Pražský Filharmonický sbor zahájí v Rudolfinu svůj sborový cyklus díly Janáčka a Martinů

Pražský Filharmonický sbor zahájí v Rudolfinu svůj sborový cyklus díly Janáčka a Martinů

Email Tisk

rudolfinum200Pražský filharmonický sbor zahajuje 15. prosince 2016 ve Dvořákově síni pražského Rudolfina svůj samostatný sborový cyklus. Na koncertu, který se koná v rámci festivalu Dny Bohuslava Martinů, zazní Říkadla a Otčenáš Leoše Janáčka a Legenda z dýmu bramborové nati a Izaiášovo proroctví Bohuslava Martinů.

 

Vokálně instrumentální cyklus Říkadla Leoše Janáčka vznikl v letech 1924–1925. Skladatel využil jako inspirační zdroj texty z tzv. „dětského koutku“ Lidových novin, kde ho zaujaly obrázky od různých autorů doplněné humornými lidovými texty. Na koncertě Pražského filharmonického sboru zazní rozšířená druhá verze cyklu (instrumentální úvod a osmnáct říkadel) pro sóla, komorní sbor a komorní instrumentální ansámbl na říkadla z Čech, Moravy a Podkarpatské Rusi. Premiéra této verze se konala v dubnu 1927 na koncertě Klubu moravských skladatelů v Brně.

Druhá verze zazní i v případě Janáčkovy skladby Otčenáš, která byla původně koncipována jako hudební doprovod k živým obrazům. Inspirací bylo Janáčkovi osm chromolitografií (podložených verši modlitby) polského malíře Józefa Felikse Męcina-Krzesze (1860–1934). Dílo bylo poprvé uvedeno v roce 1901 v Národním divadle v Brně; v listopadu 1906 měla v pražském Rudolfinu premiéru definitivní verze pro tenorové sólo, smíšený sbor, harfu a varhany za účasti Zpěváckého spolku Hlahol. Dílo vyniká střídáním kontrastních niterných a dramatických ploch a častým používáním výrazných melodicko-rytmických útvarů.

Legenda z dýmu bramborové nati pro sóla, smíšený sbor a komorní instrumentální ansámbl neobvyklého obsazení (flétna, klarinet, lesní roh, harmonika, klavír) Bohuslava Martinů je současně jednou ze skladeb na novém CD Pražského filharmonického sboru. Vychází podzimních obyčejů a z legendy o Matce Boží, která sestoupí z oltáře mezi lid, aby poznala jeho život a každodenní práci. Legenda vznikla v říjnu 1956 v Římě, kde skladatel působil na American Academy of Music, a je věnována Francis Ježkové, manželce Jaroslava Ježka.

Izaiášovo proroctví, kantáta pro sóla, mužský sbor a instrumentální doprovod je poslední velkou kompozicí Bohuslava Martinů: složil ji na jaře 1959, jen několik měsíců před svou smrtí. Nepříliš často uváděná skladba je zhudebněním úryvků starozákonního textu v angličtině a je naplněna hlubokou, sugestivní hudbou.

Pražský filharmonický sbor bude řídit jeho hlavní sbormistr Lukáš Vasilek. Další dva koncerty samostatného sborového cyklu se budou konat 30. března a 16. května 2017 v kostele sv. Šimona a Judy v Praze.

rudolfinum

 Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

Richard Jaroněk: Starý lovec už jen tak bezmyšlenkovitě do všeho nekouše

Jaronek zralok perexCo si mnozí z nás představí, když se řekne ,,velký bílý ŽRALOK“? Hádám, že jste si právě vybavili nezastavitelného zabijáka, nejen díky filmu ,,Čelisti“ obecně vžitý předsudek. Nemám pravdu? Tito tvorové ale za svou robustnost ne...

Hledat

Chaty s osobností

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (24)


Literatura

Jaké tradice se uchovaly v Jižních Čechách?
ImageKrásné a na omak příjemné knížce Jižní Čechy, velikostí tak akorát do ruky, vévodí na obálce fotka Putimi, vsi proslulé z literatury, jak jsem o tom psal nedávno na tomto serveru. Ovšem aut...

Divadlo

BALLETTISSIMO

Ballettissimo 200Balet Národního divadla uvede jako druhou premiéru sezony komponovaný večer tanečních opusů význačných evropských choreografů, který v dramaturgii vystřídá inscenaci Amerikana III.

...

Film

Natáčení Marhoulova filmu Nabarvené ptáče vstupuje do druhé poloviny

nabarvene perexSkončila v pořadí už pátá část z celkového počtu devíti etap natáčení adaptace světového bestselleru Jerzy Kosińského Nabarvené ptáče v režii Václava Marhoula. Na konci února a v první polovině bř...