Geolog z Homole u Panny
Banner

Geolog z Homole u Panny

Email Tisk

Geologie 200Obec Homole u Panny leží 15 km od Ústí nad Labem. Původně se jmenovala Hřibojedy a patřila postupně liběšickému klášteru, litoměřické kapitule, řádu německých rytířů, rodu Vartenberků, Karlu z Dubé a Jaroslavu z Vřesovic. Od roku 1630 až do 20 století patřila litoměřickému řádu dominikánů. Tato nevelká horská obec ležící uprostřed krásné přírody s klasicistním kostelem z roku 1787 sv. Pia V. stojí za návštěvu. Hlavní oltář z roku 1895 se sv. Barborou a Dorotou a s kamennou křtitelnicí z 18 století patří mezi chráněné kulturní památky.

 

Uprostřed obce je patrová barokní stavba fary s mansardovou střechou. Koncem 19 století žilo v obci 187 obyvatel německé národnosti (obec se tehdy jmenovala „Humel“, měla školu (1785), poštu (1877) i poštovní spořitelnu (1883). V roce 1852 se zde narodil Josef Emanuel Hibsch, význačný geolog, jeden z nejvýznamnějších vulkanologů. Specializoval se zejména na oblast Českého středohoří, které kompletně geologicky zmapoval a teprve nejmodernější technika 20 století jeho mapy překonala. Celých čtyřicet let sbíral vzorky hornin a působil jako profesor na děčínské Zemědělské akademii. Stal se i průkopníkem ochrany přírody a odvrátil zničení řady nádherných přírodních útvarů nejen v Českém středohoří jako je Panská skála (čedičové varhany) v Kamenickém Šenově, Vrkoč u Ústí n. L- Vaňov., Komorní hůrka (nejmladší česká sopka na chebsku), které patří dodnes mezi obdivované národní přírodní památky.

Geologie Hibsch

U příležitosti 125. výročí jeho narození byl v obci vztyčen pamětní kámen Společností pro geologii a mineralogií. Jeho rodná obec na něho také nezapomněla a v bývalé škole vzniklo v roce 2002 (k výročí jeho 150 narozenin) malé a zajímavé muzeum s velkým množstvím minerálů a hornin Českého středohoří, které dokumentují geologickou stavbu a zajímavosti Českého středohoří.
  V ústeckém muzeu je minerál ze znělce z Mariánské skály (tu najdete ve středu města Ústí n.L.) nazvaný jeho jménem Hibschit. Také v západních Čechách u Nového Sedla je jeho jménem nazván znělcový příkrov objevený vrty v roce 1962.

Geologie1


Své důstojné místo našel i v knize „Šedesát ústeckých nej“ z pera ústeckých historiků. „Nejprve zkoumal Vesuv a lezl do kráteru Etny, aby co nejlépe pochopil své sopky – sopky Českého středohoří“ uvádí historik Martin Krsek. Do smrti údajně psal husím brkem ze statku svého bratra v Homoli, rád si občas zahrál na harmonium nebo varhany a Beethoven i Goethe jej provázeli, až do posledních dnů života," uvádí v časopise Vesmír Jaromír Ulrych.


Ve svých sedmdesáti letech svůj vědecký život shrnul do několika vět. „Z těch hor jsem téměř před 60 lety přišel a nic o nich nevěděl. Tehdy i později mě trápily nesčetné otázky, na které znám dnes odpověď“.

http://ceskestredohori.cz/mista/mineralogicke-muzeum-homole.htm
foto: Česká geologická služba, Wikipedie


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa

Počasí v ČR


Chat s osobností

Partneři

Hledat

Mimísek 35

Čtěte také...

Severoitalské Caorle - ráj pro děti i vytoužený klid pro dospělé

Hledáte příjemné letovisko pro dovolenou s malými  dětmi? Potom by vás mohlo zaujmout severoitalské Caorle na jadranském pobřeží. Narozdíl od nedalekého Bibione přece jenom nejde o velkou "fabriku na turisty". Nabízí mnohem klidnější atmosféru a ...

Z archivu...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Posádka lodi Volavka dokončila lov: Bratrstvo – Kniha třetí – Lovci

200 bratrstvoAustralský spisovatel John Flanagan píše fantasy pro kluky. A nejen nějaké jednotlivé příběhy – on píše rovnou celé série. Už s první (a nekončící) Hraničářův učeň dosáhl přímo světového věhlasu. Jeho dr...

Divadlo

Divadlo na cucky úspěšně kolaudovalo

dncS přispěním veřejnosti a celé řady sponzorů se podařilo olomoucké obecně prospěšné společnosti DW7 vybudovat v centru města novou uměleckou scénu. Stavební práce v růžovém domě s číslem 42 jsou dokončeny, dnes proběhla kolaudace a v nejbližších ...

Film

Zahajovací večer Severského filmového podzimu

sfp 200Severský filmový klub zahájil ve čtvrtek 9. listopadu v kině Lucerna další ročník festivalu Severský filmový podzim. Jeho cílem je přiblížit divákům severskou filmovou tvorbu a vybrat to nejlepší co se v poslední době urodilo. Filmy se promítají v originálním znění s českými ...