Pražský Filharmonický sbor zahájí v Rudolfinu svůj sborový cyklus díly Janáčka a Martinů

Pražský Filharmonický sbor zahájí v Rudolfinu svůj sborový cyklus díly Janáčka a Martinů

Email Tisk

rudolfinum200Pražský filharmonický sbor zahajuje 15. prosince 2016 ve Dvořákově síni pražského Rudolfina svůj samostatný sborový cyklus. Na koncertu, který se koná v rámci festivalu Dny Bohuslava Martinů, zazní Říkadla a Otčenáš Leoše Janáčka a Legenda z dýmu bramborové nati a Izaiášovo proroctví Bohuslava Martinů.

 

Vokálně instrumentální cyklus Říkadla Leoše Janáčka vznikl v letech 1924–1925. Skladatel využil jako inspirační zdroj texty z tzv. „dětského koutku“ Lidových novin, kde ho zaujaly obrázky od různých autorů doplněné humornými lidovými texty. Na koncertě Pražského filharmonického sboru zazní rozšířená druhá verze cyklu (instrumentální úvod a osmnáct říkadel) pro sóla, komorní sbor a komorní instrumentální ansámbl na říkadla z Čech, Moravy a Podkarpatské Rusi. Premiéra této verze se konala v dubnu 1927 na koncertě Klubu moravských skladatelů v Brně.

Druhá verze zazní i v případě Janáčkovy skladby Otčenáš, která byla původně koncipována jako hudební doprovod k živým obrazům. Inspirací bylo Janáčkovi osm chromolitografií (podložených verši modlitby) polského malíře Józefa Felikse Męcina-Krzesze (1860–1934). Dílo bylo poprvé uvedeno v roce 1901 v Národním divadle v Brně; v listopadu 1906 měla v pražském Rudolfinu premiéru definitivní verze pro tenorové sólo, smíšený sbor, harfu a varhany za účasti Zpěváckého spolku Hlahol. Dílo vyniká střídáním kontrastních niterných a dramatických ploch a častým používáním výrazných melodicko-rytmických útvarů.

Legenda z dýmu bramborové nati pro sóla, smíšený sbor a komorní instrumentální ansámbl neobvyklého obsazení (flétna, klarinet, lesní roh, harmonika, klavír) Bohuslava Martinů je současně jednou ze skladeb na novém CD Pražského filharmonického sboru. Vychází podzimních obyčejů a z legendy o Matce Boží, která sestoupí z oltáře mezi lid, aby poznala jeho život a každodenní práci. Legenda vznikla v říjnu 1956 v Římě, kde skladatel působil na American Academy of Music, a je věnována Francis Ježkové, manželce Jaroslava Ježka.

Izaiášovo proroctví, kantáta pro sóla, mužský sbor a instrumentální doprovod je poslední velkou kompozicí Bohuslava Martinů: složil ji na jaře 1959, jen několik měsíců před svou smrtí. Nepříliš často uváděná skladba je zhudebněním úryvků starozákonního textu v angličtině a je naplněna hlubokou, sugestivní hudbou.

Pražský filharmonický sbor bude řídit jeho hlavní sbormistr Lukáš Vasilek. Další dva koncerty samostatného sborového cyklu se budou konat 30. března a 16. května 2017 v kostele sv. Šimona a Judy v Praze.

rudolfinum

 Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

Leona: „Mám ráda čarodějnice, jak ty sexy, tak i ty hrbaté…“

leona 200Leona Machálková opět září v Divadle Kalich jako svůdná i proradná čarodějnice v muzikálovém hitu Ondřeje Soukupa a Gabriely Osvaldové Robin Hood. K této roli, na kterou by možná každá herečka nekývla, se vrátila s velkou chutí, i když ji přezdívá „z...

Hledat

Chaty s osobností

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (17)


Literatura

Kathryn Danceová opět zasahuje

zapad200Jeffery Deaver se pohybuje na literárním poli už pěknou řádku let. Dávno není jen tím, který napsal Sběratele kostí. Vedle legendárního vyšetřovatele Lincolna Rhyma vytvořil i neméně populární policistku Kathryn Danceovou. A právě její čtvrtý případ ...

Divadlo

Ve Švandově divadle uvedou Lámání chleba, hru o odvaze a přátelství v době nesvobody

6 Jacob Erftemeijer foto Alena Hrbkova repro zdarmaOsudy tří kamarádů, proměny moravského venkova a šedesát let české historie. A také cenu, která se někdy za odvahu, přátelství a slušnost mus...

Film

Cesta do lesa aneb v městě už nás to nebaví

cesta do lesaPokračování úspěšné komedie Cesta z města chystá premiéru na 4. října 2012. Ponese název Cesta do lesa a režie se opět ujal zkušený Tomáš Vorel st.