Dokument Nic jako dřív jde do kin s cenou z Jednoho světa
Banner

Dokument Nic jako dřív jde do kin s cenou z Jednoho světa

Email Tisk

NLB 5Získal zvláštní uznání Poroty České soutěže na festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět a ve čtvrtek 22. března vstupuje do české kinodistribuce. Svůj dokumentární film Nic jako dřív doprovodí režisérské duo Lukáš Kokeš a Klára Tasovská i v rámci tour po filmových klubech a na regionálních projekcích Jednoho světa.

 

Dokumentární pohled do života teenagerů, kteří musí dospět dřív, než by sami chtěli, natáčeli režiséři v pohraničním Varnsdorfu. Film zachycuje čtyři dospívající hrdiny, kteří před natáčením vzešli z castingu, v situacích, kdy středoškolskou bezstarostnost pomalu střídá úzkost z blížícího se vykročení do světa dospělých. Kamera je s postavami většinu času téměř srostlá a zblízka vtahuje diváka dovnitř do světa jednotlivých hrdinů.

 

NLB 1

 

Natáčení probíhalo v minimálním štábu tak, aby hlavní hrdiny přítomnost cizích osob co nejméně rušila. Snažili jsme se být neviditelní. Chtěli jsme zachytit bezprostřední situace, reakce, dialogy. S koncepcí kameramanského snímání Nic jako dřív úzce souvisí i styl střihové skladby filmu. Během natáčení každé scény jsme v hlavě měli už určitou představu o tom, jak ji zhruba budeme stříhat. Někdy jsme třeba hodinu čekali na pár letmých gest, které jsme potřebovali do logiky střihu. Šlo nám o vytvoření autentického obrazu situací a přitom jsme nechtěli přijít o možnosti filmového vyprávění – dynamického střihu a uvědomělé kamery,“ řekli o způsobu natáčení režiséři Lukáš Kokeš a Klára Tasovská.

Film vznikal tři roky, za tu dobu bylo natočeno 160 hodin materiálu v rámci 85 natáčecích dnů. „Ve střižně jsme film měli rok. To samozřejmě neznamená dennodenní práci, ale ten čas je důležitý pro vymýšlení různých verzí řazení, zkoušení slepých uliček, vracení se na začátek, přeskupování, odkrajování, cizelování scén. Mnoho festivalově nejúspěšnějších evropských dokumentů má za sebou až dvouleté intervaly ve střižně. Tenhle typ filmu potřebuje svůj čas, aby ve střižně pod vedením střihače vyrostl do co možná nejideálnějšího tvaru,“ doplnili režiséři.

 

NLB 6

 

Po zhlédnutí kompletní verze bylo zřejmé, že Nic jako dřív je dokument vymykající se českému standardu, především z hlediska čistoty a čitelnosti autorského záměru a z hlediska svého stylu. Bylo zřejmé, že jde o dílo splňující požadavky velkých festivalů, a tento fakt byl potvrzen světovou premiérou na nejprestižnější evropské dokumentární přehlídce IDFA v Amsterdamu. Za sebe doufám, že dalším krokem na cestě filmu k divákům bude úspěšná kinodistribuce pod labelem AČFK, protože tento dokument se může směle rovnat velkým filmům ze světových festivalů, dokumentům se zásadním tématem natočeným vytříbeným režisérským stylem,“ řekl Jan Jílek, hlavní dramaturg AČFK.

Film Nic jako dřív vznikl v koprodukci společností HBO Europe a Nutprodukce, distributorem v České republice je Asociace českých filmových klubů.

 

{youtube}4M9LCfFdOYU&feature=youtu.be{/youtube}Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 
Banner

Rozhovor

Red Bull Tour Bus = „Tisíce hodin práce, litry potu a neuvěřitelné výkony zlatých českých ručiček.“

Nacest200Nedávno jsme vás informovali o původním českém dokumentu s názvem Na cestě, který je věnovaný unikátnímu tour autobusu značky Škoda ŠL 11 ze 70. let. Na začátku května tento dokument odvysílala stanice Prima ZOOM a my vám nyní přinášíme rozhovor s Ja...

Hledat

Chaty s osobností


Literatura

Vzestup temné strany

star wars omnibus 200Další Omnibus Star Wars s podtitulem Vzestup Sithů zahrnuje události před Star Wars – Epizoda I. Mimo jiné zahrnuje příběh lovkyně Aurry Sing – tato část mi přišla celkem průměrná. Ale to nejs...

Divadlo

BALET RODIN V ČR A ROZHOVOR S BORISEM EIFMANEM

Rodin 200Rodin – jediná dvě baletní představení v České republice věhlasného St. Petěrburského baletního souboru Eifman Ballet již téměř zaplnila hlediště Státní opery! Taneční představení Rodin uvede baletní soubor Borise Ei...

Film

Zahajovací večer Severského filmového podzimu

sfp 200Severský filmový klub zahájil ve čtvrtek 9. listopadu v kině Lucerna další ročník festivalu Severský filmový podzim. Jeho cílem je přiblížit divákům severskou filmovou tvorbu a vybrat to nejlepší co se v poslední době urodilo. Filmy se promítají v originálním znění s českými ...