PAMÁTKY ŽIJÍ I V BABÍM LÉTĚ aneb co se bude dít na hradech, zámcích a ostatních památkách NPÚ v září 2014

PAMÁTKY ŽIJÍ I V BABÍM LÉTĚ aneb co se bude dít na hradech, zámcích a ostatních památkách NPÚ v září 2014

Tisk

Pamatky 200Sezona památek s prázdninami nekončí, naopak: hrady, zámky, ale i kláštery a technické areály otvírají i běžně zamčené dveře během mezinárodních Dnů evropského dědictví, na řadě míst pořádají tradiční oslavy úrody – vinobraní, posvícení a poutě, a svěží dny přejí i květinám a jejich aranžování a zahradám – včetně té Kroměřížské, která se otvírá po dlouhé rekonstrukci barokní slavností Hortus Magicus.

Jednou z nejpozoruhodnějších akcí měsíce září, kterou Národní památkový ústav doporučuje, je barokní slavnost Hortus Magicus v Kroměříži, plná hudby, zpěvu, tance, divadla, her a ohňostroje.  6. – 7. září zahájí zpřístupnění obnovené Květné zahrady veřejnosti. Návštěvníci budou po třech letech rekonstrukce moci obdivovat dlouho uzavřené části zahrady jako je Králičí kopec, Ptáčnice, Pstruží rybníky nebo Holandská a Pomerančová zahrada.

Září je však už tradičně pro Národní památkový ústav měsícem Dnů evropského dědictví, při nichž se otvírají dveře památek, včetně těch, jinak nepřístupných. V rámci hledání kořenů naší civilizace pořádají hrady a zámky přednášky, speciální prohlídky a další programy věnované hlubšímu poznání, na které jindy možná není čas. Doporučujeme například:
Státní zámek Dačice        
6. a 7. 9. prohlídky Od sklepa až po půdu včetně původních stropů později snížených místností s dochovanými malbami.
Státní zámek Hrubý Rohozec
6. a 7. 9. Putování za renesancí – prohlídky objektu zaměřené na jeho stavební vývoj, návštěva prostor, kam běžně návštěvníci nemají přístup.
Státní zámek Lemberk
13. 9. Noční prohlídky nových zámeckých prohlídkových okruhů s živými obrazy.
Státní hrad Landštejn
6. a 7. 9., 13. a 14. 9.    komentované prohlídky se zaměřením na stavbu, způsob stavby, opracování materiálu s kovářem a kameníkem, kteří budou na místě ukazovat práci s materiálem.
Státní hrad Litice
6. 9. mimořádné prohlídky v doprovodu kastelána a odborníků pracujících na opravě hradu.
Státní zámek Valeč
6.9. - 14.9. Mimořádné zpřístupnění Kovárny, která prošla náročným statickým zajištěním.
Státní zámek Zákupy
6. a 7. 9. Mimořádné prohlídky zázemí císařova výtahu – kabiny s luxusním vybavením,  stanic ve všech třech podlažích a strojoven, včetně té nejdůležitější na zámecké půdě.
Státní zámek Duchcov
13. 9. Zámecké střechy otevřeny – speciální prohlídky nově obnovených zámeckých střech.
Státní hrad Grabštejn
13. a 14. 9. – v rámci prohlídek nahazování omítky, rytí sgrafit + výklad se zajímavostmi "ze života stavebně-historického průzkumníka".
Státní zámek Jezeří
13. a 14. 9. Kastelánská prohlídka po celé zámecké budově s dlouholetou kastelánkou a bojovnicí za záchranu a docenění významu zámku, Hanou Krejčovou.

Státní zámek Litomyšl
7. 9. stavebně historické prohlídky Za příběhem zámku + běžně nepřístupné prostory.
Státní zámek Náchod
13. a 14. 9. – prohlídky půd nad hlavními zámeckými budovami.

Pamatky hortus
Státní zámek Opočno
13. 9. od 17 hodin populárně-naučná přednáška ing. Jiřího Slavíka o historii zástavby na ostrohu nad Zlatým potokem.
Klášter Sázava
5. a 9. 9. Letní škola medievistických studií – interdisciplinární setkání, přednášky.
13. a 14. 9. Svatoprokopská krajina z ptačí perspektivy – prohlídky půdními prostorami.
Státní zámek Slatiňany
13. a 14. 9. prohlídková trasa Pokrok nezastavíš! od sklepů až po půdy včetně dochované technického zázemí.
Státní zámek Stekník
13. 9. Komentované prohlídky s kastelánkou, tentokráte i s návštěvou zámeckých sklepů, které nejsou návštěvníkům běžně přístupné
Další tipy na zajímavé akce spojené s Dny evropského dědictví najdete na http://www.npu.cz/dny-evropskeho-dedictvi-2014/news/
    

Září je však také období tradičních oslav dokončení sklizně, úrody a hojnosti, čas posvícení, ale i vinobraní a poutí:
Státní hrad Bezděz
7. 9.  Bezdězská pouť; v 10 hodin začne mší v kostele sv. Jiljí, odpoledne bude pokračovat na hradním nádvoří.
Klášter Kladruby
13. 9.  Slavnosti vína a medu.  Jarmark na nádvoří nabídne nákupy vína, medu, medoviny, ale i degustace vín, které doplní folklorní vystoupení souboru Plzeňský MLS (Malý lidový soubor), cimbálová muzika Verbuňk z Prušánek a včelařská výstava.
Státní hrad Kunětická hora
20. 9. Kunětické vinobraní – degustace vybraných českých, moravských i zahraničních vín a celodenní kulturní program.
Státní zámek Nebílovy
20. 9. Velkopavlovické vinobraní zve všechny milovníky vína, burčáku a moravského folklóru nejen na víno, ale i  cimbálovou muziku, ženským a mužácký sbor.
Státní zámek Ratibořice
21. 9., 27. a 28. září posvícení v Babiččině údolí; začne slavnou dožínkovou mší v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Malé Skalici, procesím se přesune do hospody v Rudrově mlýně v Babiččině údolí. Tam za zvuku muziky pokračuje oslava ukončení sklizně hostinou. K ochutnání budou posvícenské koláče, hnětynky a určitě i něco od masa!
Státní hrad Karlštejn
27. a 28. září Karlštejnské vinobraní za přítomnosti Karla IV. a jeho dvora i XVIII. Karlštejnské vinobraní.

Pamatky arkady


Příznivcům estetického vyžití nabízí památky v září i potěchu oka; květinová aranžmá chystají například:
Státní zámek Bučovice
3.–10. 9. 2014 seminář aranžování květin + podzimní květinová výstava.
Státní zámek Lysice
6. a 7. 9. 2014 tradiční květinová výstava v interiérech zámku Rozmanitosti jiřin.
Státní hrad Pernštejn
13.–28.9. Podzim na Pernštejně – prostory hradního paláce s  aranžmá z květů a plodů podzimu
Státní zámek Rájec
11.–14. 9. Babí léto na zámku – rájecké jiřinky doplní  podzimní květy a plody.
Státní zámek Zákupy
13. a 14. 9. - Výstava jiřin k připomenutí oblíbené květiny rakouské císaře a posledního českého korunovaného krále Ferdinanda Dobrotivého, který se dokonce vyučil zahradníkem.


Řada hradů, zámků, klášterů či lidových staveb v září chystá zážitkové návraty do časů minulých, při nichž lze začít atmosféru, zkusit činnosti či poznat chutě a vůně, které už nejsou běžné. Například:
Státní zámek Hořovice
6. a 7. 9. a 13. a 14. 9. Dny zámecké kuchyně – speciální prohlídky zaměřené na stolování a ukázka vaření v autentické zámecké kuchyni.
Státní zámek Ratibořice
6. 9.  Karneval na dvoře vévodském, aneb férie z časů na samém konci 18. století. Rozmarný i vážný pohled do života ratibořického a náchodského panstva v době na sklonku „galantní doby“ krinolín a napudrovaných paruk.

Pamatky1
Soubor lidové architektury Zubrnice
6. a 7. 9. a 13. a 14. 9. Povinnosti a dětské hrátky na vesnici o století zpátky. Speciální zábavný a poučný program pro děti. Vaření na kachlovém sporáku, štípání dřeva, krasopis v historické škole. A jak se bavili děti před sto lety? Roztáčení káči, kuličky, kuželky, tlučení špačka a ostatní hry pradědů a prababiček.


Státní zámek Žleby
13. a 14. 9. A zámeckou kuchyní to zavoní – divadelní gastro-prohlídky.
27. a 28. 9. Svatováclavské prohlídky s oživenou zámeckou kuchyní – divadelní gastro-prohlídky.

Foto: www.zamek-kromeriz.cz, www.historickasidla.cz 


 

Přihlášení



NEJ za měsíc

Aneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Tomáš Löbl: Jsem trošku pověrčivý

1Herce a zpěváka Tomáše Löbla můžete vidět na jevišti Divadla Kalich v muzikálech Osmý světadíl, Pomáda, Atlantida a Srdcový král. Kterou ze svých rolí má nejraději se dozvíte v následujícím rozhovoru, který  poskytlo Divadlo Kalich

...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...


Literatura

Lekce řízení auta od závodního jezdce

jak200Dostalo se mi do rukou velmi zajímavé čtení: lekce jízdy od závodního jezdce Bena Collinse, přezdívaného The Stig díky pořadu Top Gear, kde se osm let objevoval. Zastupoval představitele Jamese Bonda při nejtěžších honičkách v posledních filmech. A tenhl...

Divadlo

Saturnin místy ani nepotřeboval slova

saturnin 200Předposlední premiérou Městského divadla Zlín se stal Saturnin, notoricky známé humoristické dílo Zdeňka Jirotky.

...

Film

Kdo zachrání princeznu, když ne dva strojvedoucí?

JimKnoflik perexJim se jako miminko ocitl v Jamánii, malém ostrovním království. Nikdo z obyvatel neví, kdo jim ho poslal poštou, ale všichni jsou rádi, že se na ostrov nějakým šťastným omylem dostal. Když Jim povyrostl, našel si nejlepší kamarády –...