Pondělí 5. prosince je mezinárodním dnem dobrovolnictví.
Banner

Pondělí 5. prosince je mezinárodním dnem dobrovolnictví.

Email Tisk

Život 90 se za pomoci desítek dobrovolníků chystá zpříjemnit Vánoce stovkám starých lidí. Filmové medailony, které vznikají, ukazují, jak prospěšná je práce dobrovolníků v praxi.

 

K Životu 90 dobrovolníci neodmyslitelně patří. Momentálně u nás vede kurzy a poradny, chodí na přátelské návštěvy a jinak dlouhodobě i nárazově vypomáhá bezmála tři sta dobrovolníků, třetina z nich je v seniorském věku. Bez nich bychom nemohli poskytovat takové spektrum služeb na tak vysoké úrovni a bez nich bychom například nikdy nedokázali zorganizovat Vánoční projížďku, díky které se do vánoční Prahy v sobotu 10. prosince podívá šest stovek osamělých a špatně pohyblivých lidí,“ upozorňuje Jan Lorman, ředitel Život 90.

Právě při příležitosti Mezinárodního dne dobrovolnictví upozorňuje Život 90 na stovky lidí v seniorském věku, kteří pravidelně svůj čas a svou energii věnují své komunitě, a to bez nároku na finanční odměnu. „Dlouhodobě se v rámci Gerontologického institutu věnujeme managementu dobrovolníků v seniorském věku a toto téma rozvíjíme na pravidelných setkáních u kulatých stolů se zástupci dalších organizací,“ dodává Lorman a poukazuje na to, že dobrovolnictví seniorů je přínosné nejen pro komunitu, ale také pro další aktivní stárnutí samotných seniorů, přispívá k udržování cenných sociálních kontaktů a předchází tak i sociální izolaci seniorů ve stáří.

V rámci projektu Senioři komunitě. Praxe managementu mezigeneračního dobrovolnictví vzniká 5 medailonů dobrovolníků v seniorském věku, kteří se různým způsobem nezištně zapojují do života své komunity a často i navzdory svým vlastním zdravotním omezením pomáhají druhým. V medailonech najdete příběhy dobrovolníků z Plzně, Prahy a Prachatic, kteří se každý svým způsobem podílejí na zlepšování světa kolem nás.

Příležitostí k zapojení se do dobrovolnické činnosti existuje řada, mnohé další vznikají, je ale velmi důležité, aby o nich senioři věděli a nebáli se zapojit i do mezigeneračních týmů. Jejich čas a energie jsou velice cenné a, jak je patrné i z medailonů, mohou velmi zásadně zlepšovat okolní svět.

Ukázkový medailon Klubu Letokruhy, který najdete zde, je ukázkou skupinové aktivity dobrovolnic v seniorském věku, které se pravidelně scházejí v Plzni nad prací ve prospěch domovů pro seniory a dalších veřejně prospěšných organizací.


Projekt je podpořen z programu podpory veřejně účelných aktivit seniorských a proseniorských organizací s celostátní působností MPSV ČR.

 dobrovolonictvi
    


 

Rozhovor

Vlady Gryc přichází s albem, na kterém se hudebně podílí exmanžel Heleny Vondráčkové Hellmut Sickel

vlady gryc perexJá svý sny mám. Tak se jmenuje debutové CD zpěváka Vladyho Gryce. Navíc jde v tomto případě o album autorské – všechny texty si zpívající textař napsal sám, zatímco hudební stránka je dílem Hellmuta Sickela. Ten všechny písničky napsa...

Hledat

Chaty s osobností


Literatura

Zdravé sladkosti si můžete dopřát kdykoliv


zdrave sladkosti 200V nakladatelství Bookmedia vyšla hravá kuchařka Zdravé sladkosti po celý den obsahující 100 skvělých receptů. Neváhejte a připravte si nějakou dobrotu!

...

Divadlo

Žítkovské bohyně uvidí diváci konečně i v Praze, ale nejen tam

zitko200Další zájezdové štace čekají slavnou inscenaci zlínského divadla Žítkovské bohyně v režii Doda Gombára. Konečně i pražští diváci budou mít jedinečnou příležitost zhlédnout Bohyně, o kterých se mluví po celé České republice. Městské divadlo Zlín je bude ...

Film

Výrazné ochlazení: 4. ROČNÍK FESTIVALU SEVERSKÁ FILMOVÁ ZIMA PROBĚHNE V PRAZE A REGIONECH

sfklub perexNa konci února se v pražském kině Lucerna a dalších regionálních kinech výrazně ochladí. Bude zde probíhat festival severských filmů, který již čtvrtým rokem přináší českým divákům pravidelnou dávku drsného severského humoru, syrových ničím nepřik...