NPÚ letos slaví rekordní návštěvnost, peníze půjdou do státních hradů a zámků
Banner

NPÚ letos slaví rekordní návštěvnost, peníze půjdou do státních hradů a zámků

Email Tisk

Pamatky 200Památky ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ) navštívilo letos od ledna do konce září o 150 tisíc návštěvníků více než za celý loňský rok. Více návštěvníků přitom pro památky znamená i vyšší výnosy. Zhruba 30 milionů korun ze vstupného lze použít na jejich obnovu. Vysokou návštěvnost hradům, zámkům, ale i klášterům, areálům lidových staveb a technickým památkám zajistila kombinace příznivého počasí, brzkého jarního otevření a lákavých kulturních programů, které kasteláni pro tuto sezonu připravili.

Největší zájem návštěvníků zaznamenaly stejně jako loni zámek Lednice a hrad a zámek Český Krumlov, jejichž návštěvnost se meziročně zvýšila zhruba o 15 procent, hned za nimi jsou zámek Hluboká a hrad Karlštejn, jejichž kapacita je díky trvale vysokému zájmu návštěvníků o prohlídky prakticky naplněna.

Pamatky Konopiste

Nejvýznamnější růst počtu zájemců o prohlídku zaznamenaly některé méně známé památky, které mají potenciál přitáhnout více návštěvníků i v budoucnu. V prvé řadě to byl státní zámek Kunštát se zbrusu novou expozicí a pohodlným návštěvnickým zázemím. Ještě větší růst počtu zájemců zaznamenaly severočeské Zákupy, na něž už zavítal dokonce dvojnásobek milovníků české historie než obvykle – letos celkem 33 300, zatímco loni za celý rok 16 358 zájemců. Správa zámku, který patřil rodu Habsburků a byl svědkem sňatku Františka Ferdinanda d’Este a Žofie Chotkové, připravila pestrou paletu akcí, jimiž se zámek zapojil do připomínek stého výročí sarajevského atentátu. Navzdory tomu, že provoz státních hradů a zámků je dotovaný, vykazuje Národní památkový ústav v porovnání s ostatními příspěvkovými organizacemi ministerstva kultury vysokou míru soběstačnosti. V celkových číslech tvoří výnosy ze vstupného, z pronájmů atd. více než 40 procent rozpočtu instituce a plánované příjmy jsou integrální částí jejího rozpočtu. Ale právě s výnosy nad plán, které Národnímu památkovému ústavu přinesla letošní návštěvnicky úspěšná sezona, je možné nakládat podle uvážení organizace. V letošním roce proto NPÚ využije zhruba 30 milionů korun přímo ze vstupného na opravy a údržbu hradů a zámků; přidají se tak k více než 100 milionům, s nimiž se na opravy počítá v běžném rozpočtu.

Na státním zámku Hrubý Rohozec proto bude možné vyměnit značně zchátralá okna do nádvoří, na Opočně opravit dřevěný altán v zámeckém parku, na hradě Šternberk zpevnit poškozené hradby a na zámku Duchcov opravit mříže a vstupní brány. Na hradě Lipnice přispějí peníze navíc k obnově dřevěné šindelové střešní krytiny a na zámku v Telči k opravě sgrafitové fasády před hlavním vstupem. Na hradě Velhartice zaplatí ze získaných peněz restaurování vitráží, na zámku v Jindřichově Hradci zase restaurování nábytku a hrad Kunětická hora bude moci kompletně opravit dubové podlahy.        

  Pamatky Sychrov                               

Vedle peněz z rozpočtu instituce a ze zvýšených výnosů se o památky NPÚ pečuje i díky prostředkům ze státního rozpočtu, jenž investice do státního majetku zabezpečuje pomocí programů Evidenčního dotačního systému (EDS) a Správy majetku ve vlastnictví státu (SMVS), přidělovaných ministerstvem kultury. Národní památkový ústav z něj s ohledem na specifické potřeby památek čerpá opakovaně, na víceleté investiční akce. V letošním roce získá pro objekty ve své správě 386 milionů korun na téměř 90 projektů, z toho 45 je rozpracovaných z minulých let. Mezi ty velké patří například celková oprava hlavní budovy zámku ve Veltrusích, oprava fasád jízdáren v areálu zámku Lednice či celková obnova úřednického domu v zámeckém areálu v Ploskovicích. Mezi významné a zároveň rozsáhlé akce patří také postupná příkladná obnova hradu Bečov či rozsáhlá, na několik let plánovaná obnova střech státního zámku v Hořovicích. Další významnou sumu ze státního rozpočtu získá Národní památkový ústav na obnovu památek poškozených po povodních v červnu 2013. Za více než dvacet milionů určených pro prozatím sedm registrovaných akcí v roce 2014 Národní památkový ústav například zajistí a staticky zabezpečí hlásku v zámeckém parku v Horšovském Týně, kterou poškodil sesuv půdy, zpevní svahy ohrožující stavby v areálech zámků Žleby a Náchod či opraví přístupové cesty na zámku Hluboká; tyto prostředky částečně půjdou i na obnovu areálu ve Veltrusích.

Pamatky Trosky


Návštěvnost 10 nejnavštěvovanějších objektů NPÚ:


1 Lednice                                                                                                                                         

2 Český Krumlov
3 Hluboká  
4 Karlštejn  
5 Konopiště  
6 Kroměříž  
7 Křivoklát  
8 Sychrov  
9 Bouzov
10 Trosky

www.npu.cz Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa

Počasí v ČR


Chat s osobností

Partneři

Hledat

Mimísek 35

Čtěte také...

Za Lucemburky do Kutné Hory

stribroVzácné originály i repliky předmětů z lucemburské doby ukazuje nová výstava Českého muzea stříbra nazvaná Kutná Hora a Lucemburkové na českém trůně. Návštěvníci si ji mohou prohlédnout až do 29. listopadu, na kdy připadá výročí úmrtí Karla IV. Expozice z...

Z archivu...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Jak pan Spejbl prášil: Proleťme se na kouli jako Baron Prášil

jak pan spejbl prasilNově vydaná kniha „Jak pan Spejbl Prášil“, kterou vydalo Nakladatelství Fragment, je dílem Mikiho Kirschnera a Heleny Štáchové. Kniha vznikla na základě ste...

Divadlo

Muzikálová komedie ADAM a EVA má týden do premiéry/ Stvoření světa “tak trochu jinak“

adam a eva perexIntenzivní zkoušení připravovaného komediálního muzikálu podle libreta Haliny Pawlowské a pod režijním vedením Zdeňka Zelenky ADAM A EVA pomalu vrcholí. Premiéra v pražském divadle...

Film

Jiří Strach: “Přece si kvůli vlastní ješitnosti nezkazím film!”
ImageRežisér Jiří Strach je navzdory svému jménu považován za jednoho z nejlaskavějších českých režisérů, a stejně tak působí i v reálu. Je trpělivým učitelem mladých filmových tvůrců a má upřímnou radost z jejich úspěchů, protože dobře ...