Lokomotiva z Národního technického muzea zazářila v Bratislavě

Lokomotiva z Národního technického muzea zazářila v Bratislavě

Email Tisk

lokomotiva 200Lokomotiva 464.202 se zúčastnila 18. ročníku Celoslovenského srazu historických železničních vozidel v Bratislavě. Takzvaný „Rendez“ je železniční akcí středoevropského významu a účast zástupce České republiky je záležitostí prestižní.

 

Akce je vítanou příležitostí k reprezentaci České republiky a Národního technického muzea, jednak k prezentaci možností spolupráce příspěvkové organizace Ministerstva kultury s Českými drahami a.s., jejímž výsledkem je znovu zprovozněné vozidlo, které by bez finanční účasti tohoto subjektu již bylo definitivně odstaveno z provozu. Lokomotiva vrátila do Bratislavy přesně po 55 letech. Tendrová parní lokomotiva 464.202ze sbírky NTM byla vyrobena v tehdejších závodech V. I. Lenina v Plzni roku 1956. Do sériové výroby se však díky posílení produkce elektrických lokomotiv nikdy nedočkala. Lokomotiva dojezdila v běžném provozu roku 1974. Vozidlo bylo zapůjčeno do depa kolejových vozidel v Olomouci, kde prošlo několika opravami za účelem jeho využití jako provozuschopného historického kolejového vozidla. Poslední celková oprava, která uvedla lokomotivu do provozního stavu, byla dokončena v roce 2014. Od roku 2014 je tak sbírkový předmět NTM opět provozován Českými drahami na české železniční síti při příležitostných akcích pro veřejnost.

lokomotiva3

Počátkem 50. let minulého století se Československé státní dráhy nacházely v přelomové situaci. V souladu s vývojem v ostatních zemích poválečné Evropy přicházel útlum parního provozu a přechod k trakci motorové a elektrické. Úkolem lokomotivy řady 464.2, známé pod přezdívkou Rosnička, bylo zejména vedení rychlíků a spěšných vlaků na tratích s náročným výškovým i směrovým profilem. Lokomotiva vykonala technicko - bezpečnostní zkoušku, při níž dosáhla rychlosti 105 km/h, na trati mezi Prahou a Lovosicemi. Provozní nasazení stroje skončilo v roce 1974. Před vyřazením projevilo Národní technické muzeum (NTM) zájem o uchování stroje, coby zástupce poslední lokomotivní řady parní trakce, vyráběné pro ČSD. Lokomotiva byla formálně zrušena roku 1974, a byla převedena do majetku NTM, v jehož depozitáři několik let vcelku bez užitku stála. Koncem 80. let minulého století byla zapůjčena do olomouckého depa, kde ji v letech 1990 – 1993 tamní železniční nadšenci uvedli opět do provozního stavu, aby se mohla vrátit do čela vlaků.

(Foto: NTM, www.ntm.cz)Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

KATEŘINA HAJŇUKOVÁ


redaktorka a editorka

    Narodila se koncem března 2000, je tedy znamení berana a jak říká, zcela odpovídá její tvrdohlavosti. Pochází z Karlových Varů, které moc ráda a v současnosti je studentkou čtyřletého gymnázia.

    S K21 spolupracuje od začátku července a říká, že je za to neskutečně ráda. "Editace mi otevřela nový svět, který pro mně mnoho znamená a dává mi mnoho možností."

    Mezi koníčky Kačka řadí poslouchání hudby, čtení, psaní různých příběhů, hraní na keyboard, jízdu na skateboardu a trávení času se svými přáteli. "Dalo by se říct, že mým velkým koníčkem je barvení vlasů. D§vod? Už čtyři roky si barvím své hnědé vlasy částečně na modro a nikdy bych svoje modro-hnědé vlasy nevyměnila."

    Mimo studia a editace se věnuje svému blogu. Blogerkou je už asi sedm let, při čemž svůj dosavadní blog má čtyři roky. Ve škole ji nejvíc baví psychologie, český jazyk a angličtina.

    "Ze všeho nejdůležitější je pro mě moje rodina, která mě vždy drží nad vodou. Motta a citáty jsou moje doména. Už jako malá jsem si sepisovala a opisovala motta z internetu nebo ráda prohledávala mamčiny sešity s citáty. Můj nejoblíbenější pochází od zpěváka Andyho Biersacka, který má skupinu Black Veil Brides, kterou miluji: "Každý na světě má sny. Drž je blízko svého srdce a nikdy nepouštěj..."

Toulavka

Anketa

Počasí v ČR


Chat s osobností

Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 28

Čtěte také...

Cestou necestou KOLEM SVĚTA

festival kolem svetaVe dnech 17. a 18. listopadu 2012 se v Kulturním domě a Multikině Ládví bude konat již 19. cestovatelský festival KOLEM SVĚTA, který přivítá mnoho známých tváří.

...

Z archivu...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Ruta Sepetys – V šedých tónech

ruta 200Knih o německé ohavnosti během 2. světové války bylo napsáno dost, o té sovětské však nikoliv. Málokdo ví, jaké násilné činy a zrůdnosti se páchaly za krutovlády Stalina na občanech Pobaltských států. Kniha referuje o strašlivé tragédii 20. století, kter...

Divadlo

Liška Bystrouška v revíru Divadla na Orlí

orli 200Novým titulem, který v listopadu 2014 uvede Komorní opera Hudební fakulty JAMU, je opera Leoše Janáčka Příhody lišky Bystroušky, kterou skladatel zkomponoval na motivy krátkých příběhů Rudolfa Těsnohlídka zveřejněných ...

Film

Jak správně napsat rozbor filmu

RozborFilmu perexRadomír D. Kokeš se řadí k vyznavačům neoformalismu, jak potvrzuje jeho spoluúčast na české předmluvě ke kanonickému spisu Bordwella a Thompsonové Umění filmu. To znamená, že upřednostňuje průzkum toh...