Strážky na Slovensku - renesanční skvost s několika zajímavými expozicemi
Banner

Strážky na Slovensku - renesanční skvost s několika zajímavými expozicemi

Email Tisk

zamek strazky 200Mimořádně půvabnou a historicky cennou památkou v západní části Spiše, při úpatí východních částí masívu Vysokých Tater, je nesporně zámek ve Strážkách. Je ceněn pro svou slohovou čistotu, typickou renesanci, a tak pokud se necháte rádi unést romantickým prostředím, kde je vám dobře, pak byste tento kouzelný zámek neměli na svých toulkách po Slovenku rozhodně minout...

 

Obec Strážky, dnes součást městečka Spišská Belá, se nachází při hlavní silnici z Kežmarku, vzdáleného přibližně 5 km jižním směrem, a 1 km jižněji od Spišské Belé. Půvabný zámek se nachází v samém centru obce, na okraji rozlehlého anglického parku a zahrady obehnaných okrasnou zídkou.

zamek strazky1

Čtyřkřídlý renesanční zámek, jehož počátky spadají až do 14. století, si dodnes uchoval charakteristické rysy hradu: čtyřkřídlá, hmotově uzavřená patrová budova s falešným druhým patrem a vysokou zdobnou atikou, dvojicí nárožních věžic a bašt. I samotné situování na svah nad řeku, na hranu říční terasy, budí dojem pevnosti, nedobytnosti.

zamek strazky2

Zámek, jehož majitelem je od roku 1972 Slovenská národní galerie, je přístupný veřejnosti po celý rok. V hlavní sezoně je otevřen denně kromě pondělí. Návštěvníci zde najdou například dvě stálé expozice - jednak výstavu Portrét 17. - 19. storočia na Spiši, jednak výstavu nazvanou Strážky a Ladislav Mednyánszky, která přibližuje dílo jednoho ze zástupců středoevropského malířství poslední třetiny 19. a začátku 20. století.  

zamek strazky3

Neméně interesantní expozicí je i sbírka historického nábytku a interiérových doplňků z období 17. až 19. století.  Ojedinělá je přitom i historická knihovna, která seznamuje návštěvníky s dějinami obce, zámku a rodů, kterým Strážky v minulosti patřily. V rozlehlém anglickém parku je zase k vidění expozice Sochárstvo na Slovensku v 20. storočí.

zamek strazky4

Na nádvoří renesančního zámku se pod arkádami rovněž nachází stylová kavárna, která slibuje příjemné posezení s možností občerstvit se zdaleka nejen lahodnou kávou. Přitom doprovodných akcí je na zámku více než dost. Stačí se podívat na zámecké stránky a budete mít hned jasno.


Foto: archiv autora


www.sng.sk/sk/uvod/vysunute-pracoviska/strazky


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa

Počasí v ČR


Partneři

Hledat

Mimísek 36

Čtěte také...

Další památky ve správě NPÚ čeká obnova z evropských peněz

podzim---z-vv-02 200Další čtyři památky ve správě Národního památkového ústavu budou v příštích letech obnoveny za přispění finančních prostředků Evropské unie. V náročné konkurenci uspěly státní zámky Uherčice, Zákupy a Telč a státní hr...

Z archivu...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Mámin seznam s hořkým nádechem

St John Greene mamin seznamUž při čtení anotace k téhle knize jsem věděla, že to nebude lehké čtení. A taky že ne. „Mámě dvou malých synů před pár lety zjistili rakovinu v pokročilém stádiu a ona věděla, že se nemůže vyléčit. Když tušila, že se s...

Divadlo

Ojedinělá možnost zhlédnout trilogii The Body Present, Lovci a Konec Klementajn

Kolonie 200Poslední říjnovou neděli a pondělí nabídne Palác Akropolis jedinečnou příležitost zhlédnout původní trilogii tvůrčího týmu Křivánková, Kozubková, Ferenzová alias Kolonie, o.s. Jako první diváci uvidí v neděli představení The Body Present, fyzické ...

Film

FILM PÁTÁ LOĎ BUDE MÍT SVĚTOVOU PREMIÉRU NA PRESTIŽNÍM BERLINALE

pata lod 200Slovensko-česko-maďarský film PÁTÁ LOĎ bude mít světovou premiéru na Mezinárodním filmovém festivalu Berlinale. Snímek režisérky Ivety Grófové vybrali do soutěže Generation Kplus. Její předcházející celovečerní film Až do města Aš byl nominován...