Stockholm – jak rychle získat přehled o městě

Stockholm – jak rychle získat přehled o městě

Tisk

stockholm2 200Pokud jste ve Stockholmu, kouzelném městě na evropském severu, poprvé, doporučuji si udělat prostřednictvím několika lákadel rychlý přehled o městě.  Vystoupejte na vrchol věže radnice, vyjeďte si na lodi, najděte Ericsson Globe, abyste mohli vyzkoušet atrakci SkyView a mezi vytyčenými body cestujte metrem, protože to samo o sobě je jeden velký zážitek.

 


Zorientovat se ve všech 14 ostrovech, na kterých se Stockholm rozléhá, pomůže některá z poznávacích plaveb, které nabízejí turistické agentury. Jen je třeba dávat pozor a dopředu si zjistit, zda už pro vámi vybranou trasu není náhodou po sezoně. O vyjížďce Royal Canal Tour jsem už informovala v úvodním článku a tak nebudu dále zabíhat do podrobností.


Další z tradičních možností, jak si prohlédnout celé město, je vyjít si na věž stockholmské radnice. Věž má 106 metrů (přibližně se tedy dostanete do výšky druhého patra Eiffelovy věže). A když už budete tam, určitě využijte možnost komentované prohlídky (sami po budově radnice chodit na rozdíl od jiných památek nemůžete), která je každou půl hodinu v různých jazycích. Budova radnice, ať může vypadat velice starobyle, klame svým tělem, stavba byla dokončena v roce 1923.

Stockholm2 I


Na radnici nejdříve vstoupíte do rozlehlého sálu, zem pokrytá zeleným mramorem, stěny tvořené z cihel (na celou stavbu radnice jich bylo použito 8 miliónů), které měly být ale původně obarveny modře, aby sál lépe prezentoval Švédsko. Nicméně nakonec architekt Ragnar Östberg od plánu upustil. V horní části jsou okna, která dodávají téměř veškeré osvětlení, přídavných světel je pomálu. Další zajímavostí je, že u stropu za zlatým zdobením jsou ukryty varhany. Sál je výjimečný i tím, že se zde každoročně koná slavnostní večeře při předávání Nobelových cen.

Stockholm2 II


V malém Modrém salónku, jehož stěny jsou pomalovány výjevy ze švédské historie, máte možnost vidět Královnu Stockholmu, zobrazenou jako éterickou ženu.

Stockholm2 III


S Královnou Stockholmu se ale setkáte i ve velkolepém Zlatém sále. A o zlatě se tu mluví právem, jelikož je vyzdoben 18 milióny zlatých destiček. Tentokrát je zde ale Královna vyobrazena jako silná žena, která musí svou zemi ochránit v době nepokojů. Na klíně má několik z důležitých staveb města. Po bocích má pro změnu okolní země, tak jak je vnímal architekt. V tomto sále bývá taneční zábava po slavností večeři při příležitostí udílení Nobelových cen. Pokud máte hodně finančních zdrojů a nevíte, co s nimi, můžete si některý ze sálů radnice pronajmout, třeba na večírek.

Stockholm2 IV


Radnice má také svou zasedací místnost. Každý ze zastupitelů tu má své označené místo. Cílem architekta radnice bylo to, aby každá místnost navozovala jinou atmosféru, byla vyzdobena v jiném stylu, ale když procházíte, vidíte také, že každá místnost má jinou výšku. A tak předpokoj zasedacího sálu je poměrně skromný s nízkým stropem, aby s naprostou převahou mohl kontrastovat ve vínově barvě zařízené síni s honosným stropem.

Stockholm2 V


Jako na každé jiné radnici, i na té stockholmské probíhají svatební obřady. Ovšem, nejsem si jistá, jestli i jinde nabízejí dlouhý a rychlý obřad, přičemž dlouhý znamená maximálně 5 minut a krátký 45 sekund (kdyby na to v mém životě náhodou došlo, už vím, kde to spáchat). A když budete odpočívat za radnicí u jezera, můžete nějaké svatebčany o víkendu sami vidět.

Stockholm2 VI


Stockholmskou vychytávkou je atrakce SkyView. Tu najdete v komplexu tří obrovských hal, ve kterých se konají koncerty a sportovní zápasy. Jednou z nich je i Ericsson Globe, který je největší stavbou půlkulového tvaru na světě. Na jedné z jeho polovin jsou dvě dráhy, které na sobě mají jakousi zmenšeninu Globe, a kterými můžete vyjet až nahoru a kochat se výhledem na město z jiné perspektivy. Jízda je pomalá, na úplném vrcholu se na chvíli zastavíte. Pokud ale nezvládáte výšky, tak SkyView rozhodně vynechte, protože z té průhledné koule se jen tak ven nedostanete. Skyview vyjíždí každých 10 minut a před nástupem uvidíte krátké video, které vás seznámí nejen s bezpečnostními pravidly, ale především s historií celého komplexu.

Stockholm2 VII


A jak už jsem na začátku zmiňovala, rozhodně se projeďte stockholmským metrem – tunnelbana. Narazíte na moderní i starší vozy, ale obojí je zachovalé, čisté a neponičené. Přesto, že je zde více linek, než v Praze, neměli byste mít problém s orientací. Stejně ale jako v našem hlavním městě se na stanici T-Centralen, která je zároveň centrálou pro metro a hlavní vlakové nádraží, vystupuje na opačnou stranu, než na většině ostatních zastávek (a taky zde seženete týdeník Metro). Ovšem ta pravá lahůdka je výzdoba metra. Nejenže jsou zde stanice vytesané do skály – architekti se prostě rozhodli, že obložení není třeba a nechali z části přírodu přírodou.

Stockholm2 VIII



Na démonicky červenou stanici jsem bohužel nenarazila, ale aspoň další důvod, proč se vrátit zpět. Nicméně to není vše! V metru můžete vidět také různé sochy z mytologie nebo napodobeniny antických sousoší. Máte možnost si také prohlédnout fotografie ze stavby a renovací jednotlivých zastávek a světe div se, i když jsou volně přístupné – nejsou poničené ani nijak jinak znehodnocené. Jak to jen ve Stockholmu dokázali?




 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Rozhovor s Robertem Vanem

200rozNarodil se na Slovensku, emigroval do Spojených států a po sametové revoluci se vrátil do Prahy. V komerční sféře patří k vyhledávaným módním a portrétním fotografům. Krom toho, jako jeden z mála, využívá ve své vlastní tvorbě techniku rozšířenou v 19. ...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...


Literatura

DVOJRECENZE: Tři vteřiny

Tri vteriny 200Stačí tři vteřiny zachránit život Paule?
Před časem vzbudila pozornost kniha Milénium švédského spisovatele Stiega Larssona. S neméně strhujícím románem přichází ke čtenářům i švédská sp...

Divadlo

Absolventka Harvardu a velitel zvláštních jednotek. Muzikál IAGO láká diváky na moderní pojetí Othella

Othello Lukas Adamec Iago J. Ledecky DSC1934 zarlivostMinulý týden proběhla v pražském divadle Hybernia poslední tisková ...

Film

Karel Schinzel Člověk, který obarvil svět. Podpořte výrobu dokumentu na Startovači

schnitzel perexV sítnici lidského oka je zhruba 7 000 000 čípků umožňujících vnímat člověku 10 milionů barev kolem sebe. Pro běžného člověka je to samozřejmost a nevnímá tak složitý mechanismus, ale s nástupem éry černobíle fotografie vzniká logická o...