Letní filmová škola představí britský heritage film
Reklama
Banner

Letní filmová škola představí britský heritage film

Email Tisk

lfs43. ročník Letní filmové školy se bude konat od 28. července do 6. srpna v Uherském Hradišti. Hlavním pořadatelem Letní filmové školy je Asociace českých filmových klubů. Hlavními partnery jsou innogy a Město Uherské Hradiště.

 

 

Britský heritage film
Polovina 80. let minulého století přinesla ve Velké Británii skupinu filmů, jimž říkáme heritage filmy. Elegantní obrazy britské minulosti fascinovaly diváky a získávaly ceny, část britské kritiky je ovšem vnímala méně shovívavě. Sekce by měla přinést odpovědi na otázky, zda lze tyto filmy hodnotit jen na základě estetických kvalit či zda jsou ideologicky zatížené konzervatismem a nevytvářejí falešný obraz britských dějin. Programová ředitelka Iva Hejlíčková upřesňuje: “V případě tzv. heritage filmů jsme svědky zajímavého jevu, kdy se filmy stávají součástí (a snad i obětí) dobově podmíněné společenské diskuse. My ji samozřejmě budeme reflektovat, ale snímky samotné bychom chtěli vnímat bez předsudků.” Diváci se v rámci sekce mohou těšit například na Cestu do Indie, Soumrak dne, Pokoj s vyhlídkou či Ohnivé vozy.
 
Češi v zahraničí: František Čáp
Zkušený a etablovaný režisér František Čáp (např. Babička, Noční motýl) odešel z Československa v roce 1949. Jeho první zastávkou se stalo válkou rozvrácené Německo, druhou domovinou se mu však stala Jugoslávie, kam přesídlil v 50. letech. Usadil se ve Slovinsku, kde je považován za zakladatele moderního domácího filmu, a v následujících letech natočil více než desítku titulů jak zde, tak také např. v Rakousku či Itálii. Přehlídka režisérových filmů je proto zároveň reflexí dramatického dění v Evropě kolem poloviny minulého století. Kulturně a žánrově pestrý výběr přitom nezapomíná ani na Čápovy nejvýznamnější české filmy.
 
Visegrádský horizont: Novinky
Ani letos nebude v programu Letní filmové školy chybět výběr těch nejlepších filmových novinek ze zemí visegrádského regionu, které stále častěji vznikají ve vzájemné spolupráci. Diváci se mohou těšit např. na čerstvého nositele Křišťálového glóbu z Karlových Varů, film Václava Kadrnky Křižáček, na slovenskou novinku Čára Petera Bebjaka, která si z lázeňského města odvezla Cenu za režii či na kontroverzní dokument Víta Klusáka Svět podle Daliborka. Tradičně divácky atraktivní polský výběr letos nabídne mezi jinými nejnovější film hosta LFŠ Wojciecha Smarzowského Volyň a také (bohužel) poslední dílo Andrzeje Wajdy Mžitky.
 
Visegrádský horizont: Studentské filmy
Mapování studentských filmů uměleckých škol v Česku a na Slovensku bude pokračovat i letos. Jako každý rok přinášíme výběr největších talentů a příslibů do budoucna. Na letošní Letní filmové škole přivítáme umělkyni Johanu Švarcovou a režiséra Jiřího Volka z pražské FAMU a také Pavola Čižmára z bratislavské VŠMU. Všichni svorně dokončili studia magisterského oboru svých škol a čeká je rozhodnutí, kam se v uměleckém životě posunout dále. Jen čas ukáže, zda se dokáží v současné česko-slovenské kinematografii prosadit.
 
Igor Chaun o Jiřím X. Doležalovi
Po světové premiéře na festivalu v Karlových Varech přiveze do Uherského Hradiště svůj nový dokument Nepřesaditelný! režisér Igor Chaun. Příběh o Jiřím X. Doležalovi, jehož osobní život splynul s profesí reportéra Reflexu, vyvolává protichůdné reakce ještě před zhlédnutím filmu. Propagátor marihuany, bojovník proti nacismu, hledač trilobitů a v neposlední řadě novinář Doležal mluví s Chaunem bez obalu o svém dětství, sexuálních partnerkách i smrti. Film uvedeme v pondělí 31. 7. v 15:30 ve Sportovní hale.
 
CinEd na LFŠ
CinEd je mezinárodní program filmové výchovy, který zpřístupňuje evropské filmy dětem a mladým divákům ve věku 6 – 19 let a byl Evropskou komisí na festivalu v Cannes ohodnocen jako jeden ze šesti nejúspěšnějších projektů v této oblasti. Jeho českým partnerem je i pořadatel Letní filmové školy Asociace českých filmových klubů. CinEd nabízí filmy pro školní projekce realizované ať již přímo ve školách, v kinech či v dalších kulturních institucích. Filmy jsou organizátorům nabízeny zdarma, stačí se jen zaregistrovat na stránkách www.cined.cz. Partnerskými zeměmi projektu CinEd jsou kromě České republiky i Bulharsko, Francie, Itálie, Portugalsko, Rumunsko a Španělsko. Počet zemí i nabízených filmů se bude každý rok rozrůstat, v tomto školním roce se například připojí Finsko. Specifikem je zaměření na umělecké filmy a jejich přiblížení nejmladším divákům prostřednictvím osvědčené a mezinárodně ceněné metodiky vyvinuté v Cinémathèque française. Součástí nabídky jsou vedle samotných filmů také metodické materiály a série školení pro pedagogy a kulturní pracovníky. Aktuálně je v nabídce šest filmů s českými podtitulky a tři do českého jazyka přeložené metodické materiály. Letos bude do nabídky zařazen také minimálně jeden český film - aktuálně probíhá preselekce na výročním zasedání v Barceloně.
Na Letní filmové škole představí CinEd za účasti režiséra José Luise Guerína film Ve výstavbě, který bude do projektu zařazen ve školním roce 2017/2018. Ve stejný den, tedy 2. srpna, proběhne i debata o metodice projektu CinEd a diskuze s režisérem José Luisem Guerínem o vzdělávacích materiálech k jeho filmu. Obě akce jsou vhodné jak pro pedagogy, pracovníky kin a dalších kulturních zařízení, tak pro širokou veřejnost se zájmem o možnosti rozšíření filmové výchovy v České republice. Vstup je zdarma i bez akreditace na LFŠ, registrace probíhá zde
Dne 3. srpna se pak v odborném panelu nazvaném Metodika ve filmové výchově zájemci seznámí s aktuální situací v metodické činnosti v oblasti filmové výchovy v neformálním vzdělávání. Prezentovány budou konkrétní metodické a pedagogické materiály a další typy učebních pomůcek. Debatovat budou zástupci projektů CinEd, Projekt 100, Free Cinema a Animánie.
 
 lfs

Přehled hostů
Jan Troell
- držitel desítek ocenění ze světových festivalů
Daniel Bergman
- syn ikonického režiséra
Tarik Saleh
- vítěz letošního festivalu Sundance, tvůrce klipů Lykke Li
Jan Holmberg
- přední švédský filmový historik, ředitel Nadace Ingmara Bergmana
Erik Hedling
- profesor filmových studií na univerzitě v Lundu
Sergej Loznica
- původně vědec, který pravidelně uvádí své filmy v Cannes
Philippe Grandrieux
- francouzský režisér s radikální poetikou
Angela Schanelecová
- německá režisérka, scénaristka a příležitostná herečka s nekompromisními názory
José Luis Guerín
- jeden z nejoriginálnějších současných španělských režisérů
Wojciech Smarzowski
- polský režisér, jehož filmy jsou oceňované diváky i kritikou
Magda Vášáryová
- slovenská diplomatka, politička a herečka
Miro Remo
- osobitý slovenský dokumentarista

Přehled sekcí
Fokus Švédsko
- Němý film s živou hudbou
- Velikáni suterénu
- Švédské krimi
- Imigrace
- Folkhemmet
Inventura
- Retrospektiva: Andrej Tarkovskij
- Britský heritage film
- Sci-fi
Spektrum
- New French Extremity
- Press Start
- Hot TV
- Letní festivalové echo
Visegrádský horizont
- Češi v zahraničí: František Čáp
- Novinky Visegrádu
- Studentské filmy
AČFK uvádí
- LFŠ uvádí
- Distribuce
- Projekt 100
Letní kina
- Podob(izn)y českého hororu
- České novinky s innogy
 
Pořadatelé, partneři, záštity:
Hlavní pořadatel: Asociace českých filmových klubů, z. s.
Hlavní partneři: innogy, Město Uherské Hradiště
Finanční podpora: Ministerstvo kultury ČR, Státní fond kinematografie, Zlínský kraj, Česko-polské fórum, Velvyslanectví Spojených států amerických, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Velvyslanectví Švédska
Partner: Mobil.cz
Hlavní mediální partneři: Česká televize, Respekt, Radio 1, Radio Wave
Mediální partneři: ČSFD, Full Moon, GoOut.cz, Proti šedi, Artmap, Informuji.cz, NaFilmu.cz, Cinepur, NEWTON Media, Kinema.sk, Studenta.cz, Filmový přehled, Vanili.cz, press start, Games.cz
Regionální mediální partneři: TV Slovácko, Dobrý den s Kurýrem, Radio Zlín, Rádio ROCK MAX, inZlin
Oficiální cider: Kingswood
Oficiální dodavatel vína: Sdružení slováckých vinařů
Partner techniky: RepasPoint
Partner komunikace: DAT
Oficiální přepravce: LEO Express
Oficiální přepravce: ROS, a. s.
Spolupráce: CinEd, Národní filmový archiv, Slovenský filmový ústav, Audiovizuálny fond, Asociácia slovenských filmových klubov, Svenska Filminstitutet, Svenska institutet, Skandinávský dům, Francouzský institut v Praze, Polský institut v Praze, Instituto Cervantes Praha, Muzeum Karla Zemana, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, Univerzita Palackého v Olomouci, Be2Can Distribution, ČSOB Inspirace, Zlín Film Festival, Zlín Film Office, iShorts, BevCan, Ackee, mmcité, egoe, ISIC, OneHotBook, Capsa.cz, Městská kina Uherské Hradiště, Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, Klub kultury Uherské Hradiště, Aquapark Uherské Hradiště, Slovácké léto, Sběrné suroviny UH, Park Rochus, EPAVA Olomouc, ČNRDD (Český národní registr dárců dřeně), Krajinka, KOMA Modular, Kreativní Evropa MEDIA, KineDok, Plakát s.r.o., Free Cinema, STRABAG, O-KOLO, Rámy pasparty s.r.o.
Záštity: ministr kultury Mgr. Daniel Herman, Město Uherské Hradiště, hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek, velvyslankyně Švédska v České republice H.E.Ms. Viktoria Li


Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Banner

Přihlášení

K21 se představuje

KATEŘINA HAJŇUKOVÁ


redaktorka a editorka

    Narodila se koncem března 2000, je tedy znamení berana a jak říká, zcela odpovídá její tvrdohlavosti. Pochází z Karlových Varů, které moc ráda a v současnosti je studentkou čtyřletého gymnázia.

    S K21 spolupracuje od začátku července a říká, že je za to neskutečně ráda. "Editace mi otevřela nový svět, který pro mně mnoho znamená a dává mi mnoho možností."

    Mezi koníčky Kačka řadí poslouchání hudby, čtení, psaní různých příběhů, hraní na keyboard, jízdu na skateboardu a trávení času se svými přáteli. "Dalo by se říct, že mým velkým koníčkem je barvení vlasů. D§vod? Už čtyři roky si barvím své hnědé vlasy částečně na modro a nikdy bych svoje modro-hnědé vlasy nevyměnila."

    Mimo studia a editace se věnuje svému blogu. Blogerkou je už asi sedm let, při čemž svůj dosavadní blog má čtyři roky. Ve škole ji nejvíc baví psychologie, český jazyk a angličtina.

    "Ze všeho nejdůležitější je pro mě moje rodina, která mě vždy drží nad vodou. Motta a citáty jsou moje doména. Už jako malá jsem si sepisovala a opisovala motta z internetu nebo ráda prohledávala mamčiny sešity s citáty. Můj nejoblíbenější pochází od zpěváka Andyho Biersacka, který má skupinu Black Veil Brides, kterou miluji: "Každý na světě má sny. Drž je blízko svého srdce a nikdy nepouštěj..."

Toulavka

Anketa


Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 30

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Tom Kenyon, Judi Sion: Arkturiáni

arkuriani 200Při pohledu na hvězdné nebe každého občas napadá, jsme-li tu sami. Každého občas ovane ta obrovská nekonečnost vesmíru, ta naše vlastní malichernost. Stačí se pocitově vzdálit od běžných starostí a už jen pohled na naši modr...

Divadlo

Zpěvák Janek Ledecký obsadí Vsetínský dům kultury, kde proběhne generálka jeho Vánočního tour 2017

ledecký perexExkluzivní generální zkoušku svého Vánočního Tour 2017 chystá ve velkém sále Domu kultury Vsetín známý český zpěvák Janek Ledecký se svým organizačním týmem, která se zde s přístupem veřejnosti uskuteční v úterý 21. listo...

Film

Nejlepší Schwarzeneggerova role? Total Recall!
ImageHrdina ve filmu Total Recall je jednou z nejlepších Schwarzeneggerových rolí a film se brzy dočká i svého pokračování. Tento týden se vydáme do světa, který byl v roce 1990 považován za vizi roku 2084. ...