Podzvičínsko – region, který stojí za to navštívit

Email Tisk

pozd 200Oblast Podzvičínska leží v těsném sousedství Krkonoš a Českého ráje. Dominantou regionu je 671 metrů vysoká hora Zvičina, která je také nejvyšším vrcholem celé oblasti a podle které dostal také region své jméno. Podzvičínsko se rozkládá kolem Dvora Králové nad Labem, Hořic a Nové Paky na rozloze zhruba 700 kilometrů čtverečních. Zdejší magická krajina je protkána množstvím malebných údolí. Východiskem do cca 200 km cyklostezek, které vedou turisticky atraktivními místy oblasti, je Dvůr Králové nad Labem - starobylé věnné město českých královen. Na cyklotoulkách lze navštívit Těšnovskou přehradu - Les Království, vrchol Zvičiny, hrad Pecka, Lázně Bělohrad, Hořice v Podkrkonoší, Miletín, ojedinělý komplex barokního sochařství Kuks, Braunův Betlém, pevnost Josefov a mnohá další místa.

Krajem slavných
Krásnou, přírodně i historicky cennou krajinu si zamilovali takoví velikáni jako Matyáš Braun, Eduard Štorch, Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic, Jan Amos Komenský, Karel Jaromír Erben, Karel Václav Rais a mnozí další. Krajinný celek se spoustou lesů, lidových staveb, hradů a zámků skýtá ideální prostor pro provozování cykloturistiky, ale i paraglidingu na Zvičině, nejvyšším vrchol regionu.

Co ochutnat
Ve zdejším kraji lze ochutnat mnohé regionální speciality; například Hořické trubičky, Miletínské motlitbičky, nebo tradiční Novopacké pivo.

pozd 1


Za klenoty do Nové Paky
Ve zdejší krajině se od nepaměti nalézalo množství drahých kamenů a otisků, či zkamenělin flóry a fauny. První zprávy o sběru a zpracování drahých kamenů sahají zhruba do 14. století, do doby Karla IV. Základ dnešní expozice Klenotnice v Nové Pace tvoří sbírky, pocházející z poloviny 19.století. Budova Klenotnice byla otevřena roku 1996. Zdejší zajímavostí je největší dosud nalezený zkamenělý strom v Čechách, jehož délka je 8,2 metru. V expozici Klenotnice jsou nejen poklady Podkrkonoší, ale uvidíme zde i  ukázky mistrovské práce zdejších brusičů a šperkařů. Atypicky řešený výstavní prostor Klenotnice nabízí také expozici Spiritismus v Podkrkonoší. Naproti budově Klenotnice je novorenesanční Suchardův dům; dnes je zde regionální muzeum.

pozd 2

 

Památky na každém kroku
Při návštěvě Podzvičínska nesmíme zapomenout ani na bezpočet staveb, které dokumentují vývoj církevní architektury v regionu. Tím výčet zajímavostí nekončí; vždyť jsme v kraji lidových tradic s udržovanými stavbami lidové architektury, protkaném turistickými stezkami, vedoucím k přírodním i kulturním krásám. Jedinečným dokladem barokní architektury v regionu jsou komplexy zámku Kuks a nedaleký Betlém, dílo českého sochaře Matyáše Brauna. Další často navštěvovanou stavební památkou v regionu je městečko a hrad Pecka. Sochařské a kamenické tradice 19. a 20. století  reprezentují Hořice, často nazývané městem kamenné krásy. Zdejší ložiska rašeliny dala základ vzniku slatinných lázní v Lázních Bělohrad a ve Velichovkách. Na své si při návštěvě Podzvičínska přijdou i milovníci technických památek; bezesporu nejvýznamnější je přehrada na Labi u Bílé Třemešné, či technicky dokonalá stavba pevnosti Josefov u Jaroměře, vyhledávaná nejen příznivci vojenské historie. V obci Borovnice stával unikátní povětrný mlýn Augustina Havránka; jeho věrnou kopii se podařilo na základě dobových materiálů zprovoznit partě nadšenců. Dnes dokonalou repliku této technické památky najdeme na okraji vesnice.

pozd 3

 

Zvičina – dominanta regionu
Jedním z nejznámějších turistických cílů do regionu je vrchol Zvičiny. Nadmořskou výškou 671 m.n.m. dominuje celému okolí. Od roku 1706 siluetu Zvičiny dotvářel kostelík zasvěcený sv. Janu Nepomuckému. Koncem 19. století se o horu začali zajímat turisté. Na vrcholu Zvičiny najdeme od roku 1925 chatu s věží a s unikátní otáčivou prosklenou nástavbou. V roce 1927 byla chata  pojmenována po Karlu Václavu Raisovi, rodáku z nedalekého Bělohradu.          

Foto: Ctibor Čejpa                                                                                                                        

 


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

KATEŘINA HAJŇUKOVÁ


redaktorka a editorka

    Narodila se koncem března 2000, je tedy znamení berana a jak říká, zcela odpovídá její tvrdohlavosti. Pochází z Karlových Varů, které moc ráda a v současnosti je studentkou čtyřletého gymnázia.

    S K21 spolupracuje od začátku července a říká, že je za to neskutečně ráda. "Editace mi otevřela nový svět, který pro mně mnoho znamená a dává mi mnoho možností."

    Mezi koníčky Kačka řadí poslouchání hudby, čtení, psaní různých příběhů, hraní na keyboard, jízdu na skateboardu a trávení času se svými přáteli. "Dalo by se říct, že mým velkým koníčkem je barvení vlasů. D§vod? Už čtyři roky si barvím své hnědé vlasy částečně na modro a nikdy bych svoje modro-hnědé vlasy nevyměnila."

    Mimo studia a editace se věnuje svému blogu. Blogerkou je už asi sedm let, při čemž svůj dosavadní blog má čtyři roky. Ve škole ji nejvíc baví psychologie, český jazyk a angličtina.

    "Ze všeho nejdůležitější je pro mě moje rodina, která mě vždy drží nad vodou. Motta a citáty jsou moje doména. Už jako malá jsem si sepisovala a opisovala motta z internetu nebo ráda prohledávala mamčiny sešity s citáty. Můj nejoblíbenější pochází od zpěváka Andyho Biersacka, který má skupinu Black Veil Brides, kterou miluji: "Každý na světě má sny. Drž je blízko svého srdce a nikdy nepouštěj..."

Toulavka

Anketa

Počasí v ČR


Chat s osobností

Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 27

Čtěte také...

Malá vánoční pohádka o betlému pro dospělé

velesinsky betlem 200Velešínský Kantůrkovec ožil v předvánoční době ruchem připravované výstavy betlémů z nejrůznějších materiálů. Kromě tradičních vyřezávaných tu najdete betlémy perníkové, papírové, keramické, plstěné, vyšívané, ...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Modré stíny – druhý detektivní román Michala Sýkory

200stinyPoslední dobou se zdá, že autoři ze severu Evropy umí napsat správný detektivní román. Michal Sýkora dokazuje už druhou knihou, že umí napsat napínavý a spletitý příběh, který přesahuje přes mez žánru. To, co je přínosem severských autorů. A tady navíc,...

Divadlo

Zlín kráčí Za kulturou krok za krokem

krok 200Za kulturou krok za krokem je název unikátní losovací akce, která sdružuje podnikatele s podobným zájmem a hlavně dělá radost. Firmy si navzájem přeposílají své klienty a dělají radost těm stávajícím. My vám v tomto článku představíme, co nabízí Městsk...

Film

Tři velké seriály a také satira, sitkom a skeče na podzim v České televizi

ceska televize 200Návrat vyšetřovatele Kuneše v novém detektivním seriálu Rapl, historická sága Já, Mattoni a druhá řada oblíbeného Doktora Martina. Česká televize nabídne na podzim tři velké seriály. Vedle nich se na obrazovce objeví i satira o fikti...