Na procházce po Montmartre
Banner

Na procházce po Montmartre

Email Tisk

Montmartre sacre coeur 200Dalším místem, na které vás zavedeme v souvislosti s festivalem Culturea, a které byste při návštěvě Francie rozhodně neměli minout, je bohémský Montmartre. Průvodkyní po této malebné čtvrti vám bude naše redaktorka Kamila Pětrašová. 

 


Myslím, že není pochyb o tom, že je Paříž jedním z nejkrásnějších měst na světě. Nabízí totiž spoustu míst, ze kterých na vás dýchne historie, důležité sbírky umění nejen ve slavném Louvru, malebné kavárničky s malými stolečky, ale třeba také supermoderní čtvrť La Défense. My se ale dneska podíváme na Montmartre.

Tato čtvrť patří z historického hlediska spíše k těm chudším. Na druhou stranu je Montmartre čtvrtí bohémskou, ve které se scházeli, usazovali a tvořili významní umělci.  Začněme naši procházku u slavného kabaretu Lapin Agile, který má za sebou nejen pestrou minulost, ale také dlouhý příběh, jak přišel ke svému nynějšímu jménu. Kdysi býval třeba Hospodou vrahů (Cabaret des Assassins), ale dnešní název je zkomoleninou Le Lapin à Gill (Gillův králík), spojením, které ve francouzštině zní stejně jako lapin agile („lapan ažil“), tedy čiperný králík. V minulém století tam sedávali třeba básníci Guillaume Apollinaire, Paul Verlaine nebo malíř Auguste Renoir.

Montmartre sacre coeur


Když vyjdete dlouhé schody a dojdete na Place du Tertre, naskytne se vám pohled na místo plné malých malebných kavárniček. I dnes tu najdete mnoho malířů nebo karikaturistů, kteří se budou snažit vás uhranout svým uměním.  Najde se tam nový Degas, Van Gogh nebo Picasso, kteří na Montmartru tvořili ve své době?  Buď se posadíte a budete si užívat relax a kouzelnou atmosféru místních podniků, nebo vás to bude táhnout co nejrychleji k impozantní bazilice Sacré Coeur.

Sacré Coeur, velkolepá stavba, kterou si vydobyli sami Pařížané. I přesto, že se jedná o velice vytíženou turistickou památku, denně se zde slouží bohoslužby. Pokud si po obejití celé baziliky nejste jistí, jak doopravdy vypadá, nemusíte klesat na mysli, protože uvnitř chrámu je vymodelována jeho zmenšenina, a možná budete překvapeni, že je stavba ještě členitější, než se na první pohled zdá. Snad vás od návštěvy neodradí obrovský dav, který se kolem Svatého srdce formuje. Pokud nejste fanouškem Eiffelovy věže, ale přesto byste si rádi prohlédli Paříž z dálky a výšky, okolí Sacré Coeur je pro to ideální.

Montmartre vyhledKdyž se dostatečně – pokud to vůbec lze – nabažíte slavné baziliky, pusťte se dolů po trase, kde najdete různé obchůdky se suvenýry. „Paris“ na tričkách, taškách, hrnečcích, prostě snad všude, kde byste si to dokázali představit. Brzy po tom narazíte na další zajímavou část Paříže, a to Place Pigalle.

Náměstí Pigalle je místem, kde je zřejmě největší koncentrace erotiky, aspoň co se týká francouzského hlavního města. Nejen obchody s erotickými pomůckami, videopůjčovny, ale také oficiální Museé de l´érotisme. A co víc – najdete tu i slavný kabaret Moulin Rouge, na jehož střeše se vyjímá právě malý červený mlýn, po kterém je podnik pojmenován. Je to opět odkaz na minulost – Montmartre byl nejen chudinskou čtvrtí, místem, kde tvořili přední umělci, ale také oblastí plnou větrných mlýnů.

Až se jednou vydáte do Paříže, nezapomeňte na Montmartre, má toho hodně co nabídnout.

Montmartre moulin rouge


Foto: autorka

Montmartre culturea


www.culturea.cz


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa

Počasí v ČR


Partneři

Hledat

Mimísek 36

Čtěte také...

Jak se v minulosti cestovalo na letní byt do Roztok
Roztoky4Od druhé poloviny 19. století se postupně měnil charakter zemědělské osady. Roztoky se nacházely na trase vybudované Severní dráhy Praha-Podmokly-Drážďany a staly se oblíbeným výletním místem, i atraktivní lokalitou pro zámožné Pražany, kteří si zd...

Z archivu...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Zloději lidí – román, který je právem označován za thriller

Zlodeji lidi200Slovy thriller či bestseller se označuje kdejaká kniha, ne každá z označených si tento přídomek zaslouží. Zloději lidí – krimiromán Roberta Craise – na ně mají právo. Autor totiž má nos na trháky. A dokáže...

Divadlo

Robert Fulghum navštíví premiéru adaptace svého románu Drž mě pevně, miluj mě zlehka

drz me pevne fulghum 200Robert Fulghum se ve středu 22. května zúčastnil tiskové konference k premiéře inscenace Drž mě pevně, miluj mě zlehka, kterou podle literární předlohy zadaptoval pro Divadlo ABC...

Film

DOSTATEK SNĚHOVÉ NADÍLKY OD 11.11. V KINECH ZAJISTÍ FESTIVAL SEVERSKÝCH FILMŮ

seversky filmovy podzim 200Severský filmový klub přináší tradiční přehlídku severské filmové kinematografie již po sedmé. Diváci se mohou těšit na peprný humor seveřanů, mrazivé kriminální příběhy, absurdní dramata, historické snímky natočené...