Petřínská rozhledna a lanovka oslaví v srpnu 125 let

Petřínská rozhledna a lanovka oslaví v srpnu 125 let

Email Tisk

petrin 200V roce 1889 byli členové Klubu českých turistů na světové výstavě v Paříži, kde se nadchli pohledem na slavnou Eiffelovu věž. Rozhodli se vytvořit podobnou dominantu v Praze. Založili Družstvo pro výstavbu rozhledny, dali do něj peníze a od magistrátu získali pozemek. Pro pětkrát menší napodobeninu Eiffelovy věže byl vybrán vrch Petřín v nadmořské výšce 318 metrů.

 

Stavbu rozhledny urychlilo konání Zemské jubilejní výstavy v Praze v roce 1891. V roce 1890 byla provedena projektová příprava a zajištěny potřebné prostředky. Stavba byla zahájena v březnu 1891 podle návrhu arch. Vratislava Pasovského; autory konstrukce byli ing. František Prášil a ing. Julius Souček z Českomoravské strojírny. V krátké době vyrostla celá konstrukce; 28. července 1891 byla zkolaudována a 20. srpna 1891 byla rozhledna slavnostně otevřena. Tvoří ji lehká osmiboká příhradová ocelová konstrukce, na kterou se spotřebovalo 175 tun železa. Cesta na vrchol má 299 schodů; z vyhlídkové kabiny ve výšce 51 metrů je překrásný rozhled na město. Celková výška rozhledny je uváděna 63,5 metru.

Uprostřed rozhledny je tubus, kterým jezdí kabinový výtah. Dříve vozil návštěvníky na vyhlídku výtah pro šest osob, zprvu na plynový, později na elektrický pohon. Přízemní pavilon sloužil restauraci.
19. prosince 1891 poprvé zazářilo z rozhledny elektrické světlo. Na nejvyšším místě u samé koruny byla umístěna oblouková lampa.
1. května 1953 byl na rozhledně uveden do provozu televizní vysílač. Roku 1980 byla rozhledna pro havarijní stav tubusu a schodiště pro veřejnost uzavřena. V roce 1991 se ke 100. výročí Zemské jubilejní výstavy konala Všeobecná československá výstava. Pro tuto příležitost byla věž po nejdůležitějších nutných opravách pro veřejnost otevřena. Od roku 1999 po dobu dvou let probíhala generální rekonstrukce rozhledny, většinou za provozu. Rozhledna byla po rekonstrukci otevřena pro veřejnost 24. března 2002.

petrin
Lanovkou na Petřín
Výstavba lanové dráhy byla zahájena v roce 1891. První zkušební jízda se uskutečnila 13. července 1891; o několik dní později byla zahájena pravidelná přeprava cestujících. Vagony byly taženy systémem vodní převahy. Nádrž vagonu, který byl právě v horní stanici, byla naplněna vodou;  díky tomu bylo vozidlo těžší než vozidlo v dolní stanici, které bylo tímto vozidlem vytaženo nahoru. Jízda trvala kolem šesti minut. Provoz lanovky probíhal bez přerušení až do první světové války. Po válce jezdila až do roku 1921.
V roce 1931 se lanovka stala majetkem Elektrických podniků hlavního města Prahy. Nový majitel se postaral o to, aby byla lanová dráha prodloužena a následně elektrifikována. Od června 1932 byl opět zahájen pravidelný provoz. Provoz dráhy byl dočasně zastaven během mobilizace v roce 1938 a také na konci druhé světové války v roce 1945. Po válce byla dráha opět rekonstruována. V roce 1965 došlo k sesuvu půdy. Sesuvy dráhu narušily a provoz musel být ukončen.
O obnově dráhy bylo rozhodnuto v roce 1981; o dva roky později byla zahájena stavba. Byly vyrobeny zcela nové vozy a 15. června 1985 byl zahájen pravidelný provoz lanové dráhy. Lanová dráha od té doby, až na několik málo oprav, funguje dodnes.Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 
Banner

Rozhovor

Fotograf bez talentu: „Lidé umí být svině i hrdinové. Je jen na každém z nás, co si vybereme.“

bez talentu 200Fotograf bez talentu má na Facebooku po necelých dvou letech od založení stránky téměř 14 000 členů. Iedntita pro něj není důležitá, má svůj osobitý přístup i styl. Radí jak fotit a jeho posledním projektem je ten s názvem Hrdinové. Nejen o...

Hledat

Chaty s osobností

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (33)


Literatura

VHRSTI vydává první autobiografický komiks u nás

Vhrsti perexZeptáte-li se někoho, co je nejdůležitější věc na světě, odpoví buď bez váhání, že zdraví – jak jinak – nebo bude přemýšlet a přemýšlet a odpověď nedostanete. Alespoň já tuhle zkušenost mám. Sama neumím odpovědět, protože důležitých věcí znám spo...

Divadlo

Další sezónu cyklu Divadlo dětem zahájí úspěšný muzikál Ferda Mravenec

ferdaKdo by neznal šviháka s puntíkovaným motýlkem pod krkem a nezapomenutelným humorem. V podání Těšínského divadla se mohou velcí i malí těšit v neděli 22. října od 16.00 hodin ve velkém sále Domu kultury vsetín na Ferdu Mravence, k...

Film

Mars útočí: Mají Marťani starosti?

mars utociMars útočí (1996) vznikl na sklonku „milénia“ a díky svému černému humoru se stal velmi populárním filmem. Jack Nicolson ve své hlavní roli předvádí, jaké může mít takový prezident s nájezdem mnohem vyspělejších...