Po stopách záhadných míst
Banner

Po stopách záhadných míst

Email Tisk

Ztracenamista uvodkaAlastair Bonnett, profesor sociální geografie na univerzitě v Newcastlu představuje ve své knize opravdu netradiční místa, o kterých jste možná nikdy neslyšeli. Kniha je řazena mezi cestopisy. To je asi pravda, ale lepší by bylo říct, že patří k hodně speciálním cestopisům. Pro ty, co už viděli všechno nebo pro takové cestovatelé, kteří se nechtějí vydávat na konvenční místa obvyklá pro katalogy cestovních agentur.

 


Jak už jsem naznačila, klasický cestopis nečekejte. Žádné informace o tom, kde se najíst, kde se ubytovat a kde se nejlépe pobavit, v knize nenajdete. Spíše se seznámíte se 47 různými místy, která jsou něčím výjimečná. Ať už tím, že zanikla (tam byste se ubytovávali asi dost těžko, že?), nebo naopak nově vznikla, že mění svou polohu nebo jsou před lidmi dokonale skryta.

Do knihy jsou také vnořeny určité historické/antropologické pohledy, ne jen popis daných míst. Autor si také hraje s pojmy jako je biofilie a topofilie. Zatímco biofile je vrozená a biologicky podmíněná lidská potřeba živých tvorů, topofilie je rozšířeným pojmem a znamená lásku ke konkrétnímu místu. „Místo, na němž žijeme, není jeviště, zaměnitelná kulisa našich životů. Je součástí toho, kdo jsme.“

Když poodhalíme něco z konkrétních kapitol, můžeme se zastavit třeba u města Železnogorsk v Rusku. Město, kterému byla v osudu vepsána výroba jaderných zbraní. Před světem bylo skryto a obyvatelé nesměli hovořit o tom, co se v něm děje. Proto bylo obehnáno zdmi a bez povolení do něj nikdo nesměl vstupovat, ba ani odcházet. Výroba zbraní je tam již dnes ukončena, ale neprostupná hradba zůstává, dokonce i lidé, kteří měli možnost odejít, na místě setrvávají. Prý se tam cítí bezpečně a uvnitř svého světa mají vše, co potřebují.

Ztracenamista


Další zvláštní uzavřenou komunitou jsou obyvatelé Severního hřbitova v hlavním filipínském městě Manila. Jelikož zde vládne obrovská bída, začal trend stěhování chudých lidí na hřbitov. Zdejší místa posledního odpočinku vypadají trochu jinak, než je zvykem v českém prostředí. Lidé jsou tam pohřbívání do velkých rodinných hrobek, která tak poskytují prostor pro menší rodiny. Takto se nejchudší obyvatelé s majitelem hrobky dohodnou a můžou zde zadarmo bydlet. Opět převládá názor, že je to bezpečné a klidné místo pro život. Akorát v poslední době začínají tento prostor zaplavovat narkomani a tak idylka (velká míra sarkasmu) zřejmě brzy bude ta tam.

Mezi další místa, o kterých najdete v knize informace je třeba řecký ostrov Athos, na kterém žijí mnichové a ženy zde mají vstup zakázán, tajné budovy CIA, ve kterých jsou ukrytí a vyslýchání největší zločinci a můžou být ve vašem městě a ani o tom nevíte, nebo návod na to, jak založit své vlastní knížectví na opuštěné palebné plošině.

Co je ovšem zásadním nedostatkem knihy – nepřítomnost fotografického materiálu. Ano, jsou zde sem tam kresby tužkou, ale pro takovou knihu je to dost málo. Některé kapitoly bych osobně zkrátila, ale jinak se asi nic vytknout nedá. Tak vzhůru do objevování!

Ztracená místa, tajná města a jiné záhady na mapě světa/Off the Map
Autor: Alastair Bonnett
Žánr: cestopis
Nakladatelství: Jota
Rok vydání: 2015
Počet stran: 288
Hodnocení: 80 %                

Zdroj foto: www.jota.cz


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa

Počasí v ČR


Chat s osobností

Partneři

Hledat

Mimísek 36

Čtěte také...

Návštěvnost objektů ve správě NPÚ, ÚPS na Sychrově v roce 2013, zima nepřeje lyžařům, ale zámkům ano

npu logoI když letošní teplé zimní počasí nepřeje lyžařům, bylo naopak vlídné k našim památkám – adventní a vánoční prohlídky na zámcích ve správě NPÚ, ÚPS na Sychrově navštívil rekordní počet návštěvníků, čímž se částečně vynahradil propad návštěvnosti v první pol...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Tokarczuková vede svůj humor přes kosti mrtvých. A zatraceně dobře!

Svuj vuz i pluhPokud máte rádi svérázný autorský projev, inteligentní humor i trochu té lidské temnoty, kniha Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých vás nadchne. Jestliže jste ještě navíc milovníky astrologie, zvířat a veršů Williama Blakea, budete...

Divadlo

A zase ten Havel!

200divV poslední době mívám někdy dojem, že snad každý chce hrát Havla. Možná je to jen taková móda, možná se pletu a vidím přízraky. Snad proto se mne, když jsem dostala pozvánku na premiéru Havlovy Audience, zmocnily nemalé pochyby. Pražský soubor vinohradskéh...

Film

Regiony ožívají filmem, spolupráce s filmaři jim přináší peníze i prestiž

CFC 200Mimopražské regiony zažívají příliv filmařů. Praha sice stále kraluje filmové produkci v Čechách, ale filmaři často potřebují pro své příběhy lokace, kterými hlavní město nedisponuje nebo nejsou snadno dostupné. V regionech se tak začíná projevovat snaha ...