Čtyřiadvacátý Svět knihy Praha hostí Izrael. Dorazí aktuální držitel Man Bookerovy ceny David Grossman.

Čtyřiadvacátý Svět knihy Praha hostí Izrael. Dorazí aktuální držitel Man Bookerovy ceny David Grossman.

Email Tisk

David Grossman-©Michael LionstarMezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha vždy, vedle dalšího bohatého programu, představuje i literaturu jedné konkrétní země a osobnosti s ní spojené. Jeho 24. ročník, který se uskuteční od 10. do 13. května na výstavišti v Holešovicích, přivítá Izrael. Rozmanitost tohoto státu osobně přiblíží významní izraelští literáti, David Grossman, aktuální laureát Man Bookerovy ceny za rok 2017, Avraham B. Jehošua, Asaf Gavron či Dror Mišani. Tematicky se Svět knihy Praha zaměří také na Komiks a Převratné 20. století.

Pilířem izraelské prezentace jsou především setkání a diskuze s autory. Dotknou se nejen literatury, ale také současné situace Izraele i jeho historie a vztahů s Českou republikou. „Naše země má k čestnému hostu blíže, než si možná mnozí uvědomují,“ připomíná i izraelský velvyslanec Daniel Meron, „zrovna tento rok obě naše země slaví významná výročí – 100 let československé státnosti a také 70 let naší nezávislosti, které bylo mimo jiné dosaženo i díky značné pomoci československých politických sil.“

Společný je Čechům a Izraelcům i vztah k literatuře. „Lidé z Izraele se rádi nazývají ‘lidmi knihy‘. Literatura je jedním ze základních kamenů naší společnosti, stejně jako tomu je i v České republice,“ podotýká Daniel Meron. Izraelskou tvorbu mohou čeští čtenáři dobře znát z překladů. V loňském roce u nás vyšly například novinky od Orly Castel-Bloomové, Uriho Orleva, ten navštívil veletrh v roce 2017, či Juvala Noacha Harariho.

Svět knihy Praha chce izraelskou literaturu uvést v co největší pestrosti, tomu odpovídá také výběr autorů, kteří letošní ročník navštíví. „Představují to nejlepší z izraelské literatury. Nechybí „žijící klasik“ David Grossman, zástupce nastupující generace Asaf Gavron, představitel kriminálního žánru Dror Mišani,“ upozorňuje dramaturg programu festivalu Guillaume Basset.

David Grossman (1954) je uznávaným autorem románů, esejí a knih pro děti i za hranicí Izraele. Svědčí o tom Man Bookerova cena. Toto prestižní ocenění obdržel loni v kategorii neanglicky psané prózy za román A Horse Walks Into a bar, kterou vydá v češtině jako Přijde kůň do baru nakladatelství Mladá fronta těsně před Světem knihy. Rodák z Jeruzaléma, kde stále žije, má po rodičích polské kořeny. Na Hebrejské univerzitě vystudoval filozofii a divadlo, působil také v rozhlase, kde účinkoval už v devíti letech jako dětský herec. Ještě před získáním Man Bookerovy ceny si čtenáře i kritiky získal romány The Book of Intimate Grammar, Someone to Run With (Mít s kým běžet, česky 2010) a To the End of the Land.

27798329 2069176959765275 8701453011256820496 o

 Právě tento týden navíc obdržel David Grossman také prestižní izraelskou cenu za literaturu, což je v Izraeli nejvyšší možné ocenění v tomto oboru, a v roce 70.výročí státu Izrael je mu přikládán zvláštní význam. „Grossmana jsme oslovili již před několika měsíci, o to víc mne těší, že spolu s dalšími autory budeme izraelskou literaturu prezentovat tím nejzajímavějším, co může v současnosti nabídnout,“ říká ředitel veletrhu Radovan Auer.

Veletrh navštíví také hvězda izraelské literatury Asaf Gavron (1968). Kromě psaní se věnuje překladům, hudbě a podílel se na vývoji počítačové hry PeaceMaker, inspirované izraelsko-palestinským konfliktem. Česky vyšel jeho román Osada na pahorku. Další z hostů Dror Mišani (1975) je autorem populárních detektivních románů. Jejich hlavní postavou je policejní inspektor Avraham Avraham, s nímž se čeští čtenáři už mohli seznámit v knize Případ pohřešovaného. Na konci února vyjde další Mišaniho detektivka Možné násilí.

Tuzemským příznivcům literatury není neznámý ani Avraham B. Jehošua (1936). Naposledy mu před pěti lety vyšel v českém překladu román Cesta na konec tisíciletí. Jehošua je předním představitelem „nové vlny“ izraelské literatury. Patří k prvním izraelským autorům, kteří se od politických a společenských otázek posunuli ve svých textech k osobnějším tématům jednotlivce a rodiny. Deník The New York Times ho označil za „izraelského Faulknera“.

Program izraelské sekce připomene také nedávno zesnulé osobnosti izraelské literatury. Mezi nimi spisovatelku a překladatelku českého původu Ruth Bondyovou nebo autora Aharona Appelfelde.
Chybět nebudou ani příspěvky k hlavním tématům letošního ročníku Světa knihy Praha, jimiž jsou Komiks a Převratné 20. století.

Svět knihy Praha proběhne od 10. do 13. května 2018 na Výstavišti Praha.

Více informací na www.svetknihy.cz

Facebook: www.fb.com/svetknihyprahaSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 
Banner

Rozhovor

„Těším se na Prahu!“ řekl v rozhovoru leader maďarské kapely OMEGA Jánoš Kobór

omegaO: Jánoši, v prosinci připravujete velký koncert v Lucerně. Budete zde oslavovat hned dvě číslice. Jaké? 

Přesně v prosinci narozeniny nemáme, ale rok 2012 je rokem, ve kterém naše padesáté jubileum sla...

Hledat

Chaty s osobností

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (18)


Literatura

Krásná zahrada – sen mnohých

kvetiny pro zahradu perexZahrada je fenomén, který provází lidstvo od doby, kdy se začalo kultivovat a kdy vznikly první starověké kultury. Visuté zahrady Semiramidiny patří mezi sedm divů starověkého svět...

Divadlo

GEISSLERS HOFCOMOEDIANTEN BUDOU UŽ POPÁTÉ KOČOVAT V LÉTĚ PO ČECHÁCH I MORAVĚ

GEISLERS perexLetos Geisslers Hofcomoedianten pořádají už pátý ročník Festivalu zámeckých a klášterních divadel. Toto léto je můžete vidět v Jihomoravském, Královéhradeckém, Olomouckém a Zlínském kraji.

Film

Dickova díla na filmovém plátně
ImageDíla málokterého spisovatele vědecko-fantastické literatury se dočkala tolika filmových zpracování jako díla Philipa K.  Dicka. Drtivá většina těchto snímků byla natočena až po autorově smrti, sám spat...