Jak se v minulosti cestovalo ukazuje výstava v Jaroměřicích nad Rokytnou
Banner

Jak se v minulosti cestovalo ukazuje výstava v Jaroměřicích nad Rokytnou

Email Tisk

Slechtici 200Desítky exponátů o historii cestování mohou vidět návštěvníci výstavy Šlechtic na cestách aneb Jak se cestovalo v minulosti, kterou připravila pro letošní turistickou sezonu správa zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou. Pro návštěvníky se letošní stěžejní výstava otevřela počátkem května a potrvá do konce října. Během letních prázdnin ji doplní výstava exponátů ze zámku v Budkově na Třebíčsku, který na přelomu 19. a 20. století vlastnila hraběnka Alžběta Salmová. Výstava, kterou návštěvníci najdou na prohlídkové trase B, se obecně zabývá cestováním od 17. do 19. století. Jedním z nejzajímavějších exponátů této části výstavy je například šlechticův cestovní pas. Nebyl to pas jak jej známe dnes, neměl fotografii; zato obsahoval podrobný popis majitele včetně jeho doprovodu.

 

Cestování v minulých stoletích bylo namáhavé a složité. Cesty neodpruženými vozy na kamenitých cestách byly spíš utrpením, ale šlechtici strávili na cestách většinu roku. Proto se snažili zajistit si v rámci možností na cestách co největší pohodlí. Dokládá to například cestovní postel pocházející z počátku 17. století, která patří mezi nejstarší vystavené předměty, ale i nosítka a přenosný záchod nebo cestovní lékárnička připomínající spíš malou chemickou laboratoř. Návštěvníci se seznámí také s nádobím a kořením, kterým cestování obohatilo zámeckou kuchyni. Výstava na jaroměřickém zámku tak mapuje život našich předků poněkud jinou optikou, než jsme zvyklí. Ponechává stranou válečné vřavy, slavné a krvavé revoluce, pády korunovaných hlav či revolty poddaných. Zkoumá všední den, jak se odehrával mezi zámeckými pány, kteří žili v Jaroměřicích před třemi sty i více lety. Sleduje kulturu cestování, kvalitu stravy, možnosti ubytování, stavbu císařských silnic, bezpečnost na cestách. Cestování bývalo spojeno s mnohými riziky. Opustit domov a vydat se na cestu bylo spojeno často i s dobrodružstvím. Cestování v minulosti bývalo spíše výsadou těch, kteří měli čas a peníze.

Slechtici

Jaroměřický zámek je po zámku v Telči druhou nejnavštěvovanější památkou ve správě Národního památkového ústavu na Vysočině. Do konce loňského října přivítal více než 28 tisíc návštěvníků.   Provozní doba: duben, říjen: 9.00 – 16.00, květen, červen, září: 9.00-  17.00, červenec, srpen: 9.00 – 18.00Kontakt: Národní památkový ústav, správa zámku Jaroměřice nad Rokytnou
náměstí Míru 1, 675 51 Jaroměřice nad Rokytnou

www.zamek-jaromerice.cz


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa

Počasí v ČR


Chat s osobností

Partneři

Hledat

Mimísek 36

Čtěte také...

Lucemburský rok na památkách NPÚ

lucemb200Lucemburský rok jsou akce a programy, kterými letos Národní památkový ústav připomíná krále a císaře Karla IV.. Lucemburský rok je šestým ročníkem projektu Po stopách šlechtických rodů, kterým Národní památkový ústav připomíná nejvýznamnější aristokr...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Na Česko se řítí další Rudiš!

narodni trida rudis 200Nakladatelství Labyrint vydá 15. června novou knihu mladého českého prozaika Jaroslava Rudiše s názvem Národní třída.

...

Divadlo

Muzikálová komedie ADAM a EVA má týden do premiéry/ Stvoření světa “tak trochu jinak“

adam a eva perexIntenzivní zkoušení připravovaného komediálního muzikálu podle libreta Haliny Pawlowské a pod režijním vedením Zdeňka Zelenky ADAM A EVA pomalu vrcholí. Premiéra v pražském divadle...

Film

Lucie: příběh jedný kapely. 30 let v dějinách.

lucie film 2001986 26. dubna došlo k výbuchu jaderné elektrárny v Černobylu, o dva dny později k prvnímu koncertu skupiny Lucie v klubu Na Proseku.

...