Reklama
Banner

FRANCOUZSKÁ MACOCHA

Email Tisk

padirac 200V jižní části Francie u vesnice Gramat v regionu MIDI-PYRÉNÉES je jeskynní propast Gouffre de Padirac. Se svou stometrovou hloubkou nepatří mezi nejhlubší jeskyně světa, tou je v Abcházii Voronja-Krubera se svými 2080 metry. Ani není se svými 103 metry nejhlubší v Evropě, jak Francouzi uvádějí (Macocha má 138 metrů). Má ale také zajímavý podzemní říční systém, který je zčásti splavitelný na lodi, což patří mezi neobvyklé přírodní úkazy Francouzského středohoří.

O jejím vzniku se předpokládá, že to bylo následkem propadu stropu do velké vnitřní jeskyně, která již existovala ve 3. století a v 15. – 16. století byla obydlena (přírodní zdroj dusičnanu draselného – ledek, používaný jako hnojivo i jako tzv. rychlosůl). Jeskyně byla prozkoumána v roce 1889, pro veřejnost byla zpřístupněna po zprůchodnění části chodeb o rok později. Tolik z historie. A moje vlastní zážitky?

padirac 1


Velké množství trpělivě čekajících lidí. Naše výprava byla dopředu objednána, a tak jsme nečekali dlouho. Bylo tam i mnoho francouzských rodin s malými dětmi, což mne uklidnilo, že to nebude zvlášť náročné. A proto když průvodkyně ukázala, že dolů se lze dostat výtahy (fronty), nebo pěšky po schodech, považovala jsem schody za dobré rozhýbání svého těla po cestě autobusem.  Nebyl to dobrý nápad. Po železných úzkých točitých schodech jsem k tomu závěru brzy došla. Také mi došlo, že to číslo 455 ve francouzštině znamenalo počet schodů, a ne nadmořskou výšku. Frontu na lodičky už jsem raději neobešla (ono to vlastně ani nejde), ale také jsem se přepočítala, že ta prohlídka bude jen na lodičkách. Jeli jsme však jen na druhou stranu jezera, a pak se ukázala krása jeskyně ve své mohutnosti. Vždyť 90metrový stalaktit nevidí člověk často. Neuvěřitelně úžasné struktury krápníků, vodopádů, vápencových jezírek s různým zbarvením a vše osvětlené tak, aby se dosáhlo tajuplné atmosféry, chvílemi jsem si připadala jako na jiné planetě. Prohlídková trasa je vybrána tak, aby návštěvník mohl vidět to nejkrásnější, co příroda dokázala vytvořit. A člověk, ten tam k tomu jen přidal další desítky schodů. Ovšem ta námaha stála za to, bylo to impozantní, překrásné a hlavně jsem se tam neztratila. Nevýhodou je, že si nemůžete udělat vlastní fotodokumentaci té krásy (v té době mobil s foťákem ještě nebyl).

padiraccaves 2


Pokud někdy do těch míst zavítáte, nenechte si ujít tento monumentální výtvor přírody, stojí opravdu za to. Alespoň malá ochutnávka z dostupných zdrojů na http://www.northofthedordogne.com/padiraccaves.php


Zdroj foto: http://www.northofthedordogne.com/padiraccaves.php

padirac culturea logo

 

www.culturea.cz


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

Nechte si poradit...

Jaká kniha, divadlo, koncert či jiná akce by našim čtenářům neměly uniknout?

RENATA PETŘÍČKOVÁ

redaktorka K21

Nechte si poradit, knihy jež uleví duši... Jak jste si asi všimli, zrovna já tu jsem většinou přes knihy, které se nějak zabývají psychologií a seberozvojem. To je velmi široké téma a také patří v knihkupectví k těm nacpanějším regálům. Nějak plynule jsem k nim došla přes pár pokusů s romantickými knihami v ranném mládí a už jsem u nich zůstala. Myslím si, že o takovou knihu alespoň čas od času člověk stojí. Které mne oslovily a ovlivnily nejvíce? Možná tou úplně první byl vždycky Malý princ, kterého když jsem doopravdy pochopila, tak to byl přenádherný sladkobolný pocit. Mám ráda také knihu Elisabeth Haich: Zasvěcení, to je ale bible pro celý život a jsem dosud ráda, že mnoho z tam řečeného je mi zatím zahaleno tajemstvím. Přístupnější a komerčnější jsou pak knihy Davida Deidy, pro muže Cesta pravého muže, a pro ženy snažící se mužům porozumět pak Když jde o muže. Z andělských děl Doreen Virtue pak Chci změnit svůj život, ale nemám na to čas, nebo V zajetí jídla, Zbavte se svých kil bolesti, což jsou její nejméně andělské, nejvíce psychologické a do hloubky ženské duše jdoucí tituly. A mezi poslední okouzlení patří Alberto Villoldo a Návrat duše, což je kniha, která je výtečným základem pro každého, kdo chce vůbec porozumět psychologii, kořenům šamanismu a své vlastní duše. A kdo má rád, stejně jako já tarot, tak kromě své vlastní knihy Základní tarot a Svět tarotu, ráda poradím cokoliv od Barbary Moore.Ta je mojí velkou učitelkou! A když bych měla poradit něco "naživo"? Pak jsou to přednášky Jaroslava Duška všude různě po republice a v pražských divadlech jeho Duše K, Čtyři dohody nebo Pátá dohoda. Přednášky Pjéra la Šéze, které jsou o jungovské psychologii, do které přidává své vlastní názory, které dovolím si říci - jsou velmi podnětné a odvážné. Když zajdu ještě dál, tak příští rok by měl Brno navštívit Clemens Kuby a opět představit své mentální léčení a možná i novou knihu, zatím nevíme...

Počasí v ČR


Hledat

Mimísek 15

Partneři

Čtěte také...

Cestou necestou Neznámou zemí

altVe dnech 16. až 27. dubna 2012 provoní Zlín dálky. Uskuteční se již 16. ročník festivalu Neznámá země, festivalu cestování, sbližování a poznávání kultur.

 

...

Nové komentáře

 • 09.06.2017 02:40
  Držte se ...
  Pane Juraji, Jsem ...
   
 • 19.05.2017 06:43
  ...
  chia semínka miluju.
   
 • 18.05.2017 09:05
  Děkujeme
  Dobrý den, děkujeme za ...

Facebook

Twitter


Literatura

Věra Čáslavská a dějinné přemety

altJsou knihy, které by člověk neměl minout. Novinka Pavla Kosatíka nazvaná Věra Čáslavská – Život na Olympu patří mezi ně. Příběh slavné gymnastky se dá číst doslova jedním dechem.

Divadlo

Městské divadlo Zlín představuje retrokomedii k popukání – Charleyho tetu

cht200Zlínské divadlo uvedlo koncem listopadu premiéru anglické konverzační komedie Brandona Thomase Charleyho teta a konečně tu máme něco svěžího, neokoukaného a hlavně šíleně vtipného!

...

Film

Sammyho dobrodružství 2: vězeň v podmořském akváriu

sammyho dobrodruzstvi 2Přežijeme-li v našem rodinném kruhu letošní vánoční svátky ve zdraví, můžeme se jít s dětmi podívat na nový animák, tentokrát, jak je patrno z názvu, na pokračování Sammyho dobrodružství s názvem „Sammyho dobro...