Odysseova dobrodružství - řecký hrdina na Chvalském zámku

Email Tisk

chval 200Interaktivní výstava Odysseova dobrodružství nbídne návštěvníkům putováním bájného Odyssea a umožní zažít všechna jeho dobrodružství. Výstava je otevřena v prostorách Chvalského zámku v Praze-Horních Počernicích. Interaktivní výstava umožní zažít dobrodružství, jimiž prošel hrdina Odysseus na své pouti z trojské války domů. Výstavou návštěvník prochází samostatně a prožívá všechny příběhy bájného Odyssea. Pro školy, školky a dětské kolektivy nabízí expozice možnost komentovaných prohlídek na objednání.  

 

 

Chvalský zámek a jeho historie
První písemné zmínky o opevněném feudálním sídle, Chvalské tvrzi, pocházejí ze začátku 15. století. Po dvě staletí měnila tvrz často majitele až do roku 1652, kdy byl objekt ve značně zpustlém stavu postoupen jezuitské koleji u sv. Klimenta. V tomto období byla někdejší tvrz stavebně upravena do podoby renesančního zámku. Po raně barokní přestavbě získal zámek podobu, ve které se prakticky dochoval až do současnosti.  
Po zrušení jezuitského řádu přešel zámek pod správu zemského studijního fondu. Po roce 1918 byl spravován ministerstvem zemědělství. V roce 1950 byl dvůr se zámkem převeden do majetku  organizace Československé státní statky a v roce 1955 dostal objekt do užívání Státní statek Praha.

chval 1


V roce 1992 zřídilo zastupitelstvo Horních Počernic na záchranu zámku nadaci, která vedla následná nezbytná jednání k jeho obnově. Na základě znaleckého posudku vydal koncem roku 1998 Pražský ústav památkové péče vyjádření o přípustnosti rekonstrukce, rehabilitaci a restaurování zámecké fasády včetně oken a vstupního portálu. V rámci projektové přípravy se uskutečnil  podrobný památkový průzkum, na jehož základě bylo navrženo odstranění nevhodných dodatečných úprav objektu. V polovině roku 2000 byl hotov stavebně historický průzkum, jehož cílem bylo zjistit celkový stav objektu; v roce 2001 byla staticky zajištěna klenba zámku a dvorní arkáda.  
Na konci roku 2003 schválil Národní památkový ústav opravu střechy zámku a souvisejících konstrukcí. V září 2006 se započalo se záchranou této krásné stavby, které po letech chátrání hrozil zánik. V květnu roku 2008 byl Chvalský zámek otevřen pro veřejnost.

chval 2


Kudy na zámek
Přímo k zámku je možné dojet autem. Je také možné využít pražskou hromadnou dopravu. Z centra Prahy se k zámku dostanete metrem trasa B na stanici Černý Most a městským autobusem do stanice Chvaly.  Z centra se lze k zámku pohodlně dostat i vlakem, z Masarykova, nebo Hlavního nádraží do stanice Horní Počernice. Od nádraží v Horních Počernicích lze využít autobus s výstupem na zastávce Chvaly.                                                                                                   

Výstava Odysseova dobrodružství je otevřena do 5. dubna, denně od 9 do 17 hodin. Zámek je otevřen celoročně, včetně státních svátků.

Ceník vstupného do Chvalského zámku
Základní vstupné: 60 Kč, snížené vstupné 40 Kč, rodinné vstupné 150 Kč, skupinové vstupné 40 Kč, skupinové (dětské, studentské a seniorské kolektivy, skupina nad 10 osob) 30 Kč/osoba.
Poplatek za fotografování 50 Kč,

podle podkladů Chvalského zámku

www.chvalskyzamek.cz


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

IRENA AMBROŽOVÁ


redaktorka ve věku kolem třiceti let :-)

    Pochází z Prahy, kde strávila celý svůj život, kromě půlročního studia v Litvě a několika měsíčního toulání se Asií.

    Vystudovala Provoz a řízení letecké dopravy na ČVUT a Enviromental Engineering na ČZU. Pracuje jako dispečer v letecké dopravě.

    Pro K21 píše od léta 2014, před tím pracovala jako redaktorka a korektorka pro Studentpoint.cz, též přispívala do Informuji.cz, Info-Koktejl, CityBee a dalších. Na K21 má ráda příjemnou atmosféru podobně naladěných lidí  a možnost se dostat k zajímavým knižním a filmovým titulům.

    Mezi koníčky Ireny patří: literatura, letectví, cestování, tvůrčí psaní (je spoluautorkou dvou almanachů Odemykání), sport (zejména běh – členka běžeckého oddílu SK Svěrák, aktivně se účastní běžeckých závodů všech délek  a profilů, od krátkých krosů až po silniční maratony), běhá i Spartan race, ráda trávím čas v horách a nepohrdne dobrým pivem a vínem.

    A Ireny motto? „Daleká ať cesta má! Marné volání“

Toulavka

Anketa

Počasí v ČR


Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 27

Čtěte také...

Největší turistický průvodce na světě

turisticky pruvodce francie 200Srdce frankofila zaplesalo. Nevěřím, že existuje potřebná informace pro návštěvníka této krásné západoevropské země, kterou bychom v publikaci nenašli.

...

Z archivu...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Zavzpomínejte společně s Janou Semelkovou na dětská léta

vajicko 200A máme je tu potřetí. Sourozenci Viktorka s Viktorem už jsou staří známí a taky hlavní hrdinové dvou předchozích knížek z dílny nakladatelství JaS – Pohádkový zvoneček a Pohádkový klásek.

...

Divadlo

”Demokracie není právo do všeho mluvit, ale povinnost vědět, co mluvit,” říká Rudolf Jelínek

altJeden z nejznámějších českých herců všech věkových generací, Rudolf Jelínek, má za sebou neskutečnou filmovou a divadelní kariéru, bohaté zkušenosti s dabingem a lidé ho na ulici spíše než jménem oslovují jako majora Jiřího Hradce...

Film

Done in 60 seconds aneb staň se hvězdným režisérem!

altCo všechno se dá zvládnout za šedesát sekund? Hodně. Skoro všechno. Nebo možná úplně všechno? Co třeba celý film? Nevěříte? Tak to se pak mýlíte, protože: „Jediná minuta vás může dostat na filmový festival v Karlových Varech a toho nejlepšíh...