Pražský Filharmonický sbor zahájí v Rudolfinu svůj sborový cyklus díly Janáčka a Martinů

Pražský Filharmonický sbor zahájí v Rudolfinu svůj sborový cyklus díly Janáčka a Martinů

Email Tisk

rudolfinum200Pražský filharmonický sbor zahajuje 15. prosince 2016 ve Dvořákově síni pražského Rudolfina svůj samostatný sborový cyklus. Na koncertu, který se koná v rámci festivalu Dny Bohuslava Martinů, zazní Říkadla a Otčenáš Leoše Janáčka a Legenda z dýmu bramborové nati a Izaiášovo proroctví Bohuslava Martinů.

 

Vokálně instrumentální cyklus Říkadla Leoše Janáčka vznikl v letech 1924–1925. Skladatel využil jako inspirační zdroj texty z tzv. „dětského koutku“ Lidových novin, kde ho zaujaly obrázky od různých autorů doplněné humornými lidovými texty. Na koncertě Pražského filharmonického sboru zazní rozšířená druhá verze cyklu (instrumentální úvod a osmnáct říkadel) pro sóla, komorní sbor a komorní instrumentální ansámbl na říkadla z Čech, Moravy a Podkarpatské Rusi. Premiéra této verze se konala v dubnu 1927 na koncertě Klubu moravských skladatelů v Brně.

Druhá verze zazní i v případě Janáčkovy skladby Otčenáš, která byla původně koncipována jako hudební doprovod k živým obrazům. Inspirací bylo Janáčkovi osm chromolitografií (podložených verši modlitby) polského malíře Józefa Felikse Męcina-Krzesze (1860–1934). Dílo bylo poprvé uvedeno v roce 1901 v Národním divadle v Brně; v listopadu 1906 měla v pražském Rudolfinu premiéru definitivní verze pro tenorové sólo, smíšený sbor, harfu a varhany za účasti Zpěváckého spolku Hlahol. Dílo vyniká střídáním kontrastních niterných a dramatických ploch a častým používáním výrazných melodicko-rytmických útvarů.

Legenda z dýmu bramborové nati pro sóla, smíšený sbor a komorní instrumentální ansámbl neobvyklého obsazení (flétna, klarinet, lesní roh, harmonika, klavír) Bohuslava Martinů je současně jednou ze skladeb na novém CD Pražského filharmonického sboru. Vychází podzimních obyčejů a z legendy o Matce Boží, která sestoupí z oltáře mezi lid, aby poznala jeho život a každodenní práci. Legenda vznikla v říjnu 1956 v Římě, kde skladatel působil na American Academy of Music, a je věnována Francis Ježkové, manželce Jaroslava Ježka.

Izaiášovo proroctví, kantáta pro sóla, mužský sbor a instrumentální doprovod je poslední velkou kompozicí Bohuslava Martinů: složil ji na jaře 1959, jen několik měsíců před svou smrtí. Nepříliš často uváděná skladba je zhudebněním úryvků starozákonního textu v angličtině a je naplněna hlubokou, sugestivní hudbou.

Pražský filharmonický sbor bude řídit jeho hlavní sbormistr Lukáš Vasilek. Další dva koncerty samostatného sborového cyklu se budou konat 30. března a 16. května 2017 v kostele sv. Šimona a Judy v Praze.

rudolfinum

 Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

Rozhovor s Jiřím Macháčkem u příležitosti podzimního turné MIG 21 s názvem „Šňůra Tour“

200rozMIG 21 vyráží na tradiční podzimní turné. Rozhovor s Jiřím Macháčkem Vám přinášíme i na našich stránkách.

...

Hledat

Chaty s osobností


Literatura

Máte špatný den? A co teprvé Zlé pondělí?

pondeli 200Lidé se zdají být naprogramováni tak, aby nesnášeli pondělí. Počáteční den týdne mívá spoustu nelichotivých přízvisek – v případě autorů skrývajících se pod pseudonymem Nicci French je to pak Zlé pondělí.

...

Divadlo

Program Divadla Kalich na září 2017

m 2122Pojďte se s námi podívat na program Divadla Kalich v měsíci září.

 

 

 

...

Film

Tereza Voříšková, Vojta Kotek & MENTAL POWER zvou na blížící se filmový festival v Praze 8. – 10. června 2017

MPPF 200Už tento čtvrtek začne koncertním happeningem 11. ročník filmového festivalu MENTAL POWER PRAGUE FILM FESTIVAL 2017. Zahájení tohoto jedinečného a jediného festivalu na světě proběhne ve čtvrtek 8. června v La Fabrice od 18.00 hodin koncertním happenin...