Banner

Multiinštrumentalista Miloš Železňák prichádza s novinkou Čas

Email Tisk

Zeleznak cas perexInterpret, ktorý hľadá niečo nové. Gitarista, skladateľ a príležitostný spevák Miloš Železňák patrí k odhodlaným experimentátorom s vlastným hudobným výrazom. Potvrdzuje to aj novinkou Čas, ktorá vychádza vo vydavateľstve Hudobný fond.

 

 

„Nápad vznikol dávnejšie, keď som sa dostal k básňam Jána Litváka zo zbierky Marhuľový prútik. Sú to krátke štvorveršové básne na východnú tematiku. Sú z obdobia Jankovho pobytu v Indii. Všetky sa svojou poetikou krútia okolo tejto cesty. Chvíľu sú tajomné a chvíľu priezračné, čisté a jednoduché. Čítal som si ich a hneď mi prišlo na um, že by bolo pekné urobiť taký album,“ opisuje okolnosti vzniku najnovšieho štúdiového CD Miloš Železňák.

Hudobník nahral desiatku skladieb úplne sám. Výsledkom originálneho prístupu je nahrávka s uceleným zvukom a špecifickou atmosférou. Poézia Jána Litváka pôsobí ako tvorivý katalyzátor pre vznik intímneho hudobného sveta. Železňák sa predstavuje v polohe multiinštrumentalistu, speváka aj producenta s citom pre autentický hudobný jazyk. Nahrávka zaujme aj netradičnou minutážou. Novinka Čas trvá 25 minút a jednu sekundu.

„Minutáž odkazuje na minutáž dlhohrajúcej LP platne. Keď som urobil čo som chcel, povedal som si, že je to všetko, čo som chcel povedať,“ vysvetľuje uznávaný inštrumentalista. Samotný názov albumu vychádza z jednej z Litvákových básní. Rovnako ako názvy jednotlivých piesní. „Vybral som si tie, ktoré by som chcel zhudobniť. V každom texte, s ktorým robím, musím nájsť melódiu. To je vždy ten prvý impulz. Dve skladby boli urobené bez nástroja v ruke, prišiel som do štúdia a našiel som tóninu, ktorá mi sedela,“ dodáva k spontánnej tvorbe nového materiálu Železňák.

Zeleznak cas

Desiatka skladieb s meditatívnou atmosférou. Čas Miloša Železňáka môžu poslucháči vnímať ako protiklad k divokému tempu súčasnej spoločnosti. Exotické nástroje, obrazotvorná poézia Jána Litváka a jasne rozpoznateľný rukopis zaujímavej osobnosti domácej hudobnej scény. Nahrávku Čas ocenia najmä poslucháči s potrebou po intenzívnejšom kontakte s vnútorným svetom interpreta. Najnovší album Miloša Železňáka vychádza vo vydavateľstve Hudobný fond.

Zdroj: Hudobný fond
www.hf.sk
www.musicaslovaca.sk

 Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Banner

Přihlášení

Nechte si poradit...

Jaká kniha, divadlo, koncert či jiná akce by našim čtenářům neměly uniknout?

GABRIELA KUBENOVÁ

výtvarnice

Kniha:


Daniel Glattauer - Dobrý proti severáku

Kniha Dobrý proti severáku je moderní a vtipnou variací na epistolární román. Emmi Rothnerová chtěla přes internet zrušit předplatné časopisu Like. Kvůli překlepu ale její e-mail dostane Leo Leike. Protože Emmi mu dál posílá e-maily, upozorní ji Leo na její omyl. Začne tak nezvyklá korespondence, jakou lze vést jen s osobou naprosto neznámou. Na tenkém ostří mezi absolutním neznámem a nezávaznou intimitou se oba víc a víc sbližují, až si nakonec musí nevyhnutelně položit otázku: snesly by milostné city, které rozkvetly v e-mailech, osobní setkání? A co by se stalo, kdyby ano? Anotace ke knížce, která psala o jednom e-mailovém omylu a nastartovala neobvyklou korespondenci, mne zaujala a e-knihu jsem hned zakoupila. Opravdu mě nepustila a přehltla jsem ji přes noc, dá se to, je to pro mě velice čtivé a děj má spád. Mám ráda podobná nedorozumění i v opravdovém životě a ne jedno se mi už i přihodilo, takže jsem se do toho začetla a stala se téměř součástí knížky.Po poslední větě nastalo… no tohle? To snad nemůže být konec, to nejde, aby to takhle skončilo, to mi snad ten autor udělal schválně…. Ale bylo to tak, byl to konec, žádné další stránky, žádné další věty a dokonce ani slova nenásledovala…. Tohle se mi u málokteré knihy stane……. Ale za pár měsíců jsem objevila volné pokračování…. „Každá sedmá vlna“, neváhala jsem ani minutu, knihu zakoupila, opět v digitální podobě, ačkoli jsem totální milovník knih, které můžu otevřít a ke které můžu i přivonět, a pro mě bylo to pokračování snad ještě lepší. Takže pokud jste milovníky zamotaných životních příběhu a šťastných konců, dejte se do čtení. Daniel Glattauer (nar. 1960) pochází z Vídně, je spisovatel a novinář. Píše sloupky, soudní reportáže a fejetony. Jeho kniha Dobrý proti severáku se stala bestsellerem, v roce 2006 byla nominována na Německou knižní cenu a byla přeložena do mnoha jazyků a adaptována do podoby divadelní i rozhlasové hry. V Německu se dosud prodalo více než osm set padesát tisíc výtisků. Na přání čtenářů vyšlo pokračování Každá sedmá vlna (2009).

Anketa


Hledat

Mimísek 9

Partneři

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Jana Eyrová dvojjazyčně

eyr 200Půvabný romantický příběh anglické vychovatelky oslovuje své čtenáře (a hlavně čtenářky) již více jak 150 let (poprvé vyšel v roce 1847). Dlouhověkost prověřila jeho kvalitu. Zařadil se ke klasickým dílům anglické literatury, po bok dalším úspěšným román...

Divadlo

Listopadovou premiéru baletu Romeo a Julie v novém pojetí uměleckého šéfa Baletu ND Petra Zusky navštíví i královna Mab

200divPřípravy na premiéru nové inscenace Romea a Julie jsou v plném proudu. Premiéra je plánována na 14. listopadu v 19 hodin ve Státní opeře, druhá premiéra se uskuteční 15. listopadu.

...

Film

Poslední návrat legendy – Logan: Wolverine

logan perexProzatím poslední zpracování X-men ságy a její snad nejproslulejší postavy Wolverina, které však funguje i jako samostatný film, se dostalo do českých kin 2.3.2016 a sklidilo obrovský úspěch.  Je tak také poslední rolí Hugha Jackmana