Reklama
Banner

Každé obdobie má svoj vrchol hnusu - Kráľ Ubu v podaní Národného divadla DRAMA z Ľubľany

Email Tisk

kral ubuČierna komédia, v ktorej sa varírujú ubuovské témy, od nevinnej túžby po úspechu a ocenení, byť prví a najlepší až po fascináciu nad týmito víťazmi a veľkými osobnosťami, či po infantilnosť a banálnosť zla, pozície moci a vlády.(www.delo.si) 

 

 

Ak je hlavný motív Kráľa Ubu mocenská prostota, tak v inscenácii ju zobrazia ako ukážku každodenného života, a tým legitímne a rovnako aj priamočiaro vyslovia otázku – stanovisko, prečo by malo divadlo užívať politickú korektnosť, solidárnosť, normatívnosť a etiku, ak to nerobí ani vláda, ani zdravotníctvo a ani školstvo. (Dnevnik)

Alfred Jarry sa v čase premiéry (r. 1896) postaral o škandál gigantických rozmerov, ktorý rozdelil parížsku spoločnosť na dva tábory. Odporcovia titulu patrili k parížskej buržoáznej vrchnosti, ktorá Kráľa Ubu vnímala ako osobný útok a zavrhnutie zabehnutého a zdanlivo funkčného triedneho systému. Hra, ktorá začala vznikať v roku 1885 ako študentská recesia, sa v priebehu niekoľkých rokov stala kultovým vyobrazením úpadku.

kral ubu2

Kráľ Ubu si dokázal zachovať svoj reflektujúci charakter vďaka odhaľovaniu toho najhoršieho v nás. Inscenácia je kolektívnym dielom Ubu ansámblu, ktorého výsledkom je priama ukážka prevrátenej logiky človečenstva. Ako postava je kráľ Ubu problematický, ale princípy jeho fašizujúceho bytia sú neprehliadnuteľné. Je zrkadlom, v ktorom sa odráža mocenská a temná hra s veľkou dávkou čierneho humoru bez akejkoľvek rezervovanosti.

Kráľ Ubu v rukách Slovinského národného divadla DRAMA bude možno tak isto provokujúci ako v období svojej svetovej premiéry. V réžii Jerneja Lorenciho je vyobrazením primitivizmu a brutality – „hodnôt“, ktoré sú živé tu a teraz rovnako ako v druhej polovici 19. storočia. Sebaklam spôsobený dojmom, že všetci sme si rovní, je pre naše životy určujúci. Determinuje nás túžba po úspechu, obdive, tolerancia voči nespravodlivosti, podlosti, hnusu, prospechárstvu a materialistickému životnému štýlu. Tá sa pretavila do neschopnosti pomenovať a zvolať: Cisár nemá šaty!

Každá doba, každý národ a svet – každý má svojho kráľa Ubu.

Predstavenie bude uvedené so slovenskými a s anglickými titulkami.

Kráľ Ubu v podaní Národného divadla DRAMA z Ľubľany
11. 6. 2017, 19.00 h, Sála činohry, nová budova SND

Vstupenky si môžete zakúpiť v pokladniciach SND online na www.eurokontext.sk. Ak uprednostňujete rezerváciu, je vám k dispozícii telefónne číslo +421 2 204 72 289.

Zdroj foto. Kralj_Ubu_arhiv_HiResTęPeterUhanNejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Banner

Přihlášení

Nechte si poradit...

Jaká kniha, divadlo, koncert či jiná akce by našim čtenářům neměly uniknout?

RENATA PETŘÍČKOVÁ

redaktorka K21

Nechte si poradit, knihy jež uleví duši... Jak jste si asi všimli, zrovna já tu jsem většinou přes knihy, které se nějak zabývají psychologií a seberozvojem. To je velmi široké téma a také patří v knihkupectví k těm nacpanějším regálům. Nějak plynule jsem k nim došla přes pár pokusů s romantickými knihami v ranném mládí a už jsem u nich zůstala. Myslím si, že o takovou knihu alespoň čas od času člověk stojí. Které mne oslovily a ovlivnily nejvíce? Možná tou úplně první byl vždycky Malý princ, kterého když jsem doopravdy pochopila, tak to byl přenádherný sladkobolný pocit. Mám ráda také knihu Elisabeth Haich: Zasvěcení, to je ale bible pro celý život a jsem dosud ráda, že mnoho z tam řečeného je mi zatím zahaleno tajemstvím. Přístupnější a komerčnější jsou pak knihy Davida Deidy, pro muže Cesta pravého muže, a pro ženy snažící se mužům porozumět pak Když jde o muže. Z andělských děl Doreen Virtue pak Chci změnit svůj život, ale nemám na to čas, nebo V zajetí jídla, Zbavte se svých kil bolesti, což jsou její nejméně andělské, nejvíce psychologické a do hloubky ženské duše jdoucí tituly. A mezi poslední okouzlení patří Alberto Villoldo a Návrat duše, což je kniha, která je výtečným základem pro každého, kdo chce vůbec porozumět psychologii, kořenům šamanismu a své vlastní duše. A kdo má rád, stejně jako já tarot, tak kromě své vlastní knihy Základní tarot a Svět tarotu, ráda poradím cokoliv od Barbary Moore.Ta je mojí velkou učitelkou! A když bych měla poradit něco "naživo"? Pak jsou to přednášky Jaroslava Duška všude různě po republice a v pražských divadlech jeho Duše K, Čtyři dohody nebo Pátá dohoda. Přednášky Pjéra la Šéze, které jsou o jungovské psychologii, do které přidává své vlastní názory, které dovolím si říci - jsou velmi podnětné a odvážné. Když zajdu ještě dál, tak příští rok by měl Brno navštívit Clemens Kuby a opět představit své mentální léčení a možná i novou knihu, zatím nevíme...


Hledat

Mimísek 15

Partneři

Nové komentáře

 • 09.06.2017 02:40
  Držte se ...
  Pane Juraji, Jsem ...
   
 • 19.05.2017 06:43
  ...
  chia semínka miluju.
   
 • 18.05.2017 09:05
  Děkujeme
  Dobrý den, děkujeme za ...

Facebook

Twitter


Literatura

Nové příběhy Oldřicha z Chlumu

krev na kapradi200Zatím poslední - ale ne nadlouho, protože brzy se milovníci jeho historických příběhů dočkají třetího dílu Přemyslovské epopeje – vydanou knihou historika Vla...

Divadlo

Jak si vedli němečtí divadelníci v Praze?

az k horkemu konci divadloAspoň trochu vstoupila do povědomí ta skutečnost, že v meziválečné Praze kvetlo dvojjazyčné písemnictví, české a německé (přesněji německo-židovské), velké zjevy jako Franz Kafka se již dávno staly nedílnou součástí pr...

Film

Luc Besson: Valerian a město tisíce planet

besson 200Režisér Luc Besson, Dave DeHaan a Cara Delevigne ze zúčastní nadcházejícího Comic Conu v San Diegu, kde představí film  VALERIAN A MĚSTO TISÍCE PLANET v rámci tiskové konference novinářům a fanouškům.V příloze si vám dovoluji poslat nově uvolně...