Odysseova dobrodružství - řecký hrdina na Chvalském zámku
Reklama
Banner

Odysseova dobrodružství - řecký hrdina na Chvalském zámku

Email Tisk

chval 200Interaktivní výstava Odysseova dobrodružství nbídne návštěvníkům putováním bájného Odyssea a umožní zažít všechna jeho dobrodružství. Výstava je otevřena v prostorách Chvalského zámku v Praze-Horních Počernicích. Interaktivní výstava umožní zažít dobrodružství, jimiž prošel hrdina Odysseus na své pouti z trojské války domů. Výstavou návštěvník prochází samostatně a prožívá všechny příběhy bájného Odyssea. Pro školy, školky a dětské kolektivy nabízí expozice možnost komentovaných prohlídek na objednání.  

 

 

Chvalský zámek a jeho historie
První písemné zmínky o opevněném feudálním sídle, Chvalské tvrzi, pocházejí ze začátku 15. století. Po dvě staletí měnila tvrz často majitele až do roku 1652, kdy byl objekt ve značně zpustlém stavu postoupen jezuitské koleji u sv. Klimenta. V tomto období byla někdejší tvrz stavebně upravena do podoby renesančního zámku. Po raně barokní přestavbě získal zámek podobu, ve které se prakticky dochoval až do současnosti.  
Po zrušení jezuitského řádu přešel zámek pod správu zemského studijního fondu. Po roce 1918 byl spravován ministerstvem zemědělství. V roce 1950 byl dvůr se zámkem převeden do majetku  organizace Československé státní statky a v roce 1955 dostal objekt do užívání Státní statek Praha.

chval 1


V roce 1992 zřídilo zastupitelstvo Horních Počernic na záchranu zámku nadaci, která vedla následná nezbytná jednání k jeho obnově. Na základě znaleckého posudku vydal koncem roku 1998 Pražský ústav památkové péče vyjádření o přípustnosti rekonstrukce, rehabilitaci a restaurování zámecké fasády včetně oken a vstupního portálu. V rámci projektové přípravy se uskutečnil  podrobný památkový průzkum, na jehož základě bylo navrženo odstranění nevhodných dodatečných úprav objektu. V polovině roku 2000 byl hotov stavebně historický průzkum, jehož cílem bylo zjistit celkový stav objektu; v roce 2001 byla staticky zajištěna klenba zámku a dvorní arkáda.  
Na konci roku 2003 schválil Národní památkový ústav opravu střechy zámku a souvisejících konstrukcí. V září 2006 se započalo se záchranou této krásné stavby, které po letech chátrání hrozil zánik. V květnu roku 2008 byl Chvalský zámek otevřen pro veřejnost.

chval 2


Kudy na zámek
Přímo k zámku je možné dojet autem. Je také možné využít pražskou hromadnou dopravu. Z centra Prahy se k zámku dostanete metrem trasa B na stanici Černý Most a městským autobusem do stanice Chvaly.  Z centra se lze k zámku pohodlně dostat i vlakem, z Masarykova, nebo Hlavního nádraží do stanice Horní Počernice. Od nádraží v Horních Počernicích lze využít autobus s výstupem na zastávce Chvaly.                                                                                                   

Výstava Odysseova dobrodružství je otevřena do 5. dubna, denně od 9 do 17 hodin. Zámek je otevřen celoročně, včetně státních svátků.

Ceník vstupného do Chvalského zámku
Základní vstupné: 60 Kč, snížené vstupné 40 Kč, rodinné vstupné 150 Kč, skupinové vstupné 40 Kč, skupinové (dětské, studentské a seniorské kolektivy, skupina nad 10 osob) 30 Kč/osoba.
Poplatek za fotografování 50 Kč,

podle podkladů Chvalského zámku

www.chvalskyzamek.cz


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

KATEŘINA HAJŇUKOVÁ


redaktorka a editorka

    Narodila se koncem března 2000, je tedy znamení berana a jak říká, zcela odpovídá její tvrdohlavosti. Pochází z Karlových Varů, které moc ráda a v současnosti je studentkou čtyřletého gymnázia.

    S K21 spolupracuje od začátku července a říká, že je za to neskutečně ráda. "Editace mi otevřela nový svět, který pro mně mnoho znamená a dává mi mnoho možností."

    Mezi koníčky Kačka řadí poslouchání hudby, čtení, psaní různých příběhů, hraní na keyboard, jízdu na skateboardu a trávení času se svými přáteli. "Dalo by se říct, že mým velkým koníčkem je barvení vlasů. D§vod? Už čtyři roky si barvím své hnědé vlasy částečně na modro a nikdy bych svoje modro-hnědé vlasy nevyměnila."

    Mimo studia a editace se věnuje svému blogu. Blogerkou je už asi sedm let, při čemž svůj dosavadní blog má čtyři roky. Ve škole ji nejvíc baví psychologie, český jazyk a angličtina.

    "Ze všeho nejdůležitější je pro mě moje rodina, která mě vždy drží nad vodou. Motta a citáty jsou moje doména. Už jako malá jsem si sepisovala a opisovala motta z internetu nebo ráda prohledávala mamčiny sešity s citáty. Můj nejoblíbenější pochází od zpěváka Andyho Biersacka, který má skupinu Black Veil Brides, kterou miluji: "Každý na světě má sny. Drž je blízko svého srdce a nikdy nepouštěj..."

Toulavka

Anketa

Počasí v ČR


Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 30

Čtěte také...

Sezonu na zámku v Holešově otevřou strašidla

holesov nocni prohlidka 200Letošní sezonu na holešovském zámku otevřou strašidla. Noční prohlídka s podtitulem Strašidelný zámek se koná 4. dubna od 19 do 21 hodin.

 

...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Nejnovější Kladivo na čaroděje cílí hlavně na kynology

kladivo 200Nakladatelství Epocha nám podzimní dny zpříjemňuje novou knihou z úspěšné městské fantasy série Kladivo na čaroděje. Již po deváté se setkáváme s partou netradičních vyšetřovatelů, kteří řeší ještě neobvyklejší případy. Žrádlo pro psy, jak již náze...

Divadlo

Starci na chmelu. Nejslavnější český muzikál se vrací do kin

starci 200Legendární Starci na Chmelu se po více jak padesáti letech vracejí na plátna kin. Nestárnoucí filmový počin se představí v digitálně restaurované podobě nové generaci diváků na Letní filmové škole v Uherském Hradišti.

...

Film

VŠEMI SMĚRY – cestou necestou za publicistikou

altNašim pravidelným čtenářům nemohla uniknout pozvánka na festival nezávislé publicistiky Všemi směry, který roztočil kolotoč otázek, diskuzí a workshopů na téma reportérství. Že jde o výjimečnou událost, sliboval i rozhovor s manažerkou projek...