Petřínská rozhledna a lanovka oslaví v srpnu 125 let

Petřínská rozhledna a lanovka oslaví v srpnu 125 let

Email Tisk

petrin 200V roce 1889 byli členové Klubu českých turistů na světové výstavě v Paříži, kde se nadchli pohledem na slavnou Eiffelovu věž. Rozhodli se vytvořit podobnou dominantu v Praze. Založili Družstvo pro výstavbu rozhledny, dali do něj peníze a od magistrátu získali pozemek. Pro pětkrát menší napodobeninu Eiffelovy věže byl vybrán vrch Petřín v nadmořské výšce 318 metrů.

 

Stavbu rozhledny urychlilo konání Zemské jubilejní výstavy v Praze v roce 1891. V roce 1890 byla provedena projektová příprava a zajištěny potřebné prostředky. Stavba byla zahájena v březnu 1891 podle návrhu arch. Vratislava Pasovského; autory konstrukce byli ing. František Prášil a ing. Julius Souček z Českomoravské strojírny. V krátké době vyrostla celá konstrukce; 28. července 1891 byla zkolaudována a 20. srpna 1891 byla rozhledna slavnostně otevřena. Tvoří ji lehká osmiboká příhradová ocelová konstrukce, na kterou se spotřebovalo 175 tun železa. Cesta na vrchol má 299 schodů; z vyhlídkové kabiny ve výšce 51 metrů je překrásný rozhled na město. Celková výška rozhledny je uváděna 63,5 metru.

Uprostřed rozhledny je tubus, kterým jezdí kabinový výtah. Dříve vozil návštěvníky na vyhlídku výtah pro šest osob, zprvu na plynový, později na elektrický pohon. Přízemní pavilon sloužil restauraci.
19. prosince 1891 poprvé zazářilo z rozhledny elektrické světlo. Na nejvyšším místě u samé koruny byla umístěna oblouková lampa.
1. května 1953 byl na rozhledně uveden do provozu televizní vysílač. Roku 1980 byla rozhledna pro havarijní stav tubusu a schodiště pro veřejnost uzavřena. V roce 1991 se ke 100. výročí Zemské jubilejní výstavy konala Všeobecná československá výstava. Pro tuto příležitost byla věž po nejdůležitějších nutných opravách pro veřejnost otevřena. Od roku 1999 po dobu dvou let probíhala generální rekonstrukce rozhledny, většinou za provozu. Rozhledna byla po rekonstrukci otevřena pro veřejnost 24. března 2002.

petrin
Lanovkou na Petřín
Výstavba lanové dráhy byla zahájena v roce 1891. První zkušební jízda se uskutečnila 13. července 1891; o několik dní později byla zahájena pravidelná přeprava cestujících. Vagony byly taženy systémem vodní převahy. Nádrž vagonu, který byl právě v horní stanici, byla naplněna vodou;  díky tomu bylo vozidlo těžší než vozidlo v dolní stanici, které bylo tímto vozidlem vytaženo nahoru. Jízda trvala kolem šesti minut. Provoz lanovky probíhal bez přerušení až do první světové války. Po válce jezdila až do roku 1921.
V roce 1931 se lanovka stala majetkem Elektrických podniků hlavního města Prahy. Nový majitel se postaral o to, aby byla lanová dráha prodloužena a následně elektrifikována. Od června 1932 byl opět zahájen pravidelný provoz. Provoz dráhy byl dočasně zastaven během mobilizace v roce 1938 a také na konci druhé světové války v roce 1945. Po válce byla dráha opět rekonstruována. V roce 1965 došlo k sesuvu půdy. Sesuvy dráhu narušily a provoz musel být ukončen.
O obnově dráhy bylo rozhodnuto v roce 1981; o dva roky později byla zahájena stavba. Byly vyrobeny zcela nové vozy a 15. června 1985 byl zahájen pravidelný provoz lanové dráhy. Lanová dráha od té doby, až na několik málo oprav, funguje dodnes.Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

Velká kniha herců první republiky a protektorátu představuje pětadvacet osobností

RB perexV polovině prosince spatří světlo světa Velká kniha herců první republiky a protektorátu, kterou připravil autorský tým Jiří Bartoň a Robert Rohál. Nebude jen filmografií či strohým životopisem filmových hvězd, půjde jim tzv. pod kůži a nahlédne do ...

Hledat

Chaty s osobností


Literatura

Podívejme se pod pokličku dinosaurům - Jak dinosauři fungují

jak dinosauri 200Nakladatelství Fragment vydalo pro všechny zvídavé děti poučnou, ale hlavně originální a zábavnou publikaci, která zodpoví mnohé otázky ze života dinosaurů. Takže se například dozvíte, jak tito tvorové vypadali nebo co patřilo do jejic...

Divadlo

Poslední aristokratka pobaví diváky v Divadle Na Jezerce

posled200Českou premiéru komedie Poslední aristokratka s Annou Polívkovou v hlavní roli připravuje Divadlo Na Jezerce. Režie hry, která je plná ironického humoru, se ujal Arnošt Goldflam. Poslední aristokratka podle bestselleru Evžena Bočka o návratu z emig...

Film

Nový český film Švéd v žigulíku - příběh o velkých plánech a ještě větší absurditě

švéd perexKdysi největší a nejlepší automobilka v bývalém Sovětském svazu. Ostřílený švédský manažer, který má znovu přinést zlaté časy. Setkávají se ve městě Toljatti, hluboko v srdci Ruska. Každý se svou představou o budoucnosti, ze k...