Slovenská televize uvede na podzim dokumentární cyklus Zlatá lyra
Banner

Slovenská televize uvede na podzim dokumentární cyklus Zlatá lyra

Email Tisk

zlatalyra 200Více než 140 osobností ze světa česko-slovenské i zahraniční hudební scény, unikátní archivní materiály zachycují nejen atmosféru festivalu, ale i scenérie Bratislavy v posledních třech desetiletích minulého století. A k tomu neopakovatelné zážitky i polemiky, které vystupují ze vzpomínek na mezinárodní hudební festival Bratislavská lyra. Toto všechno nabízí nový desetidílný cyklus dokumentů pod názvem Zlatá Lyra, jehož první díl bude odvysílán na „slovenskej Dvojke“ 13. září. Zajímavé je, že zkrácenou verzi dokumentu uvede i Česká televize...

Uvedení dokumentárního cyklu Zlatá lyra je v tomto roku více než symbolické. Znělka Mezinárodního festivalu tanečních písní, který o dva roky změnil název na Bratislavskou lyru, zazněla poprvé před padesáti lety, 23. června 1966. Hned po prvním ročníku se festival dostal do povědomí evropské hudební scény. Nejenže připoutal pozornost na malou zemi v srdci Evropy, ale stal se rovnocenným partnerem ostatních evropských festivalů populární hudby sdružených ve Federation of International Festivals Organization.

zlatalyra1

Od svého vzniku v roce 1966 byl v socialistickém Československu vždy jakýmsi závanem svobody, když už na něm účinkovali nejen nejlepší českoslovenští interpreti, ale i celá řada zahraničních hvězd první velikosti.

„Televizní cyklus dokumentů Zlatá lyra je poctou organizátorů a všem těm, kteří navzdory náročným podmínkám prosadili založení a existenci festivalu,“ řekl na k tomuto zcela mimořádnému projektu producent Patrik Pašš.

zlatalyra2

Televizní cyklus ale není jen sledem událostí, které se váží výlučně k festivalu. Tvůrci si dali za cíl ukázat, jak charakter festivalu a jeho jednotlivé ročníky ovlivňuje celková společenská a politická situace, tak jak jeho tvář formovali v daném čase konkrétní jednotlivci, mezi které patřil i slovenský fotograf světového jméno Dežo Hoffman.

„Bylo neuvěřitelné sledovat, s jak velkým důvtipem museli pracovat organizátoři, aby získali některé umělce a mohli tak překonat různé překážky tehdejšího režimu,“ říká dramaturg Róbert Valovič.

zlatalyra3

Během výpovědí známých osobností – organizátorů, zpěváků, skladatelů i textařů - pracovali tvůrci i s velkým množstvím filmového archivního materiálu ať už šlo o fotografie, bulletiny, poznámky. Práce na tvorbě samotného cyklu trvaly více než tři roky, avšak kompletace informací o Bratislavské lyře trvala dramaturgovi Robertu Valovičemi téměř deset let. Pátral v obrazových archivech Slovenské i České televize, Slovenského filmového ústavu, v materiálech Slovkoncertu archivovaných v Národním archivu SR, nahrával si rozhovory pamětníků, poslouchal stovky hodin zvukového záznamu z archivu Slovenského rozhlasu.

„Cyklus dokumentů Zlatá lyra v režii Petra Hledíka produkovala společnost TRIGON PRODUCTION v koprodukci s RTVS (Rozhlas a televiza Slovenska, pozn. aut.). První část uvidí diváci slovenské Dvojky 13. září 2016,“ uzavírá PR manager Jana Motyčková.

Foto: archiv autora (Robert Rohál)Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

RENÁTA LUCKOVÁ


redaktorka

    je fotografka, novinářka, moderátorka a koučka. V autorské dvojici s Pavlem Veselým organizovali a moderovali mnoho akcí. Vedla rozhovory s různými významnými osobnostmi – podnikateli, manažery, politiky, diplomaty, s lidmi z kultury a dalšími. Její fotografie a texty byly publikovány např. v Katolickém týdeníku, na webových stránkách Arcibiskupství pražského, Historická šlechta, Svět úspěšných, v kulturní a hospodářské revue Fragmenty, v časopise Naše rodina, v tiskové agentuře MediapressServis, v časopise Policista, Český bratr, Překvapení aj. Absolventka VŠE a UK. Má zkušenosti v oblasti PR, reklamy a marketingu, ale i v oblasti  firemních financí, personálního řízení a andragogiky.

    Spolu s Pavlem Veselým jsou autoři knihy "Setkání s Dominikem kardinálem Dukou OP", která vyšla k jeho 70-tým narozeninám, kde publikovala i své fotografie.

Toulavka

Anketa


Partneři

Hledat

Mimísek 38

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Matky pořádají sabat s tématem potomci. Nematky, utečte

Zeny-na-tahu 200Kniha o ženách pro ženy. Skupinka přítelkyň - všechny mezi čtyřiceti a padesáti lety – vyrazí na víkend z města. Doma nechají své životy, své děti, své rodiny a svou práci. S odstupem mají možnost pohlé...

Divadlo

Tvořit! Ale za jakou cenu?

Leni200

Umělci jsou zvláštní sorta lidí. V jejich konání je pohání nespecifikovatelná síla, která je udržuje v činorodosti, a nutí je tak neustále něco tvořit. Protože pokud herec, zpěvák, malíř či jinak umělecky nadaný člověk...