Pražský Filharmonický sbor zahájí v Rudolfinu svůj sborový cyklus díly Janáčka a Martinů

Pražský Filharmonický sbor zahájí v Rudolfinu svůj sborový cyklus díly Janáčka a Martinů

Email Tisk

rudolfinum200Pražský filharmonický sbor zahajuje 15. prosince 2016 ve Dvořákově síni pražského Rudolfina svůj samostatný sborový cyklus. Na koncertu, který se koná v rámci festivalu Dny Bohuslava Martinů, zazní Říkadla a Otčenáš Leoše Janáčka a Legenda z dýmu bramborové nati a Izaiášovo proroctví Bohuslava Martinů.

 

Vokálně instrumentální cyklus Říkadla Leoše Janáčka vznikl v letech 1924–1925. Skladatel využil jako inspirační zdroj texty z tzv. „dětského koutku“ Lidových novin, kde ho zaujaly obrázky od různých autorů doplněné humornými lidovými texty. Na koncertě Pražského filharmonického sboru zazní rozšířená druhá verze cyklu (instrumentální úvod a osmnáct říkadel) pro sóla, komorní sbor a komorní instrumentální ansámbl na říkadla z Čech, Moravy a Podkarpatské Rusi. Premiéra této verze se konala v dubnu 1927 na koncertě Klubu moravských skladatelů v Brně.

Druhá verze zazní i v případě Janáčkovy skladby Otčenáš, která byla původně koncipována jako hudební doprovod k živým obrazům. Inspirací bylo Janáčkovi osm chromolitografií (podložených verši modlitby) polského malíře Józefa Felikse Męcina-Krzesze (1860–1934). Dílo bylo poprvé uvedeno v roce 1901 v Národním divadle v Brně; v listopadu 1906 měla v pražském Rudolfinu premiéru definitivní verze pro tenorové sólo, smíšený sbor, harfu a varhany za účasti Zpěváckého spolku Hlahol. Dílo vyniká střídáním kontrastních niterných a dramatických ploch a častým používáním výrazných melodicko-rytmických útvarů.

Legenda z dýmu bramborové nati pro sóla, smíšený sbor a komorní instrumentální ansámbl neobvyklého obsazení (flétna, klarinet, lesní roh, harmonika, klavír) Bohuslava Martinů je současně jednou ze skladeb na novém CD Pražského filharmonického sboru. Vychází podzimních obyčejů a z legendy o Matce Boží, která sestoupí z oltáře mezi lid, aby poznala jeho život a každodenní práci. Legenda vznikla v říjnu 1956 v Římě, kde skladatel působil na American Academy of Music, a je věnována Francis Ježkové, manželce Jaroslava Ježka.

Izaiášovo proroctví, kantáta pro sóla, mužský sbor a instrumentální doprovod je poslední velkou kompozicí Bohuslava Martinů: složil ji na jaře 1959, jen několik měsíců před svou smrtí. Nepříliš často uváděná skladba je zhudebněním úryvků starozákonního textu v angličtině a je naplněna hlubokou, sugestivní hudbou.

Pražský filharmonický sbor bude řídit jeho hlavní sbormistr Lukáš Vasilek. Další dva koncerty samostatného sborového cyklu se budou konat 30. března a 16. května 2017 v kostele sv. Šimona a Judy v Praze.

rudolfinum

 Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

Rozhovor s Xindlem X k nové studiové desce Kvadratura záchranného kruhu

Xindl X 200XINDLOVI X vyšlo již páté autorské studiové album KVADRATURA ZÁCHRANNÉHO KRUHU. XINDL X na něm znovu využívá převážně akustické nástroje a míchá pop s folkem a dalšími styly, stejně jako tomu bylo na předchozí úspěšné desce Čecháček . Co o ní řík...

Hledat

Chaty s osobností


Literatura

Róninova milenka – poutavý příběh z oslnivého, ale i smrtelně nebezpečného světa

Roninova milenka 200Proč čtyřicet sedm róninů (samurajů, kteří přišli o svého pána a jsou vlastně bezdomovci) se rozhodlo pomstít svého pána Asana, který byl šógunem odsouzen k rituální vraždě za napadení šóguno...

Divadlo

Divadla ABC a Rokoko představila dramaturgický plán na sezonu 2015/16

Rokoko 200Městská divadla pražská představila dramaturgický plán na divadelní sezonu 2015/16. Diváci se mohou těšit na šest nových inscenací.

 

...

Film

Autor*vize*meze*televize

tele200Jaká je podoba televize? Jakým jazykem se vyjadřuje? Co svými pořady sděluje? V čem se liší poslání veřejnoprávních a soukromých televizí? Jak se vytváří iluze reality, potažmo "jediné" pravdy? O tom všem pojednávaly příspěvky na konferenci, která zaštítě...