Letní slavnosti staré hudby se přehouply do druhé poloviny a lákají na slavná díla Arcangela Corelliho a jeho římských současníků
Banner

Letní slavnosti staré hudby se přehouply do druhé poloviny a lákají na slavná díla Arcangela Corelliho a jeho římských současníků

Email Tisk

Příjemné osvěžení v horkem rozpálené metropoli nabízejí koncerty Letních slavností staré hudby, které se konají v překrásných historických prostorách po celé Praze. Čtrnáctý ročník mezinárodního hudebního festivalu vstoupil včera do druhé poloviny. V první části festivalu se představil vynikající vokální soubor Cantus Cölln z Německa, skvělé české pěvecké těleso Cappella Mariana a soubor Currentes z Norska, který včera v Novoměstské radnici přednesl strhující interpretaci raně renesančních italských skladeb, pocházejících z období výstavby radnice.

Také následující festivalové koncerty jsou věnovány bohaté římské hudební tradici. Již 29. července v zámku Troja vystoupí španělský Euskalbarrokensemble se známým pěvcem Carlosem Menou v programu, který dokládá hudební vliv římských autorů na Pyrenejském poloostrově. 31. července se pak v Břevnovském klášteře představí portugalský Ludovice Ensemble. Koncert s výmluvným podtitulem „římská sonáta po portugalsku“ mapuje hudební vazby mezi barokním Římem a Lisabonem. Jak říká dramaturgyně festivalu Jana Semerádová: „Motto letošního ročníku Roma aeterna (tedy Věčné město Řím) souvisí také s významným jubileem Arcangela Corelliho, který sehrál zásadní roli v dějinách instrumentální hudby, a to zejména ve vývoji sólové sonáty.“ Houslové sonáty Corelliho (1653–1713) a jeho římských současníků jsou námětem předposledního festivalového večeru s příznačným názvem Arcangelo della Musica, na němž 2. srpna v Rudolfově galerii Pražského hradu vystoupí fenomenální holandská houslistka italského původu Cecilia Bernardini spolu se členy slavné Nederlandse Bachvereniging.

slavnosti stare hudby

Na závěrečném večeru (6. srpna ve Španělském sále Pražského hradu), jehož program je inspirován velkolepými hudebními produkcemi v barokních palácích římských kardinálů, vystoupí vynikající francouzská sopranistka Claire Lefilliâtre, kterou měli posluchači možnost slyšet na Letních slavnostech staré hudby v roce 2009 v úspěšném představení Večer v Benátkách. V orchestrálních dílech G. F. Händela a A. Corelliho se představí residenční soubor Collegium Marianum ve spolupráci s nejlepším polským barokním orchestrem Arte dei Suonatori. Více informací k programu je k dispozici na www.letnislavnosti.cz.


 
PřihlášeníAnketa


Partneři

Hledat

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (3)


Literatura

Mrazivou hrůzu přináší kniha Paříž - Katakomby

katakomby200Nakladatelství XYZ nás chce v září postrašit napínavou knihou Jeremyho Batese Paříž katakomby, ve které si bude muset nesourodá skupinka mladých sáhnout na samé dno, aby přežili. Podaří se jim to?

 

 ...

Divadlo

Být, či nebýt? Abonentem Městského divadla Zlín určitě ano!

mdz 200V Městském divadle Zlín právě startuje prodej předplatného na 73. sezonu. Ta bude především nebývale nabitá – v plánu je 11 premiér! Hlavním tématem bude rozhodování a divadelníci budou spolu s Hamletem klást celou sezonu otázku: Být, či nebýt?

...

Film

Nejen původní seriály, internetová televize Stream.cz teď začne točit i filmy

short stream 200Existuje-li jediné slovo, kterým lze charakterizovat legendárního lobbistu Tondu Blaníka, podnikavého majitele Autobazaru Monte Karlo Káju Čížka a Žrouta Roberta Mikluše, pak je jím přívlastek originální. A takový bude i další počin inte...