Banner

Špína: Drama dospívající dívky otevírá pohled do společensky zapovězeného světa

Email Tisk

spina perexDiváci se po více než třech letech příprav mohou těšit na výjimečný snímek, který spatří světlo světa už ve čtvrtek 20. dubna v multiplexech Cinestar po celé České republice. Celovečerní debut Špína slovenské režisérky Terezy Nvotové, známé herečky a režisérky dokumentů pro HBO a Českou televizi, byl inspirován skutečnými událostmi a odkrývá tabuizované téma dívčího zneužití. Silný příběh je vyprávěn očima hlavní hrdinky a nejen volba záběrů a dynamika střihu, ale i obsazení neherců v podobě dětí z psychiatrické léčebny dodává filmu tíživou atmosféru a slibuje autentické vyznění celého problému. Není se čemu divit, že Špína si již získala pozornost nejprestižnějšího amerického filmového týdeníku Variety a pozitivní ohlasy sklidila i na Rotterdamském filmovém festivalu (IFFR). Tvůrci věří, že jejich snímek může pomoci mladým obětem sexuálního násilí, proto by ho rádi představili v rámci promítání na středních školách.    

 

 

 


Znásilnění v temném koutě, nebo v bezpečí domova?
Představa o znásilnění, které se děje v noci opilým holkám v krátkých sukních nějakým podezřelým individuem, je v naší společnosti vlastně jednou z nejčastějších. To ale není případ Špíny. „Když se podíváte na statistiky, nejen u nás ale i v rámci EU, tak většina znásilnění se děje v ‚bezpečném‘ prostředí a je páchané blízkým nebo známým oběti,“ podotýká režisérka Nvotová. Z toho vychází i její film, který má právě přinést osvětu mladým lidem a zničit známý mýtus o tom, že si za znásilnění můžou sami oběti. „U vrahů se nikdo neptá, jestli oběť provokovala. Proč se to řeší u znásilnění?“ dodává režisérka.

Spina still 05

Hlavní hrdinka, sedmnáctiletá Lena (Dominika Morávková), je na vrcholu puberty a právě se poprvé zamilovala.


Se svou nejlepší kamarádkou Rózou (Anna Rakovská) touží po svobodě a dobrodružství. Její bezstarostný život se roztříští ve chvíli, kdy ji v jejím vlastním domě sexuálně zneužije ten, kterému velmi důvěřovala. Učitel matematiky Robo (Róbert Jakab), který si získal sympatie nejen jejího okolí, ale především celé rodiny, je ztělesněným idolem všech dívek. Lena se nemá komu svěřit a ocitá se v bezvýchodné situaci. Pocity viny a strachu ji donutí k pokusu o sebevraždu a dojde i na nucený pobyt v dětské psychiatrické léčebně. Mezi pubescenty, jež potkal podobný osud, Lena postupně prochází obtížnou zkouškou boje sama se sebou. Aby vyhrála, musí odmítnout být obětí a najít odvahu poprat se s minulostí.     


Herci i neherci na scéně
Snímek Špína vychází z příběhů, které se opravdu staly. „Chtěla jsem, aby měli diváci možnost proniknout do Leniny chaotické mysli a citlivé duše a prožili to, čím prochází ona a spousta dalších,“ popsala hlavní intenci k natočení filmu Špína režisérka Tereza Nvotová a dodává: „Myslím, že je načase zničit mýtus o tmavých uličkách, krátkých sukních a prolomit mlčení, které znásilnění obklopuje. Dovolme jeho obětem přestat být obětmi i v našich očích a stát se silnými, kteří znásilnění přežili.“

spina 1


Do hlavní role obsadila Nvotová herečku Dominiku Morávkovou, její filmovou matku ztvárnila Anna Šišková a handicapovaného bratra Patrik Holubář. A aby Špíně dodala ještě více autenticity, využila kromě zkušených herců i neherce. Především se jednalo o děti z diagnostických ústavů, dětských domovů a psychiatrických léčeben. Při natáčení scén ze skupinových terapií se tedy hodně improvizovalo.


Není malých cílů
Debutující režisérka Tereza Nvotová, stále ještě studentka pražské FAMU, si cíle vytyčila vysoko.  Premiéra snímku se odehrála na renomovaném filmovém festivalu v Rotterdamu. Špína se ocitla v sekci Bright Future, která patří výrazným mladým talentům z celého světa, s osobitým stylem a vizí. Dostat se na tak prestižní festival se považuje za velký úspěch i v zahraničí. S Nvotovou spolupracovala scénáristka Barbora Námerová, o produkci se postarali Miloš Lochman a Peter Badač. „Ročně jsou v Evropské unii znásilněny miliony žen, ale pouze 13 % z nich to nahlásí. Náš film vznikl, aby pomohl o tomto problému rozdmýchat diskuzi,“ vyjádřili se oba producenti.

Spina still 01


Pozitivní reakce na sebe nenechaly dlouho čekat. Intimní drama i samotná režisérka si vysloužily pozornost prestižního amerického týdeníku Variety, který se již od roku 1905 zabývá především filmem, divadlem a hudbou. Novináři označili Nvotovou jako „extrémně talentovanou filmařku, jejíž snímek prokazuje silné vizuální cítění a může se dočkat velkého zájmu na festivalech“.


Mediálním partnerem filmu je Radio 1.


Tvůrci filmu Špína
Režie: Tereza Nvotová
Scénář:    Barbora Námerová, Tereza Nvotová
Producenti: moloko film: Miloš Lochman, Karel Chvojka, BFILM: Peter Badač, FAMU
Kamera: Marek Dvořák
Střih: Jiří Brožek, Michal Lánský, Jana Vlčková
Zvuk: Sleepwalker, Ludvík Bohadlo
Architekt a kostýmy: Andrijana Trpković

O režisérce
Tereza Nvotová vyrůstala v Bratislavě a v současné době žije v Praze. Debutovala ve svých dvaceti letech kontroverzním celovečerním dokumentem "Ježíš je normální!". Je studentkou pražské FAMU, kde získala bakalářský titul na katedře dokumentární tvorby. Snímkem "Špína" zakončuje studium na katedře hrané režie. Natočila několik dokumentárních filmů pro ČT, RTVS a HBO. Věnuje se také herectví, hrála v několika celovečerních filmech, například: Malé oslavy, Tango s komármi, 10 pravidel jak sbalit holku a další. Špína je jejím celovečerním hraným debutem.


Filmografie Terezy Nvotové
2017 Mečiar (dokumentární film, v postprodukci)
2013 Discoland (krátký hraný film)
2012 Jeden rok s Fulbrightem (cyklus TV dokumentů)
2010 Hráči (krátký hraný film)
2009 Artificial Insight (krátký dokumentární film)
2009 Ježíš je normální! (celovečerní dokumentární film)

spina plakat

O produkční společnosti moloko film
Společnost moloko film byla založena v létě roku 2010 producenty Milošem Lochmanem a Karlem Chvojkou. Cílem společnosti je vyvíjet a realizovat vlastní projekty a také koprodukovat filmy s ambicí překročit standardní rámec české kinematografie, a to jak po umělecké stránce, tak schopností oslovit diváky v zahraničí. Do filmografie společnosti patří snímky Cesta ven režiséra Petra Václava a film Kolka Cool lotyšského režiséra Jurise Poskuse, který moloko film koprodukovalo.


O produkční společnosti BFILM
Společnost BFILM se věnuje vývoji, výrobě a distribuci filmů všech žánrů a různých audiovizuálních formátů. BFILM pomáhá mladým tvůrcům prosadit se, realizovat svá díla a úspěšně je prezentovat doma i v zahraničí. Do portfolia společnosti patří krátkometrážní animované filmy Pandy režiséra Matúše Vizára, Nina režisérek Michaely Čopíkové a Veroniky Obertové, Stabilita Daniely Krajčové nebo celovečerní polsko-česko-slovenská koprodukce Gottland.

 

TZ, V Praze, 23. března 2017Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Banner

Přihlášení

Nechte si poradit...

Jaká kniha, divadlo, koncert či jiná akce by našim čtenářům neměly uniknout?

GABRIELA KUBENOVÁ

výtvarnice

Kniha:


Daniel Glattauer - Dobrý proti severáku

Kniha Dobrý proti severáku je moderní a vtipnou variací na epistolární román. Emmi Rothnerová chtěla přes internet zrušit předplatné časopisu Like. Kvůli překlepu ale její e-mail dostane Leo Leike. Protože Emmi mu dál posílá e-maily, upozorní ji Leo na její omyl. Začne tak nezvyklá korespondence, jakou lze vést jen s osobou naprosto neznámou. Na tenkém ostří mezi absolutním neznámem a nezávaznou intimitou se oba víc a víc sbližují, až si nakonec musí nevyhnutelně položit otázku: snesly by milostné city, které rozkvetly v e-mailech, osobní setkání? A co by se stalo, kdyby ano? Anotace ke knížce, která psala o jednom e-mailovém omylu a nastartovala neobvyklou korespondenci, mne zaujala a e-knihu jsem hned zakoupila. Opravdu mě nepustila a přehltla jsem ji přes noc, dá se to, je to pro mě velice čtivé a děj má spád. Mám ráda podobná nedorozumění i v opravdovém životě a ne jedno se mi už i přihodilo, takže jsem se do toho začetla a stala se téměř součástí knížky.Po poslední větě nastalo… no tohle? To snad nemůže být konec, to nejde, aby to takhle skončilo, to mi snad ten autor udělal schválně…. Ale bylo to tak, byl to konec, žádné další stránky, žádné další věty a dokonce ani slova nenásledovala…. Tohle se mi u málokteré knihy stane……. Ale za pár měsíců jsem objevila volné pokračování…. „Každá sedmá vlna“, neváhala jsem ani minutu, knihu zakoupila, opět v digitální podobě, ačkoli jsem totální milovník knih, které můžu otevřít a ke které můžu i přivonět, a pro mě bylo to pokračování snad ještě lepší. Takže pokud jste milovníky zamotaných životních příběhu a šťastných konců, dejte se do čtení. Daniel Glattauer (nar. 1960) pochází z Vídně, je spisovatel a novinář. Píše sloupky, soudní reportáže a fejetony. Jeho kniha Dobrý proti severáku se stala bestsellerem, v roce 2006 byla nominována na Německou knižní cenu a byla přeložena do mnoha jazyků a adaptována do podoby divadelní i rozhlasové hry. V Německu se dosud prodalo více než osm set padesát tisíc výtisků. Na přání čtenářů vyšlo pokračování Každá sedmá vlna (2009).

Anketa


Hledat

Mimísek 9

Partneři

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Recenze knihy Strach

strach200Nová kniha slovenského spisovatele Jozefa Kariky slibuje mrazivý thriller plný napětí. Sám autor uvádí, že chtěl do příběhu vložit pořádnou dávku strachu, o čemž svědčí i tvrzení, že pokud po dopsání kapitoly nemusel sám usínat s rozsvíceným světlem, ...

Divadlo

Soubor Musica Florea uvede poprvé po 292 letech barokní operu J. J. Fuxe Costanza e Fortezza ve věrné replice tehdejšího divadla Florea Theatrum

Plzen florea theatrum 200Festival 9 týdnů baroka, který pořádá Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015, připravil pro návštěvníky výjimečný hudební a divadelní zážitek. Soubor Musica Florea pod vedením dirigenta Marka Štryncla uvede 31. č...

Film

Diváci unikátního letního UPC MAX kina vybrali vítězný film

mac cena 200Přes 6 tisíc diváků navštívilo letošní první ročník letního UPC MAX kina, svými hlasy rozhodli o divácky nejoblíbenějším českém filmu roku 2015, který získal MAX cenu 2015. Z finálové desítky  snímků, které pro promítání vybrala odborná poro...