PAF 2016: Proč se dívat na zvířata?
Banner

PAF 2016: Proč se dívat na zvířata?

Email Tisk

Jubilejní 15. ročník PAF – Přehlídky filmové animace a současného umění se uskuteční v Olomouci od čtvrtka 1. do neděle 4. prosince 2016. Letošní PAF nabídne pět programových sekcí, které skrze audiovizuální performance, projekce celovečerních snímků i animovaných pásem, master class odborníků a umělců, prezentace, workshopy a přednášky, instalace, výstavy a koncerty důkladně mapují fenomén animace v kontextu kinematografie a současného vizuálního umění.

Programové sekce PAF 2016: Proč se dívat na zvířata? | Jiné vize | Film labor | Aport animace | PAF Art
 
ON-LINE AKREDITACE NA PAF 2016 SPUŠTĚNY

PAF 2016: Proč se dívat na zvířata?
Pohled na zvířata je přirozenou součástí nesčetného množství příběhů, filmů či uměleckých děl. Nabízí se příležitost nahodile pracovat s klasickými představiteli z literatury, ilustrací a animovaných filmů.
Název hlavní programové sekce Proč se dívat na zvířata? je přejat ze stejnojmenné eseje britského publicisty a kritika umění Johna Bergera, který v textu z roku 1977 vyšel z předpokladu, že zvířata jsou součástí okruhu lidského okolí, „jsou nám podobná a zároveň nepodobná“. Tato esej, tematizující mj. polidšťování zvířat a význam zoologických zahrad, se stala výchozím materiálem pro všechny přizvané hosty, kteří v rámci výročního ročníku PAFu budou v Olomouci přítomni. Hosté: Ferda, Ondřej Ježek (CZ), Lolina (GB), John T. Gast (GB), Edith Karlson (EE), Stanislav Komárek (CZ), Bill Kouligas (GR) & Harm van den Dorpel (NL), M.E.S.H. (US) & Michael Guidetti (US), Jakub Jansa (CZ), Andrea Průchová (CZ), Punťa, Pavel Ryška (CZ), Matěj Smetana (CZ) ad.

Hlavní letošní téma Proč se dívat na zvířata? rezonuje i v sekci Aport animace, která přibližuje aktuální podoby animace (nejen) na domácí scéně, ať už v podobě prezentace autorských děl či komerčních projektů a připravovaných snímků, vyvíjených počítačových her či aplikací. Sekce nabídne pásma krátkých filmů promítaná na netradičních místech Olomouce, celovečerní snímky i workshopy určené dětským návštěvníkům. Hosté: Malvína Balvínová (CZ), Eliška Děcká (CZ), Miloš Henkrich (CZ), Dorota Holubová (SK), Pavel Horáček (CZ), Lenka Ivančíková (SK) ad.
 
Sekce Film Labor představí současnou experimentální tvorbu v rámci činnosti filmových laboratoří, které jsou spravovány samotnými umělci v Grenoblu, Barceloně či Berlíně. Více než pět desítek podobných kolektivů, zabývajících se klasickým filmovým materiálem, existuje po celém světě. Hosté: Lab Grenoble (FR): Gaelle Rouard, Xavier Quérel, Etienne Caire, Joyce Lainé, Lab Barcelona (ES): Luis Macias, Alfredo Costa Monteiro, Adriana Vila, Lab Berlin (DE): Melissa Dulius, Gustavo Jahn ad.
 
Výstavním projektům v centru Olomouce je věnován PAF Art, jehož výstupy jsou pro veřejnost přístupny zdarma. V rámci sekce PAF Art jsou prezentovány aktuální mezinárodní i tuzemské projekty z oblasti současného vizuálního umění, tematicky navázané na hlavní programovou sekci Proč se dívat na zvířata?. Vernisáže proběhnou ve čtvrtek 1. prosince odpoledne a tradičně zahájí program PAFu.

Kromě patnácti let existence Přehlídky filmové animace a současného umění (dříve „Přehlídka animovaného filmu“) je dalším významným letošním jubileem v pořadí 10. ročník soutěžní sekce Jiné vize. Jiné vize mapují české „pohyblivé obrazy“ na pomezí filmu, videa, experimentálního filmu, animace a výtvarného umění. Se sekcí se pojí významná výstava v Atriu Konviktu, představení projekce pilotního ročníku slovenské soutěže a kulatý stůl věnovaný palčivým otázkám existence pohyblivých obrazů. Hosté: Karel Císař (CZ), Martin Kaňuch (SK), Matěj Strnad (CZ) ad.

paf 15 1

Proč se dívat na zvířata?

15. Přehlídka filmové animace a současného umění
čtvrtek 1. – neděle 4. prosince 2016
Olomouc (UC UP Konvikt, Vitrína Deniska, Galerie U Mloka, Vila Primavesi, Klub Vertigo, Kino Metropol, ScreenSaverGallery, Divadlo hudby, W7, Antikvariát, Bajkazyl Olomouc, Flop Fashion Store ad.)

PAF v roce 2016 podpořili: Ministerstvo kultury České republiky, Státní fond kinematografie, Statutární město Olomouc, Olomoucký kraj
pifpaf.czSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

Anketa


Partneři

Hledat

Nové komentáře


Literatura

Zpátky v devadesátkách

svobodna a divoka perexDnešní doba miluje retro. Prvky evokující různé epochy 20. století se znovu objevují v módě, designu, umění... a v neposlední řadě se s nimi setkáváme na knižních pultech. Většinou se jedná o časosběrné ...

Divadlo

GOLEM se vrací na Štvanici

golem perexInteraktivní divadelní událost, která v září 2013 vzbudila obrovský zájem veřejnosti, se vrátí na deset dní zpět do opuštěného domu čp. 858 na Štvanici a dovolí divákům od 11. do 20. dubna vstoupit do mystického světa Meyrinkova Golema.

...

Film

Příjemná atmosféra a sedm nejlepších krátkých filmů za poslední čtvrtrok na Future Shorts Brno

future shorts film200Aligátor místo pejska v bytě, somálští rybáři, kteří k lovu používají samopaly nebo překvapivé odhalení původu jednoho filmařského loga. Ano, tohle je Future Shorts a poprvé i v Brně!