Nový cirkus poprvé v nominacích na Ceny Thálie

Nový cirkus poprvé v nominacích na Ceny Thálie

Email Tisk

26238823 1481766265254598 2734733772809045215 nVe středu 31. ledna 2018 byly oznámeny nominace na Ceny Thálie. Poprvé v historii českého divadla se do širších nominací tohoto prestižního ocenění probojoval také nový cirkus. Za představení Batacchio Cirku La Putyka, jehož premiéru v květnu 2017 uvedla Jatka78, byl nominován představitel hlavní role Vojtěch Fülep. Nominace potvrzuje, že nový cirkus v českém prostředí zapustil silné kořeny a že kromě divácké přízně se těší zájmu také odborných asociací.

Vojtěch Fülep je v širších nominacích na Cenu Thálie 2017 za mimořádný jevištní výkon v kategorii “Balet, pantomima nebo jiný tanečně dramatický žánr.” Do užších nominací se nakonec neprobojoval, nicméně i širší nominace znamená historický posun ve vnímání nového cirkusu: “Vojta je jeden ze zakládajících členů našeho souboru, který dokáže na jevišti dokonale propojovat žánry, jak sám ukazuje nejen v představení Up End Down či právě Batacchiu. Člověk, který přistupuje ke každému projektu s neuvěřitelnou citlivostí a smyslem pro detail. Gratuluji Vojtovi, je to veliká radost nejen pro něj osobně, ale i pro company a samozřejmě pro všechny, kteří se věnují žánru nového cirkusu,” shrnuje Rosťa Novák ml.

Inscenace Batacchio se inspiruje poetikou starých kočovných divadelních společností, které ve svých představeních volně spojovaly všemožné druhy lidských dovedností a výtvorů. Od cirkusových čísel a divadelních a hudebních scének přes zázraky tehdejších nových technologií až po ukázky anatomických anomálií zvířat i lidí. Stejně jako ve všech představeních souboru La Putyka se i zde setkáte s dechberoucími akrobatickými čísly a typickým “putykářským” humorem.

Autorem a režisérem projektu je Maksim Komaro, finský režisér, který se souborem Cirk La Putyka spolupracoval již na inscenacích Slapstick Sonata a Play. Ve Batacchiu se kromě Vojtěcha Fülepa představily také další tváře ze souboru: Anna Schmidtmajerová, Šárka Bočková, Alexandr Volný, Daniel Komarov, Michal Boltnar a Jiří Weissmann.

Představení Batacchia budete moci na Jatkách78 opět zhlédnout v květnu 2018. V těchto měsících probíhá jeho “tour” po českých městech a v nejbližších měsících se představí také ve Švédsku a Nizozemsku.

401ee6fe-1c37-4317-ae0b-e5bebcb56c65

Vojtěch Fülep (1987)

Vojtěch prokázal talent pro moderní divadlo již od raného dětství. Podařilo se mu dostat se na prestižní Janáčkovu konzervatoř v Ostravě a hrál v několika muzikálech Národního divadla moravskoslezského. Spolupracuje s choreografkou Lenkou Vagnerovou a její společností DOT504. S principálem Cirku La Putyka Rostislavem Novákem ml. se setkal během studia na DAMU. Díky tomu měl možnost zúčastnit hned od počátku téměř všech představeních Cirku La Putyka. Kromě toho působí Vojtěch v dalších českých divadlech, např. Husa na provázku, Drama klub v Ústí nad Labem, VOSTO5 či Národní divadlo.

Cirk La Putyka

Cirk La Putyka je soubor, který se profesionálně věnuje žánru nový cirkus. Překračuje hranice mezi akrobacií, moderním tancem, loutkovým divadlem, koncertem či sportem. První představení (La Putyka) bylo poprvé uvedeno v roce 2009 a od té doby soubor každý rok uvádí minimálně jednu premiéru a zúčastňuje se divadelních i (novo)cirkusových festivalů a dalších akcí v České republice i jinde ve světě, například v Šanghaji, Austrálii, Brazílii nebo Francii. Soubor sídlí v multižánrovém kulturním prostoru Jatka78 v areálu Pražské tržnice v Holešovicích.Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 
Banner

Rozhovor

M. Nasir KHAN z Bali: Šperky z kokosu, perleti i plodů keřů

sperky200Šperky pro něj znamenají celoživotní zálibu, možnost realizovat se, dává do nich pozitivní energii. Ve svém obchodě na ostrově Bali nabízí M. Nasir Khan stovky originálních šperků, včetně extravagantních mohutných náhrdelníků. Všechny navrhuje a vyráb...

Hledat

Chaty s osobností

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (28)


Literatura

Román Matky – mateřství v hraniční situaci

matky HOST 200Každá matka chrání své dítě, má to v sobě zakódováno. A v mezní situaci každá dokáže zdolat jakoukoliv hranici, jen aby pomohla vlastnímu dítěti. Někdy musí popřít sama sebe, aby potomka zachránila, jindy se postaví proti němu v domnění, že...

Divadlo

Rozloučení s pohádkou O perníkové chaloupce se nadmíru povedlo

pernikova chaloupka200Neděle 17. února 2013 se nesla ve zlínském Městském divadle v duchu loučení. Dětští diváci a jejich rodiče měli možnost naposledy vidět oblíbenou pohádku O perníkové chaloupce aneb Jenom jako....

Film

TO NEJLEPŠÍ Z LOŇSKÉ EVROPSKÉ FILMOVÉ PRODUKCE PŘEDSTAVÍ DVOUDENNÍ PŘEHLÍDKA „EVROPSKÁ FILMOVÁ INVENTURA“

filmova inventura vsetin perexLoňský rok přinesl do tuzemských kin nebývalé množství výborných evropských filmů. Ty nejvýraznější, které se do běžného programu kina nevešly, budou mít diváci možnost vidět během Evropské filmové invent...