V obnovené památkově chráněné vile, kterou spravuje Nadace Jana a Medy Mládkových, naleznou návštěvníci zajímavou expozici, zaměřenou nejen na život slavného herce. V široce kulturní nabídce centra nechybí prohlídky budovy, nebo výstavy.
Pro návštěvníky jsou zpřístupněna čtyři podlaží vily, přičemž převážná část expozice se věnuje životu a tvorbě nejslavnějšího obyvatele domu.
Prostory hercova bytu jsou rozděleny na několik tematicky zaměřených částí. První je stylizovaná do podoby šatny Osvobozeného divadla a zahrnuje kromě jiných dobové piano fungující jako jukebox přehrávající nejznámější šlágry Jaroslava Ježka. Další místnost se soustřeďuje na filmovou tvorbu Jana Wericha a nalézt zde můžeme z barrandovských ateliérů zapůjčené původní kostýmy podle návrhu Jiřího Trnky. Třetí místnost se věnuje tvorbě pro děti, zejména filmům Fimfárum a Pan Tau.
Neodmyslitelnou součástí bytu je mistrova pracovna s několika původními kusy nábytku včetně brýlí, rybářského kufříku nebo dýmky.
Ve sklepě je instalovaná replika golema zpracovaná podle originálu z filmu Císařův pekař – Pekařův císař. Nadace plánuje stávající expozice doplnit novými interaktivními prvky. Půjde o technologii, kterou ještě žádné české muzeum nevyužívá. V mezaninu je ke zhlédnutí drobnější výstava věnovaná tvorbě a životu básníka Vladimíra Holana, který v objektu také dlouho žil. Pozdně renesanční vila v ulici U Sovových mlýnů čp. 501 na Kampě vznikla ve 2. čtvrtině 17. století; v roce 1803 byla přestavěna Ignácem Janem Nepomukem Palliardim a později došlo ke stavebním úpravám v 1. polovině 20. století. Nejstarší část současného objektu vznikla patrně ve 30. letech 17. století, kdy zde existovala koželužna. Z pozdně renesanční stavební fáze se dochovaly sklepy, částečně obvodové zdivo a v přízemí dvě místnosti zaklenuté renesančními klenbami. Jan Werich se do vily přistěhoval v roce 1945 a žil zde do své smrti v roce 1980. Od roku 1985 dům obývala Anna Havránková-Slavíčková, příslušnice rodu malíře Antonína Slavíčka.
Citlivá rekonstrukce objektu, přirozeně propojující dům s Kampou, byla provedena podle návrhu architektonického ateliéru TaK, který má bohaté zkušenosti s obnovami historických, nebo památkově chráněných staveb a jejich následného zapojení do současného života. Vila je opředena mnoha historickými zajímavostmi a spojena s mnoha významnými osobnostmi.
Stejně tak, jako ostatní památky na ostrově Kampa , nevyhnula se ani Werichova vila na Kampě ničivým povodním, které v roce 2002 postihly území Hlavního města Prahy. Povodně se velmi podepsaly na stavu vily. Voda zaplavila velkou část budovy, a její následky doposud nebyly odstraněny.
Zdroj a ilustrační foto: Národní památkový ústav
< Předchozí | Další > |
---|
- Česká inspirace tradičním partnerem Národního zahájení Dnů evropského dědictví
- Liberecké tramvaje slaví 120 let
- Velkokapacitní „drobeček“ vyrazil do pražských ulic
- V Plasích chystají Víkend fotografie
- Romantika na úzkokolejkách
- Nominace na cenu Patrimonium pro futuro za Jihočeský kraj
- Poslední šance vidět umění 19. století v Salmovském paláci
- ČESKÉ ŠVÝCARSKO
- Vstupenky s vyobrazeními hradů a zámků potěší sběratele, doplní je cestovatelský deník
- Muzeum otevřelo nové expozice a střešní terasu