FRANCOUZSKÁ MACOCHA
Banner

FRANCOUZSKÁ MACOCHA

Email Tisk

padirac 200V jižní části Francie u vesnice Gramat v regionu MIDI-PYRÉNÉES je jeskynní propast Gouffre de Padirac. Se svou stometrovou hloubkou nepatří mezi nejhlubší jeskyně světa, tou je v Abcházii Voronja-Krubera se svými 2080 metry. Ani není se svými 103 metry nejhlubší v Evropě, jak Francouzi uvádějí (Macocha má 138 metrů). Má ale také zajímavý podzemní říční systém, který je zčásti splavitelný na lodi, což patří mezi neobvyklé přírodní úkazy Francouzského středohoří.

O jejím vzniku se předpokládá, že to bylo následkem propadu stropu do velké vnitřní jeskyně, která již existovala ve 3. století a v 15. – 16. století byla obydlena (přírodní zdroj dusičnanu draselného – ledek, používaný jako hnojivo i jako tzv. rychlosůl). Jeskyně byla prozkoumána v roce 1889, pro veřejnost byla zpřístupněna po zprůchodnění části chodeb o rok později. Tolik z historie. A moje vlastní zážitky?

padirac 1


Velké množství trpělivě čekajících lidí. Naše výprava byla dopředu objednána, a tak jsme nečekali dlouho. Bylo tam i mnoho francouzských rodin s malými dětmi, což mne uklidnilo, že to nebude zvlášť náročné. A proto když průvodkyně ukázala, že dolů se lze dostat výtahy (fronty), nebo pěšky po schodech, považovala jsem schody za dobré rozhýbání svého těla po cestě autobusem.  Nebyl to dobrý nápad. Po železných úzkých točitých schodech jsem k tomu závěru brzy došla. Také mi došlo, že to číslo 455 ve francouzštině znamenalo počet schodů, a ne nadmořskou výšku. Frontu na lodičky už jsem raději neobešla (ono to vlastně ani nejde), ale také jsem se přepočítala, že ta prohlídka bude jen na lodičkách. Jeli jsme však jen na druhou stranu jezera, a pak se ukázala krása jeskyně ve své mohutnosti. Vždyť 90metrový stalaktit nevidí člověk často. Neuvěřitelně úžasné struktury krápníků, vodopádů, vápencových jezírek s různým zbarvením a vše osvětlené tak, aby se dosáhlo tajuplné atmosféry, chvílemi jsem si připadala jako na jiné planetě. Prohlídková trasa je vybrána tak, aby návštěvník mohl vidět to nejkrásnější, co příroda dokázala vytvořit. A člověk, ten tam k tomu jen přidal další desítky schodů. Ovšem ta námaha stála za to, bylo to impozantní, překrásné a hlavně jsem se tam neztratila. Nevýhodou je, že si nemůžete udělat vlastní fotodokumentaci té krásy (v té době mobil s foťákem ještě nebyl).

padiraccaves 2


Pokud někdy do těch míst zavítáte, nenechte si ujít tento monumentální výtvor přírody, stojí opravdu za to. Alespoň malá ochutnávka z dostupných zdrojů na http://www.northofthedordogne.com/padiraccaves.php


Zdroj foto: http://www.northofthedordogne.com/padiraccaves.php

padirac culturea logo

 

www.culturea.cz


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa

Počasí v ČR


Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 32

Čtěte také...

Podskalská celnice v novém

celnice 200Nová expozice v Podskalské celnici, unikátní renesanční budově se srubovým patrem, vystavěné v 16. století, nabídne návštěvníkovi možnost seznámit se s původní původním účelem stavby, místem cla z dřeva připlaveného do Prahy. Clo se v časech stře...

Z archivu...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Co se skrývá Pod maskou?

pod maskou200Kniha Zlín vydala druhou knihu ze série s novinářem Harrym Svenssonem – Pod maskou od švédského novináře a spisovatele Matse Olssona. Jaký je nástupce oceňovaného Trestu a smrti?

 

Divadlo

Festival Apostrof zve milovníky evropského divadla

altJiž čtrnáctý ročník divadelního festivalu nezávislé a amatérské tvorby startuje poslední červnový den. Celkem devět představení ve čtyřech dnech se odehraje v Divadle Na Zábradlí a v experimentálních prostorech NoDu. Objeví se ...

Film

Nový trailer Temná věž

temnavezExistují i jiné světy než tyto. Temná věž Stephena Kinga, ambiciozní a rozsáhlý příběh od jednoho z nejuznávanějších světových autorů, se konečně dostává na filmová plátna.

 

 ...