Lázně Mšené a architekt Jan Letzel
Banner

Lázně Mšené a architekt Jan Letzel

Email Tisk

lazne Msene 200Každá obec, o jejímž vzniku je první písemná zmínka v dávné minulosti má svou historií a také řadu majitelů. To platí i o obci Mšené-lázně, kdy prvním známým majitelem byl od roku 1262 Půta (Póta). Majiteli se stal i slavný rod Pánů Zajíců z Budyně nebo knížat a hrabat Kinských. Koncem 18 století byla objevena a doložena léčivost tamějších pramenů a obec se stává od roku 1796, kdy byly založeny lázně i obcí lázeňskou. To již byl jejím majitelem František Toman ml., který lázním věnoval hlavní svou pozornost. V letech 1905-6 byl vystavěn nejzajímavější lázeňský dům – Dvorana restaurační. Tento objekt na první pohled upoutá návštěvníkovu pozornost. Jako by nějaký japonský architekt zavítal do těchto míst, přenesl kus své domoviny do českých prostor a přitom zachoval ráz krajiny.

 


Ale je to výsledek práce architekta Jana Letzela narozeného v Náchodě, který vystudoval uměleckoprůmyslovou školu v Pardubicích (dnes nese jeho jméno) a architekturu v Praze. Navštívil řadu zemí, pracoval i v Egyptě a výborné reference na jeho práci ho přivedly až do dalekého Japonska. Jeho schopnost propojení tradičních japonských prvků s nejmodernějšími evropskými architektonickými trendy, které vydrží i zemětřesení mu přinesly věhlas. Pod jeho rukama vzniklo na čtyřicet staveb – školy, hotely, rezidence. A také budova Průmyslového muzea v Hirošimě (1915), jehož skelet jako jediný ve městě odolal ničivé katastrofě po svržení atomové bomby v roce 1945 a dnes je znám jako Atomový Dóm. Z jeho staveb se dnešních dnů zachovalo v Japonsku málo, pouze fragmenty brány u školy v Tokiu a brána hřbitova cizineckých legií v Yokohamě.

lazne Msene3


V Čechách se podílel na hotelu Evropa v Praze a na ústředním hřbitově v Brně je náhrobník Kláry Květonové (skupina 58/01 hrob č.233), který představuje japonskou bránu „Torií“. Na zadní straně je rytý nápis „navrhl Jan Letzel, architekt z Tokia v Japonsku“.

lazne Msene1

Jediná celistvá památka do dnešních dob, která se dochovala, je lázeňská budova Dvorana v Lázních Mšené, kterou vyprojektoval před svým odjezdem do Japonska. Čtvercová budova stojící na dubových pilotách je spojená s několika oválnými budovami. Uvnitř jídelna s obložením stěn a s portálem pro muzikanty. Originální výzdoba celé Dvorany, plastika Ptáka Noha v lotosovém poli u vchodu je dílem malíře a sochaře Daniela Mayera. Vnitřek byl ozdoben malbami Viktora Olivy.

lazne-Msene2


Za svůj poměrně krátký život (zemřel ve věku 45 let) toho stihl hodně. V době I. světové války svou činnost musel omezit a později zastavit. Vrací se do již Československa a stává se prvním obchodním atašé právě v Japonsku. Definitivně se domů vrací v roce 1923, kdy působil jako obchodní poradce ministerstva obchodu až do své smrti.


Pramen: archiv Lázní Mšené
Foto: autor a Wikipedie

www.msene.cz


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa

Počasí v ČR


Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 32

Čtěte také...

Tip na podzimní výlet: Stezka korunami stromů Lipno

200cestPokud už nevíte, kam byste vyrazili na výlet, a nemáte to daleko na Lipno, vyrazte na Stezku korunami stromů. Jedná se o první stezku korunami stromů v České republice, její konkurence je pak v Bavorsku.

...

Z archivu...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Jaroslav Erik Frič – Kdyby nebyli básníci, nebyl by ráj a naopak!

jef jsi orkneyske vino perexUndergroundový básník J. E. Frič vydal na podzim loňského roku novou básnickou sbírku Jsi orkneyské víno a jiné básně (1996 - 2010). Nese stejné jméno jako deska, kterou v roce 2...

Divadlo

Být za Husáka rebelujícím teenagerem nebylo vůbec lehké

200divRevolta jde obvykle ruku v ruce s mládím. Kdy jindy se má taky člověk plný ideálů a snů bouřit proti autoritám ve škole a doma, u kterých nenachází žádné pochopení. Studentka gymnázia Helena Součková, jejíž jedinou starostí kdysi dávno bylo, jestli jí ro...

Film

Soudce, který spáchal těžký zločin. Nebo ne?

soudce 200Malé americké město, tam je soudce veleváženou osobou. Alespoň navenek, protože za dveřmi jeho domova už to tak zřejmé být nemusí. Jaké by to asi bylo, kdyby vás vychovával muž, u kterého není jasné, jestli je víc despota, nebo člověk, který chce za...