15. setkání ve střední části Moravského krasu
Banner

15. setkání ve střední části Moravského krasu

Email Tisk

Zelezo cestovani 200Technické muzeum v Brně organizuje, zajišťuje a částečně realizuje činnosti v areálu Staré huti u Adamova (národní kulturní památky ve správě Technického muzea v Brně) jako je i patnáctý ročník setkání ve střední části Moravského krasu.

 

Návštěvníci z řad široké veřejnosti budou moci vybírat z bohatého programu:


• volně přístupná expozice železářství
• ukázkové tavby v replikách kusových železářských pecí používaných v okolí slovanskými hutníky v období 9. století – ukončení taveb v 16.30 hod.
• pálení dřevěného uhlí v milíři (stavba milíře bude probíhat od 17. května, jeho zapálení je naplánováno na poledne v pondělí 18. května, v sobotu 23. května bude milíř rozebírán)
• výroba dehtu
• kovářské zpracování výsledků předchozích taveb
• odlévání barevných kovu tradiční metodou do hliněných forem
• pálení vápna v selské vápence
• soustružení dřeva na replice středověkého pružinového soustruhu, řezbářství
• výroba keramiky na kopacím hrnčířském kruhu
• textilní technologie využívané v období raného středověku (tkaní na karetkách, na desce a na lucetu)
• mletí mouky na rucním mlýnku a pecení chleba v rekonstrukci středověké pece
• prezentace ochrany přírody a krajiny v CHKO Moravský kras
• botanická vycházka

Zelezo 1

Cílem akce je zejména připomenutí staré železářské tradice místa i okolí (v 8. -11. století významné hutnické centrum) a lesních i dalších řemesel provozovaných v období raného středověku.

Součástí akce je doprovodný program pro děti a mládež, zajišťovaný Technickým muzeem v Brně a dalšími zúčastněnými subjekty. Jeho cílem je aktivní zapojení a názorné vyzkoušení jednotlivých činností samotnými návštěvníky. Jako příklad můžeme uvést mletí obilí na ručním mlýnku, poznávání dřevin a dalších přírodnin, seznamování se s textilními technikami nebo úkoly v samotné expozici Technického muzea Brno. Tyto aktivity jsou součástí projektu S Matičkou a se Šroubkem za poznáním putujem, který finančně podpořilo Ministerstvo kultury CR.

Dopravu mezi Adamovem–zastávkou a Starou hutí (Býčí skálou a po dvakráte i Výpustkem) zajišťuje historický autobus ze sbírek Technického muzea v Brne.

SOUCÁSTÍ SETKÁNÍ JSOU I NÁSLEDUJÍCÍ AKCE:

Jeskyně Býčí skála
• komentované prohlídky pro veřejnost (9. –16. hod.), doporučuje se terénní obuv a teplý oděv (délka prohlídky je cca 90 minut)
Jeskyni má ve své správě speleologická skupina ZO 6–01 Býčí skála České speleologické společnosti. Jeskyně je přístupná též ve dnech 8., 9. a 10. května, 16. a 17. května, 24. května.

Jeskyně Výpustek
Jeskyně Výpustek je v péci Správy jeskyní České republiky / Správy jeskyní Moravského krasu, pro účastníky Setkání vstup se slevou 50 % (poukaz na slevu ve Staré huti a v jeskyni Stará Drátenická).

Stará Drátenická jeskyně
• prohlídka běžně nepřístupné jeskyně
• promítání „Nové objevy v Nové Drátenické a Čertově díře“
Zajišťují členové České speleologické společnosti, ZO 6–05 Křtinské údolí

Švýcárna
• prohlídky ekologického volnočasového centra (11.00, 13.00, 15.00)
• ekohry a řemesla pro děti, mládež i dospělé
• výstava k opravě Švýcárny

Město Adamov
• prohlídka kostela Svaté Barbory a Světelského oltáře (9.00-17.00).


15. SETKÁNÍ VE STREDNÍ CÁSTI MORAVSKÉHO KRASU
Termín: 23. 5. 2015 9.30–17 hodin
Místo: Stará hut u Adamova

Zdroj foto: Blanenský deník

www.technicalmuseum.cz


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa

Počasí v ČR


Chat s osobností

Partneři

Hledat

Mimísek 36

Čtěte také...

Turistický seriál K21: Archeoskanzen Modrá

200skanzenMilí čtenáři, s prázdninami jsme se u nás rozhodli podívat se pod pokličku různých turistických cílů. Seznámíme vás s životy kastelánů několika hradů a zámků, podíváme se na zoubek strašidlům a představíme pár muzeí. Nebudou chybět ani tipy na ...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Sám mezi staršími

200litPřinášíme vám ukázku z knihy Milana Uhdeho - Rozpomínky, co na sebe vím.

...

Divadlo

Pejsek a kočička bavili děti první festivalové odpoledne

altDivadelní přehlídka Setkání 2012 Stretnutie není jen o věhlasných divadelních souborech a profláklých tvářích prken, která znamenají svět. Není ani o výhradně dospělém divákovi. Děti jsou ve zlínském divadle vítány, a tak hned první od...

Film

Do kina Ponrepo přicházejí slavné dokumenty Tráva a Čang

trava cang 200Pražské kino Ponrepo, studnice nedávných, dávných i pradávných filmů, otevírá nový cyklus nazvaný vizuální antropologie. Hodlá v něm představit proslulé dokumenty o zvycích a obyčejích exotických národů, přinášející svědectv...