Na pomník zabitým cyklistům se za týden sešlo 150 tisíc. Přispěje i primátor

Na pomník zabitým cyklistům se za týden sešlo 150 tisíc. Přispěje i primátor

Email Tisk

Za pouhý týden od vyhlášení veřejné sbírky se na transparentním účtu iniciativy Auto*mat shromáždilo přes sto padesát tisíc korun. Lidé skládají peníze na pomník zakladateli cyklistického hnutí Janu Bouchalovi a dalším cyklistům, která v Praze srazila auta. Do celkové částky dvou set tisíc, která je potřebná na nákup materiálu a výrobu pomníku, tak už mnoho nechybí. Finanční příspěvek přislíbil i pražský primátor Bohuslav Svoboda.

„Děkujeme všem lidem, kdo na pomník Janu Bouchalovi a dalším zabitým cyklistům přispěli. Jsme ohromeni rychlostí, s jakou na bankovním účtu přibývají peníze,“ řekla Tereza Vohryzková z iniciativy Auto*Mat. Podle ní dosud není jasná přesná cena díla, a sbírka proto stále pokračuje. „Pokud bychom vybrali více peněz, než kolik bude pomník skutečně stát, část peněz vrátíme dárcům, nebo je s jejich souhlasem využijeme k jinému účelu,“ dodala Vohryzková.

Unikátní pomník zabitým cyklistům vyroste ještě letos na nábřeží Kapitána Jaroše, kde bezohledný řidič před šesti lety smrtelně zabil propagátora městské cyklistiky Jana Bouchala. Dílo známého sochaře Krištofa Kintery nazvané „Bike to Heaven“ bude tvořit stříbrná lampa pouličního osvětlení, po níž jede vzhůru bicykl. Světla i jízdní kolo se budou ve větru pomalu otáčet.

bikers to heaven

„Pomník bude připomínat nejen propagátora městské cyklistiky Jana Bouchala, který zde zahynul, ale všechny cyklisty zemřelé v pražských ulicích. Bude smutnou výstrahou pro případné další zmařené životy," uvedl primátor Prahy Bohuslav Svoboda. „Protože bych měl jako primátor jít příkladem, na pomník sám přispěji. Rozdíl mezi vyměřenou částkou za pokutu mé chyby v majetkovém přiznání a maximem, které mohu dostat, a které činí 50 tisíc korun, pošlu sbírkám na cyklistický pomník Jana Bouchala a Centra Paraple,“ uvedl primátor.

Sloup k výrobě pomníku darovala Kooperativa Uhlířské Janovice. Kolo věnoval Bajkazyl, bezplatně je opískovala firma Štěrba a instalaci provede zdarma Eltodo. Také sochař Krištof Kintera pracuje bez nároku na honorář. K úhradě materiálu, postříbření sloupu, jeho dopravy do Prahy a produkčních nákladů potřebuje Auto*Mat sehnat zhruba dvě stě tisíc korun.

Veřejná sbírka na pomník Janu Pupovi Bouchalovi (1975 - 2006) a všem cyklistům, kteří zemřeli v pražských ulicích. Číslo transparentního účtu: 2100063331/2010.Nejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

Ráda bych ještě jednou řekla: „Tak Karle, dobrý světlo!“

malek200Chtěla bych dnes krátce zavzpomínat na pana Karla Málka, moudrého a skromného člověka, který mi vstoupil do života a zanechal tam otisk už napořád. Poznala jsem ho jako pamětníka, vypravěče, fotografa a spisovatele. Na svou knihu Letecké legendy byl práv...

Hledat

Chaty s osobností


Literatura

Svět podle Vacátka: nejen nostalgie

zlociny a vasne pana vacatka kovarikovaVstupte do lepší společnosti! Kokainistka, penězokazec, kasaři, kapsáři, prostitutky, podvodníci… Potkáte je v knize Zločin a vášně za rady Vacátka. Autoři Blanka Kovaříková a

Divadlo

CIKÁNI JDOU DO NEBE

cikani200Severočeské divadlo uvede v pátek 12. června v 19.00 hodin premiéru muzikálu Cikáni jdou do nebe. Příběh je naplněn hlubokou životní moudrostí a nádhernými melodiemi inspirovanými původním romským folklorem.

...

Film

Saulův syn navrací noční můru minulosti

sauluv syn paraSaulův syn je maďarské drama, které nám jako svůj debutní film přináší režisér a scénárista László Nemes. V českých kinech ho můžeme vidět od 18. 2. 2016. Snímek nově ohodnocený soškou Oscara za neanglicky m...