film Temný kabát (A Coat Made Dark).


Hlavní cena v Mezinárodní soutěži studentských filmů zůstává doma – porota ji udělila českému filmu Happy End režiséra Jana Sasky z pražské FAMU. Další studentský film Vlčí hrátky (Vučje igre / Wolf Games) chorvatské režisérky Jeleny Oroz z Academy of Fine Arts Zagreb si z festivalu odváží čestné uznání.
V  Mezinárodní soutěži abstraktních a nenarativních animací si festivalový vavřín odváží snímek Nepřítomný (Absent) rakouské režisérky Nikky Schuster. Další soutěžní kategorií byla Mezinárodní soutěž videoklipů, kterou ovládl režisér Masanobu Hiraoka s klipem k písni The Eye of the Storm skupiny EZ3kiel.
Soutěžní novinkou letošního Anifilmu pak je soutěž o diváckou cenu pro nejlepší český film festivalu, kterou si letos odnáší film Až po uši v mechu režisérů Filipa Pošivače a Barbory Valecké.


A toto nejsou jediné ceny festivalu – na samém začátku byla udělena Cena za celoživotní přínos animovanému filmu, kterou získal režisér, scenárista a výtvarník Václav Mergl, jehož filmové i výtvarné tvorbě se festival věnoval jak v projekcích, tak i v podobě výstavy jeho autorských výtvarných prací a návrhů pro jeho animované filmy.
Již nyní je možné shrnout pár statistických údajů: na jednotlivé filmové, odborné i doprovodné programy přišlo více než 27 000 diváků. Festivalu se zúčastnilo přes 1 000 filmových profesionálů, v sedmi soutěžních sekcích se utkalo 142 snímků a z toho jich 10 bylo celovečerních, 34 krátkých, 41 studentských, 25 v kategorii abstraktní a nenarativní animace, 19 videoklipů a 13 dalších se zapojilo do divácké soutěže českých filmů.
V doprovodných programech pak bylo odpromítáno dalších téměř čtyři sta filmů. Proběhlo přes 25 workshopů, přednášek a prezentací, 3 výstavy, 3 divadelní představení a během festivalových večerů vystoupilo 11 hudebních formací.

anim9


A jaké další zážitky si diváci a hosté z Anifilmu 2016 odvážejí? Spolu s festivalem měli možnost zamyslet se nad tématem domova a jeho opouštění díky programu „Kde domov můj?“, i díky němuž se mohli v Třeboni setkat s mnoha tvůrci, kteří svůj život a profesní kariéru spojili se změnou domova – například v USA působícími animátory českého původu Jakubem Písteckým a Janem Pinkavou, mohli vidět starší i nejnovější filmy známého českého emigranta Paula Fierlingera, poznat v USA působícího íránského režiséra Nourredina Zarrinkelka a mnohé další tvůrčí migranty. A také prožít osudy mnoha migrantů díky výběru filmů věnovaných tomuto tématu. Díky Anifilmu také mohli letošní diváci procestovat celou historií španělského animovaného filmu díky programu Od čmáranic k pixelům, věnovanému nejlepším animačním počinům vytvořeným v tomto regionu – a to od prvních animačních pokusů až po jeho nejnovější a kritiky i diváky oceňované celovečerní filmy. V programu tradičně nechyběly filmy nominované do finále soutěže o evropskou cenu Cartoon d´Or. Divácky oblíbená Bilance pak představila několik celovečerních snímků, mezi nimiž nemohli chybět Mimoni, V hlavě nebo Pat a Mat ve filmu.


V programu Works in Progress věnovaném budoucnosti, tedy připravovaným filmům, prezentovali tvůrci své projekty. Diváci tak jako první měli například viděli ukázky z filmu Lichožrouti režisérky a výtvarnice Galiny Miklínové a dozvěděli se, v jaké fázi příprav a natáčení je další český celovečerní film Tonda, Slávka a génius.
Na ANIFILMU se nejen promítalo, ale i rovnou animovalo – na náměstí, v centru Roháč a nově i v Domě animace, kde probíhaly workshopy 3D animace, tvorby animace k počítačovým hrám, a nově také workshop odlévání filmové loutky a celé jedno patro bylo určeno programu Game Day, kde se hrály počítačové hry kandidující na cenu Česká hra roku. Děti i rodiče pak animovali s podporou lektorů v tradičních  Dílnách animace.


Více o programu najdete na www.anifilm.cz

Na dalších stránkách najdete přehled oceněných filmů. 
OCENĚNÉ SNÍMKY ANIFILMU 2016

Mezinárodní soutěž celovečerních filmů pro dospělé:

Porota: Jakub Pístecký, Javier Mariscal, Noureddin Zarrinkelk

Hlavní cena
Anomalisa
(Anomalisa)
režie: Duke Johnson, Charlie Kaufman
scénář: Charlie Kaufman
výtvarníci: John Joyce, Susan Donym
USA, 2015, 90 min
studio: A Starburns Industry, Snoot Entertainment

Vyjádření poroty: Jedinečný film, s jehož vyzněním se u animovaných filmů setkáváme zřídkakdy. Příběh vypráví pomocí techniky, která je stylizovaná, avšak znepokojivě realistická.

Synopse filmu:
Hlavním hrdinou druhého režijního počinu scenáristy Charlieho Kaufmana a spolurežiséra Dukea Johnsona je muž ve středních letech Michael Stone, který je autorem bestselleru o správném fungování zákaznického servisu a call centra. Jako vyhlášený řečník je pozván na seminář, kde má na toto téma přednést řeč. Michael je však paradoxně člověk, pro kterého komunikace s ostatními lidmi představuje velký problém. Než k proslovu dojde, seznámí se náhodně v hotelu – ústředním dějišti filmu – s Lisou, která, zdá se, může být lékem na jeho negativní pohled na život. Povědomé schéma získává animovaným provedením zajímavý rozměr. Autoři se například rozhodli přiznat animační postupy, když loutkám neodmazali mezery mezi výměnnými částmi obličeje, jak je běžné. Zároveň se celý snímek odehrává v jakémsi snovém oparu. Onen sarkastický a melancholický svět, jemuž kraluje Michael se vzácnou Frégoliho poruchou, kdy mu zjednodušeně řečeno připadají všichni lidé stejní, se tak zdá nedůvěryhodný. Kombinace postupů hraného filmu a vyjadřovacích prostředků animace totiž průběžně vytváří svůdné napětí, kdy nevíme, zda film brát jako metaforu, anebo kdy je snem a kdy zvláštním „hraným filmem.“


Zvláštní uznání poroty
Cafard
(Cafard)
režie, scénář: Jan Bultheel
výtvarník: André Ferwerda
Francie, Belgie, Nizozemsko, 2015, 86 min
studio: Tondo Films, Topkapi Films

Vyjádření poroty:
Velmi podmanivý a nádherně odvyprávěný tragický příběh zasazený do první světové války. 
Mezinárodní soutěž celovečerních filmů pro děti:

Porota: Jakub Pístecký, Javier Mariscal, Noureddin Zarrinkelk

Hlavní cena
Phantom Boy
(Phantom Boy)
režie: Alain Gagnol, Jean-Loup Felicioli
výtvarník: Alain Gagnol
scénář: Jean-Loup Felicioli
Belgie, Francie, 2015, 84 min
studia: Folimage Studio, Lunanime, France 3 Cinéma

Vyjádření poroty:
Krásný a silný příběh, který se věnuje vážným tématům, bere diváky na kouzelnou cestu plnou akce a představivosti a zároveň je protkán dětským smyslem pro zázraky. Tento překrásně ztvárněný film vyniká jak po technické, tak i estetické stránce.

Synopse filmu:
Tvůrčí duo Jean-Loup Felicioli a Alain Gagnol čeští diváci už pravděpodobně znají, zejména díky okouzlujícímu celovečernímu filmu Une vie du chat (Kočka v Paříži, 2010), uvedenému i na Anifilmu. Nyní autoři přicházejí s obdobným, stejně poutavým snímkem. Opět se zaměřili na napínavou kriminální zápletku a zároveň zůstali věrni svému osobitému výtvarnému, příjemně stylizovanému rukopisu. Tentokrát se ale příběh odehrává v New Yorku. Hlavním hrdinou je jedenáctiletý Léo, který je kvůli vážné nemoci upoutaný na lůžko v nemocnici. Tam se setkává s neúspěšným policistou Alexem, který při své snaze vypátrat nebezpečného gangstera přišel ke zranění a také nemůže nemocnici opustit. Léo se mu svěří, že díky nemoci získal magickou schopnost opustit duchem své tělo, procházet zdmi a létat nad městem. A protože chlapec taky touží stát se policistou, rozhodnou se s Alexem pokračovat ve vyšetřování případu „na dálku“, a to s pomocí Alexovy přítelkyně. Příběh je protkán napínavými, až hororovými momenty, ale také humorem a ironií, se kterou jsou zobrazeni policista smolař či „nebezpečný“ gangster. Jednu z postav namluvila herečka Audrey Tatou (známá z filmu Amélie z Montmartru).


Zvláštní uznání poroty
Adama
(Adama)
režie: Simon Rouby
scénář: Julien Lilti
výtvarník: Simon Rouby
Francie, 2015, 82 min
studia: Naïa Productions, Pipangaï France 3 cinéma, Philippe Aigle

Vyjádření poroty:
Tento nádherný a originální příběh přenáší diváka do barvitého a rozmanitého světa, který je zpodobněn se syrovou autenticitou.
Mezinárodní soutěž krátkých filmů

Porota: Chintis Lundgren, Jan Pinkava, Rosto


Hlavní cena
Periferie
(Periferia)
režie, výtvarník: David Coquard-Dassault
Francie, 2015, 12 min
studia: Autour De Minuit, Schmuby Productions

Vyjádření poroty:
Mistrovské zpodobnění opuštění. S každým dalším neodolatelným obrazem houstne atmosféra a narativ jako by plynul sám od sebe. Dokonalé.

Synopse filmu:
Nezvykle atmosférický film Periferie je sondou do života opuštěného francouzského sídliště. To se postupně mění v jakousi městskou pustinu a mezi pozůstatky lidské přítomnosti se tu potulují smečky zdivočelých psů. Film reflektuje současnou neutěšenou situaci vylidněných francouzských sídlišť, chátrajících na okraji velkoměst.


 Zvláštní uznání poroty
Temný kabát
(A Coat Made Dark)
režie, výtvarník: Jack O'Shea
Irsko, 2015, 9 min 56 sec
studio: Still Films Ltd.

Vyjádření poroty:
Černočerný pohádkový příběh láká diváky hluboko do svých kapes. Chladný vizuální styl a jasný, avšak sugestivní, narativ oplývá napětím a láká nás k dalšímu zhlédnutí.


Mezinárodní soutěž studentských filmů

Porota: Chintis Lundgren, Jan Pinkava, Rosto

Hlavní cena
Happy End
(Happy End)
režie, scénář, výtvarník: Jan Saska
Česká republika, 2015, 5 min 41 sec
škola: FAMU Praha

Vyjádření poroty:
Tento film ví, co chce a ví, jak to dostat. Díky překvapivému a dobrodružnému vyprávění a chytrému smyslu pro humor jsme si film užili skoro tak, jak si film užívá sám sebe.

Synopse:
Happy End je černá komedie o smrti, ovšem jak název napovídá, se šťastným koncem. Základem příběhu je řetězec podivných náhod, propojený opakovaným nálezem jedné a té samé mrtvoly. Situace jsou ovšem natolik specifické, že se na scéně objevuje několik domnělých vrahů. Autor svůj osobitý styl promítl jak do vizuální stránky, tak do příběhu filmu.

Zvláštní uznání poroty
Vlčí hrátky
(Vučje igre / Wolf Games)
režie, scénář, výtvarník: Jelena Oroz
Chorvatsko, 2015, 4 min 40 sec
škola: Academy of Fine Arts Zagreb

Vyjádření poroty:
Film zručně kontrastuje naivní výtvarný styl a prapůvodní animálnost – ochočené vs. divoké, instinkt vs. kultura, dítě vs. rodič - a mírně šokuje.


Mezinárodní soutěž abstraktních a nenarativních animací

Porota: Vera Neubauer, Carolina López Caballero, Ondřej Švadlena


Hlavní cena
Nepřítomný
(Absent)
režie, výtvarník: Nikki Schuster
Rakousko, Německo, 2015, 7 min
produkce: Nikki Schuster (fiesfilm.com)

Vyjádření poroty:
Za to, že dokázala vytvořit něco výjimečného z odhozených věcí, kterým díky stop-motion animaci vdechla druhý život. Film podtrhává lidskou nepřítomnost vynikajícím využitím zvuku a hudby.

Synopse:
Rakouská animátorka a zvuková designérka Nikki Schuster vychází z Freudovy teorie o magické fázi dětství – z kombinace naděje i obav, že věci jsou schopny uchovávat před námi svá tajemství. Pomocí stop-motion animace zkoumá svět a zvláštní subkulturu odhozených věcí, které nachází ve vybydlených domech a na jiných odlehlých místech.


Mezinárodní soutěž videoklipů

Porota: Vera Neubauer, Carolina López Caballero, Ondřej Švadlena

Hlavní cena
EZ3kiel: The Eye of the Storm
(EZ3kiel: The Eye of the Storm)
režie, výtvarník: Masanobu Hiraoka
Francie, Japonsko, 2015, 5 min 3 sec
produkce: Masanobu Hiraoka, Je Regarde

Vyjádření poroty:
Od videoklipu očekáváme, že divácké oko zaujme během několika vteřin. Tento videoklip to dokáže díky nádherně animovaným metamorfózám figurativního a abstraktního ve snovém světě emocí.

Synopse:
Videoklip k písni The Eye of the Storm natočil japonský režisér Masanobu Hiraoka, který na to, že se animovat naučil jako samouk, dosáhl zcela profesionální techniky ve spojení s výtvarnem. Fluidní obrazy v této japonsky jemné vizualizaci přecházejí od abstraktních tvarů ke konkrétním, a to s dokonalou plynulostí.

Český obzor – divácká cena


Až po uši v mechu
režie: Filip Pošivač, Barbora Valecká
výtvarník: Filip Pošivač
ČR, 2015, 26 min 5 sec
produkce: nutprodukce

Synopse:
V hlubokém lese bydlí Bertík a Josefka, lesní trnci. Starají se o lesní porost, Josefka šije klobouky parádivým muchomůrkám a Bertík zhasíná a rozsvěcí noční houby – lampy. Jednoho dne se ale Bertíkovy svítivé houby začnou ztrácet… Půvabný příběh pro děti, který vznikal sedm let, vychází z poetiky českého lesa i z místní tradice loutkového filmu.


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Banner

Přihlášení

Nechte si poradit...

Jaká kniha, divadlo, koncert či jiná akce by našim čtenářům neměly uniknout?

RENATA PETŘÍČKOVÁ

redaktorka K21

Nechte si poradit, knihy jež uleví duši... Jak jste si asi všimli, zrovna já tu jsem většinou přes knihy, které se nějak zabývají psychologií a seberozvojem. To je velmi široké téma a také patří v knihkupectví k těm nacpanějším regálům. Nějak plynule jsem k nim došla přes pár pokusů s romantickými knihami v ranném mládí a už jsem u nich zůstala. Myslím si, že o takovou knihu alespoň čas od času člověk stojí. Které mne oslovily a ovlivnily nejvíce? Možná tou úplně první byl vždycky Malý princ, kterého když jsem doopravdy pochopila, tak to byl přenádherný sladkobolný pocit. Mám ráda také knihu Elisabeth Haich: Zasvěcení, to je ale bible pro celý život a jsem dosud ráda, že mnoho z tam řečeného je mi zatím zahaleno tajemstvím. Přístupnější a komerčnější jsou pak knihy Davida Deidy, pro muže Cesta pravého muže, a pro ženy snažící se mužům porozumět pak Když jde o muže. Z andělských děl Doreen Virtue pak Chci změnit svůj život, ale nemám na to čas, nebo V zajetí jídla, Zbavte se svých kil bolesti, což jsou její nejméně andělské, nejvíce psychologické a do hloubky ženské duše jdoucí tituly. A mezi poslední okouzlení patří Alberto Villoldo a Návrat duše, což je kniha, která je výtečným základem pro každého, kdo chce vůbec porozumět psychologii, kořenům šamanismu a své vlastní duše. A kdo má rád, stejně jako já tarot, tak kromě své vlastní knihy Základní tarot a Svět tarotu, ráda poradím cokoliv od Barbary Moore.Ta je mojí velkou učitelkou! A když bych měla poradit něco "naživo"? Pak jsou to přednášky Jaroslava Duška všude různě po republice a v pražských divadlech jeho Duše K, Čtyři dohody nebo Pátá dohoda. Přednášky Pjéra la Šéze, které jsou o jungovské psychologii, do které přidává své vlastní názory, které dovolím si říci - jsou velmi podnětné a odvážné. Když zajdu ještě dál, tak příští rok by měl Brno navštívit Clemens Kuby a opět představit své mentální léčení a možná i novou knihu, zatím nevíme...


Hledat

Mimísek 14

Partneři

Nové komentáře

 • 09.06.2017 02:40
  Držte se ...
  Pane Juraji, Jsem ...
   
 • 19.05.2017 06:43
  ...
  chia semínka miluju.
   
 • 18.05.2017 09:05
  Děkujeme
  Dobrý den, děkujeme za ...

Facebook

Twitter


Literatura

Brutální Anděl smrti

andel perexS Richardem Sklářem a jeho hlavní hrdinkou Bo, jsme se měli možnost poznat minulý rok. Tehdy Bo místo klidného života po padesátce, musela vytáhnout starou výzbroj z let, kdy aktivně pracovala v tajných službách ministerstva vnitra, a bojovat na ži...

Divadlo

Prostory Roxy a NoD slaví 20 let!

narozeniny roxy be twentyDruhé kulatiny oslaví kluby, jejichž adresa je známá tisícům lidí v celé zemi. Mimořádný věk si žádá mimořádnou oslavu a tou rozhodně program, nazvaný BE TWENTY, je! Svůj program má Roxy i

Film

Expendables: Postradatelní 3

Expendables 200Úspěšná a oblíbená akční série Expendables je zpět se třetím dílem a kromě výbušné porce zábavy přináší i další legendární tváře, jejichž společný film se zdál být jen divokým snem. Vedle Stalloneho, Stathama, Lundgrena, Li nebo Schwarz...