Nový cirkus poprvé v nominacích na Ceny Thálie

Nový cirkus poprvé v nominacích na Ceny Thálie

Email Tisk

26238823 1481766265254598 2734733772809045215 nVe středu 31. ledna 2018 byly oznámeny nominace na Ceny Thálie. Poprvé v historii českého divadla se do širších nominací tohoto prestižního ocenění probojoval také nový cirkus. Za představení Batacchio Cirku La Putyka, jehož premiéru v květnu 2017 uvedla Jatka78, byl nominován představitel hlavní role Vojtěch Fülep. Nominace potvrzuje, že nový cirkus v českém prostředí zapustil silné kořeny a že kromě divácké přízně se těší zájmu také odborných asociací.

Vojtěch Fülep je v širších nominacích na Cenu Thálie 2017 za mimořádný jevištní výkon v kategorii “Balet, pantomima nebo jiný tanečně dramatický žánr.” Do užších nominací se nakonec neprobojoval, nicméně i širší nominace znamená historický posun ve vnímání nového cirkusu: “Vojta je jeden ze zakládajících členů našeho souboru, který dokáže na jevišti dokonale propojovat žánry, jak sám ukazuje nejen v představení Up End Down či právě Batacchiu. Člověk, který přistupuje ke každému projektu s neuvěřitelnou citlivostí a smyslem pro detail. Gratuluji Vojtovi, je to veliká radost nejen pro něj osobně, ale i pro company a samozřejmě pro všechny, kteří se věnují žánru nového cirkusu,” shrnuje Rosťa Novák ml.

Inscenace Batacchio se inspiruje poetikou starých kočovných divadelních společností, které ve svých představeních volně spojovaly všemožné druhy lidských dovedností a výtvorů. Od cirkusových čísel a divadelních a hudebních scének přes zázraky tehdejších nových technologií až po ukázky anatomických anomálií zvířat i lidí. Stejně jako ve všech představeních souboru La Putyka se i zde setkáte s dechberoucími akrobatickými čísly a typickým “putykářským” humorem.

Autorem a režisérem projektu je Maksim Komaro, finský režisér, který se souborem Cirk La Putyka spolupracoval již na inscenacích Slapstick Sonata a Play. Ve Batacchiu se kromě Vojtěcha Fülepa představily také další tváře ze souboru: Anna Schmidtmajerová, Šárka Bočková, Alexandr Volný, Daniel Komarov, Michal Boltnar a Jiří Weissmann.

Představení Batacchia budete moci na Jatkách78 opět zhlédnout v květnu 2018. V těchto měsících probíhá jeho “tour” po českých městech a v nejbližších měsících se představí také ve Švédsku a Nizozemsku.

401ee6fe-1c37-4317-ae0b-e5bebcb56c65

Vojtěch Fülep (1987)

Vojtěch prokázal talent pro moderní divadlo již od raného dětství. Podařilo se mu dostat se na prestižní Janáčkovu konzervatoř v Ostravě a hrál v několika muzikálech Národního divadla moravskoslezského. Spolupracuje s choreografkou Lenkou Vagnerovou a její společností DOT504. S principálem Cirku La Putyka Rostislavem Novákem ml. se setkal během studia na DAMU. Díky tomu měl možnost zúčastnit hned od počátku téměř všech představeních Cirku La Putyka. Kromě toho působí Vojtěch v dalších českých divadlech, např. Husa na provázku, Drama klub v Ústí nad Labem, VOSTO5 či Národní divadlo.

Cirk La Putyka

Cirk La Putyka je soubor, který se profesionálně věnuje žánru nový cirkus. Překračuje hranice mezi akrobacií, moderním tancem, loutkovým divadlem, koncertem či sportem. První představení (La Putyka) bylo poprvé uvedeno v roce 2009 a od té doby soubor každý rok uvádí minimálně jednu premiéru a zúčastňuje se divadelních i (novo)cirkusových festivalů a dalších akcí v České republice i jinde ve světě, například v Šanghaji, Austrálii, Brazílii nebo Francii. Soubor sídlí v multižánrovém kulturním prostoru Jatka78 v areálu Pražské tržnice v Holešovicích.Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

Na paletě „Paleta“.

lakoma barka 200V pátek 8.11. si mohli milovníci českokrumlovské kapely Lakomá Barka v sále pivovaru Eggenberg vychutnat koncert, který byl věnován křtu nového CD Paleta. Kapelnice folkové kapely Lakomá Barka...

Hledat

Chaty s osobností


Literatura

Jídlo jako životní styl III aneb naučte se správně jíst

jidl 200Autorská dvojice Petra Lamschová a Petr Havlíček už spolu napsali čtyři úspěšné knihy. Tato je pátá a stále ještě je o čem psát. Vzhledem k tomu, že se jedná o knihu věnovanou zdravému životnímu stylu, jsou věci, které se budou opakovat stále dokola. Do...

Divadlo

Tramtarie vydává své první CD

cd sejkyVůbec poprvé v historii vydává Divadlo Tramtarie vlastní cédéčko se soundtrackem k inscenaci. Objeví se na něm písničky z oblíbené komedie Kabaret nahatý Shakespeare, která už dva roky baví diváky nejen v Olomouci a nyní ji čeká 80. r...

Film

Ztraceni v Mnichově představuje trailer

ztrac200Režisér Petr Zelenka, tvůrce divácky úspěšných komedií Knoflíkáři, Rok ďábla a  Příběhy obyčejného šílenství se po sedmi letech vrací s novým snímkem podle vlastního námětu a  scénáře Ztraceni v Mnichově. Film, který vstoupí do českých kin 22. října, nab...