Odysseova dobrodružství - řecký hrdina na Chvalském zámku
Banner

Odysseova dobrodružství - řecký hrdina na Chvalském zámku

Email Tisk

chval 200Interaktivní výstava Odysseova dobrodružství nbídne návštěvníkům putováním bájného Odyssea a umožní zažít všechna jeho dobrodružství. Výstava je otevřena v prostorách Chvalského zámku v Praze-Horních Počernicích. Interaktivní výstava umožní zažít dobrodružství, jimiž prošel hrdina Odysseus na své pouti z trojské války domů. Výstavou návštěvník prochází samostatně a prožívá všechny příběhy bájného Odyssea. Pro školy, školky a dětské kolektivy nabízí expozice možnost komentovaných prohlídek na objednání.  

 

 

Chvalský zámek a jeho historie
První písemné zmínky o opevněném feudálním sídle, Chvalské tvrzi, pocházejí ze začátku 15. století. Po dvě staletí měnila tvrz často majitele až do roku 1652, kdy byl objekt ve značně zpustlém stavu postoupen jezuitské koleji u sv. Klimenta. V tomto období byla někdejší tvrz stavebně upravena do podoby renesančního zámku. Po raně barokní přestavbě získal zámek podobu, ve které se prakticky dochoval až do současnosti.  
Po zrušení jezuitského řádu přešel zámek pod správu zemského studijního fondu. Po roce 1918 byl spravován ministerstvem zemědělství. V roce 1950 byl dvůr se zámkem převeden do majetku  organizace Československé státní statky a v roce 1955 dostal objekt do užívání Státní statek Praha.

chval 1


V roce 1992 zřídilo zastupitelstvo Horních Počernic na záchranu zámku nadaci, která vedla následná nezbytná jednání k jeho obnově. Na základě znaleckého posudku vydal koncem roku 1998 Pražský ústav památkové péče vyjádření o přípustnosti rekonstrukce, rehabilitaci a restaurování zámecké fasády včetně oken a vstupního portálu. V rámci projektové přípravy se uskutečnil  podrobný památkový průzkum, na jehož základě bylo navrženo odstranění nevhodných dodatečných úprav objektu. V polovině roku 2000 byl hotov stavebně historický průzkum, jehož cílem bylo zjistit celkový stav objektu; v roce 2001 byla staticky zajištěna klenba zámku a dvorní arkáda.  
Na konci roku 2003 schválil Národní památkový ústav opravu střechy zámku a souvisejících konstrukcí. V září 2006 se započalo se záchranou této krásné stavby, které po letech chátrání hrozil zánik. V květnu roku 2008 byl Chvalský zámek otevřen pro veřejnost.

chval 2


Kudy na zámek
Přímo k zámku je možné dojet autem. Je také možné využít pražskou hromadnou dopravu. Z centra Prahy se k zámku dostanete metrem trasa B na stanici Černý Most a městským autobusem do stanice Chvaly.  Z centra se lze k zámku pohodlně dostat i vlakem, z Masarykova, nebo Hlavního nádraží do stanice Horní Počernice. Od nádraží v Horních Počernicích lze využít autobus s výstupem na zastávce Chvaly.                                                                                                   

Výstava Odysseova dobrodružství je otevřena do 5. dubna, denně od 9 do 17 hodin. Zámek je otevřen celoročně, včetně státních svátků.

Ceník vstupného do Chvalského zámku
Základní vstupné: 60 Kč, snížené vstupné 40 Kč, rodinné vstupné 150 Kč, skupinové vstupné 40 Kč, skupinové (dětské, studentské a seniorské kolektivy, skupina nad 10 osob) 30 Kč/osoba.
Poplatek za fotografování 50 Kč,

podle podkladů Chvalského zámku

www.chvalskyzamek.cz


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

RENÁTA LUCKOVÁ


redaktorka

    je fotografka, novinářka, moderátorka a koučka. V autorské dvojici s Pavlem Veselým organizovali a moderovali mnoho akcí. Vedla rozhovory s různými významnými osobnostmi – podnikateli, manažery, politiky, diplomaty, s lidmi z kultury a dalšími. Její fotografie a texty byly publikovány např. v Katolickém týdeníku, na webových stránkách Arcibiskupství pražského, Historická šlechta, Svět úspěšných, v kulturní a hospodářské revue Fragmenty, v časopise Naše rodina, v tiskové agentuře MediapressServis, v časopise Policista, Český bratr, Překvapení aj. Absolventka VŠE a UK. Má zkušenosti v oblasti PR, reklamy a marketingu, ale i v oblasti  firemních financí, personálního řízení a andragogiky.

    Spolu s Pavlem Veselým jsou autoři knihy "Setkání s Dominikem kardinálem Dukou OP", která vyšla k jeho 70-tým narozeninám, kde publikovala i své fotografie.

Toulavka

Anketa

Počasí v ČR


Partneři

Hledat

Mimísek 39

Čtěte také...

Turistický seriál K21: iQpark

iq park 200Milí čtenáři, s prázdninami jsme se u nás rozhodli podívat se pod pokličku různých turistických cílů. Seznámíme vás s životy kastelánů několika hradů a zámků, podíváme se na zoubek strašidlům a představíme pár muzeí. Nebudou chybět ani tipy na růz...

Z archivu...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Greg Loomis: Případ Pegasus

pripad pegasus 200Konspirační thrillery už trochu vyšly z módy, ale přesto se občas nějaký ten nový přírůstek najde. Tentokrát se jedná o knihu s názvem Případ Pegasus od amerického spisovatele Gregga Loomise. Vyplatí se podívat se po ní v knihkupe...

Divadlo

Rekonstrukce Divadla Na zábradlí
 

DNz rekonstrukce (foto Michal Hancovsky) 07Po roční pauze se soubor Divadla Na zábradlí opět vrací do nově zrekonstruované budovy na Anenském náměstí. Největší přestavba v děj...

Film

Hardcore Henry

hh200Zběsilý a šílený akční nářez v neuvěřitelném tempu. Hardcore Henry je první film na světě natočený kompletně, a tím je myšleno od úplného začátku až do úplného konce, z pohledu první osoby. Přesně jako počítačové střílečky, které jsou samozřejmě stěžejní insp...