Reklama
Banner

Špína: Drama dospívající dívky otevírá pohled do společensky zapovězeného světa

Email Tisk

spina perexDiváci se po více než třech letech příprav mohou těšit na výjimečný snímek, který spatří světlo světa už ve čtvrtek 20. dubna v multiplexech Cinestar po celé České republice. Celovečerní debut Špína slovenské režisérky Terezy Nvotové, známé herečky a režisérky dokumentů pro HBO a Českou televizi, byl inspirován skutečnými událostmi a odkrývá tabuizované téma dívčího zneužití. Silný příběh je vyprávěn očima hlavní hrdinky a nejen volba záběrů a dynamika střihu, ale i obsazení neherců v podobě dětí z psychiatrické léčebny dodává filmu tíživou atmosféru a slibuje autentické vyznění celého problému. Není se čemu divit, že Špína si již získala pozornost nejprestižnějšího amerického filmového týdeníku Variety a pozitivní ohlasy sklidila i na Rotterdamském filmovém festivalu (IFFR). Tvůrci věří, že jejich snímek může pomoci mladým obětem sexuálního násilí, proto by ho rádi představili v rámci promítání na středních školách.    

 

 

 


Znásilnění v temném koutě, nebo v bezpečí domova?
Představa o znásilnění, které se děje v noci opilým holkám v krátkých sukních nějakým podezřelým individuem, je v naší společnosti vlastně jednou z nejčastějších. To ale není případ Špíny. „Když se podíváte na statistiky, nejen u nás ale i v rámci EU, tak většina znásilnění se děje v ‚bezpečném‘ prostředí a je páchané blízkým nebo známým oběti,“ podotýká režisérka Nvotová. Z toho vychází i její film, který má právě přinést osvětu mladým lidem a zničit známý mýtus o tom, že si za znásilnění můžou sami oběti. „U vrahů se nikdo neptá, jestli oběť provokovala. Proč se to řeší u znásilnění?“ dodává režisérka.

Spina still 05

Hlavní hrdinka, sedmnáctiletá Lena (Dominika Morávková), je na vrcholu puberty a právě se poprvé zamilovala.


Se svou nejlepší kamarádkou Rózou (Anna Rakovská) touží po svobodě a dobrodružství. Její bezstarostný život se roztříští ve chvíli, kdy ji v jejím vlastním domě sexuálně zneužije ten, kterému velmi důvěřovala. Učitel matematiky Robo (Róbert Jakab), který si získal sympatie nejen jejího okolí, ale především celé rodiny, je ztělesněným idolem všech dívek. Lena se nemá komu svěřit a ocitá se v bezvýchodné situaci. Pocity viny a strachu ji donutí k pokusu o sebevraždu a dojde i na nucený pobyt v dětské psychiatrické léčebně. Mezi pubescenty, jež potkal podobný osud, Lena postupně prochází obtížnou zkouškou boje sama se sebou. Aby vyhrála, musí odmítnout být obětí a najít odvahu poprat se s minulostí.     


Herci i neherci na scéně
Snímek Špína vychází z příběhů, které se opravdu staly. „Chtěla jsem, aby měli diváci možnost proniknout do Leniny chaotické mysli a citlivé duše a prožili to, čím prochází ona a spousta dalších,“ popsala hlavní intenci k natočení filmu Špína režisérka Tereza Nvotová a dodává: „Myslím, že je načase zničit mýtus o tmavých uličkách, krátkých sukních a prolomit mlčení, které znásilnění obklopuje. Dovolme jeho obětem přestat být obětmi i v našich očích a stát se silnými, kteří znásilnění přežili.“

spina 1


Do hlavní role obsadila Nvotová herečku Dominiku Morávkovou, její filmovou matku ztvárnila Anna Šišková a handicapovaného bratra Patrik Holubář. A aby Špíně dodala ještě více autenticity, využila kromě zkušených herců i neherce. Především se jednalo o děti z diagnostických ústavů, dětských domovů a psychiatrických léčeben. Při natáčení scén ze skupinových terapií se tedy hodně improvizovalo.


Není malých cílů
Debutující režisérka Tereza Nvotová, stále ještě studentka pražské FAMU, si cíle vytyčila vysoko.  Premiéra snímku se odehrála na renomovaném filmovém festivalu v Rotterdamu. Špína se ocitla v sekci Bright Future, která patří výrazným mladým talentům z celého světa, s osobitým stylem a vizí. Dostat se na tak prestižní festival se považuje za velký úspěch i v zahraničí. S Nvotovou spolupracovala scénáristka Barbora Námerová, o produkci se postarali Miloš Lochman a Peter Badač. „Ročně jsou v Evropské unii znásilněny miliony žen, ale pouze 13 % z nich to nahlásí. Náš film vznikl, aby pomohl o tomto problému rozdmýchat diskuzi,“ vyjádřili se oba producenti.

Spina still 01


Pozitivní reakce na sebe nenechaly dlouho čekat. Intimní drama i samotná režisérka si vysloužily pozornost prestižního amerického týdeníku Variety, který se již od roku 1905 zabývá především filmem, divadlem a hudbou. Novináři označili Nvotovou jako „extrémně talentovanou filmařku, jejíž snímek prokazuje silné vizuální cítění a může se dočkat velkého zájmu na festivalech“.


Mediálním partnerem filmu je Radio 1.


Tvůrci filmu Špína
Režie: Tereza Nvotová
Scénář:    Barbora Námerová, Tereza Nvotová
Producenti: moloko film: Miloš Lochman, Karel Chvojka, BFILM: Peter Badač, FAMU
Kamera: Marek Dvořák
Střih: Jiří Brožek, Michal Lánský, Jana Vlčková
Zvuk: Sleepwalker, Ludvík Bohadlo
Architekt a kostýmy: Andrijana Trpković

O režisérce
Tereza Nvotová vyrůstala v Bratislavě a v současné době žije v Praze. Debutovala ve svých dvaceti letech kontroverzním celovečerním dokumentem "Ježíš je normální!". Je studentkou pražské FAMU, kde získala bakalářský titul na katedře dokumentární tvorby. Snímkem "Špína" zakončuje studium na katedře hrané režie. Natočila několik dokumentárních filmů pro ČT, RTVS a HBO. Věnuje se také herectví, hrála v několika celovečerních filmech, například: Malé oslavy, Tango s komármi, 10 pravidel jak sbalit holku a další. Špína je jejím celovečerním hraným debutem.


Filmografie Terezy Nvotové
2017 Mečiar (dokumentární film, v postprodukci)
2013 Discoland (krátký hraný film)
2012 Jeden rok s Fulbrightem (cyklus TV dokumentů)
2010 Hráči (krátký hraný film)
2009 Artificial Insight (krátký dokumentární film)
2009 Ježíš je normální! (celovečerní dokumentární film)

spina plakat

O produkční společnosti moloko film
Společnost moloko film byla založena v létě roku 2010 producenty Milošem Lochmanem a Karlem Chvojkou. Cílem společnosti je vyvíjet a realizovat vlastní projekty a také koprodukovat filmy s ambicí překročit standardní rámec české kinematografie, a to jak po umělecké stránce, tak schopností oslovit diváky v zahraničí. Do filmografie společnosti patří snímky Cesta ven režiséra Petra Václava a film Kolka Cool lotyšského režiséra Jurise Poskuse, který moloko film koprodukovalo.


O produkční společnosti BFILM
Společnost BFILM se věnuje vývoji, výrobě a distribuci filmů všech žánrů a různých audiovizuálních formátů. BFILM pomáhá mladým tvůrcům prosadit se, realizovat svá díla a úspěšně je prezentovat doma i v zahraničí. Do portfolia společnosti patří krátkometrážní animované filmy Pandy režiséra Matúše Vizára, Nina režisérek Michaely Čopíkové a Veroniky Obertové, Stabilita Daniely Krajčové nebo celovečerní polsko-česko-slovenská koprodukce Gottland.

 

TZ, V Praze, 23. března 2017Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Banner

Přihlášení

Nechte si poradit...

Jaká kniha, divadlo, koncert či jiná akce by našim čtenářům neměly uniknout?

RENATA PETŘÍČKOVÁ

redaktorka K21

Nechte si poradit, knihy jež uleví duši... Jak jste si asi všimli, zrovna já tu jsem většinou přes knihy, které se nějak zabývají psychologií a seberozvojem. To je velmi široké téma a také patří v knihkupectví k těm nacpanějším regálům. Nějak plynule jsem k nim došla přes pár pokusů s romantickými knihami v ranném mládí a už jsem u nich zůstala. Myslím si, že o takovou knihu alespoň čas od času člověk stojí. Které mne oslovily a ovlivnily nejvíce? Možná tou úplně první byl vždycky Malý princ, kterého když jsem doopravdy pochopila, tak to byl přenádherný sladkobolný pocit. Mám ráda také knihu Elisabeth Haich: Zasvěcení, to je ale bible pro celý život a jsem dosud ráda, že mnoho z tam řečeného je mi zatím zahaleno tajemstvím. Přístupnější a komerčnější jsou pak knihy Davida Deidy, pro muže Cesta pravého muže, a pro ženy snažící se mužům porozumět pak Když jde o muže. Z andělských děl Doreen Virtue pak Chci změnit svůj život, ale nemám na to čas, nebo V zajetí jídla, Zbavte se svých kil bolesti, což jsou její nejméně andělské, nejvíce psychologické a do hloubky ženské duše jdoucí tituly. A mezi poslední okouzlení patří Alberto Villoldo a Návrat duše, což je kniha, která je výtečným základem pro každého, kdo chce vůbec porozumět psychologii, kořenům šamanismu a své vlastní duše. A kdo má rád, stejně jako já tarot, tak kromě své vlastní knihy Základní tarot a Svět tarotu, ráda poradím cokoliv od Barbary Moore.Ta je mojí velkou učitelkou! A když bych měla poradit něco "naživo"? Pak jsou to přednášky Jaroslava Duška všude různě po republice a v pražských divadlech jeho Duše K, Čtyři dohody nebo Pátá dohoda. Přednášky Pjéra la Šéze, které jsou o jungovské psychologii, do které přidává své vlastní názory, které dovolím si říci - jsou velmi podnětné a odvážné. Když zajdu ještě dál, tak příští rok by měl Brno navštívit Clemens Kuby a opět představit své mentální léčení a možná i novou knihu, zatím nevíme...


Banner

Hledat

Mimísek 16

Partneři

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Kapesní slovník medicíny

medicina slovnik perexStalo se to každému z nás, tedy kromě lékařů a podobně odborně vzdělaných lidí. Držíme v ruce lékařskou zprávu a čteme…čteme ještě jednou a pak ještě. A pořád nic. Českých slov poskrovnu a z latinských rozumíme jen některým.  A...

Divadlo

Představení Peklo - Dantovské variace s 420PEOPLE a Davidem Prachařem: nečekané spojení tance a činohry

Peklo 200Soubor současného tance 420PEOPLE, herec David Prachař, režisér Jan Nebeský a scenáristka Lucie Trmíková společně zinscenují Peklo. Představení inspirované Božskou komedií Dante Alighieriho a tématem krize středního věku bude mít dvě premiéry 29. a...

Film

Knick - doktoři bez hranic

knick 200Newyorská nemocnice Knickerbocker, v níž se desetidílný seriál Knick - Doktoři bez hranic odehrává, skutečně existovala (na rohu 131. ulice a Convent Street) už od dob občanské války, svému účelu sloužila do 60. let m...