Na Královské stříbření do Kutné Hory již tento víkend
Banner

Na Královské stříbření do Kutné Hory již tento víkend

Email Tisk

Stribreni 200Každoroční gotická historická slavnost, symbolicky otevírající turistickou sezónu města Kutná Hora, zapsaného do seznamu světových kulturních památek UNESCO.

 

     Scénář slavnosti navrací Kutnou Horu, české královské horní město na začátek 15. století. Celé město i královské sídlo v mincovně ve Vlašském dvoře ožívá příběhem příjezdu a přítomnosti krále Václava IV. s jeho dvorem. Bohatí "Horníci" chystají uvítání krále, otevírá se jarmark, na loukách pod Vlašským dvorem se rozhoří svatojánské ohně lidové veselice, uspořádané na počest panovníka. 

Stribreni 1

Chrámem sv.  Barbory se rozezní fanfáry, aby uvítaly krále s královnou Žofií Bavorskou, jejich dvořanstvo i kutnohorský patriciát. Do města se sjíždí rytířstvo, aby se zúčastnilo turnajových klání vyhlášených králem Václavem IV. Gotická hudba vyzývá k lidovému tanci v kutnohorských uličkách i krčmách. Desítky praporců a stovky historických kostýmů naplní kutnohorské uličky. Každým rokem se rozrůstá počet návštěvníků i obyvatel Kutné Hory, kteří chtějí být nejen diváky, nýbrž i aktivními účastníky atmosféry času Lucemburků na českém trůně. Královské stříbření není pouhou zábavnou podívanou pořádanou profesionálními účinkujícími, ale je i příležitostí obléknout vlastní dobový kostým a vstoupit do skutečných historických osudů města.

Stribreni 2

V průběhu obou dnů proběhnou četné doprovodné programy:


ukázky středověkých řemesel
ukázky a výklad o sokolnictví
lazebna pro širokou veřejnost u sv. Barbory
vojenské ležení u sv. Barbory - Rytíři Koruny České  (změna programu vyhrazena) 

Stribreni 3

V letošním roce oslav 20. výročí zápisu Kutné Hory na listinu světového kulturního dědictví UNESCO čekají na návštěvníky a příznivce tradiční gotické slavnosti „Královské stříbření Kutné Hory“ některé změny. Slavnost, připomínající historii a tradice královského horního města Kutná Hora, se vrátí až do roku 1395, tedy přesně 600 let před zápis Kutné Hory na seznam památek UNESCO.

 
Foto: autor
www.stribreni.cz


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa

Počasí v ČR


Chat s osobností

Partneři

Hledat

Mimísek 36

Čtěte také...

Naše fotoreportáž: Nostický palác se otevřel veřejnosti

palac200Na Den české státnosti a svátek sv. Václava se veřejnosti otevřel malostranský Nostický palác. Prostory Ministerstva kultury si prohlédlo více než 2200 návštěvníků. Pro veřejnost byl připraven atraktivní prohlídkový okruh unikátní raně barokní stavbou, kt...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Kdo co dělá? To dětem osvětlí Moje první encyklopedie Larousse

kdo co dela 200V září vydalo nakladatelství Mladá fronta pochoutku pro zvídavé děti v edici Moje první encyklopedie Larousse, konkrétně se zaměříme na profese, řemesla a zaměstnání; proto název Kdo co dělá? Francouzská edice Larousse je sázkou na jistotu...

Divadlo

Divadlo Na zábradlí v říjnu dvakrát v Divadle Bolka Polívky

Snímek obrazovky 2017-10-17 v 16.31.03Kromě vlastní tvorby chce Divadlo Bolka Polívky přivážet ty nejlepší a nejzajímavější tituly z tvorby mimobrněnských scén, aby je mohli zhlédnout i diváci mo...

Film

Kamarádi, letní lásky a Prázdniny v Provence

provence 200Léto neskončilo, zábava trvá. Herecká trojice Vojta Kotek, Jakub Prachař a Kryštof Hádek prodlouží divákům v kinech letní sezónu a prázdniny v nové komedii režiséra Vladimíra Michálka Prázdniny v Provence. Na plátně se tak znovu sejde herecká tr...