Slovenská televize uvede na podzim dokumentární cyklus Zlatá lyra
Banner

Slovenská televize uvede na podzim dokumentární cyklus Zlatá lyra

Email Tisk

zlatalyra 200Více než 140 osobností ze světa česko-slovenské i zahraniční hudební scény, unikátní archivní materiály zachycují nejen atmosféru festivalu, ale i scenérie Bratislavy v posledních třech desetiletích minulého století. A k tomu neopakovatelné zážitky i polemiky, které vystupují ze vzpomínek na mezinárodní hudební festival Bratislavská lyra. Toto všechno nabízí nový desetidílný cyklus dokumentů pod názvem Zlatá Lyra, jehož první díl bude odvysílán na „slovenskej Dvojke“ 13. září. Zajímavé je, že zkrácenou verzi dokumentu uvede i Česká televize...

Uvedení dokumentárního cyklu Zlatá lyra je v tomto roku více než symbolické. Znělka Mezinárodního festivalu tanečních písní, který o dva roky změnil název na Bratislavskou lyru, zazněla poprvé před padesáti lety, 23. června 1966. Hned po prvním ročníku se festival dostal do povědomí evropské hudební scény. Nejenže připoutal pozornost na malou zemi v srdci Evropy, ale stal se rovnocenným partnerem ostatních evropských festivalů populární hudby sdružených ve Federation of International Festivals Organization.

zlatalyra1

Od svého vzniku v roce 1966 byl v socialistickém Československu vždy jakýmsi závanem svobody, když už na něm účinkovali nejen nejlepší českoslovenští interpreti, ale i celá řada zahraničních hvězd první velikosti.

„Televizní cyklus dokumentů Zlatá lyra je poctou organizátorů a všem těm, kteří navzdory náročným podmínkám prosadili založení a existenci festivalu,“ řekl na k tomuto zcela mimořádnému projektu producent Patrik Pašš.

zlatalyra2

Televizní cyklus ale není jen sledem událostí, které se váží výlučně k festivalu. Tvůrci si dali za cíl ukázat, jak charakter festivalu a jeho jednotlivé ročníky ovlivňuje celková společenská a politická situace, tak jak jeho tvář formovali v daném čase konkrétní jednotlivci, mezi které patřil i slovenský fotograf světového jméno Dežo Hoffman.

„Bylo neuvěřitelné sledovat, s jak velkým důvtipem museli pracovat organizátoři, aby získali některé umělce a mohli tak překonat různé překážky tehdejšího režimu,“ říká dramaturg Róbert Valovič.

zlatalyra3

Během výpovědí známých osobností – organizátorů, zpěváků, skladatelů i textařů - pracovali tvůrci i s velkým množstvím filmového archivního materiálu ať už šlo o fotografie, bulletiny, poznámky. Práce na tvorbě samotného cyklu trvaly více než tři roky, avšak kompletace informací o Bratislavské lyře trvala dramaturgovi Robertu Valovičemi téměř deset let. Pátral v obrazových archivech Slovenské i České televize, Slovenského filmového ústavu, v materiálech Slovkoncertu archivovaných v Národním archivu SR, nahrával si rozhovory pamětníků, poslouchal stovky hodin zvukového záznamu z archivu Slovenského rozhlasu.

„Cyklus dokumentů Zlatá lyra v režii Petra Hledíka produkovala společnost TRIGON PRODUCTION v koprodukci s RTVS (Rozhlas a televiza Slovenska, pozn. aut.). První část uvidí diváci slovenské Dvojky 13. září 2016,“ uzavírá PR manager Jana Motyčková.

Foto: archiv autora (Robert Rohál)Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

Anketa


Partneři

Hledat

Nové komentáře


Literatura

Týden knihoven 2017

tyden knihoven200Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČT vyhlašuje 21. ročník kampaně na podporu čtenářství a propagace služeb knihoven Týden knihoven 2017. Do celostátní akce, se zapojí ve dnech 2. – 8. října 2017 veřejné knihovny v celé České re...

Divadlo

Jezerka bude mít po prázdninách opět nabito!

na jezerce 200Nový divácký hit a první společná inscenace bratrů Jana a Rudolfa Hrušínského (st.)  v režii Jiřího Menzela a dramatizace bestseleru Timura Vermese Už je tady zas! - to jsou hlavní trumfy Divadla Na Jezerce v následující divadelní sezóně. Po...

Film

Japonský režisér Kaneto Šindó slaví rovnou stovku

altNenalezneme na světě mnoho režisérů, kteří by i ve stu letech stále natáčeli. Kromě čilého Portugalce Manoela de Oliveiry, jenž navzdory 104 rokům má rozpracovány hned dva projekty, je to světoznámý japonský filmař Kaneto Šindó - v jap...