Reklama

Lokomotiva z Národního technického muzea zazářila v Bratislavě

Email Tisk

lokomotiva 200Lokomotiva 464.202 se zúčastnila 18. ročníku Celoslovenského srazu historických železničních vozidel v Bratislavě. Takzvaný „Rendez“ je železniční akcí středoevropského významu a účast zástupce České republiky je záležitostí prestižní.

 

Akce je vítanou příležitostí k reprezentaci České republiky a Národního technického muzea, jednak k prezentaci možností spolupráce příspěvkové organizace Ministerstva kultury s Českými drahami a.s., jejímž výsledkem je znovu zprovozněné vozidlo, které by bez finanční účasti tohoto subjektu již bylo definitivně odstaveno z provozu. Lokomotiva vrátila do Bratislavy přesně po 55 letech. Tendrová parní lokomotiva 464.202ze sbírky NTM byla vyrobena v tehdejších závodech V. I. Lenina v Plzni roku 1956. Do sériové výroby se však díky posílení produkce elektrických lokomotiv nikdy nedočkala. Lokomotiva dojezdila v běžném provozu roku 1974. Vozidlo bylo zapůjčeno do depa kolejových vozidel v Olomouci, kde prošlo několika opravami za účelem jeho využití jako provozuschopného historického kolejového vozidla. Poslední celková oprava, která uvedla lokomotivu do provozního stavu, byla dokončena v roce 2014. Od roku 2014 je tak sbírkový předmět NTM opět provozován Českými drahami na české železniční síti při příležitostných akcích pro veřejnost.

lokomotiva3

Počátkem 50. let minulého století se Československé státní dráhy nacházely v přelomové situaci. V souladu s vývojem v ostatních zemích poválečné Evropy přicházel útlum parního provozu a přechod k trakci motorové a elektrické. Úkolem lokomotivy řady 464.2, známé pod přezdívkou Rosnička, bylo zejména vedení rychlíků a spěšných vlaků na tratích s náročným výškovým i směrovým profilem. Lokomotiva vykonala technicko - bezpečnostní zkoušku, při níž dosáhla rychlosti 105 km/h, na trati mezi Prahou a Lovosicemi. Provozní nasazení stroje skončilo v roce 1974. Před vyřazením projevilo Národní technické muzeum (NTM) zájem o uchování stroje, coby zástupce poslední lokomotivní řady parní trakce, vyráběné pro ČSD. Lokomotiva byla formálně zrušena roku 1974, a byla převedena do majetku NTM, v jehož depozitáři několik let vcelku bez užitku stála. Koncem 80. let minulého století byla zapůjčena do olomouckého depa, kde ji v letech 1990 – 1993 tamní železniční nadšenci uvedli opět do provozního stavu, aby se mohla vrátit do čela vlaků.

(Foto: NTM, www.ntm.cz)Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

IRENA AMBROŽOVÁ


redaktorka ve věku kolem třiceti let :-)

    Pochází z Prahy, kde strávila celý svůj život, kromě půlročního studia v Litvě a několika měsíčního toulání se Asií.

    Vystudovala Provoz a řízení letecké dopravy na ČVUT a Enviromental Engineering na ČZU. Pracuje jako dispečer v letecké dopravě.

    Pro K21 píše od léta 2014, před tím pracovala jako redaktorka a korektorka pro Studentpoint.cz, též přispívala do Informuji.cz, Info-Koktejl, CityBee a dalších. Na K21 má ráda příjemnou atmosféru podobně naladěných lidí  a možnost se dostat k zajímavým knižním a filmovým titulům.

    Mezi koníčky Ireny patří: literatura, letectví, cestování, tvůrčí psaní (je spoluautorkou dvou almanachů Odemykání), sport (zejména běh – členka běžeckého oddílu SK Svěrák, aktivně se účastní běžeckých závodů všech délek  a profilů, od krátkých krosů až po silniční maratony), běhá i Spartan race, ráda trávím čas v horách a nepohrdne dobrým pivem a vínem.

    A Ireny motto? „Daleká ať cesta má! Marné volání“

Banner

Anketa

Počasí v ČR


Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 26

Čtěte také...

Há, Lón, Vík – vítejte na Islandu

island200Island už několik let prožívá obrovský cestovatelský boom. Počet turistů, kteří zemi navštíví každý rok, převyšuje přibližně třikrát počet obyvatel celé země. A tak se i na české pulty knihkupectví dostal překlad turistického průvodce z řady Rough Gui...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Skutečná přítomnost. Středověký obraz mezi ikonou a virtuální realitou

altTaké vás otravuje procházet sály s gotickým uměním? Tady Ježíš na kříži, onde pieta, tam zase madona. Občas nějaký svatý se svatozáří. A znovu totéž. Jednou to všechno vyřezané nebo vytesané, jindy namalované. Umělci tvořili svá díla podobná si jako vejce vejc...

Divadlo

Ken Mai zatančí příběh o smrti, erotice a lásce

Ken Mai 200Tanec jako vyjádření stavu tísně, výbušný a expresivní. Plný silových gest. Tak se dá přiblížit japonský tanec butó. V Experimentálním prostoru NoD vystoupí 20. října v rámci narozeninových oslav BE22 jeden z jeho ...

Film

Racek Jonathan Livingston: svoboda je cennější než cokoli jiného
ImageV úterý 6. března 2012 nabídne Česká televize všem zájemcům o emotivně hluboký zážitek snímek Racek Jonathan Livingston. Jeho příběh má u nás hluboké kořeny: před třemi desítkami let zaujal návštěvníky Lyry Pr...