Slunohraní opět servíruje „bonbónky“. Jitka Šuranská rozproudila energii, trio sklidilo nadšený potlesk.

Slunohraní opět servíruje „bonbónky“. Jitka Šuranská rozproudila energii, trio sklidilo nadšený potlesk.

Email Tisk

slunohrani 200V pondělí 4.7. přijelo do Nového Města na Moravě celkem 32 muzikantů z celé republiky, aby společně zažili hudební maraton, týden plný workshopů, koncertů a hudebních lekcí. Novoměstské Slunohraní jim už po sedmé přináší příležitost spolupracovat s hudebními profesionály, učit se od nich a vystoupit společně na pódiu. „Stálicí“ lektorské sestavy je brněnské Janáčkovo kvarteto, které se na fotografiích a billboardech objevilo v cyklistických dresech a helmách. Mistrovství pokračuje – hlásá upoutávka a Nové Město na Moravě může být právem pyšné na to, jaké hudební celebrity se zde v rámci festivalu Slunohraní objevují.

Muzikanti se celý týden věnují hře v kvartetech i v orchestru, mají však také příležitost nahlédnout do jiných hudebních žánrů. Velkým zážitkem byl včerejší workshop s Jitkou Šuranskou a jejím triem. Ten začal hned v odpoledních hodinách a pro muzikanty představoval setkání s world music právě takovou, jak jí Jitka Šuranská tvoří.  S hudbou nabitou neuvěřitelnou energií, rytmickou, nespoutanou i křehkou a průzračnou.

slunohrani1

Stejně tak publikum na večerním koncertě mohlo slyšet i vidět několik poloh Jitky Šuranské. Koncert zahájila na podiu sama. Zpívala, hrála na housle a používala loop-station. Moravské písničky dostávaly osobitý ráz, avšak jejich hluboká krása a sdělení v Jitčině podání nijak nestrádaly, právě naopak. Jitka Šuranská používá jako etalon své srdce a cit, původní kořeny a nová podoba písniček se tak propojují  v  neobyčejné celky, které publikum postupně během večera zcela pohltily.

Na konci první části koncertu vystoupili na pódiu společně s triem také účastníci smyčcových kurzů. Diváci mohli videt jejich velké nadšení a radost z hudby a slyšet tři skladby, které s Jitkou během odpoledního workshopu připravili.

slunohrani

Druhá část koncertu už patřila výhradně kapele Jitka Šuranská tro, kterou publikum odměňovalo mnoha bouřlivými potlesky. Posluchače nadchly jak instrumentální výkony všech tří muzikantů, tak strhující Jitčin zpěv a projev. První koncert z letošní série byl tak skutečnou hudební lahůdkou, kterou si všichni vychutnali až do konce.

slunohrani2

Ve čtvrtek se novoměstské publikum může těšit na další eso v rukávu pořadatelů: Prague Cello Quartet. Tato čtveřice mladých violoncellistů na svých koncertech předvádí, vedle špičkových muzikantských výkonů, také spoustu zábavných „kousků,“ kdy během skladeb například používají violoncella neobvyklých způsobem, nebo hrají všichni čtyři na jeden nástroj. Slunohraní zakončí páteční Slavnostní závěrečný koncert, ve kterém se představí Janáčkovo kvarteto i všichni účastníci kurzů v podobě Letního orchestru. Třešničkou na dortu v programu orchestru bude pak vystoupení klarinetistky Anny Paulové, laureátky Pražského jara. Vstupenky na oba koncerty lze rezervovat na www.slunohrani.cz nebo zakoupit před koncertem.Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 
Banner

Rozhovor

Režisér Viktor Tauš: „Pracovat s Kaiserem a Lábusem je štěstí“

taus viktor 200Režisér Viktor Tauš debutoval autobiografickým filmem o drogové závislosti Kanárek. Můžete si přečíst, jak na tento film vzpomíná a co pro něj znamenal, ale tento rozhovor se točí především kolem jeho ne...

Hledat

Chaty s osobností

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (33)


Literatura

Pobaví Muže 18+ miniaturní příručka?

muz18 perexVzala jsem do ruky tenkou knížku malého formátu jenom proto, že mě zaujala červená obálka a netradiční čtvercový formát. Muž 18+ s dovětkem Co už nemusí řešit je celkem vtipně pojatá publikace. Je sympaticky malá a ...

Divadlo

Žítkovské bohyně uvidí diváci konečně i v Praze, ale nejen tam

zitko200Další zájezdové štace čekají slavnou inscenaci zlínského divadla Žítkovské bohyně v režii Doda Gombára. Konečně i pražští diváci budou mít jedinečnou příležitost zhlédnout Bohyně, o kterých se mluví po celé České republice. Městské divadlo Zlín je bude ...

Film

Z nepřítele se stane spojenec. Epický příběh Alfa má první trailer

alphaPodívejte se na první trailer i epickému příběhu Alfa, který vypráví o vzniku přátelství, jež navždy změnilo svět.

 

 

 

...