Podzvičínsko – region, který stojí za to navštívit
Banner

Podzvičínsko – region, který stojí za to navštívit

Email Tisk

pozd 200Oblast Podzvičínska leží v těsném sousedství Krkonoš a Českého ráje. Dominantou regionu je 671 metrů vysoká hora Zvičina, která je také nejvyšším vrcholem celé oblasti a podle které dostal také region své jméno. Podzvičínsko se rozkládá kolem Dvora Králové nad Labem, Hořic a Nové Paky na rozloze zhruba 700 kilometrů čtverečních. Zdejší magická krajina je protkána množstvím malebných údolí. Východiskem do cca 200 km cyklostezek, které vedou turisticky atraktivními místy oblasti, je Dvůr Králové nad Labem - starobylé věnné město českých královen. Na cyklotoulkách lze navštívit Těšnovskou přehradu - Les Království, vrchol Zvičiny, hrad Pecka, Lázně Bělohrad, Hořice v Podkrkonoší, Miletín, ojedinělý komplex barokního sochařství Kuks, Braunův Betlém, pevnost Josefov a mnohá další místa.

Krajem slavných
Krásnou, přírodně i historicky cennou krajinu si zamilovali takoví velikáni jako Matyáš Braun, Eduard Štorch, Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic, Jan Amos Komenský, Karel Jaromír Erben, Karel Václav Rais a mnozí další. Krajinný celek se spoustou lesů, lidových staveb, hradů a zámků skýtá ideální prostor pro provozování cykloturistiky, ale i paraglidingu na Zvičině, nejvyšším vrchol regionu.

Co ochutnat
Ve zdejším kraji lze ochutnat mnohé regionální speciality; například Hořické trubičky, Miletínské motlitbičky, nebo tradiční Novopacké pivo.

pozd 1


Za klenoty do Nové Paky
Ve zdejší krajině se od nepaměti nalézalo množství drahých kamenů a otisků, či zkamenělin flóry a fauny. První zprávy o sběru a zpracování drahých kamenů sahají zhruba do 14. století, do doby Karla IV. Základ dnešní expozice Klenotnice v Nové Pace tvoří sbírky, pocházející z poloviny 19.století. Budova Klenotnice byla otevřena roku 1996. Zdejší zajímavostí je největší dosud nalezený zkamenělý strom v Čechách, jehož délka je 8,2 metru. V expozici Klenotnice jsou nejen poklady Podkrkonoší, ale uvidíme zde i  ukázky mistrovské práce zdejších brusičů a šperkařů. Atypicky řešený výstavní prostor Klenotnice nabízí také expozici Spiritismus v Podkrkonoší. Naproti budově Klenotnice je novorenesanční Suchardův dům; dnes je zde regionální muzeum.

pozd 2

 

Památky na každém kroku
Při návštěvě Podzvičínska nesmíme zapomenout ani na bezpočet staveb, které dokumentují vývoj církevní architektury v regionu. Tím výčet zajímavostí nekončí; vždyť jsme v kraji lidových tradic s udržovanými stavbami lidové architektury, protkaném turistickými stezkami, vedoucím k přírodním i kulturním krásám. Jedinečným dokladem barokní architektury v regionu jsou komplexy zámku Kuks a nedaleký Betlém, dílo českého sochaře Matyáše Brauna. Další často navštěvovanou stavební památkou v regionu je městečko a hrad Pecka. Sochařské a kamenické tradice 19. a 20. století  reprezentují Hořice, často nazývané městem kamenné krásy. Zdejší ložiska rašeliny dala základ vzniku slatinných lázní v Lázních Bělohrad a ve Velichovkách. Na své si při návštěvě Podzvičínska přijdou i milovníci technických památek; bezesporu nejvýznamnější je přehrada na Labi u Bílé Třemešné, či technicky dokonalá stavba pevnosti Josefov u Jaroměře, vyhledávaná nejen příznivci vojenské historie. V obci Borovnice stával unikátní povětrný mlýn Augustina Havránka; jeho věrnou kopii se podařilo na základě dobových materiálů zprovoznit partě nadšenců. Dnes dokonalou repliku této technické památky najdeme na okraji vesnice.

pozd 3

 

Zvičina – dominanta regionu
Jedním z nejznámějších turistických cílů do regionu je vrchol Zvičiny. Nadmořskou výškou 671 m.n.m. dominuje celému okolí. Od roku 1706 siluetu Zvičiny dotvářel kostelík zasvěcený sv. Janu Nepomuckému. Koncem 19. století se o horu začali zajímat turisté. Na vrcholu Zvičiny najdeme od roku 1925 chatu s věží a s unikátní otáčivou prosklenou nástavbou. V roce 1927 byla chata  pojmenována po Karlu Václavu Raisovi, rodáku z nedalekého Bělohradu.          

Foto: Ctibor Čejpa                                                                                                                        

 


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

RENÁTA LUCKOVÁ


redaktorka

    je fotografka, novinářka, moderátorka a koučka. V autorské dvojici s Pavlem Veselým organizovali a moderovali mnoho akcí. Vedla rozhovory s různými významnými osobnostmi – podnikateli, manažery, politiky, diplomaty, s lidmi z kultury a dalšími. Její fotografie a texty byly publikovány např. v Katolickém týdeníku, na webových stránkách Arcibiskupství pražského, Historická šlechta, Svět úspěšných, v kulturní a hospodářské revue Fragmenty, v časopise Naše rodina, v tiskové agentuře MediapressServis, v časopise Policista, Český bratr, Překvapení aj. Absolventka VŠE a UK. Má zkušenosti v oblasti PR, reklamy a marketingu, ale i v oblasti  firemních financí, personálního řízení a andragogiky.

    Spolu s Pavlem Veselým jsou autoři knihy "Setkání s Dominikem kardinálem Dukou OP", která vyšla k jeho 70-tým narozeninám, kde publikovala i své fotografie.

Toulavka

Anketa

Počasí v ČR


Partneři

Hledat

Mimísek 39

Čtěte také...

Nová kniha představuje Česko jako velmoc UNESCO

unesc200Památky UNESCO jsou jedním z lákadel cestovního ruchu a Česká republika se v tomto směru má čím pochlubit. Česká republika UNESCO je název nové knihy fotografií Vydavatelství MCU. Autorem snímků, které dokumentují památky UNESCO i kandidáty na seznam...

Z archivu...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Fikční světy mezi námi

heteorologika poetika ligvistika fikcni svetyI literárněvědné knihy, kterým se běžný čtenář obloukem vyhýbá, protože se bojí, že by nerozuměl, o čem vlastně pojednávají, mohou přinést nejedno překvapení. Třeba úvahy o tom, že hravou, jen mírně zlomyslno...

Divadlo

Zažijte atmosféru Glasgow ve Švandově divadle

johnny2 uvodkaV sobotu 17. října uvedlo Švandovo divadlo první premiéru nové sezóny. Hra skotského autora D. C. Jacksona se na české jeviště dostává po roce od její světové premiéry. Glagow, město s nejvyšší kriminalitou ve...

Film

Seriál, který měl konkurovat Hře o trůny

200filmSeriál Camelot vyjel do boje v roce 2011. Ve stejném roce odstartovala na HBO Hra o trůny jako údajný konkurent. A i přes hvězdné obsazení a zkušené režiséry byla show zrušena. Nové podání legendy o králi Artušovi a jeho rytířích kulatého stolu před divák...