Architekti Pražského hradu po Plečnikovi
Banner

Architekti Pražského hradu po Plečnikovi

hrad200Během letních měsíců se v prostorách pod Plečnikovou vyhlídkou v Jižních zahradách Pražského hradu uskuteční výstava mapující veřejnosti ne příliš známé období architektonických realizací na Pražském hradě ve 20. století.

 

 

Jejími pořadateli jsou agentura Foibos Books s.r.o. a Správa Pražského hradu ve spolupráci s Městskými částmi Praha 1, Praha 6 a Uměleckoprůmyslovým muzeem.

Výstava představující architekty Pražského hradu je k vidění v zahradě Na Valech. Úpravy Pražského hradu ve 20. století má veřejnost spojené především se jménem slovinského architekta Josipa Plečnika. Výstava v Jižních zahradách představuje však tvůrce, kteří na něj navázali: Otta Rothmayera, Pavla Janáka a Jaroslava Fragnera.

Hrad1

Fotografie z archivu Pražského hradu doplňují texty historika architektury Zdeňka Lukeše. V expozici jsou i modely staveb a mobiliář navržený pro Hrad. Poprvé od roku 1935 jsou vystaveny soutěžní návrhy na hrobku českých králů, která nakonec vznikla podle návrhu Kamila Roškota.

Výstava se koná v prostoru pod Plečnikovou vyhlídkou. Po opravě před několika lety slouží k příležitostným výstavám.

Hrad2

Současná výstava nabízí 18 panelů, které představují úpravy a přestavby v areálu Pražského hradu od tří architektů, více či méně Plečnikových následovníků.

Rok 2017 je významným výročím všech těchto architektů. Letos uplyne 145 let od narození a 60 let od úmrtí Josipa Plečnika, 125 let od narození Otta Rothmayera, 135 let od narození Pavla Janáka a 50 let od úmrtí Jaroslava Fragnera.

Výstava ukazuje například rekonstrukci Tereziánského křídla Starého královského paláce s vyhlídkovými terasami, které na jeho střechách vytvořil Otto Rothmayer. Dalším jeho dílem byla adaptace Klárovy vily na Opyši a úpravy Svatováclavské vinice. Rothmayer navrhl radikální úpravy západního křídla Nového paláce Hradu, kde vznikla monumentální schodišťová hala zvaná dnes Rothmayerův sál.

Největším vkladem Pavla Janáka byly rekonstrukce letohrádku, Míčovny a Jízdárny a výstavba prezidentské rezidence.

Příspěvkem Jaroslava Fragnera byla nová dlažba druhého nádvoří nebo úpravy Široké chodby propojující Španělský sál a Rudolfovu galerii.

Přístup na výstavu je z Plečnikovy vyhlídky, na kterou se dostanete Býčím schodištěm ze III. nádvoří nebo od Starých zámeckých schodů přes Opyš.

Termín konání výstavy: 27. 6. – 30. 9. 2017, otevřeno denně 10 - 18 hodin.

Zdroj: Správa Pražského hraduSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

PERCIVAL SCHUTTENBACH: „Nemusíme znít tvrdě jen proto, že to diktuje folk metal“

percival 200Na festivalu Made of Metal, který se o druhém srpnovém víkendu koná u Hodonína, se mimo jiné představí polští představitelé folk metalu Percival Schuttenbach. My jsme oslovili hlavu skupiny Mikolaje Rybackiho a položili mu několik otázek, z nichž...

Hledat

Chaty s osobností


Literatura

Šumavský samotář píše o svém životě a vztahu k přírodě v knížce A klika byla vysoko

klikaZnáte knihu Raději zešílet v divočině? Právě jeden ze šumavských samotářů Roman Szpuk publikoval v roce 2018 svou autobiografickou prózu s poetickým názvem A klika byla vysoko. Knihu vydalo nakladatelství 65. pole.

Divadlo

Werich a Holan v jedné vile. Švandovo divadlo uvede hru Hadry, kosti, kůže

HKK perexPůvodní českou hrou Hadry, kosti, kůže, vyprávějící o herci Janu Werichovi a básníku Vladimíru Holanovi, kteří byli dvacet let sousedy ve stejné vile na pražském ostrově Kampa, otevírá novou sezónu pražské Švandovo divadlo. Přímo pro smíchovskou scén...

Film

Anthropoid vstupuje do českých kin

anth 200Jeden z nejočekávanějších titulů letošní roku, koprodukční snímek Anthropoid režiséra Seana Ellise již zná datum české premiéry. Do domácích kin ho distribuční společnost Falcon uvede 28. září 2016.

...