Slovenská televize uvede na podzim dokumentární cyklus Zlatá lyra
Reklama
Banner

Slovenská televize uvede na podzim dokumentární cyklus Zlatá lyra

Email Tisk

zlatalyra 200Více než 140 osobností ze světa česko-slovenské i zahraniční hudební scény, unikátní archivní materiály zachycují nejen atmosféru festivalu, ale i scenérie Bratislavy v posledních třech desetiletích minulého století. A k tomu neopakovatelné zážitky i polemiky, které vystupují ze vzpomínek na mezinárodní hudební festival Bratislavská lyra. Toto všechno nabízí nový desetidílný cyklus dokumentů pod názvem Zlatá Lyra, jehož první díl bude odvysílán na „slovenskej Dvojke“ 13. září. Zajímavé je, že zkrácenou verzi dokumentu uvede i Česká televize...

Uvedení dokumentárního cyklu Zlatá lyra je v tomto roku více než symbolické. Znělka Mezinárodního festivalu tanečních písní, který o dva roky změnil název na Bratislavskou lyru, zazněla poprvé před padesáti lety, 23. června 1966. Hned po prvním ročníku se festival dostal do povědomí evropské hudební scény. Nejenže připoutal pozornost na malou zemi v srdci Evropy, ale stal se rovnocenným partnerem ostatních evropských festivalů populární hudby sdružených ve Federation of International Festivals Organization.

zlatalyra1

Od svého vzniku v roce 1966 byl v socialistickém Československu vždy jakýmsi závanem svobody, když už na něm účinkovali nejen nejlepší českoslovenští interpreti, ale i celá řada zahraničních hvězd první velikosti.

„Televizní cyklus dokumentů Zlatá lyra je poctou organizátorů a všem těm, kteří navzdory náročným podmínkám prosadili založení a existenci festivalu,“ řekl na k tomuto zcela mimořádnému projektu producent Patrik Pašš.

zlatalyra2

Televizní cyklus ale není jen sledem událostí, které se váží výlučně k festivalu. Tvůrci si dali za cíl ukázat, jak charakter festivalu a jeho jednotlivé ročníky ovlivňuje celková společenská a politická situace, tak jak jeho tvář formovali v daném čase konkrétní jednotlivci, mezi které patřil i slovenský fotograf světového jméno Dežo Hoffman.

„Bylo neuvěřitelné sledovat, s jak velkým důvtipem museli pracovat organizátoři, aby získali některé umělce a mohli tak překonat různé překážky tehdejšího režimu,“ říká dramaturg Róbert Valovič.

zlatalyra3

Během výpovědí známých osobností – organizátorů, zpěváků, skladatelů i textařů - pracovali tvůrci i s velkým množstvím filmového archivního materiálu ať už šlo o fotografie, bulletiny, poznámky. Práce na tvorbě samotného cyklu trvaly více než tři roky, avšak kompletace informací o Bratislavské lyře trvala dramaturgovi Robertu Valovičemi téměř deset let. Pátral v obrazových archivech Slovenské i České televize, Slovenského filmového ústavu, v materiálech Slovkoncertu archivovaných v Národním archivu SR, nahrával si rozhovory pamětníků, poslouchal stovky hodin zvukového záznamu z archivu Slovenského rozhlasu.

„Cyklus dokumentů Zlatá lyra v režii Petra Hledíka produkovala společnost TRIGON PRODUCTION v koprodukci s RTVS (Rozhlas a televiza Slovenska, pozn. aut.). První část uvidí diváci slovenské Dvojky 13. září 2016,“ uzavírá PR manager Jana Motyčková.

Foto: archiv autora (Robert Rohál)Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Banner

Přihlášení

K21 se představuje

KATEŘINA HAJŇUKOVÁ


redaktorka a editorka

    Narodila se koncem března 2000, je tedy znamení berana a jak říká, zcela odpovídá její tvrdohlavosti. Pochází z Karlových Varů, které moc ráda a v současnosti je studentkou čtyřletého gymnázia.

    S K21 spolupracuje od začátku července a říká, že je za to neskutečně ráda. "Editace mi otevřela nový svět, který pro mně mnoho znamená a dává mi mnoho možností."

    Mezi koníčky Kačka řadí poslouchání hudby, čtení, psaní různých příběhů, hraní na keyboard, jízdu na skateboardu a trávení času se svými přáteli. "Dalo by se říct, že mým velkým koníčkem je barvení vlasů. D§vod? Už čtyři roky si barvím své hnědé vlasy částečně na modro a nikdy bych svoje modro-hnědé vlasy nevyměnila."

    Mimo studia a editace se věnuje svému blogu. Blogerkou je už asi sedm let, při čemž svůj dosavadní blog má čtyři roky. Ve škole ji nejvíc baví psychologie, český jazyk a angličtina.

    "Ze všeho nejdůležitější je pro mě moje rodina, která mě vždy drží nad vodou. Motta a citáty jsou moje doména. Už jako malá jsem si sepisovala a opisovala motta z internetu nebo ráda prohledávala mamčiny sešity s citáty. Můj nejoblíbenější pochází od zpěváka Andyho Biersacka, který má skupinu Black Veil Brides, kterou miluji: "Každý na světě má sny. Drž je blízko svého srdce a nikdy nepouštěj..."

Toulavka

Anketa


Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 30

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Vyšly Pohádky k neuvěření

Pohadky k neuvereni 200Nejsou pohádky jako pohádky. Když je píše člověk moudrý, nadaný smyslem pro humor a nadsázku, člověk znalý jejich pravidel a současně odhodlaný je porušovat, zpravidla se urodí možná sice nenápadné, alem přece jen zjevné...

Divadlo

Gazdova krv vás dostane korektními i nekorektními vtipy

altDivadelní festival Střetnutí Stretnutie zahájila hra Gazdova krv, ve které excelovala tvář festivalu Szidi Tobias a nejen ona.

 

...

Film

KRÁL ARTUŠ: LEGENDA O MEČI

Artus plakat (2)Guy Ritchie, jenž pozornost na sebe upoutal adrenalinovým uchopením příhod Sherlocka Holmese, se v obdobně „nabušeném“ stylu vypravil k artušovské legendě – a spolehlivě pohřbil všechnu její poezii. Do ponura laděná fantasy s fantaskn...